Ухвала від 11.03.2026 по справі 320/2022/26

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про зупинення провадження в адміністративній справі

11 березня 2026 року м. Київ 320/2022/26

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жукової Є.О., суддів Діски А.Б., Кочанової П.В., при секретарі судового засіданні Григораш Б.О., за участі представника позивача Корсуна Д.А., представника відповідача Харчука Р.І., представника третьої особи (Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України) Лунька І.І., представника третьої особи (Пенсійний фонд України) Курганської Л.В., здійснюючі розгляд у підготовчому судовому засіданні адміністративної справи

за позовомОСОБА_1

доКабінету Міністрів України

треті особи:1. Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України; 2. Пенсійний фонд України

провстановлення протиправною та нечинною постанови,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить суд:

- визнати протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» від 14.07.2025 № 821.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.01.2026 позовна заява №320/2022/26 розподілена судді Жуковій Є.О.

Відповідно до частини 1 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, крім випадку, встановленого частиною четвертою статті 22 цього Кодексу, Національного банку України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, окружної виборчої комісії (окружної комісії з референдуму), розглядаються і вирішуються в адміністративному суді першої інстанції колегією у складі трьох суддів.

Згідно із протоколом автоматичного визначення складу колегії суддів від 15.01.2026 визначено склад колегії суддів: Жукова Є.О. - головуючий суддя, судді: Діска А.Б., Кочанова П.В.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.01.2026 відкрито провадження у справі №320/2022/26, суд ухвалив розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження колегією суддів: головуючого судді Жукової Є.О., суддів Діски А.Б., Кочанової П.В., призначити підготовче засідання на 25 лютого 2026 року, залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України та Пенсійний фонд України.

У ході розгляду справи в порядку підготовчого провадження, судом встановлено, в провадженні Київського окружного адміністративного суду перебувала справа №320/51895/25 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень». Зобов'язано Кабінет Міністрів України після набрання рішенням законної сили невідкладно опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним у виданні, в якому його було офіційно оприлюднено.

У підготовчому засіданні 11 березня 2026 року колегією суддів поставлено на обговорення питання щодо зупинення провадження у справі, що розглядається, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/51895/25.

Представник позивача проти зупинення провадження у справі заперечував, представники відповідача та третіх осіб зупинення провадження у справі підтримали.

Ознайомившись із предметом та підставами позову, проаналізувавши встановлені обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження, з огляду на таке.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) принципами адміністративного судочинства є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

Статтею 236 КАС України, визначені підстави обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та порядок поновлення зупиненого провадження у справі.

Суд при цьому звертає увагу, що визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, необхідно зокрема ураховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі стосується обставин, від яких залежить можливість її розгляду, і які передбачені статтею 236 КАС України.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі: об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Отже, підставою для зупинення провадження у справі відповідно до вказаної норми процесуального права є саме об'єктивна неможливість розгляду цієї справи до вирішення іншої справи.

Разом з цим об'єктивна неможливість розгляду справи полягає у взаємозв'язку підстав позову, що розглядається, з юридичними фактами, які будуть встановлені судовим рішенням в іншій справі.

Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.

Обставини неможливості розгляду справи судом встановлюються у кожному конкретному випадку залежно від змісту справи.

Також необхідно зазначити, що зупинення провадження у справі з підстав, передбачених п.3 ч.1 ст.236 КАС України, допускається лише тоді, коли рішення у іншій справі не набрало законної сили і продовжувати розгляд справи надалі не є можливим, оскільки в такій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.

Так, предметом позову у справі, що розглядається, є постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» від 14.07.2025 № 821.

Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень встановлені статтею 264 Кодексу адміністративного судочинства України.

Частиною третьої статті 264 КАС України встановлено, нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

Ба більше, відповідно до пункту 6 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі: щодо оскарження нормативно-правових актів суб'єктів владних повноважень чи окремих їх положень, якщо оскаржуваний нормативно-правовий акт або відповідні його положення визнано протиправними і нечинними рішенням суду, яке набрало законної сили.

Системний аналіз означених норм ч.3 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України, у взаємозв'язку з п.3 ч.1 ст.236 та п.6 ч.1 ст. 238 Кодексу адміністративного судочинства України, дає підстави констатувати об'єктивну неможливість розгляду справи предметом якої є оскарження нормативно-правового акта, якщо такий нормативно-правовий акт визнано протиправними і нечинними рішенням суду.

Враховуючи, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 визнано протиправною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, яка також є предметом позову у справі, що розглядається, та те, що вказане рішення не набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав, встановлених пунктом 3 частини першої статті 236 КАС України щодо об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення справи №320/51895/25 та, відповідно, вважає за необхідне зупинити провадження у справі № 320/2022/26.

Керуючись пунктом 3 частини першої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Зупинити провадження у справі №320/2022/26 за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, треті особи: Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України, Пенсійний фонд України, про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень» від 14.07.2025 № 821, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/51895/25.

2. Зобов'язати учасників справи невідкладно повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у справі.

3. Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст.293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 12.03.2026.

Головуючий суддя Жукова Є.О.

Судді Діска А.Б.

Кочанова П.В.