Справа № 638/2882/26
Провадження № 3/638/1164/26
12 березня 2026 року м. Харків
Шевченківський районний суд м. Харкова у складі головуючого судді Малахової О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною першою статті 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
До суду надійшли адміністративні матеріали про вчинення ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-20 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні 17.02.2026 пояснив, що у день вчинення правопорушення про яке зазначено в протоколі, мав вихідний та не виконував службові обов'язки.
Представник військової частини, якого суд викликав для надання пояснень, зазначив, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем, та, відповідно до наказу №184 від 04.08.2025, призначений на посаду водія-електрика 1 відділення електронної підтримки 3 роти радіоелектронної боротьби батальйону радіоелектронної боротьби військової частини НОМЕР_2 . Наразі, під час воєнного стану, немає такого поняття, як «вихідний день». Разом з тим, є час для відпочинку та відпустка. ОСОБА_2 перебував у стані алкогольного сп'яніння 12.02.2026 о 13.40, не виконуючи покладені на нього службові обов?язки (що й послугувало причиною його розшуку побратимами). Зазначає, що якщо б ОСОБА_1 дійсно був наданий «вихідний день», його б ніхто не шукав і тим більше не направляв на медичне дослідження. 25.02.2026 має місце повторний епізод вживання ОСОБА_1 алкоголю під час виконання службових обов'язків.
Статтею 280 КУпАП, передбачено що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються: протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, показаннями потерпілих, свідків, тощо (стаття 251 КУпАП).
Частиною першою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Отже, починаючи з 24.02.2022 та по теперішній час в Україні діє режим воєнного стану, який є особливим періодом.
Згідно зі статтею 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Таким чином, командир військової частини НОМЕР_2 в протоколі АА №1 про військове адміністративне правопорушення описує дії ОСОБА_1 , які відповідають диспозиції частини третьої статті 172-20 КУпАП, але кваліфікує їх за частиною першою статті 172-20 КУпАП.
З огляду на викладене, суд встановив, що складений протокол не відповідає вимогам статті 256 КУпАП.
Враховуючи вищевикладене, наявна необхідність направлення матеріалів про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 для належного оформлення.
Керуючись статтями 172-20, 256, 278 КУпАП,
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повернути до військової частини НОМЕР_2 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Малахова