8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"12" березня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/5277/23 (922/4701/25)
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавренюк Т.А.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Виноградівського виробничого управління житлово-комунального господарства (90300, Закарпатська область, Берегівський район, м. Виноградів, вул. Комунальна, 6, код ЄДРПОУ 03344332)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" (61145, м. Харків, вул. Клочківська, буд. 174, код ЄДРПОУ 43524008)
про визнання недійсними додаткових угод та стягнення 235 089,00грн
без виклику учасників справи
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022 до договору від 20.12.2021 № 173 про постачання електричної енергії споживачу, укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" та Виноградівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства;
- стягнути з відповідача грошові кошти в розмірі 235 089,63грн.
Судові витрати позивач просить суд покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що додаткові угоди про зміну істотних умов договору шляхом збільшення ціни, укладені між сторонами в порушення приписів п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" та ст.652 Цивільного кодексу України, а відтак підлягають визнанню недійсними в судовому порядку, а сплачені позивачем грошові кошти поверненню.
Ухвалою суду від 30.12.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк 10 днів для усунення недоліків з дня вручення йому цієї ухвали.
У встановлений судом строк, на адресу суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.
Оскільки в провадженні Господарського суду Харківської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд", яка розглядається суддею Лавренюк Т.А., позовна заява прийнята до розгляду в межах справи № 922/5277/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, про що 12.01.2026 постановлено відповідну ухвалу. Відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив, прокурору та позивачу визначено строк для подання відповіді на відзив протягом 5 днів з дня його отримання.
Відповідач відзив на позов не надав, про відкриття провадження у даній справі повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, наявною в матеріалах справи, відповідно до якої документ в електронному вигляді "Ухвала про відкриття провадження(спрощене)" від 12.01.2026 по справі № 922/5277/23 (922/4701/25) (суддя Лавренюк Т.А.) надіслано одержувачу Товариству з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" в його Електронний кабінет. Документ доставлено до електронного кабінету: 12.01.26 о 16:48.
Приймаючи до уваги належне повідомлення відповідача про розгляд даної справи, суд дійшов висновку про її розгляд за наявними матеріалами.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Виноградівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства (позивач) проведено закупівлю за ID:UA-2021-11-11-004425-a "Електрична енергія" з остаточною ціновою пропозицією 3 800 000,00грн з ПДВ.
20.12.2021 за результатами закупівлі між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" (відповідач) укладено договір про постачання електричної енергії споживачу № 173 (далі - договір), за умовами якого відповідач зобов'язався передати у власність позивачу протягом січня-грудня місяців 2022 року товар за кодом: ДК 021:2015, код 09310000-5 - Електрична енергія, а позивач прийняти та оплатити цю електричну енергію на умовах цього договору.
Загальний обсяг постачання електричної енергії: 1 300 000 кВт/год. Позивач здійснює закупівлю такої електричної енергії в тому обсязі, який необхідний позивачу та не зобов'язується здійснити закупівлю всього обсягу електричної енергії за цим договором (п.2.1 договору).
Відповідно до п.2.3 договору обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені, зокрема з урахуванням фактичної потреби позивача.
У п.3.1 договору сторони погодили строк (термін) поставки (передачі) товарів або надання послуг: з 01.01.2022 по 31.12.2022.
Загальна вартість всього обсягу поставки, за умовами п.5.1 договору, складає 3 800 000,00грн. Ціна за спожиту електричну енергію за 1 кВт/год., без урахування тарифів на її розподіл, становить 2,92грн з урахуванням ПДВ, у тому числі:
- ціна електричної енергії - 2,52грн з ПДВ;
- податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни електричної енергії - 0,43грн.
За умовами до п.5.2 договору, ціна договору визначається відповідно до умов цінової пропозиції за результатами електронного аукціону та становить 500 000,00грн з ПДВ за кошти місцевого бюджету та 3 300 000,00грн з ПДВ за кошти від господарської діяльності підприємства.
Також сторони у п.5.3 договору погодили, що умови цього договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів (у тому числі ціни за одиницю) переможця процедури закупівлі. Зміна ціни за одиницю електричної енергії може відбуватися відповідно до умов ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
- зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичної потреби позивача (п.5.3.1);
- зміни ціни в бік збільшення за одиницю електричної енергії не більше ніж на 10 відсотків у разі документально підтвердженого коливання ціни на ринку за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Зменшення ціни за одиницю електричної енергії може бути здійснено без обмежень строків і розмірів.
У випадку коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення, відповідач письмово звертається до позивача з відповідною пропозицією щодо зміни ціни за одиницю електричної енергії. Відповідач разом з письмовою пропозицією щодо внесення змін до договору надає документ (або документи), що підтверджує коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення (діапазону цін тощо) за одиницю товару в тих межах/розмірах, на які відповідач пропонує змінити ціну товару. Документ (або документи), що підтверджує збільшення ціни товару, повинен містити дані щодо коливання ціни електричної енергії на ринку в бік збільшення (діапазону цін тощо) за одиницю товару відносно ціни, зазначеної в п.5.1 цього договору або на день внесення змін до договору в частині ціни за одиницю, якщо такі зміни до цього Договору вже були раніше здійснені щодо збільшення ціни і повинен бути наданий у формі належним чином оформленої довідки/інформації (або в іншій документальній формі), виданої торгово-промисловою палатою України, або регіональною торгово-промисловою палатою, або органами державної статистики. Такий документ обов'язково повинен мати посилання на сайт Державного підприємства "Оператор ринку" за посиланням https://www.oree.com.ua/. Усі витрати, пов'язані з оформленням документів, що підтверджують зміну ціни за цим договором несе відповідач (п.5.3.2);
- згода позивача на пропозицію відповідача щодо зміни ціни в бік збільшення за одиницю електричної енергії - являється виключним правом позивача, а не зобов'язанням. Зміна ціни в бік збільшення за одиницю електричної енергії допускається не більше ніж на 10 відсотків. У разі, якщо документи, які надав відповідач для підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії є фальсифікованими та/або недостовірними та на підставі яких за взаємною згодою сторін була укладена додаткова угода до цього договору про підвищення ціни за одиницю товару, то відповідач зобов'язується перерахувати на рахунок позивача штраф у розмірі 1% від суми загальної вартості цього договору, яка включає також ПДВ, зазначеної в п.5.2 цього договору (п.5.3.2.1);
- покращення якості предмета закупівлі (електричної енергії) за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі (п.5.3.3);
- продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передачі електричної енергії у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат позивача за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі (п.5.3.4);
- узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості електричної енергії) (п.5.3.5);
- зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційно до змін таких ставок (п.5.3.6);
- зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу інфляції, зміни курсу іноземної валюти у разі встановлення в цьому договорі про закупівлю порядку зміни ціни залежно від зміни такого курсу, зміни біржових котирувань, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в цьому договорі, у разі встановлення в цьому договорі порядку зміни ціни (п.5.3.7);
- дія цього договору може продовжуватися на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року, в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в договорі, укладеному в попередньому році (5.3.8);
- зміни ціни за одиницю електричної енергії в бік зменшення може бути здійснено без обмежень строків і розмірів (п.5.3.9).
Відповідно до п.13.1 договору цей договір набирає чинності з дати підписання сторонами та скраплення їх підписів печатками та діє в частині постачання електроенергії з січня по грудень 2022 року, а в частині проведення розрахунків та виконання інших зобов'язань - до повного їх виконання.
Зміни або доповнення до цього договору допускаються за взаємною згодою сторін з урахуванням положень ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі". Додаткові угоди та додатки до цього договору є його невід'ємною частиною і мають юридичну силу у разі, якщо вони викладені у письмовій формі, підписані сторонами та скріплені їх печатками (п.13.7 договору).
В подальшому між сторонами укладались додаткові угоди до договору від 20.12.2021 № 173, відповідно до яких сторонами вносились зміни, в тому числі й до істотних умов договору, зокрема щодо збільшення ціни за одиницю товару у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку, керуючись п.2 ч.5 ст.41 Закону "Про публічні закупівлі", а саме:
- додаткова угода № 1 від 03.02.2022, щодо внесення змін до пункту 5.1 договору, в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,17 гривень;
- додаткова угода № 2 від 22.02.2022, щодо внесення змін до пункту 5.1 договору, в частині збільшення ціни за 1 кВт/год. електричної енергії до 3,23 гривень;
- додаткова угода № 5 від 28.07.2022, щодо внесення змін до пункту 5.1 договору, в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,51 гривень;
- додаткова угода № 8 від 22.09.2022, щодо внесення змін до пункту 5.1 договору, в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,81 гривень;
- додаткова угода № 9 від 12.10.2022, щодо внесення змін до пункту 5.1 договору, в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 4,14 гривень.
Додаткова угода № 1 укладена щодо збільшення ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у зв'язку із коливанням ціни такого товару на ринку, та без збільшення загальної вартості Договору. Відповідно ціну за 1 кВт/год електричної енергії підвищено на 8,56% від ціни основного договору, що укладена в межах встановленого законодавством 10% обмеження щодо підвищення ціни.
При цьому, укладання між позивачем та відповідачем додаткових угод № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022 призвело до збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії на 41,78% від 2,92грн кВт/год. (ціна згідно договору) до 4,14грн. кВт/год (ціна згідно додаткової угоди № 9), що перевищує встановлене законодавством допустиме граничне значення в межах 10% щодо підвищення ціни, а саме:
- додаткова угода № 2 від 22.02.2022 про зміну умов договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,23грн кВт/год. (+1,89 %);
- додаткова угода № 5 від 28.07.2022 про зміну умов договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,51грн кВт/год. (+8,66 %);
- додаткова угода № 8 від 22.09.2022 про зміну умов договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 3,81грн кВт/год. (+8,55 %);
- додаткова угода № 9 від 12.10.2022 про зміну умов договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії до 4,14грн кВт/год. (+8,66 %).
Як зазначено у додаткових угодах, підставою для внесення змін до пункту 5.1 договору в частині збільшення ціни за 1 кВт/год електричної енергії стали: зміна з 01.01.2022 регульованих цін (тарифів) і нормативів на послуги з передачі електричної енергії (додаткова угода № 2), а також коливання ціни електричної енергії за результатом торгів на "операторі ринку", а саме збільшення ціни електричної енергії на ринку ОЕС (додаткові угоди №№ 5, 8, 9) у період з моменту підписання договору № 173 про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2021, до місяця (моменту), у якому відбулось підвищення ціни.
На виконання умов договору позивачем, відповідно до актів купівлі-продажу електричної енергії з січня по грудень 2022 року фактично отримано електричної енергії 814 114 кВт/год та проведено оплату в розмірі 2 792 183,26грн. Факт поставки товару у вказаній кількості та здійснення оплати позивачем на вказану суму підтверджується актами купівлі-продажу електричної енергії та платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.
Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Державної аудиторської служби України в період з 30.10.2025 по 19.12.2025 проводилася ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності позивача за період 01.01.2022 по 30.09.2025, за результатами якої складено довідку від 12.12.2025 та надіслано позивачу вимогу про усунення виявлених порушень.
Так, ревізією встановлено, що внаслідок укладання між Виноградівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства та ТОВ "Енерго Холд" додаткових угод № 2, № 5, № 8, № 9 договору від 20.12.2021 № 173 ціна за 1 кВт/год електричної енергії збільшилася з 2,92грн до 4,14грн, тобто загалом на 41,78%, що перевищує гранично допустимі обсяги збільшення ціни 10% визначений пунктом 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" в результаті чого Виноградівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства переплачено за електричну енергію в загальній сумі 235 089,63грн.
Факт відповідності додаткової угоди № 1 вимогам чинного законодавства встановлено під час проведення зазначеної вище ревізії, що знайшло своє відображення у довідці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області Державної аудиторської служби України.
23.12.2025 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області направило на адресу позивача вимогу за № 130705-14/2328-2025 про забезпечення відшкодування шкоди (збитків) відповідно до норм ст.22, 610-625, 1166 Цивільного кодексу України, заподіяної внаслідок зайвої оплати коштів ТОВ "Енерго Холд" за використану електроенергію при внесенні змін до істотних умов договору про закупівлю всупереч законодавству на суму 235 089,63грн, чи обравши інший спосіб реалізації права на їх відшкодування.
Як стверджує позивач, укладання з відповідачем оспорюваних додаткових угод до договору про постачання електричної енергії споживачу всупереч вимогам ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", призвело до безпідставної зміни істотних умов договору після його укладення та збільшення ціни (тарифу), а тому такі додаткові угоди необхідно визнати недійсними, а сплачені за цими додатковими угодами грошові кошти підлягають поверненню на користь позивача.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Договір між сторонами укладено за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України "Про публічні закупівлі", який визначає правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Станом на момент укладення договору та додаткових угод був чинний Закон України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону № 114-IX (зі змінами, внесеними відповідними законами).
Метою вказаного закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
У ст.1 Закону України "Про публічні закупівлі" зазначено, що договір про закупівлю - це господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару.
Положеннями ст.5 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції станом на дату укладання спірної додаткової угоди) визначено, що закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Вказаний Закон передбачає, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч.1 ст.41 Закону).
За загальним правилом договір визнається недійсним з моменту його укладення (ч.1 ст.236 Цивільного кодексу України). Тому до спірних правовідносин щодо підстав недійсності додаткової угоди до договору застосовується та редакція Закону України "Про публічні закупівлі", яка була чинною на момент укладення такої угоди. Тобто застосуванню підлягає Закону України "Про публічні закупівлі" в редакції Закону № 114-ІХ (з відповідними змінами).
Відповідно до ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції станом на дату укладання спірних додаткових угод) істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:
1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;
2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;
3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;
6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;
7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;
8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.
У зв'язку з необхідністю забезпечення потреб оборони під час дії правового режиму воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях можуть бути змінені істотні умови договору про закупівлю (після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі) замовником за яким є суб'єкт, визначений у частині першій статті 2 Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", а саме: обсяг закупівлі, сума договору, строк дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг.
У абзаці 2 ч.3 ст.6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.
У п.5.3 договору сторони погодили, що умови цього договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту пропозиції конкурсних торгів (у тому числі ціни за одиницю) переможця процедури закупівлі. Зміна ціни за одиницю електричної енергії може відбуватися відповідно до умов ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" за умови, що зазначені зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі. Істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, передбачених сторонами у п.п.5.3.1, 5.3.2, 5.3.3, 5.3.4, 5.3.5, 5.3.6, 5.3.7, 5.3.8, 5.3.9 договору.
Таким чином, відповідач повинен довести належними доказами наявність підстав для внесення змін до договору в частині збільшення ціни товару та для застосування п.2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
За приписами ч.1 ст.628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди (ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України).
Суд встановив, що станом на момент підписання договору сторони погодили всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі".
Відповідно до ч.2 ст.632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", а саме за п.2 ч.5 наведеної норми - збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Таким чином, зміна істотних умов договору про закупівлю (збільшення ціни за одиницю товару) є правомірною виключно за таких умов: відбувається за згодою сторін; порядок зміни умов договору має бути визначений самим договором (відповідно до проєкту, який входив до тендерної документації); підстава збільшення - коливання ціни такого товару на ринку (обґрунтоване і документально підтверджене постачальником); ціна за одиницю товару може збільшуватися не більше ніж на 10%; загальна сума (ціна) договору не повинна збільшуватися.
Суд зазначає, що метою регулювання, передбаченого частиною п'ятою статті 41 Закону, а саме закріплення можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків, є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника. Передбачена законодавством про публічні закупівлі норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10 відсотків. Суд вважає, що обмеження 10 відсотків застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Законодавство про публічні закупівлі, встановлює спеціальний порядок зміни істотних умов договору, укладеного за результатами проведення закупівлі за державні кошти та містить обмеження щодо заборони збільшення ціни за одиницю товару більш ніж на 10% незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни.
Згідно з ч.4 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
З аналізу п.2 ч.5 чт.41 Закону України "Про публічні закупівлі" судом вбачається, що вказана норма застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, Закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%.
Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.
Тобто, збільшення ціни такого товару на ринку повинно відбутись після укладання (набрання чинності) договору, мусить містити достатнє обґрунтування про наявність коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за період з набрання чинності договором до дати першої зміни ціни додатковою угодою до Договору, а в разі наступних змін - між черговими такими змінами на підставі додаткових угод.
На підтвердження факту коливання ціни на товар у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання).
Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору.
Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у своєму листі від 14.08.2019 № 3304-04/33869-06 "Щодо зміни ціни у договорах постачання електричної енергії" роз'яснило, що згідно із частиною шостою статті 67 Закону України "Про ринок електричної енергії" відповідно до правил ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку за результатами торгів оприлюднюються ціна та обсяги купівлі-продажу електричної енергії для кожного розрахункового періоду та інші показники, що можуть використовуватися як орієнтир (індикатор) для укладення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії на ринку.
Оприлюднення результатів торгів на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку забезпечує ДП "Оператор ринку" на своєму вебсайті (https://www.oree.com.ua).
Стаття 652 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Через зміну істотних обставин договір може бути змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
Постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
Відповідачем не надано до матеріалів справи жодного доказу, який би підтверджував коливання (збільшення чи зменшення ціни за одиницю товару на ринку) за спірні періоди.
Даний факт відповідачем не спростований, в матеріалах справи такі докази також відсутні.
Враховуючи викладене, відповідач належним чином документально не підтвердив та не обґрунтував наявність підстав для підвищення ціни за одиницю товару з моменту укладення договору № 173 від 20.12.2021 до моменту виникнення необхідності внесення змін (укладення додаткових угод № 2, № 5, № 8, № 9), у зв'язку з чим додаткові угоди не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Суд також зазначає, що укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору.
Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін (сторони) договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та статтею 3 Закону України "Про публічні закупівлі".
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 12.02.2020 у справі № 913/166/19.
Крім того суд зазначає, що п.2 ч.5 ст.41 Закону встановлено збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
Сторонами вимога закону в цій частині також не дотримана, оскільки додаткова угода № 1 про збільшення ціни за одиницю товару укладена між сторонами 03.02.2022, в той час як додаткова № 2 укладена між сторонами вже 22.02.2022. В подальшому додаткова угода № 5 укладена - 28.07.2022, № 8 - 22.09.2022, № 9 - 12.10.2022.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що при укладенні між сторонами додаткових угод № 2 від 22.02.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022 до договору від 20.12.2021 № 173 про постачання електричної енергії споживачу, сторони не дотримали вимоги п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", оскільки безпідставно змінили істотні умови договору, при укладенні додаткових угод сторонами договору належним чином не обґрунтовано та документально не підтверджено значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, а також не дотримано строку, протягом якого сторони можуть збільшити ціну за одиницю товару.
Відповідно до ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України правочину недійсним є способом захисту цивільних прав та інтересів.
За приписами ч.1 ст.203 Цивільного кодексу України зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
У той же час, ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою ст. 203 цього кодексу.
Враховуючи те, що додаткові угоди № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022 до договору від 20.12.2021 № 173 про постачання електричної енергії споживачу, укладено з порушенням вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання вказаних додаткових угод недійсними на підставі ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором № 173 про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2021 грошових коштів у розмірі 235 089,63грн, внаслідок укладених додаткових угод № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022, суд керується наступним.
Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину.
Недійсність окремої частини правочину не має наслідком недійсності інших його частин і правочину в цілому, якщо можна припустити, що правочин був би вчинений і без включення до нього недійсної частини (ст. 217 Цивільного кодексу України).
Враховуючи відповідні приписи законодавства, суд вважає обґрунтованою вимогу про стягнення з відповідача всього, що було отримано за додатковими угодами, які було визнано судом недійсними, а при проведенні відповідних розрахунків повинні бути братися ціни, встановлені сторонами в основному договорі.
Як вже було встановлено судом, у п.5.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 сторони погодили ціну товару, яка становить 3 799 999,46грн.
Судом встановлено, що позивачем від відповідача фактично отримано електричної енергії 814 114кВт/год на загальну суму 2 792 183,26грн.
Факт поставки товару у вказаній кількості та здійснення оплати позивачем на вказану суму підтверджується актами приймання-передачі електричної енергії та платіжними дорученнями, наявними в матеріалах справи.
Даний факт відповідачем не спростовано, в матеріалах справи такі докази також відсутні.
Позивачем здійснено розрахунок надмірно сплаченої відповідачу суми за договором № 173 про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2021, внаслідок зміни цін на підставі додаткових угод № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022, що були визнані судом недійсними, відповідно до якого позивачем надмірно сплачено бюджетних коштів на користь відповідача в розмірі 235 089,63грн.
Перевіривши розрахунок позивача, суд дійшов висновку, що такий розрахунок є арифметично правильним та зробленим на підставі цін, що були погоджені сторонами в основному договорі та відповідно до кількості поставленого за договором товару, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині стягнення з відповідача надмірно сплачених за договором № 173 про постачання електричної енергії споживачу від 20.12.2021 грошових коштів у розмірі 235 089,63грн є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
За таких обставин позов є цілком обґрунтованим, доведеним та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.
Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.129, 232, 233, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов задовольнити повністю.
Визнати недійсними додаткові угоди № 2 від 22.02.2022, № 5 від 28.07.2022, № 8 від 22.09.2022, № 9 від 12.10.2022 до договору від 20.12.2021 № 173 про постачання електричної енергії споживачу, укладені між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" (61145, м. Харків, вул. Клочківська, 174, код ЄДРПОУ 43524008) та Виноградівським виробничим управлінням житлово-комунального господарства (90300, Закарпатська область, Берегівський район, м. Виноградів, вул. Комунальна, 6, код ЄДРПОУ 03344332).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Холд" (61145, м. Харків, вул. Ключківська, 174, код 43524008) на користь Виноградівського виробничого управління житлово-комунального господарства (90300, Закарпатська область, Берегівський район, м. Виноградів, вул. Комунальна, 6, код ЄДРПОУ 03344332) грошові кошти в розмірі 235 089,63грн, судовий збір в розмірі 12 510,67грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дане рішення може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення шляхом подання апеляційної скарги до Східного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено "12" березня 2026 р.
СуддяТ.А. Лавренюк