ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
10.03.2026Справа № 910/197/26
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., за участю секретаря судового засідання Герасименко О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №910/197/26 за позовом Релігійної організації «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» (03170, місто Київ, бульвар Ромена Роллана, будинок 13, приміщення 345; код ЄДРПОУ 26088914) до Акціонерного товариства «Київгаз» (01103, місто Київ, вулиця Михайла Бойчука, будинок 4Б; код ЄДРПОУ 03346331) про оскарження рішення суб'єкта господарювання, за участю представників позивача Щура А.А. та відповідача Мельника О.В,
1. СУТЬ СПОРУ.
1.1. Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення відповідача про задоволення акту про порушення, відповідно до якого змінено встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу за порушення строків повірки засобу вимірювальної техніки (ЗВТ).
2. ОБСТАВИНИ СПРАВИ.
2.1. За заявою №241676 РО «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» приєдналась до Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року №2498, із визначенням персоніфікованих даних споживача, зокрема параметри вузла обліку: Premagas, Зав. №16893, G-6 (пр-кт. Червонозоряний, буд. 24); G-2.5 RS/2001-2 P №2976137, G-2.5 (вул. Васильківська (Новосілки), буд. 78).
2.2. 30.05.2025 представником АТ «Київгаз» складено Акт №ВА-30.05/3 контрольного огляду вузла обліку газу, який містить, зокрема, інформацію про повірку лічильника зв. №2976137 - 20.12.2016; та не порушення пломб АТ «Київгаз».
2.3. 30.05.2025 представником АТ «Київгаз» складено Акт про порушення №0118, яким встановлено у пункті 2 порушення Кодексу газорозподільних систем: підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ - порушення строку періодичної повірки ЗВТ, а також вказано у пункті 4 про усуненя порушення на датук складанян Акту та про проведення 12.06.2025 засідання постійно діючої комісії з розгляду Актів про порушення.
2.4 02.06.2025 Державним підприємством «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» Мінекономіки (ДП "Укрметртестстандарт") видано Свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №39-1-3/06929-20250602 (чинне до 02.06.2033) щодо лічильника газу мембранного «Самгаз» G2,5 зав. №2976137.
2.5. Департаментом метрології телеметрії АТ «Київгаз» складено Акт №П/326 технічного аналізу засобу вимірювальної техніки від 02.06.2025 щодо повірки ЗВТ із №2976137, яким встановлено: зовнішній огляд (в т.ч. контроль пломб) - норма; контроль функціонування - функціонує; технічна документація - наявна; за результатом повірки/перевірки ЗВТ - придатний.
2.6. 12.06.2025 постійно діюча комісія з розгляду Актів про порушення АТ «Київгаз» прийняла рішення №20/12-6/0118 про задоволення в повному обсязі Акту про порушення №0118 від 30.05.2025.
2.7. Листом №3195/25 від 30.06.2025 АТ «Київгаз» звернулось до РО «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» про повідомлення прийняття рішення про задоволення акту та формування рахунку на оплату №20/12-6/0118 від 26.05.2025 на суму 61 235,78 грн з ПДВ.
3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.
3.1. Предметом позову є позовні вимоги:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Київгаз» №20/12-6/0118 від 12.06.2025 року про задоволення Акта про порушення № 0118 від 30.05.2025 року;
2) визнати протиправним та скасувати донарахування Акціонерним товариством «Київгаз» вартості необлікованого об'єму природного газу в розмірі 2762,14 метрів кубічних вартістю 61 235 оформлені Актом-розрахунком № 20/12/61/0 від 12.06.2025 року та Рахунком на оплату №20/12-6/0118 від 26.05.2025 року.
3.2. Юридичними підставами позову є положення ст. 16 Цивільного коедксу України приписи Кодексу газорозподільних систем та постанова Кабінету Міністрів України № 440 від 07.04.2023.
3.3. Фактичними підставами позову є безпідставні висновки про виявлення порушення строку повірки ЗВТ (газового лічильника) та протиправне прийняття рішення про задоволення акту про порушення позивачем строку повірки газового лічильника та незаконного нарахування необлікованого об'єму природного газу вв обсязі 2762,14 м2 вартістю 61 235,78 грн в т.ч. ПДВ. 10205,96 грн.
4. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ВІДПОВІДАЧА.
4.1. Відповідач заперечуючи проти позову, зазначає, що в узгоджену позивачем дату 30.05.2025 було здійснено розпломбування елементів та складових комерційного ВОГ на об'єкті споживача та за результатами перевірки встановлено пропущення строку періодичної повірки ЗВТ - лічильника газу G2,5 зав. №2976137 (строк чергової повірки не пізніше 20.12.2024), а тому рішення про затвердження акту та нарахування є правомірними.
4.2. Представник відповідача заперечує щодо дати попередньої повірки лічильника позивача, оскільки позивачем не надано належних доказів на підтвердження обставини повірки лічильника 20.12.2016.
5. ІНШІ ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.
5.1. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 10.02.2026.
5.2. Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.01.2026 постановлено забезпечити можливість представнику позивача адвокату ЩУРУ АНДРІЮ АНАТОЛІЙОВИЧУ брати участь в засіданнях в режимі відеоконференції з використанням власних технічних засобів через сервіс «Система захищеного відеоконференцзв'язку з судом».
5.3. У підготовчому засіданні 10.02.2026 відмолено у задоволенні заяви про поновлення строку подання відзиву у зв'язку з відсутністю відповідних підстав визначених процесуальним законом - адже за заявою учасника справи суд може поновлювати пропущений процесуальний строк, встановлений законом, але не судом; залишено заяви про продовження строку подання відзиву і відзив та додані до нього документи без розгляду з підстав частини 2 статті 118 ГПК України; оголошено перерву до 19.02.2026.
5.4. У підготовчому засіданні 19.02.2026 суд постановив закрити підготовче провадження та призначити розгляду справи по суті у судовому засіданні 03.03.2026.
5.5. 03.03.2026 суд оголосив перерву у судовому засіданні до 10.03.2026.
5.6. У судовому засіданні 10.03.2026, відповідно до положень статей 233, 240 ГПК України, було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, повідомлено представників учасників справи, коли буде складено повне судове рішення.
6. МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА
6.1. З урахуванням предмету позовних вимог, їх юридичних та фактичних підстав, суд визначає, що перелік обставин, які є предметом доказування у справі, становлять обставини, від яких залежить відповідь на такі ключові питання:
- Чи є підстави визнати протиправним рішення №20/12-6/0118 від 12.06.2025 про задоволення Акту про порушення № 0118 від 30.05.2025?
- Чи підлягають визнанню протиправними донарахування Акціонерним товариством «Київгаз» вартості необлікованого об'єму природного газу?
6.2. У відповідності до статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Відповідно позивач має довести наявність обставин, що дають ствердну відповідь на перше та друге запитання, а відповідач навпаки.
7. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ПРОТИПРАВНІСТЬ РІШЕННЯ ПРО ЗАДОВОЛЕННЯ АКТУ.
7.1. Законом України «Про ринок природного газу» визначено, що приладовий облік природного газу здійснюється з метою отримання та реєстрації достовірної інформації про обсяги і якість природного газу під час його транспортування, розподілу, постачання, зберігання та споживання (частина 1 статті 18).
7.2. Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №2494 від 30.09.2015 затверджено Кодексу газорозподільних систем, який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем (редакція від 15.05.2025, що охоплює спірні правовідносини; далі - Кодекс).
7.3. Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ІХ Кодексу комерційний облік природного газу в газорозподільній системі організовується та здійснюється з метою визначення повної та достовірної інформації про об'єми (обсяги) природного газу, які надійшли до ГРМ від суміжних суб'єктів ринку природного газу (ГДП, ВБМ, Оператора ГТС), та об'єми (обсяги) природного газу, які розподілені (передані) з ГРМ підключеним до неї споживачам і суміжним Операторам ГРМ, та подальшого використання інформації у взаємовідносинах між суб'єктами ринку природного газу, у тому числі для взаєморозрахунків між ними.
7.4. Визначення об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту споживача, що не є побутовим, здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і споживачем на підставі даних комерційних ВОГ, визначених договором розподілу природного газу між Оператором ГРМ і споживачем, та з урахуванням вимог цього Кодексу та договору (пункт 1 глави 3 розділу ІХ Кодексу).
7.5. Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу Х Кодексу власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
7.6. Згідно з пунктом 1 глави 7 розділу Х Кодексу власники ЗВТ, що є елементами комерційних ВОГ, зобов'язані забезпечити належний контроль за строками спливу міжповірочних інтервалів ЗВТ та організацію проведення їх періодичної повірки. Здійснення періодичної повірки ЗВТ забезпечується власником ЗВТ за власний рахунок.
7.7. Пунктом 2 глави 7 розділу Х Кодекс визначено, що для належної організації періодичної повірки власних ЗВТ, що входять до складу комерційного ВОГ, споживач повинен:
1) завчасно (до дати прострочення періодичної повірки) направити Оператору ГРМ письмове повідомлення (зразок якого Оператор ГРМ має опублікувати на своєму вебсайті) про дату та час демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці установки) та необхідність забезпечення представником Оператора ГРМ розпломбування ЗВТ. Звернення має бути направлене не пізніше десяти робочих днів до запланованої дати;
2) забезпечити на дату демонтажу ЗВТ на повірку (або його повірку на місці встановлення) доступ представникам Оператора ГРМ до ЗВТ для його розпломбування та складання відповідного акта розпломбування;
3) у разі якщо повірка ЗВТ буде здійснюватися не на місці його встановлення, забезпечити за власний рахунок демонтаж/монтаж ЗВТ, його транспортування та державну повірку. Про дату і час встановлення повіреного ЗВТ споживач завчасно має письмово повідомити Оператора ГРМ та забезпечити присутність представника Оператора ГРМ під час монтажу повіреного ЗВТ.
7.8. Відповідно до пункту 8 глави 7 розділу Х Кодекс у разі пропущення терміну періодичної повірки ЗВТ з вини споживача (незабезпечення належної організації повірки власних ЗВТ або недопуск до ЗВТ представників Оператора ГРМ) обсяг спожитого природного газу через комерційний ВОГ, елементом якого є ЗВТ з пропущеним терміном повірки, розраховується відповідно до вимог розділу ХІ цього Кодексу.
7.9. В Розділі ХІ Кодексу визначено, що норми цього розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованій діяльності Оператора ГРМ, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу. Випадки, які потребують перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування об'ємів природного газу споживачу, що має договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, без наявності акта про порушення, визначені в розділах ІХ-Х цього Кодексу.
7.10. Підпунктом 4 пункту 2 розділу ХІ Кодексу визначено, що до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
7.11. Відповідно до пункту 1 розділу 5 глави ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.
7.12. Пунктом 8 глави 5 розділу ХІ Кодексу передбачено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
7.13. Наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №1747 від 13.10.2016 затверджено Міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, за категоріями, яким визначено інтервали для повірки лічильників газу та пристрої перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) - 2, 8 років. Для лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму (використовуються для проведення розрахунків за поставлений та/або спожитий природний газ) класу 1,0 установлено міжповірочний інтервал 2 роки; класу 1,5 - 8 років.
7.14. Постановою Кабінету Міністрів України №440 від 07.04.2023 «Деякі питання повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки в умовах воєнного та надзвичайного стану» установлено:
1. Установити, що позитивні результати періодичної, позачергової повірки та повірки після ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, строк дії яких закінчився у період воєнного і надзвичайного стану, чинні:
на територіях, тимчасово окупованих Російською Федерацією, на період воєнного і надзвичайного стану та протягом трьох місяців після його припинення чи скасування на відповідних територіях;
на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством розвитку громад та територій (далі - перелік);
на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку.
2. Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на територіях, які включені до переліку, забезпечується:
на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного і надзвичайного стану на відповідних територіях, але не раніше дня закінчення опалювального періоду;
на територіях активних бойових дій протягом шести місяців з дати завершення бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду;
на територіях можливих бойових дій протягом шести місяців з дати припинення можливості бойових дій на таких територіях відповідно до переліку, але не раніше дня закінчення опалювального періоду.
3. Подання на повірку лічильників води, газу, електроенергії, теплолічильників на території України, крім територій, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї постанови, забезпечується протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду.
7.15. Зі змісту вказаної постанови та нормативно-правових актів у сфері обліку природного газу вбачається, що повірка лічильників в межах міста Києва та Київської області здійснюється в строки міжповірочних інтервалів, визначених постановою №1747 від 13.10.2016, та починаючи із набрання постановою КМУ №440 від 07.04.2023 законної сили і до її скасування протягом трьох місяців після закінчення опалювального періоду, якщо строк міжповірочного інтервалу припадає на опалювальний період.
7.16. Вказаний висновок корелюється із висновком Верховного Суду, викладеному у постанові від 02.10.2025 у справі 918/1074/24.
7.17. Відповідач, здійснюючи огляд ВОГ і розпломбування на об'єкті споживача по вул Васильківський,78 /с.Новосільки) засобу вимірювальної техніки - лічильник газу G2,5 зав. №2976137, встановив порушення підпункту 4 пункту 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу - порушення строку періодичної повірки ЗВТ, про що складено Акт №0118 від 30.05.2025 .
7.18. Сторонами підтверджується обставина того, що встановлений комерційний вузол обліку газу у складі лічильник газу G2,5 зав.№2976137 є власнітсю споживача, має клас точності 1,5, а періодичність повірки такого лічильника становить не рідше одного разу у 8 років.
7.19. Сторони підтверджують обставину, що позивач звернувся 14.02.2025 із листом до відповідача та просив направити уповноваженого представника на об'єкт за адресою: с.Новосілки, вул.Васильківська, 78 для розпломбування приладів ВОГ у зв'язку з необхідністю проведення держповірки. Оскільки вузол обліку не належить Оператору ГРМ, та на час обстеження не міг бути наданий договір на обслуговування вузла обліку з відповідною спеціалізованою організацією або підтвердні документи про власну службу та/або підлеглий персонал, уповноважений обслуговувати вузол обліку, тому у зв'язку з неможливістю демонтажу ЗВТ на повірку в лютому 2025 такі заходи виконані 30.05.2025.
7.20. В Акті №ВА-30.05/3 контролю огляду вузла обліку газу від 30.05.2025, складеного представником відповідача, зафіксовано дату попередньої повірки лічильника газу G2,5 зав.№2976137 - 20.12.2016.
7.21. Комісія з розгляду актів прийняла рішення про повне задоволення Акту про порушення №0118 від 30.05.2025. Також здійснено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу згідно з підпунктом 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу з 21.12.2024 по 14.02.2025 у обсязі 2 762,14 м3 вартістю 61 235,78 грн (з ПДВ).
7.22. Як вбачається, нарахування об'ємів природного газу із зміненим режимом здійснювалось від дня після дати закінчення терміну повірки зазначеної в Акті контрольного огляду ВОГ 30.05.2025 ВА-30/05/3 до дати звернення позивача про розпломбування для здійснення повірки - за період 21.12.2024 - 14.02.2025,
Однак, на думку представника відповідача дата закінчення терміну повірки, яка мала б настати через 8 років після 20.12.2016 документальних підтверджень у справі немає.
Водночас, за поясненнями представника відповідача нарахування здійснювалось до дати звернення позивача щодо розпломбування для здійснення повірки - 14.02.2025, виходячи з доброї волі оператора ГРМ.
7.23. За положеннями підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу визначено, що у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати початку прострочення періодичної повірки до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
7.24. Таким чином, обставина нарахування обсягу газу з 21.12.2024 свідчить, що відповідач визначив датою початку прострочення періодичної повірки 21.012.2024 і не ставив під сумнів ні дату останньої повірки (з дати початку прострочення періодичної повірки), ні використання споживачем належно повіреного законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки до 20.12.2024 включно.
7.25. Відтак, позитивні результати періодичної повірки 20.12.2016 ЗВТ позивача, як законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, засвідчені відбитком повірочного тавра на таких засобах чи записом з відбитком повірочного тавра у відповідному розділі експлуатаційних документів та/або оформлені свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки щодо лічильника газу мембранного «Самгаз» G2,5 зав. №2976137 станом на відповідну дату (20.12.2024) презюмуються.
7.26. В основу Рішення щодо задоволення акту про порушення має бути покладено відповідні дані, які суб'єкт розгляду Акту сприймає як об'єктивні та достовірні, якщо такі дані використані для прийняття рішення, а в протилежному випадку рішення є протиправним, оскільки мативе в основі недостовірні дані.
Отже, висновок щодо порушення строків повірки повинен грунтуватись на підставі встановлення факту пропущення терміну періодичної повірки. З матеріалів справи вбачається, що відповідачем визначено дату останньої повірки - 20.12.2016, а доказів протилежного суду не представлено.
7.27. Водночас заперечення представника відповідача в частині визначення дати попередньої повірки є суперечливою поведінкою і ставить під сумнів законність рішення про затвердження акту про порушення та відповідні нарахування, отже такі заперечення не відповідають фактичним діям та рішенням відповідача, а тому є необґрунтованими.
7.28. Сторони погоджуються, що на територію місцезнаходження об'єкта позивача, де відбувається споживання газу, поширюються дія актів місцевого самоврядування міста Києва в частині встановлення початку і кінця опалювального періоду.
7.29. Відповідно до розпорядження Київського міського голови від 29.10.2024 № 1023 «Про початок опалювального періоду 2024-2025 років у місті Києві», в місті Києві з 30.10.2024 розпочато опалювальний період, а розпорядженням Київського міського голови від 24.03.2025 №206 «Про закінчення опалювального періоду 2024/2025 року в місті Києві» закінчено опалювальний період 24.03.2025.
7.30. Отже, з урахуванням міжповірочного інтервалу та норми п. 3 Постанови КМУ 440 від 07.06.2023 термін подання на повірку лічильника газу G2,5 зав.№2976137 припадав на період з 25.03.2025 по 24.06.2025, а така повірка відбулась в межах такого терміну 02.06.2025, а тому позивачем не допущено порушення, визначене підпунктом 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу.
7.31. Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що в Акті про порушення № 0118 від 30.05.2025 помилково встановлено порушення позивачем підпункту 4 пункту 2 глави 2 розділу ХІ Кодексу, а тому рішення №20/12-6/0118 від 12.06.2025 про затвердження такого акту є протиправним.
8. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ПРОТИПРАВНІСТЬ ДОНАРАХУВАНЬ.
8.1. Відповідач повідомляє, що на підставі затвердженого Акту-розрахунку №20/12-6/0118 відповідачу виставлений рахунок на оплату №20/12-6/0118 від 12.06.2025 на загальну суму 61 265,78 грн (з ПДВ).
8.2.Також відповідач зазначає, що згідно з приписами пункту 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ, рахунок на оплату №20/12-6/0118 від 12.06.2025 був направлений на адресу відповідача цінною кореспонденцією (з описом вкладення) із супровідним листом від 30.06.2025 №3195/28, який позивач не отримав у поштовому відділенні національного оператора Укрпошта та рахунок не оплатив.
8.3. Позивач повідомляє, що 26.05.2025 відповідач сформував позивачеві Рахунок на Оплату № 20/12-6/0118 на суму 61 235,78 грн., призначення платежу оплата вартості необлікованого об'єму природного газу згідно Кодексу ГРС.
8.4 Згідно підпункту, до порушень, 4 пункту 2 глави 2 розділу XІ внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належить пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим.
8.5 Відповідно підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу XІ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати початку прострочення періодичної повірки до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
8.6. Як встановлено судом, висновки відповідача, наведені в Акті про порушення 0118 від 30.05.2025 про порушення строку періодичної повірки ЗВТ, а також його рішення про пропущення строку періодичної повірки ЗВТ з вини споживача, що не є побутовим, є безпідставними, тому і зміна встановленого режиму нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу позивачу з 21.12.2024 по 14.02.2025 у обсязі 2 762,14 м3 та перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу є безпідставними.
8.7. Вказані рахунки сформовані на основі нарахувань за рішенням №20/12-6/0118 від 12.06.2025 про затвердження такого акту, яке визнано судом протиправним, а тому нарахування на суму 61 235,78 грн є також протиправними, а Рахунок на оплату №20/12-6/0118 від 26.05.2025 та Акт-розрахунок №20/12-6/0118 від 12.06.2025 не породжують грошових зобов'язань у позивача.
8.8. Представник позивача наполягав на отриманні рахунку №20/12-6/0118 від "26.05.2025" в електронній формі на адресу електронної пошти. В свою чергу представник відповідача наполягав, що електронний документообмін не існує між сторонами і не передбачений жодними правочинами чи нормативно-правовими актами, тому такий доказ в оригіналі для цілей вирішення даного спору не існуєа, а його копія є неналежним доказом, проте інший рахунок - дійсний №20/12-6/0118 від "12.06.2025" не оспорюється позивачем.
8.9 Розбіжності у реквізитах рахунку №20/12-6/0118 - зазначенні дат "від 26.05.2025" за даними позивача і "від 12.06.2025" за даними відповідача, не мають суттєвого значення для вирішення даного спору, оскільки стосуються однієї і тіє ж спірної дії нарахування об'єму (обсягу) розподіленого природного газу позивачу з 07:00 21.12.2024 по 07:00 14.02.2025 у обсязі 2762,14 м3 і вимога оплати нарахованого вартістю 61 235,78 грн.
8.10. Водночас запобігаючи ймовірним відміннім тлумаченням сторін реквізитів спірного Рахунку на оплату №20/12-6/0118 від "26.05.2025" чи "12.06.2025" року суд вважає за необхідне пойменвати його "Рахунок на оплату №20/12-6/0118 від 26.05.2025/12.06.2025".
9. ВИСНОВОК СУДУ ПРО ЗАДОВОЛЕННЯ ПОЗОВУ
9.1. Відповідно до частини 1 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
9.2. Частинами 3-4 статті 13 ГПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
9.3. Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
9.4. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (частина 1 статті 86 ГПК України).
9.5. Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судовому рішенні, суд першої інстанції спирається на висновки, що зробив Європейський суд з прав людини від 18.07.2006р. у справі «Проніна проти України», в якому Європейський суд з прав людини зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статтею 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
9.6. Враховуючи встановленні обставини, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню.
10. СУДОВІ ВИТРАТИ.
10.1. Позивачем заявлено про понесення судових витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000 грн.
10.2. Відповідно до частини 1 статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
10.3. Згідно з часиною 2 статті 123 ГПК України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу (пункт 1).
10.4. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 ГПК України).
10.5. Частиною 8 статті 129 ГПК України визначено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
10.6. 29.08.2025 між Щуром Андрієм Анатолійовичем та РО «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» укладено Договір №29/08-25 про надання правничої допомоги.
10.7. 16.02.2026 Щуром Андрієм Анатолійовичем та РО «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» підписано Акт №1 наданих послуг по договору про надання професійної правничої допомоги №29/08-25 від 29.08.2025, який містить опис наданих послуг (супровід справи №910/197/26 в Господарському суді міста Києва, що включає, зокрема, але виключно, надання наступних послуг: аналіз первинних документів щодо оскарження рішення Акціонерного товариства «Київгаз» №20/12-6/0118 про задоволення Акту про порушення №0118 про визначення вартості необлікованого об'єму природного газу; виконання позовної заяви клієнта до Акціонерного товариства «Київгаз» в справі №910/197/26, оформлення позовної заяви з доданими до неї документами; участь в судових засіданнях, виконання вимог ухвали суду від 10.02.2026 в справі №910/197/26 в частині надання до суду документів, складення пояснень), вартість 15 000,00 грн.
10.8. Суд зазначає, що витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено. Близька за змістом правова позиція викладена у постанові Об'єднаної Палати Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.
10.9. Враховуючи наведене, суд встановив, що позивач поніс витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн.
10.10. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами (частина 2 статті 126 ГПК України).
10.11. Відповідно до частини 4 статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
10.12. Частиною 5 статті 126 ГПК України передбачено, що у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
10.13. Обов'язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (частина 6 статті 126 ГПК України).
10.14. Відповідач просить суд заяву позивача про розподіл судових витрат та задовольнити частково. У разі задоволення позовних вимог у справі №910/197/26 2 000,00 витрат на професійну правничу допомогу.
10.15. Обґрунтовуючи зменшення відповідача зазначає, що юридична кваліфікація правовідносин у даній справі не є складною, тому не вимагала від адвоката, який за своїм правовим статусом має достатню правову кваліфікацію, значних професійних зусиль для належного представництва інтересів позивача у справі.
10.16. Суд зазначає, що витрати позивача на професійну правничу допомогу є співмірними із складністю справи, часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт, предметом позову,
10.17. Водночас заперечення відповідача є необґрунтованими, будуються без зазначення обставин та надання відповідних доказів, які свідчили б про інший розмір судових витрат, необхідний для надання позивачу правничої допомоги у даній справі.
10.18. Отже, клопотання відповідача не підлягає задоволенню, а судові витрати позивача на професійну правничу допомогу підлягають розподілу у повному обсязі - 15 000,00 грн.
10.19. Враховуючи наведене та приписи статті 129 ГПК України, судовий збір та витрати на професійну правничу допомогу покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 1, 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Київгаз» №20/12-6/0118 від 12.06.2025 року про задоволення Акта про порушення № 0118 від 30.05.2025 року.
3. Визнати протиправним та скасувати донарахування Акціонерним товариством «Київгаз» вартості необлікованого об'єму природного газу в розмірі 2762,14 метрів кубічних вартістю 61235 (шістдесят одна тисяча двісті тридцять п'ять) гривень 78 копійок, оформлені Актом-розрахунком № 20/12/61/0 від 12.06.2025 року та Рахунком на оплату №20/12-6/0118 від 26.05.2025/12.06.2025 року.
4. Стягнути з Акціонерного товариства «Київгаз» (01103, місто Київ, вулиця Михайла Бойчука, будинок 4Б; код ЄДРПОУ 03346331) на користь Релігійної організації «Релігійна громада Свідків Єгови міста Києва» (03170, місто Київ, бульвар Ромена Роллана, будинок 13, приміщення 345; код ЄДРПОУ 26088914) витрати зі сплати судового збору у розмірі 5 324,80 грн та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 15 000,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.
Повне судове рішення складено 12.03.2026
Суддя Ігор Курдельчук