Ухвала від 12.03.2026 по справі 643/4667/26

Справа № 643/4667/26

Провадження № 1-кс/643/2130/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.03.2026 слідчий суддя Салтівського районного суду міста Харкова ОСОБА_1 ,

за участю:

секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

слідчого - ОСОБА_4 ,

захисника - адвоката ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в залі суду у місті Харкові клопотання слідчого Управління СБ України в Харківській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу Харківської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025220000000516 від 19.05.2025,

ВСТАНОВИВ:

До Салтівського районного суду міста Харкова 10.03.2026 надійшло вказане клопотання слідчого, в обґрунтування якого зазначено, що Слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025220000000516 від 19.05.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , являючись уродженцем та мешканцем м. Дружківки Донецької області, отримавши за часів незалежності України середньо-спеціальну освіту після закінчення школи та ПТУ №1, а також спеціальність маляра-штукатура, не будучи прихильником української державності, самостійності та незалежності України, після подій 2014 року порушив правовий зв'язок з державою Україною, який до того знаходив свій вияв у взаємних правах та обов'язках, та вчинив правопорушення проти громадської безпеки та проти основ національної безпеки України, за наступних обставин.

Так, ОСОБА_6 , перебуваючи в умовах політичних подій в Україні з кінця 2013 року та початку 2014 року, був достовірно обізнаним про те, що протягом березня - квітня 2014 року, під безпосереднім керівництвом та контролем представників влади та збройних сил рф представники іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд і груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих рф, взяли під контроль будівлі, в яких знаходилися органи місцевої влади та місцеві органи виконавчої влади України, військові об'єкти України в окремих районах Донецької та Луганської областей. 07.04.2014 у м. Донецьку створено терористичну організацію «донецька народна республіка» (далі - днр), а 27.04.2014 у м. Луганську - терористичну організацію «луганська народна республіка» (далі - лнр), у складі яких були утворені незаконні збройні формування.

Датою початку тимчасової окупації російською федерацією окремих територій України є 19.02.2014 Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими рф з 20.02.2014, а окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими рф (у тому числі окупаційною адміністрацією рф) починаючи з 07.04.2014, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій рф на території Донецької області т.зв. днр, які Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

В наслідок військових дій у період з травня по серпень 2015 року сили оборони України звільнили лише частину раніше окупованих територій Донецької та Луганської областей.

В той же час терористична організація днр сформувала організовану структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість, чітку ієрархічність її дисципліну, її учасники озброєні вогнепальною зброєю, вибухівкою, а також мають тяжке військове озброєння та військову техніку. В зазначеному формуванні визначено механізм вступу до нього, порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставляться завдання щоденної діяльності, що полягає в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур днр, придушення організованого опору населення на окупованій території, депортації населення Донецької області, встановлення режиму військового стану, протистояння підрозділам Збройних Сил України та правоохоронних органів України, знищення їх живої сили і матеріальних засобів, а також скоєння інших тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень. Вказані формування дислокуються в різних населених пунктах і місцевостях на тимчасово окупованій частині Донецької області та мають загальну координацію керівництва.

Законом України «Про боротьбу з тероризмом», метою якого є захист особи, держави і суспільства від тероризму, виявлення та усунення причин і умов, які його породжують, визначено правові та організаційні основи боротьби з цим небезпечним явищем, повноваження і обов'язки органів виконавчої влади, об'єднань громадян і організацій, посадових осіб та окремих громадян у цій сфері, порядок координації їх діяльності, гарантії правового і соціального захисту громадян у зв'язку із участю у боротьбі з тероризмом.

У свою чергу ОСОБА_6 , являючись громадянином України, достовірно знаючи з розповсюджених повідомлень у засобах масової інформації та мережі Інтернет про проведення на території Донецької області України антитерористичної операції проти терористичної організації днр, усвідомлюючи, що діяльність даної терористичної організації та її підрозділів є незаконною, спрямована на зміну меж території України, призводить до загибелі людей, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, діючи умисно, з політико-ідеологічних мотивів, починаючи з 25.08.2015 добровільно вступив до лав так званих збройних сил днр в/ч НОМЕР_1 , отримавши військовий квиток серії НОМЕР_2 та військову посаду радіотелеграфіста з присвоєнням військового звання рядового.

Після цього він, проявляючи політичну асоціальність, розпочав брати активну участь у діяльності вказаної терористичної організації, виконуючи завдання, пов'язані із веденням бойових дій проти Збройних Сил України та забезпеченням різних видів та форм бою.

Таким чином, ОСОБА_6 у зазначений вище період часу вчинив кримінально каране діяння, пов'язане з незаконною участю в діяльності терористичної організації, основними складовими взаємозв'язаними мотивами та ознаками якого є:

- мотив політико-ідеологічний;

- мета - досягнення певних цілей, пов'язаних з насильством, залякуванням населення з метою повалення конституційного ладу чи зміни територіальної цілісності;

- участь у діяльності терористичної організації у формі вчинення будь-яких дій у якості військовослужбовця воєнізованої групи, яка незаконно мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю;

- спрямованість всіх дій, пов'язаних з участю в діяльності терористичної організації, і не приховане бажання цього, характеризують усвідомленість того, що вчинено умисне протиправне діяння у складі одного із структурних підрозділів терористичної організації з відома його керівництва.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення - злочин, передбачене ч. 1 ст. 258-3 КК України, тобто участь в терористичній організації.

Крім того, ОСОБА_6 одночасно зі здійсненням протиправної діяльності в терористичній організації, вчинив у реальній сукупності дії, пов'язані з участю у не передбаченому законом збройному формуванні за наступних обставин.

У березні - квітні 2014 року в населених пунктах Донецької та Луганської областей розпочалася збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької та Луганської областей.

В окремих містах та районах вказаних областей всупереч законодавству України 11.05.2014 проведено незаконні референдуми з питання «Про підтримку акта про державну самостійність Донецької та Луганської народної республіки», за результатами яких у травні 2014 року проголошено створення незаконних псевдодержавних утворень днр та лнр.

З метою забезпечення діяльності самопроголошеної т.зв. днр окупаційної адміністрації рф представниками російської федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади днр) та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних

формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня - вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів на території Донецької області так званої днр окупаційної адміністрації рф, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України

«Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями. Органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.

У свою чергу ОСОБА_6 , діючи умисно, з політико-ідеологічних мотивів, починаючи з 25.08.2015 добровільно вступив до лав так званих збройних сил днр в/ч НОМЕР_1 , отримавши військовий квиток серії НОМЕР_2 та військову посаду радіотелеграфіста з присвоєнням військового звання рядового.

Після цього, ОСОБА_6 , втілюючи в життя свій протиправний злочинний умисел, під час перебування на службі, брав участь у бойових зіткненнях проти військовослужбовців Збройних Сил України. Тобто, він з моменту вступу до незаконного збройного формування так званої днр у період після 25.08.2015, перебуваючи на території проведення АТО та ООС, яка відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 за № 254-VIII, є тимчасово окупованою територією України, вчиняв умисні дії, спрямовані на участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування.

Таким чином, ОСОБА_6 у зазначений вище період часу вчинив кримінально каране діяння, пов'язане з незаконною участю у діяльності не передбаченому законом збройному формуванні, основними складовими взаємозв'язаними мотивами та ознаками якого є:

- мотив політико-ідеологічний;

- мета - досягнення певних цілей, пов'язаних з виконанням завдань, властивих силовим структурам;

- участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування у формі вчинення будь-яких дій у якості військовослужбовця воєнізованої групи, яка характеризується специфічною рисою злочинної організації у складі так званої днр;

- спрямованість всіх дій, пов'язаних з участю в діяльності не передбаченого законодавством України збройного формування, і не приховане бажання цього, характеризують усвідомленість того, що вчинено умисне протиправне діяння у складі воєнізованої групи, яка незаконно мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову чи іншу зброю.

Своїми умисними та протиправними діями ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення - злочин, передбачене ч. 2 ст. 260 КК України, тобто участь у складі не передбаченого законом збройного формування.

Надалі, ОСОБА_6 , увірувавши у свою безкарність за вчинені ним злочини проти громадської безпеки, переслідуючи антидержавницькі мотиви на шкоду інтересам своєї держави, оцінивши обстановку, що склалася, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку сторонніх осіб, продовжив свою протиправну діяльність у сфері злочинів проти основ національної безпеки України, пов'язану з державною зрадою.

Так, ОСОБА_6 , перебуваючи на не підконтрольній Україні території Донецької області, був достатньо проінформованим про те, що 24.02.2022 державою-агресором, рф, було першою застосовано збройну силу проти України і розпочато вчинення агресії, зумовлену з окупацією території держави Україна.

У вказаний період часу збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і збройних сил рф, виконано пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, після чого підрозділами збройних сил та інших військових формувань рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

Вказані злочинні дії рф були засуджені всім цивілізованим світом, за результатом чого членами Парламентської Асамблеї ОБСЄ було ухвалено декларацію, якою рф було визнано державою - спонсором тероризму; резолюцією Європейського Парламенту № 2022/2896 (RSP) від 23.11.2022 рф визнано також державою - спонсором тероризму та державою, що послуговується засобами тероризму.

У зв'язку з військовою агресією рф проти України, з метою захисту українського народу, конституційного ладу та територіальної цілісності України, 24.02.2022 указом Президента України № 64/2022, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено воєнний стан на всій території України, який неодноразово продовжувався у встановленому законодавством України порядку.

У свою чергу, ОСОБА_6 , усвідомлюючи, що він продовжує залишатись громадянином України, військовозобов'язаним, оскільки під час дії воєнного стану за законом мобілізувати можуть таку категорії чоловіків, як придатних за станом здоров'я віком від 25 до 60 років без досвіду військової служби, так і обмежено придатних з досвідом та без досвіду служби, але, не маючи патріотичних переконань, у ситуації, що склалася, та з особистих інтересів і вигоди, оцінивши обстановку в умовах військового стану, за відсутності фізичного чи психологічного впливу з боку представників держави-агресора вирішив стати на шлях протиправної діяльності, пов'язаної з державною зрадою.

При цьому, ОСОБА_6 як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов'язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який у відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, свідомо порушуючи свій конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, умисно, з анархічно-індивідуалістичних мотивів, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, після 24.02.2022 добровільно прийняв рішення щодо участі у бойових діях на боці ворога (країни-агресора) - рф.

Втілюючи в життя свій злочинний задум проти національної безпеки України, ОСОБА_6 після 24.02.2022, але не пізніше кінця березня 2022 року, знаходячись на не підконтрольній Україні території Донецької області, за власною ініціативою, діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, а також на допомогу представникам іноземної держави, в особі збройних сил рф, у проведенні підривної діяльності проти України, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, вирішив сприяти збройній агресії зс рф проти України.

Реалізуючи свій протиправний злочинний умисел він, підтвердив надання державі-агресору та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто відверту, не приховану активну участь у веденні бойових дій у складі незаконного збройного формування в/ч НОМЕР_1 , в якому він перебував з 25.08.2015, та входив до складу 9-го мотострілецького полку морської піхоти «нм днр» (який в подальшому було переформовано на 9-ту окрему мотострілецьку бригаду зс рф), підпорядкованого збройним силам рф, розпочав активну участь у бойових діях у взаємодії з іншими підрозділами збройних сил рф, головним завданням яких були бойові дії, направлені на окупацію територій Харківської, Донецької, Луганської та інших прилеглих областей.

У той же час ОСОБА_6 не вчинив жодних дій направлених на ухилення від проходження служби в зс рф, або на добровільну здачу в полон Збройним Силам України.

Навпаки, він, продовжуючи свою зрадницьку діяльність проти національної безпеки України, маючи тверду політико-ідеологічну мотивацію, не приховуючи свою лояльність та бажання прислужити державі-агресору, проявляючи відкрито свою політичну асоціальність, нехтуючи норми моралі, перебуваючи у лавах незаконного збройного формування, набув громадянство російської федерації без позбавлення українського та отримав паспорт громадянина росії, виданий 07.10.2022 (російською мовою) «гу мвд росії по Ростовской области», із зазначенням місця реєстрації: АДРЕСА_1 .

Після цього, у складі збройного формування, підпорядкованого зс рф, у період не пізніше січня 2025 року брав участь у проведенні бойових дій проти України на стороні ворога, в тому числі й в районі розташування сел. Тополі Дворічанської селищної громади Куп'янського району Харківської області.

Таким чином, ОСОБА_6 у зазначений вище період часу вчинив кримінально карані дії, пов'язані з державною зрадою, вчиненою в умовах воєнного стану, основними складовими взаємозв'язаними мотивами та ознаками якого є:

- спеціальний антидержавницький мотив - вчинення діяння на шкоду інтересам України;

- мета - заподіяння шкоди національній безпеці України;

- перехід на бік ворога у вигляді участі в бойових діях у лавах так званого «9-го мотострілецького полку морської піхоти нм днр», який в подальшому було переформовано на 9-ту окрему мотострілецьку бригаду зс рф, у зв'язку з добровільним вступом до лав вказаного іррегулярного незаконного збройного формування, підпорядкованого збройним силам рф, що є проявом однієї із форм надання представникам іноземної держави допомоги в проведенні підривної діяльності проти України;

- добровільний характер протиправної злочинної діяльності, здійснений з власного бажання, без фізичного та психологічного примусу;

- відкритий прояв політичної асоціальності, нехтування нормами моралі, пов'язаними з недотриманням в умовах воєнного стану принципів законності, патріотизму, політичної неупередженості;

- умисні протиправні дії з метою спричинити шкоду державі Україна, її патріотам та союзникам, спрямованість всіх дій, пов'язаних з переходом на бік ворога та наданням допомоги представникам держави-агресора в проведенні підривної діяльності проти України, і не приховане бажання цього, характеризують усвідомленість того, що він вчинив державну зраду в умовах воєнного стану.

Своїми умисними і протиправними діями ОСОБА_6 вчинив кримінальне правопорушення - злочин, передбачене ч. 2 ст. 111 КК України, а саме: державну зраду, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України в умовах воєнного стану

на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту та надання представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.

28.01.2026, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора (28.01.2026) та в газеті «Урядовий кур'єр» №23 (8215) від 28.01.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

29, 30 та 31 січня 2026 року ОСОБА_6 в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, викликаний на 10 год. 00 хв. для проведення процесуальних дій - вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, допиту як підозрюваного.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Таким чином з 28.01.2026 ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у вищевказаному кримінальному провадженні.

Постановою слідчого від 02.02.2026 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук та міжнародний розшук. Здійснення розшуку підозрюваного доручено співробітникам 4 відділу ГВ ЗНД Управління СБ України в Харківській області.

09.03.2026 досудове розслідування у кримінальному провадженні відновлено у зв'язку із необхідністю проведення процесуальних дій.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень-злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України, повністю підтверджується належними та допустимими доказами отриманими в ході проведення досудового розслідування, а саме:

- протоколами допитів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;

- протоколами оглядів від 03.12.2025;

- протоколами пред'явлення для впізнання свідкам ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ;

- висновком експерта № СЕ-19/121-25/30762-ФП від 19.12.2025 за результатами проведення судової портретної експертизи;

- інформацією отриманою від ГВ ЗНД УСБУ в Харківській області на виконання доручення слідчого №70/5/4-1179 від 30.05.2025, 70/5/4-2981 від 04.12.2025, 70/5/4-3250 від 25.12.2025;

- інформацією отриманою від Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки «Центр» Державної прикордонної служби України №161/59218-25-вих. від 30.07.2025;

- іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Відтак, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється в участі в терористичній організації, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 258-3 КК України, а також в участі у складі не передбаченого законом збройного формування, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 260 КК України та у державній зраді, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України в умовах воєнного стану на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту та надання представникам іноземної організації допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, тобто у кримінальному правопорушенні, передбаченому ч. 2 ст. 111 КК України.

У відповідності до вимог приписів п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України органом досудового розслідування отримана достовірна інформація, яка дає всі підставі вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме даний факт підтверджено показами свідків: ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 та інформацією отриманою від оперативного підрозділу на виконання доручення слідчого, згідно якої ОСОБА_6 перебуває на теперішній час на території російської федерації (точне місце досудовим розслідуванням не встановлено).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у звичайному передбаченому КПК України способом, тому є нагальна потреба у проведенні спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний цей час перебуває на території держави-агресора російської федерації з метою уникнення притягнення до кримінальної відповідальності.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури передбаченої Кримінальнім законом України, необхідно отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

Досудовим розслідуванням об'єктивно й переконливо, із підтвердженням конкретними доказами, зібраними з дотриманням принципів законності й верховенства права та у суворій відповідності процедурі, визначеній кримінальним процесуальним законом України, встановлено, що:

- ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України;

- ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини більше 2 разів, не повідомив слідчому та прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування);

- ОСОБА_6 перебуває на території держави-агресора російської федерації;

- ОСОБА_6 оголошено в розшук, що підтверджується постановою про оголошення розшуку підозрюваного від 02.02.2026;

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22025220000000516 від 19.05.2025стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України спеціального досудового розслідування.

У судовому засідання прокурор та слідчий клопотання підтримали та просили його задовольнити.

Захисник заперечувала проти задоволення клопотання, оскільки обставини на які посилається сторона обвинувачення не були доведені під час розгляду цього клопотання.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення учасників провадження, дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, встановив таке.

Слідчим відділом УСБУ в Харківській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025220000000516 від 19.05.2025 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України.

28.01.2026, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 , повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора (28.01.2026) та в газеті «Урядовий кур'єр» №23 (8215) від 28.01.2026, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Відтак, з 28.01.2026 ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у вищевказаному кримінальному провадженні.

29, 30 та 31 січня 2026 року ОСОБА_6 в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, викликаний на 10 год. 00 хв. для проведення процесуальних дій - вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, допиту як підозрюваного.

Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.

Постановою слідчого від 02.02.2026 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено у розшук та міжнародний розшук. Здійснення розшуку підозрюваного доручено співробітникам 4 відділу ГВ ЗНД Управління СБ України в Харківській області.

У цьому випадку, слідчий суддя вважає, що підозра ОСОБА_6 є обґрунтованою до ступеню даної стадії процесу та підтверджується доданими до клопотання доказами зібраними під час досудового розслідування, зокрема: протоколами допитів свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ; протоколами оглядів від 03.12.2025; протоколами пред'явлення для впізнання свідкам ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ; висновком експерта № СЕ-19/121-25/30762-ФП від 19.12.2025 за результатами проведення судової портретної експертизи; інформацією отриманою від ГВ ЗНД УСБУ в Харківській області на виконання доручення слідчого №70/5/4-1179 від 30.05.2025, 70/5/4-2981 від 04.12.2025, 70/5/4-3250 від 25.12.2025; інформацією отриманою від Головного відділу забезпечення внутрішньої та власної безпеки «Центр» Державної прикордонної служби України №161/59218-25-вих. від 30.07.2025; іншими матеріалами кримінального провадження в сукупності.

Відповідно до матеріалів клопотання, підозрюваний, перебуває на території держави-агресора російської федерації. Перебування підозрюваної на території рф підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.

Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшук.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Разом з тим, відповідно до ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.

Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклики слідчого (не прибула на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошена у розшук та перебуває на території рф, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором.

Відповідно до ч. 1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на території рф, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на території рф, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність ОСОБА_6 до вищевказаного кримінального правопорушення, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на території рф, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_6 .

Керуючись ст. 135, 139, 297-1 - 297-5, 372, 376 КПК України, слідчий суддя -

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22025220000000516 від 19.05.2025 стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні ним кримінальних правопорушень - злочинів, передбачених ч. 1 ст. 258-3, ч. 2 ст. 260 та ч. 2 ст. 111 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена.

Заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_11