Справа № 462/1547/26
Провадження № 3/446/376/26
12.03.2026 м.Кам'янка-Бузька
Суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області Котормус Т. І., розглянувши матеріали, які надійшли від Залізничного районного суду міста Львова про притягнення до адміністративної відповідальності:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП,
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №590873 від 14.02.2026 року місцем вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення зазначено АДРЕСА_2 , що відноситься до території Львівського району Львівської області.
За змістом ст.7, 246 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності і його порядок визначається КУпАП та іншими законами України.
Відповідно до ч.1 ст.276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Згідно з ч.2 ст.276 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.124 КУпАП, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортного засобу або за місцем проживання правопорушника.
У вищевказаному протоколі вказане місце проживання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - АДРЕСА_3 .
Разом з тим, згідно відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру №2391021 від 26.02.2026 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що знаходиться поза межами територіальної юрисдикції Залізничного районного суду м. Львова.
При цьому, належних та безспірних доказів на підтвердження факту проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , саме за адресою: АДРЕСА_3 та місця обліку транспортного засобу у Залізничному районі м.Львова матеріали справи не містять.
Одночасно, місцем складання даного протоколу зазначено с. Муроване.
Відповідно до ЗУ «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» від 3 листопада 2020 року № 950-IX, розділ XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" доповнено пунктом 3-1 такого змісту: до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року".
До прийняття даного закону та до утворення ( ліквідації ) районів - с.Муроване Львівської області належало до Пустомитівського району та за підсудністю належало до Пустомитівського районного суду Львівської області.
Виходячи з наведеного, дана справа не підсудна Кам'янка-Бузькому районному суду Львівської області.
Згідно роз'яснень, що містяться в п.2 постанови Пленуму Верховного суду України №11 від 11.06.2004 року «Про окремі питання, що виникають при застосуванні судами положень ст.276 КУпАП», у випадках, коли законом передбачається альтернативна підсудність (ч.2 ст.276 КУпАП), питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Орган Національної поліції, реалізовуючи повноваження за ст.257 КУпАП з надіслання протоколу про адміністративне правопорушення, за наведених мотивів невірно, з порушенням вимог ст.276 КУпАП, визначив місце для розгляду справи.
За таких обставин Кам'янка-Бузький районний суд Львівської області позбавлений можливості розглянути вказану справу, оскільки такий розгляд буде виходити за межі його компетенції та буде порушенням ст.276 КУпАП, що в подальшому може слугувати приводом для оскарження та скасування прийнятого по суті рішення в апеляційній інстанції.
Виходячи з наведеного, дана справа не підсудна Кам'янка-Бузькому районному суду Львівської області і оскільки законом не передбачена передача адміністративного матеріалу з одного суду до іншого, вважаю за необхідне адміністративний протокол з долученими до такого матеріалами повернути Відділенню поліції №1 ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області для направлення на розгляд за підсудністю згідно положень ст. 276 КУпАП.
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КпАП України повернути у Відділення поліції №1 Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області для направлення справи за підсудністю.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає
Суддя Т.І. Котормус