Постанова від 12.03.2026 по справі 335/1945/26

1Справа № 335/1945/26 2-а/335/56/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2026 року Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі головуючого судді Соболєвої І. П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників процесу адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представниці адвокатки Боярської Валентини Леонідівни до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 в особі представниці адвокатки Боярської В. Л. звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 23.01.2026 начальником відділу військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 складено протокол №149 про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 210 КУпАП за те, що він не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.02.2026 № 149 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу розміром 17 000,00 грн. Як зазначено в постанові, ОСОБА_1 визнаний ВЛК від 12.05.1997 року непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, порушуючи вимоги пункту 2 Перехідних положень Закону України № 3621 -ЇХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" від 21.03.2024 року (із змінами, внесеними згідно із Законом №4235-ІХ від і 2 02.2025 року), згідно яких громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності ним Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, абзаців 2, 4 частини 1. абзаців 7, 8 пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзаців 2-6 частини 10 статті 1 Закочу України «Про військовий облік і військову службу», підпунктів 2. 4 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, пунктів 21, 22. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 "Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Вважає вказану постанову протиправною, оскільки сплили строки накладення стягнення за це правопорушення. Так у Постанові зазначено про обов'язок Позивача пройти ВЛК до 05.06.2025, сама ж Постанова винесена 02.02.2026, а протокол складено 23.01.2026 року. Тобто адміністративне стягнення накладено через 8 місяців після визначеної дати. Відповідачем не було надано доказів вручення повісток, доказів належного повідомлення про необхідність проходження ВЛК, доказів ухилення, умислу, реальної можливості пройти ВЛК. Сам факт не проходження ВЛК без встановлення вини особи не утворює складу адміністративного правопорушення. Тому просить постанову т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.02.2026 № 149 визнати протиправною та скасувати, провадження в адміністративній справі закрити та стягнути з відповідача судові витрати.

Ухвалою судді від 24.02.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов - 5 днів з дня вручення ухвали.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ухвалу суду з позовною заявою з додатками отримав 24.02.2026. Однак на час розгляду справи відзив на позов не подав.

06.03.2026 суд завершив розгляд справи та перейшов до стадії ухвалення судового рішення, оголосивши перерву для виготовлення його повного тексту до 12.03.2026.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши докази, які в ній містяться, суд встановив таке.

Судом встановлено, що 23.01.2026 начальником відділу військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 відносно ОСОБА_1 складено протокол №149 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП за те, що він не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.02.2026 № 149 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу розміром 17 000,00 грн.

Як зазначено в постанові, ОСОБА_1 , визнаний ВЛК від 12.05.1997 непридатним в мирний час, обмежено придатним у воєнний час, порушуючи вимоги пункту 2 Перехідних положень Закону України № 3621 -ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 року (із змінами, внесеними згідно із Законом № 4235-ІХ від 12.02.2025), згідно яких громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності ним Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, абзаців 2, 4 частини 1. абзаців 7, 8 пункту 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абзаців 2-6 частини 10 статті 1 Закочу України «Про військовий облік і військову службу», підпунктів 2. 4 пункту 1 Додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, пунктів 21, 22. 69 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 "Питання проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", не пройшов до 5 червня 2025 року повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Частиною 1 ст. 210 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.

Частиною 3 статті 210 КпАП України передбачена адміністративна відповідальність за вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 в Україні введено воєнний стан, який триває і до тепер.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» в редакції Закону № 4235-IX від 12.02.2025: « 2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України-до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду».

Отже, у період з 04.05.2024 до 05.06.2025 у ОСОБА_1 , якого було визнано обмежено придатним до військової служби, виник встановлений наведеною нормою Закону обов'язок повторно пройти медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби.

Доказів того, що позивач самостійно звертався до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в період з 04.05.2024 до 05.06.2025 і пройшов медичний огляд до 05.06.2025, не надано.

Зазначені обставини підтверджують факт порушення позивачем законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а саме пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист».

Такі дії вчинені в особливий період.

Тим самим спростовані твердження позивача про недоведення його вини у вчинені вказаного адміністративного правопорушення, оскільки саме на нього був покладений обв'язок пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби .

Щодо покликання позивача, що відповідач при розгляді справи про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП, в порушення ст. 38 КУпАП, притягнув його до адміністративної відповідальності після закінчення строків притягнення до відповідальності, зокрема стягнення накладено через 8 місяців, то суд вважає такі безпідставними, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 7 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Судом встановлено, що адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, вчинене позивачем, було виявлено 06.06.2025 (наступна дата після 05.06.2025 до якої позивач повинен був пройти ВЛК), а адміністративне стягнення накладено 02.02.2026.

Оскільки позивач не виконав вимог Закону України від 21.03.2024 № 3621-IX, про проходження медичного огляду в строк до 05.06.2025, тому адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КпАП України, накладено (02.02.2026) в межах строків, передбачених ст. 38 КУпАП - не пізніше одного року з дня його вчинення (06.06.2025).

З наведеного вбачається, що позивач дійсно вчинив адміністративне правопорушення, за яке передбачена відповідальність ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Враховуючи, що постанова винесена уповноваженою особою, справа про адміністративне правопорушення розглянута з дотриманням правил чинного законодавства, доказів, які б спростовували факт наявності адміністративного правопорушення та обставин, що виключають адміністративну відповідальність, позивачем не надано, а судом таких обставин не встановлено, при цьому, факт вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП, підтверджується наявними у матеріалах доказами, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України судовий збір покладається на позивача. Керуючись ст.ст. 9, 14,73 - 78, 90, 143, 242 - 246, 250,255 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 в особі представниці адвокатки Боярської Валентини Леонідівни до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Повні відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 246 КАС України:

Позивач - ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;

Відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Суддя І.П. Соболєва