Справа № 399/100/26
Провадження № 3/399/45/2026
Іменем України
06 березня 2026 року смт Онуфріївка
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області у складі: головуючого судді Лях М.М., за участю секретаря судового засідання Гриценко Т.М., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Гонтара А.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Онуфріївка справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Деріївка Онуфріївського району Кіровоградської області, зареєстрованого та проживаючого по АДРЕСА_1 , пенсіонера, до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області від Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшли матеріали справ про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 39/26 від 03.02.2026 року вбачається, що ОСОБА_1 , будучи у т.ч. станом на 00 годин 00 хвилин 01.01.2025 року суб'єктом декларування в розумінні Закону, а саме: особою, зазначеною у п.п. «г» п. 1 частини 1 ст. 3 цього Закону (командир третього відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 ), у період часу з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року до 00 год. 00 хв. 01.04.2025, в порушення вимог частини другої статті 45 Закону, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме: 23.05.2025 року о 10 год. 48 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 ст. 172-6 КУпАП.
18.02.2024 року наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 № 58, сержанта ОСОБА_1 , командира 3-го відділення охорони ІІ взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 18.02.2024 року виключено зі списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_4 та всіх видів забезпечення.
Таким чином, ОСОБА_1 станом на 00 год. 00 хв. 01.01.2025 року був суб'єктом декларування у розумінні та відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3, ч. 2 ст. 45 Закону та суб'єктом, на якого поширюється і поширювалася дія цього Закону.
З урахуванням положень вказаного нормативного акту, а саме Закону України «Про запобігання корупції», можна дійти висновку, що у суб'єкта декларування ОСОБА_1 , 01.01.2025 виник обов'язок подати декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, у період з 00 год. 00 хв. 01.01.2025 до 00 год. 00 хв. 01.04.2025.
Разом з тим, відповідно до відомостей з публічної частини Реєстру декларація особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , як суб'єкта декларування, опублікована шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурси https//public.nazk.gov.ua 23.05.2025 року о 10 год. 48 хв., тобто після кінцевої дати подачі такої декларації-несвоєчасно https//public.nazk.gov.ua/documents/768bf97f-99d8-4f00-9a72-fc289ab06b4c.
Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Презумпція знання законодавства означає, що кожен вважається таким, що знає закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом.
Про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувались у медіа.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
Рішенням від 04.04.2017 року № 124 «Про визначення поважної причини несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», НАЗК визначило, що поважною причиною несвоєчасного подання декларацій є неналежне функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 07.05.2025 Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано про стан функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування».
У вказаному листі повідомлено, що через збій у базі даних, який призвів до часткової відмови програмного коду, у суб'єктів декларування починаючи з 26.12.2024 року спостерігались помилки при створенні чернетки виправленої декларації та її поданні до Реєстру. Зазначену помилку у роботі Реєстру було усунуто 03.01.2025 року о 14:04.
Через збій у мережевій інфраструктурі Реєстру доступ користувачів до публічної частини Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 16.01.2025 року з 10:48 по 12:00.
Через помилку, пов'язану з апаратним збоєм в роботі Реєстру, у період з 01:41 по 10:28, 20.01.2025, доступ користувачів до публічної частину Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений.
У зв'язку зі збоєм в роботі каналу передачі даних постачальника інтернет-послуг доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету у Реєстрі був обмежений 26.02.2025 з 01:10 по 01:12 та з 02:19 по 03:27.
У період з 15:03 по 15:10, 07.03.2025 у зв'язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений.
Через збій у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в Реєстрі був обмежений 10.03.2025 з 12:38 по 13.02.
У зв'язку зі збоєм у роботі бази даних доступ користувачів до публічної частини Реєстру, публічного АРІ Реєстру та персонального електронного кабінету в реєстрі був обмежений 12.03.2025 з 15:01 по 15:17 та з 16:15 по 16:18.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у вказаний період не зафіксовано.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год. 00 хв. 01.04.2025) не подав, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що є порушенням вимог частини 2 ст.45 Закону, натомість подав вказану декларацію 23.05.2025 о 10 год. 48 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнав, пояснив, що через відсутність інтернет зв'язку та через відсутність світла не зміг вчасно подати декларацію, також наголосив, що вже тривалий час його син є безвісти зниклим, тому йому було не до заповнення декларації.
Прокурор Гонтар А.Д. у судовому засіданні підтримав викладені у протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 обставини, просив визнати останнього винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, призначити стягнення у виді штрафу у розмірі 850 гривень.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом № 39/26 від 03.02.2026 року, копією електронної декларації заповненої ОСОБА_1 23.05.2025 року о 10:48, повідомленням Національного агентства з питань запобігання корупції № 11/6816 від 04.04.2025 року про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, копією послідовності дій користувача з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата реєстрація 21.04.2017 о 09 год. 14 хв. в період 01.01.2025-24.05.2025, відповіддю начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 полковника ОСОБА_2 на лист начальника Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області про призначення і звільнення сержанта ОСОБА_1 , витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 39 від 24.02.2022 року про призначення сержанта запасу ОСОБА_1 старшим стрільцем третього відділення охорони другого взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , ВОС - 100868А, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по особовому складу) № 2-РС від 23.03.2022 року призначити сержанта ОСОБА_1 , старшого стрільця відлуння охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , командиром відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , ВОС - 100182А, витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по особовому складу) № 1-РС від 15.01.2024 року ОСОБА_1 - командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Сухопутних військ Збройних Сил України звільнено з військової служби у відставку за пунктом «а», витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 (по стройовій частині) № 58 від 18.02.2024 сержанта ОСОБА_1 командира відділення охорони взводу охорони роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_5 , оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_6 » Сухопутних військ Збройних Сил України, звільнено зі служби від 15.01.2024 року № 1-РС та вважати таким, що справи та посаду здав і вибув для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 та з 18.02.2024 року, копією посадових обов'язків командира відділення охорони взводу ІНФОРМАЦІЯ_5 , листом № 52714-2025 від 06.05.2025 Національне агентство з питань запобігання корупції, яке повідомило Управління стратегічних розслідувань в Луганській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про перелік збоїв у роботі Реєстру.
Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали долучені до протоколу, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яку передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, виходячи з такого.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т.ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Приміткою до ст. 172-6 КУпАП визначається, що суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до положень ст. 172-6 КУпАП за порушення вимог фінансового контролю, у т. ч., що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Отже, відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог статті 22 КУпАП.
Таким чином, з урахуванням викладеного, положень зазначених законодавчих та підзаконних актів в сукупності, а також встановлених обставин, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, вчасно (до 00 год, 00 хв 01.02.2025) не подав, без поважних причин, декларацію особи, яка припинила діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, що є порушенням вимог частини 2 ст. 45 Закону, натомість подав вказану декларацію 23.05.2025 о 10 год. 48 хв. - несвоєчасно, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП України.
Місцем вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є місце проживання ОСОБА_1 , оскільки останній припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, а саме за адресою: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Дереївка, вулиця Кодака, будинок 9.
Несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування, без поважних причин, за яке в ч. 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність, є триваючим правопорушенням.
Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 23.05.2025 року о 10 год. 48 хв.
Листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 26.04.2021 за № 47-09/27771/21, Департамент стратегічних розслідувань НПУ інформовано, що датою виявлення правопорушення є дата складання протоколу, тобто момент з'ясування всіх необхідних обставин.
Отже, фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є дата складання адміністративного протоколу, тобто 03.02.2026 року.
Таким чином, вина громадянина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами.
На підставі викладеного суд вважає доведеним винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, пов'язаних з корупцією. Причини у зв'язку з якими ОСОБА_1 не була подана вчасно декларація, як він зазначає, не є поважною і не позбавляло можливості її подати у встановлений законодавством строк.
При накладенні стягнення, згідно з вимогами ст. 33 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини, майновий стан, обставини, пом'якушуючі відповідальність обставини у вигляді щирого каяття та відсутність обтяжуючих відповідальність обставин.
У відповідності до вимог ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у провадженні по справі про адміністративне правопорушення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, в розмірі встановленому п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суд -
постановив:
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Штраф необхідно сплатити на рахунок: отримувач коштів ГУК у Кіров.обл./тг с-ще Онуфр/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37918230, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 89999 Рахунок отримувача UA728999980313070106000011553, код класифікації доходів бюджету 21081100 Призначення платежу Адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягнути з ОСОБА_1 , судовий збір на користь держави в сумі 665, 60 гривень на рахунок № UA908999980313111256000026001, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, код класифікації доходів бюджету 22030106.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена на протязі 10 днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду через Онуфріївський районний суд Кіровоградської області.
Повний текст постанови складено та оголошено 9 березня 2026 року.
Суддя М.М. Лях