пр. № 1-кс/759/1976/26
ун. № 759/5772/26
11 березня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024110000000490 від 02.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 298, ч. 1 ст. 197-1 КК України, -
До слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024110000000490 від 02.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 298, ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що ході досудового розслідування установлено, що група невстановлених осіб вчиняє пошкодження пам'ятки археології національного значення «Городище «Велике Ходосівське», що на території Федосіївської сільської ради Обухівського району Київської області під час здійснення незаконного будівництва.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 № 928 затверджено перелік об'єктів культурної спадщини національного значення, які заносяться до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Зокрема до зазначеного реєстру внесено «Городище «Велике Ходосівське» за охоронним номером 100012-Н.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про охорону культурної спадщини», пам'ятка культурної спадщини це об'єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, або об'єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключения) об'єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.
Статтею 13 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено ведення Державного реєстру нерухомих пам'яток України за категоріями національного та місцевого значення пам'ятки.
Згідно із приписами ч. 1, 2 ст. 14 цього ж Закону, занесення об'єкта культурної спадщини до Реєстру та внесення змін до нього (вилучення з Реєстру, зміна категорії пам'ятки) провадяться відповідно до категорії пам'ятки: а) пам'ятки національного значення - постановою Кабінету Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини протягом одного року з дня одержання подання.
Об'єкт культурної спадщини до вирішення питання про його реєстрацію як пам'ятки вноситься до Переліку об'єктів культурної спадщини і набуває правового статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини, про що відповідний орган охорони культурної спадщини в письмовій формі повідомляє власника цього об'єкта або уповноважений ним орган (особу). Переліки об'єктів культурної спадщини затверджуються рішеннями відповідних органів охорони культурної спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 14-1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» До затвердження науково-проектної (науково-дослідної) документації з визначення меж та режимів використання території пам'ятки відповідно до частини першої цієї статті межа території пам'ятки встановлюється: - для городищ:
у межах населених пунктів - 100 метрів навколо залишків оборонних споруд (вал, рів), визначених в обліковій документації;
за межами населених пунктів - 300 метрів навколо залишків оборонних споруд (вал, рів), визначених в обліковій документації.
Допитаний в якості свідка археолог Інституту археології НАН України ОСОБА_4 показав, що він будучи у складі моніторингової археологічної експедиції, яка проводила моніторинг пам'яток, в тому числі проводився моніторинг «Городище «Велике Ходосівське», в результаті якого виявлений ряд руйнацій та ймовірних порушень пам'ятко-охоронного законодавства, зокрема проведення земляних робіт та будівництва на території пам'ятки. Офіційний облік, надання статусу об'єкта культурної спадщини дослідження пам'ятки археології «Городище «Велике Ходосівське» розпочато у 1970 році. Вказана пам'ятка археології оточена оборонними валами та знаходиться в Київській області, Києво-Святошинському районі, між селами Круглик (на заході) та Ходосівка (на сході). Щодо меж пам'ятки слід вказати, що вони візуалізуються на місцевості земляними валами укріплень городища. «Городище «Велике Ходосівське» є унікальною пам'яткою скіфської доби, що відноситься до так званих городищ-гігантів. Площа пам'ятки становить майже 2000 га та через це воно друге за площею в України.
19.02.2026 під час огляду земельних ділянок з наступними кадастровими номерами: 3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234, 3222487001:01:002:0235, 3222487001:01:002:0236, 3222487001:01:002:0237, 3222487001:01:002:0238, 3222487001:01:002:0239, 3222487001:01:002:0240, 3222487001:01:002:0241, 3222487001:01:002:0242, 3222487001:01:002:0243, 3222487001:01:002:0244, 3222487001:01:002:0245, 3222487001:01:002:0246, встановлено, що вказані земельні ділянки являють собою один масив земельних ділянок на яких здійснюється будівництво котеджного містечка «Нова Ходосівка».
Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельні ділянки з цільовим призначенням: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: Землі житлової та громадської забудови, котрі на праві приватної власності належать ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВА ХОДОСІВКА» код ЄДРПОУ 45604205, крім 3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234 належать ОСОБА_5 та 3222487001:01:002:0240 належить ОСОБА_6 .
На зазначеному масиві здійснюється будівництво котеджного містечка товариством «Нова Ходосівка», в ході будівництва якого крім того пошкоджується археологічний шар пам'ятки культурної спадщини.
Допитаний в якості свідка археолог Інституту археології НАН України ОСОБА_4 показав, що він будучи у складі моніторингової археологічної експедиції, яка проводила моніторинг пам'яток, в тому числі проводився моніторинг «Городище «Велике Ходосівське», в результаті якого виявлений ряд руйнацій та ймовірних порушень пам'ятко-охоронного законодавства, зокрема проведення земляних робіт та будівництва на території пам'ятки, в тому числі і на зазначених земельних ділянках.
Відповідно до технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки обмежень щодо використання земельних ділянок згідно постанови КМУ № 1051 від 17.10.2012 не встановлено.
Враховуючи вищевикладене та те, що земельні ділянки з вищевказаними кадастровими номерами є об'єктом кримінально протиправних дій винесено постанову про визнання вказаних земельних ділянок речовим доказом у даному кримінальному провадженні.
Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна земельні ділянки з цільовим призначенням: 02.01 Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), категорія земель: Землі житлової та громадської забудови, котрі на праві приватної власності належать ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВА ХОДОСІВКА» код ЄДРПОУ 45604205, крім 3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234 належать ОСОБА_5 та 3222487001:01:002:0240 належить ОСОБА_6 .
З наведених вище обставин вбачається необхідність в накладенні арешту на вказані ділянки та встановленні заборони особам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно вносити будь-які зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів (щодо інших речових прав та обтяжень) щодо такої земельної ділянки, а також встановлення заборони власникам таких земельних ділянок вирішувати будь-які питання про поділ такої земельної ділянки, укладення будь-яких угод щодо такої земельної ділянки, а також проведення на ній будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт з метою недопущення можливості її знищення, перетворення, відчуження у будь-який спосіб для забезпечення можливої конфіскації майна, цивільного позову та зберігання до набрання законної сили судовим рішенням по вказаному речовому доказу у кримінальному провадженні.
Вказане унеможливить подальше знищення, перетворення, відчуження у будь-який спосіб такої земельної ділянки, а також наддасть можливість органу досудового розслідування встановити важливі обставини вчинення кримінального правопорушення (злочину) в ході проведення слідчих та процесуальних дій в рамках зазначеного кримінального провадження.
З метою всебічного, повного й неупередженого досудового розслідування, встановлення всіх обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, а також з метою запобігання можливості незаконного відчуження майна, виникла необхідність у накладені арешту на вищевказані земельні ділянки, оскільки земельна ділянка була набута у власність шляхом вчинення кримінального правопорушення.
Прокурор для розгляду клопотання не з'явився, подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності.
Розгляд клопотання здійснюється згідно з вимогами ч. 2 ст. 172 КПК без участі власника майна.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024110000000490 від 02.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 298, ч. 1 ст. 197-1 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Київською обласною прокуратурою.
Як вбачається із витягу з ЄРДР кримінальне провадження зареєстровано на підставі того, що до Київської обласної прокуратури та інших контролюючих органів, надійшло звернення місцевого жителя Феодосіївської сільської ради, Обухівського району Київської обласні ОСОБА_7 з приводу пошкодження об?єктів культурної спадщини під час здійснення незаконного будівництва на території пам?ятки національного значення «Городище «Велике Ходосівське».
Як вбачається з матеріалів клопотання, що група невстановлених осіб вчиняє пошкодження пам'ятки археології національного значення «Городище «Велике Ходосівське», що на території Федосіївської сільської ради Обухівського району Київської області під час здійснення незаконного будівництва.
19.02.2026 під час огляду земельних ділянок з наступними кадастровими номерами: 3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234, 3222487001:01:002:0235, 3222487001:01:002:0236, 3222487001:01:002:0237, 3222487001:01:002:0238, 3222487001:01:002:0239, 3222487001:01:002:0240, 3222487001:01:002:0241, 3222487001:01:002:0242, 3222487001:01:002:0243, 3222487001:01:002:0244, 3222487001:01:002:0245, 3222487001:01:002:0246, встановлено, що вказані земельні ділянки являють собою один масив земельних ділянок на яких здійснюється будівництво котеджного містечка «Нова Ходосівка».
Допитаний в якості свідка археолог Інституту археології НАН України ОСОБА_4 показав, що він будучи у складі моніторингової археологічної експедиції, яка проводила моніторинг пам'яток, в тому числі проводився моніторинг «Городище «Велике Ходосівське», в результаті якого виявлений ряд руйнацій та ймовірних порушень пам'ятко-охоронного законодавства, зокрема проведення земляних робіт та будівництва на території пам'ятки, в тому числі і на зазначених земельних ділянках.
Відповідно до технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки обмежень щодо використання земельних ділянок згідно постанови КМУ № 1051 від 17.10.2012 не встановлено
В даному випадку, вище вказані земельні ділянки є предметом кримінально-протиправних дій.
Звертаючись із клопотанням про накладення арешту на майно, прокурор обґрунтовує необхідність у такому заході забезпечення кримінального провадження насамперед, з метою збереження речових доказів, які є предметом кримінального правопорушення.
Накладення арешту на зазначені земельні ділянки забезпечить у подальшому можливість знищення, перетворення, відчуження у будь-який спосіб таких земельних ділянок.
Відповідно до ч. 1 ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Одним з процесуальних джерел доказів є, зокрема, речові докази.
Відповідно до ч. 1 ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 91 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, серед іншого, подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); винуватість особи у вчиненні кримінального правопорушення, форма вини, мотив і мета вчинення кримінального правопорушення тощо.
Як вбачається із матеріалів клопотання, вказане майно визнано речовими доказами у кримінальному провадженні, оскільки воно відповідає критеріям, зазначеним у ст. 98 КПК України, так як містить відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Отже, є передбачені кримінальним процесуальним законом підстави для накладення арешту на майно з метою забезпечення збереження речових доказів, оскільки на даному етапі кримінального провадження потреби досудового розслідування виправдовують втручання у права та інтереси власника майна з метою забезпечення кримінального провадження.
Слідчий суддя звертає увагу, що завданнями арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.
Зважаючи на обставини кримінального правопорушення, яке розслідується у межах цього кримінального провадження, доводи прокурора про існування таких ризиків є цілком обґрунтованими.
Запропонований прокурором спосіб арешту майна шляхом заборони особам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно вносити будь-які зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів (щодо інших речових прав та обтяжень) щодо такої земельної ділянки, а також встановлення заборони власникам таких земельних ділянок вирішувати будь-які питання про поділ такої земельної ділянки, укладення будь-яких угод щодо такої земельної ділянки, а також проведення на ній будь-яких підготовчих та/або будівельних робіт - релевантний потребам сторони обвинувачення у збереженні речового доказу та його властивостей, які можуть мати доказове значення, їх дослідження та обумовлений необхідністю запобігти його відчуженню чи пошкодженню.
Викладене переконує слідчого суддю у тому, що мета цього заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді запобігання цьому ризику може бути досягнута.
Критерії розумності та співрозмірності обмеження права власності завданням кримінального провадження є оціночними поняттями. Європейський Суд з прав людини неодноразово наголошував на тому, що будь-яке втручання у право особи з боку держави має забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи.
На переконання слідчого судді, загальні інтереси суспільства у вигляді досягнення завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України (зокрема, захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування тощо), виправдовують ступінь втручання у право власності особи, яке пов'язане з накладенням арешту на належне їй майно. При цьому, застосовані обмеження стосовно вказаного вище майна не є надмірними або ж такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
Доказів негативних наслідків від застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як арешт майна, не надано та не встановлено.
Слідчий суддя наголошує, що накладення арешту на майно не є припиненням права власності на нього або невідворотним позбавленням такого права. Хоча власник і обмежується у реалізації всіх правомочностей щодо відповідного майна, проте таке обмеження має тимчасовий характер.
Тимчасовий характер арешту майна обумовлений наявністю правового механізму, передбаченого ст. 174 КПК України, за яким арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Слідчий суддя, враховуючи вище викладені обставини, приходить до висновку про задоволення клопотання, оскільки застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна є співрозмірним завданням кримінального провадження, спрямоване на досягнення цілей розслідуваного кримінального провадження.
На підставі викладеного та керуючись ст. 131, 132, 170-173, 175, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про накладення арешту у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024110000000490 від 02.10.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 298, ч. 1 ст. 197-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт, із забороною відчуження та розпорядження земельними ділянками з кадастровими номерами: 3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234, 3222487001:01:002:0235, 3222487001:01:002:0236, 3222487001:01:002:0237, 3222487001:01:002:0238, 3222487001:01:002:0239, 3222487001:01:002:0240, 3222487001:01:002:0241, 3222487001:01:002:0242, 3222487001:01:002:0243, 3222487001:01:002:0244, 3222487001:01:002:0245, 3222487001:01:002:0246, а також з забороною будівництва на них об'єктів нерухомості, які відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна належить на праві власності:
3222487001:01:002:0233, 3222487001:01:002:0234 ОСОБА_5 , РНОКПП : НОМЕР_1 ;
3222487001:01:002:0240 ОСОБА_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 ;
3222487001:01:002:0235, 3222487001:01:002:0236, 3222487001:01:002:0237, 3222487001:01:002:0238, 3222487001:01:002:0239, 3222487001:01:002:0241, 3222487001:01:002:0242, 3222487001:01:002:0243, 3222487001:01:002:0244, 3222487001:01:002:0245, 3222487001:01:002:0246 ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «НОВА ХОДОСІВКА», код ЄДРПОУ 45604205.
Встановити заборону особам, що здійснюють державну реєстрацію прав на нерухоме майно, вносити зміни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та інших реєстрів (щодо інших речових прав та обтяжень) стосовно зазначеної земельної ділянки.
Ухвала виконується негайно, її оскарження не зупиняє виконання.
Ухвала може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особами, без виклику яких постановлено ухвалу - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
Слідчий суддя ОСОБА_1