Ухвала від 11.03.2026 по справі 554/18236/25

Дата документу 11.03.2026Справа № 554/18236/25

Провадження № 1-кс/554/3670/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року м. Полтава

Слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Полтави ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання начальника відділу розслідування кримінальних проваджень за участю дітей, СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України,

ВСТАНОВИЛА:

До провадження слідчого судді надійшло вищезазначене клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів, в обґрунтування якого начальник відділу розслідування кримінальних проваджень за участю дітей, СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 зазначив, що в провадженні групи слідчих відділу розслідування злочинів, учинених дітьми СУ ГУНП в Полтавській області перебувають матеріали досудового розслідування кримінального провадження, відомості про яке 16.12.2025 внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42025170000000132 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 137 КК України, за фактом можливого неналежного виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей з боку службових осіб закладів охорони здоров'я, освіти та соціального захисту Полтавської області в яких перебувають на утриманні діти, що проявляється в незабезпеченні дітей належними умовами проживання та харчування, отримання освіти та медичної допомоги, що спричинило тяжкі наслідки.

Встановлено, що в Полтавській області налічується майже 2000 дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, 167 дітей перебувають у закладах інституційного догляду, понад 5 тисяч дітей опинилися у складних життєвих обставинах. Такі діти є найбільш незахищеною категорією суспільства, що потребує посиленої уваги не лише органів і служб у справах дітей, а й органів правопорядку.

На території області функціонують 29 закладів охорони здоров'я, освіти та соціального захисту в яких перебувають на цілодобовому утриманні діти. Загальна кількість дітей, що зараховані до таких закладів складає 1253 дитини. Більшість таких дітей мають інвалідність, особливі освітні потреби та перебувають у складних життєвих обставинах. Крім цього, 179 таких дітей є дітьми-сиротами та дітьми, що позбавленні батьківського піклування. Потреби та інтереси таких дітей мають бути пріоритетом в діяльності як органів і служб дотичних до захисту інтересів дітей так і органів правопорядку.

Моніторингом мережі Інтернет, соціальних мереж та медіа встановлено, що на території області наявні неодинокі випадки можливого неналежного виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей з боку службових осіб, що проявляються в незабезпеченні дітей належними умовами проживання та харчування, отримання освіти та медичної допомоги, тощо.

Зокрема, під час аналізу інформації, що розміщена на офіційному сайті ІНФОРМАЦІЯ_1 встановлено порушення прав дітей в Комунальному підприємстві « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (наразі - КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 ).

Так, на момент моніторингового візиту в КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини встановлено, що в закладі перебувала 41 дитина.

Фінансування закладу Планом використання бюджетних коштів на 2024 рік передбачено видатки у сумі 36 492 022 гривень, з яких: 4 000 000 гривень - кошти обласного бюджету (10,96%) та 32 492 022 гривень - кошти державного бюджету (89,04%). З них 28 841 352 грн із загального бюджету закладу видатки на оплату праці та нарахування на оплату праці.

Загальна кількість фактично працюючих працівників, згідно з штатним розписом, станом на 27.12.2024 становить 113 осіб, на 01.08.2025 - 61, при кількості утримуваних дітей 23, з них дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування 12.

Постановою начальника відділу СУ ГУНП в Полтавській області від 29.12.2025 в рамках вказаного кримінального провадження залучено спеціаліста з числа працівників ІНФОРМАЦІЯ_5 з метою перевірки визначених потреб в бюджетних коштах на утримання закладу на 2024-2025 роки, видатків на оплату праці працівників.

На адресу СУ ГУНП в Полтавській області від 17.02.2026 від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшов лист про надання додаткових матеріалів, необхідних для повного, всебічного та об'єктивного аналізу та дослідження поставлених слідчим на вирішення спеціалістів питань, зокрема:

- інформацію щодо проходження атестації лікарями та іншими професіоналами в галузі медицини Підприємства за період з 01.01.2024 по 31.12.2025 з відповідними підтверджуючими документами;

- інформацію та відповідні підтверджуючі документи щодо підстав встановлення підвищень посадового окладу (за шкідливі та важкі умови праці, за будинок дитини), надбавок до посадового окладу (за складність та напруженість у роботі, за тривалість безперервної роботи) в.о. головного лікаря Підприємства ОСОБА_5 у 2025 році;

- інформацію щодо правової природи доплати, відображеної у розрахунково-платіжних відомостях як «(061) спец.щомісячн.допла», а також надати відповідні документи, що слугували підставою для її встановлення в.о. головного лікаря, заступнику головного лікаря з медичної частини та працівникам бухгалтерії у 2025 році;

- наказ на призначення ОСОБА_6 та інформацію щодо посади, за якою здійснювалось нарахування заробітної плати останній.

19.02.2026 прокурором у кримінальному провадженні на адресу КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » направлено запит в порядку ст. 93 КПК України щодо надання копій вищевказаних документів.

02.03.2026 надійшла відповідь за підписом в.о. директора КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » про те, що запитувані документи можливо отримати лише відповідно до вимог глави 15 КПК України на підставі ухвали слідчого судді у формі отримання тимчасового доступу до речей та документів.

Враховуючи викладене, в органу досудового розслідування немає можливості отримати доступ до вказаних документів іншим способом, окрім як за ухвалою слідчого судді про тимчасовий доступ до речей та документів, оскільки вони містять відомості, що мають персональні дані дітей та відповідно не підлягають розголошенню відповідно до Закону України «Про охорону дитинства» та Закону України «Про захист персональних даних». Вище перераховані документи мають доказове значення в рамках кримінального провадження, оскільки підтвердять чи спростують обставини які досліджуються.

Враховуючи вищевикладене та беручи до уваги те, що досудовим слідством для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати доступ до вищевказаних документів та іншим шляхом, окрім передбаченого главою 15 КПК України, отримати вказані відомості не можливо, звертаючи увагу на те, що проведеним досудовим розслідуванням вжито всіх необхідних заходів, спрямованих на проведення повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування, але вимоги ст. 2 КПК України не виконано, слідчий просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, що перебувають у розпорядженні Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 », що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій, а саме до:

- інформації щодо проходження атестації лікарями та іншими професіоналами в галузі медицини Підприємства за період з 01.01.2024 по 31.12.2025 з відповідними підтверджуючими документами;

- інформації та відповідних підтверджуючих документів щодо підстав встановлення підвищень посадового окладу (за шкідливі та важкі умови праці, за будинок дитини), надбавок до посадового окладу (за складність та напруженість у роботі, за тривалість безперервної роботи) в.о. головного лікаря Підприємства ОСОБА_5 у 2025 році;

- інформації щодо правової природи доплати, відображеної у розрахунково-платіжних відомостях як «(061) спец.щомісячн.допла», а також надати відповідні документи, що слугували підставою для її встановлення в.о. головного лікаря, заступнику головного лікаря з медичної частини та працівникам бухгалтерії у 2025 році;

- наказ на призначення ОСОБА_6 та інформацію щодо посади, за якою здійснювалось нарахування заробітної плати останній.

При цьому, посилаючись на те, що фігуранти досить обізнані про форми і методи роботи правоохоронних органів та мають можливості вплинути на зміну чи знищення запитуваної інформації, розгляд клопотання слідчий просив проводити без виклику представників Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі ч.2 ст.163 КПК України.

З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей та документів, зазначених у клопотанні, слідчий суддя вважає за необхідне проводити розгляд цього клопотання згідно положень ч.2 ст.163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.

Начальник відділу розслідування кримінальних проваджень за участю дітей, СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву, в якій розгляд клопотання просив проводити без його участі. Клопотання підтримав у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до висновку, що в задоволенні клопотання слід відмовити, виходячи з наступного.

Заходи забезпечення кримінального провадження, одним з яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (стаття 131 КПК України).

Згідно із ч.3 ст.132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 1 статті 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

При цьому законодавцем чітко визначено перелік обов'язкових умов, яким повинно відповідати клопотання сторони кримінального провадження про тимчасовий доступ до речей і документів.

Так, відповідно до ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю (ч.5 ст.163 КПК України).

Згідно з п.8 ч.1 ст.162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах належать персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних.

Згідно з ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.

Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Слідчим суддею встановлено, що СУ ГУНП в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, за фактом можливого неналежного виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей з боку службових осіб закладів охорони здоров'я, освіти та соціального захисту Полтавської області, в яких перебувають на утриманні діти, що проявляється в незабезпеченні дітей умовами проживання та харчування, отримання освіти та медичної допомоги, що спричинило тяжкі наслідки.

Об'єктивна сторона кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, полягає у невиконанні або неналежному виконанні професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення, якщо вони спричинили смерть неповнолітнього або інші тяжкі наслідки.

Об'єктивна сторона злочину характеризується: 1) діянням (дією або бездіяльністю); 2) наслідками; 3) причинним зв'язком між ними. Злочин із матеріальним складом.

Діяння являє собою невиконання або неналежне виконання професійних чи службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх.

Невиконання професійних обов'язків - це бездіяльність особи (вихователя до­шкільного навчального закладу, вчителя, тренера і т. ін.), яка займається вихованням, наглядом, тренуванням, щодо виконання покладених на неї обов'язків з охорони життя і здоров'я дітей.

Неналежне виконання професійних обов'язків може мати місце у випадках, коли особа виконує покладені на неї обов'язки, але не так, як цього вимагають відповідні правила, інструкції, інші приписи або обстановка, у якій знаходяться вихованці.

Крім обов'язків, які передбачені нормативними актами, угодами, наказами, або випливають із життєвих ситуацій, які не регламентуються правовими актами, така особа має можливість забезпечити охорону життя і здоров'я дітей. Проте особа не виконує або виконує неналежним чином свої обов'язки внаслідок недбалого або несумлінного до них ставлення. Диспозиція є бланкетною, при її застосуванні треба звертатися до нормативних актів, що регулюють діяльність у сфері охорони життя і здоров'я неповнолітніх.

Невиконання або неналежне виконання службових обов'язків щодо охорони життя та здоров'я неповнолітніх може бути вчинене службовою особою в дитячих садках, школах, дитячих будинках, санаторіях, інтернатах, спортивних школах, базах відпочинку і т. ін., де не створені і не підтримуються належні умови при проведенні навчання, тренувань, виробничої практики, дозвілля, проведенні купання та ін., внаслідок чого створюється загроза для життя і здоров'я дітей.

Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони цього злочину є наслідки. У частині 1 ст. 137 КК - це істотна шкода здоров'ю потерпілого, а в ч. 2 ст. 137 КК - смерть неповнолітнього або інші тяжкі наслідки.

Істотна шкода здоров'ю потерпілого може виражатися в отруєнні дітей, поширенні серед дітей різних інфекційних захворювань, спричиненні травм, у тому числі і психічних, які викликали настання легкого тілесного ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності, тощо.

Інші тяжкі наслідки, про які зазначається у ч. 2 ст. 137 КК, - це середньої тяжкості або тяжкі тілесні ушкодження, завдані одному або кільком неповнолітнім, самогубство або замах на самогубство.

При розслідуванні цих справ важливо встановити, які конкретні обов'язки особа не виконала, або виконала не так, як цього вимагала обстановка, що й обумовило настання наслідків. Обов'язковою ознакою об'єктивної сторони є причинний зв'язок між діянням та наслідками.

Однак, у клопотанні не наведено будь-якого належного та конкретного обґрунтування того, яким саме чином запитувані документи підтверджують або спростовують обставини, що відповідно до статті 91 КПК України підлягають доказуванню безпосередньо у межах розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України.

Натомість, наведені у клопотанні обставини фактично стосуються питань фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 », зокрема встановлення підстав нарахування заробітної плати, доплат, надбавок та проходження атестації працівниками.

Таким чином, обставини кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання, не відповідають правовій кваліфікації кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, а тому перевірка зазначених обставин виходить за межі предмета доказування у цьому кримінальному провадженні.

Вказане дає підстави для висновку, що такий захід забезпечення кримінального провадження не має на меті досягнення дієвості саме цього провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, як того вимагають положення КПК України.

Таким чином, заявлене клопотання не відповідає вимогам статті 163 КПК України, оскільки стороною кримінального провадження не обґрунтовано та не доведено наявності підстав уважати, що документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення та можуть бути використані як докази для встановлення обставин кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, яке є предметом досудового розслідування у даному кримінальному провадженні.

На підставі викладеного, слідчий суддя приходить до висновку, що в задоволенні клопотання начальника відділу розслідування кримінальних проваджень за участю дітей, СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 слід відмовити.

Керуючись ст.ст.132, 159-166, 372 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИЛА:

У задоволенні клопотання начальника відділу розслідування кримінальних проваджень за участю дітей, СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів у кримінальному провадженні № 42025170000000132 від 16.12.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.137 КК України, - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1