Справа № 539/737/26
Провадження № 3/539/194/2026
10 березня 2026 року місто Лубни
Суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області Рудалєва Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення
до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
за участі:
особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працює на посаді головного бухгалтера Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління,
прокурора Лубенської окружної прокуратури Нор Ж.В.,
До Лубенського міськрайонного суду Полтавської області (далі - суд) 24 лютого 2026 року надійшли матеріли Управління стратегічних розслідувань в Полтавській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України стосовно притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) за частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП).
Адміністративні матеріали призначені до розгляду судом на 10 березня 2026 року.
Відповідно до частини другої статті 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Постановою суду від 10 березня 2026 року справи: № 539/737/26 (провадження №3/539/194/2026), № 539/739/26 (провадження № 3/539/195/2026) та № 539/740/26 (провадження № 3/539/196/2026), стосовно ОСОБА_1 щодо вчинення нею адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП об'єднано в одне провадження.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон про запобігання корупції) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Згідно зі статтею 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до Статуту Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління (далі - Підприємство) підприємство засноване на комунальній власності Лубенської територіальної громади; Підприємство створено згідно з рішенням Лубенської міської ради від 26 березня 2003 року № 85; засновником та власником підприємства є Лубенська міська рада; місцезнаходження Підприємства: Полтавська область, місто Лубни, вулиця Метеорологічна, будинок №22.
Наказом Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління від 21 липня 2016 року № 47-ОС ОСОБА_1 призначено на посаду головного бухгалтера підприємства з 21 липня 2016 року.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону про запобігання корупції суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункту 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП суб'єктами правопорушень у пій статті (крім правопорушень, визначених частиною другою та частиною третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону про запобігання корупції ОСОБА_1 як головний бухгалтер Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління є посадовою особою юридичної особи публічного права на якого поширюється дія вказаного Закону.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону про запобігання корупції особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону про запобігання корупції установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Згідно з роз'ясненнями НАЗК від 20 жовтня 2023 року, оприлюднених на офіційному сайті за посиланням «https://nazk.gov.ua», за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати:
-щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди;
-декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 включно).
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління, зобов'язана була подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік не пізніше 31 січня 2024 року.
Слід зазначити, що відповідно до частини першої статті 51-2 Закону про запобігання корупції державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов'язані перевіряти факт подання суб'єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
На офіційному веб-сайті Лубенської міської ради в розділі «Запобігання корупції» (яке перебуває у відкритому публічному доступі за посиланням - https://lubnyrada.gov.ua/miska-vlada/zapobihannia-koruptsii) розміщено нормативно-правові акти щодо запобігання корупції, зокрема ЗУ «Про запобігання корупції», Роз'яснення НАЗК щодо декларування, тощо.
Уповноваженою особою з питань запобігання та виявлення корупції у виконавчому комітеті Лубенської міської ради Полтавської області 13 листопада 2023 року за №2 та 04 березня 2024 року за №03.1-05/16 направлялися на електронні адреси комунальних підприємств, що належать до сфери управління Лубенської міської ради Полтавської області, повідомлення щодо відновлення декларування та нагадування про обов'язок дотримання вимог фінансового контролю.
Однак, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання ОСОБА_1 лише о 09 год 32 хв. 17 лютого 2026 року подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, тобто несвоєчасно.
Згідно з табелем обліку використання робочого часу Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління головний бухгалтер ОСОБА_1 у період з 01 січня 2024 року до 31 січня 2024 року на лікарняному не перебувала.
Таким чином, поважних причин для несвоєчасного подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, у ОСОБА_1 не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону про запобігання корупції, примітки до статті 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону про запобігання корупції, в порушення вимог частини першої статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 січня 2024 року), а саме: лише о 09 год 32 хв. 17 лютого 2026 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб-¬сайту Національного агентства з питань запобігання ОСОБА_1 лише о 09 год. 41 хв. 17 лютого 2026 року подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону про запобігання корупції, примітки до статті 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 січня 2024 року), а саме: лише о 09 год 41 хв. 17 лютого 2026 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті172-6 КУпАП.
Крім того, відповідно до інформації з публічної частини офіційного веб¬сайту Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_1 лише о 13 год 44 хв. 12 червня 2024 року подала до Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, тобто несвоєчасно.
Отже, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону про запобігання корупції, примітки до статті 172-6 КУпАП, є суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог частини першої статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування (не пізніше 31 березня 2024 року), а саме: лише о 13 год. 44 хв. 12 червня 2024 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене частиною першою статті 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину визнала та пояснила, що така ситуація склалася через її необізнаність, оскільки вона думала, що у зв'язку з війною декларації можна було не подавати. Через це подала декларації на 2021, 2022 та 2023 роки із запізненням.
В судовому засіданні прокурор Нор Ж.В. просила ОСОБА_1 визнати винною, визначити покарання в межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, доведена повністю та підтверджується:
протоколами про адміністративні правопорушення від 19 лютого 2026 року № 114, №115, №116;
наказом про призначення № 47-ОС від 21 липня 2016 року ОСОБА_1 ;
письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 19 лютого 2026 року;
копією Статуту Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління;
посадовою інструкцією головного бухгалтера Лубенського комунального житлово-експлуатаційного управління;
довідками про нараховану та виплачену заробітну плату за 2021-2025 роки;
листом про декларування.
Згідно зі статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За нормами статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з вимогами частини першої статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Зі змісту вищенаведених протоколів про адміністративні правопорушення та матеріалів справи суддя дійшла висновку, що ОСОБА_1 порушила вимоги фінансового контролю, а саме: будучи суб'єктом відповідальності за корупційне правопорушення згідно з приміткою до статті 172-6 КУпАП, підпунктом «а» пункту 2 частини першої статті 3 Закону, приміткою до статті 172-6 КУпАП, будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону, в порушення вимог частини першої статті 45 та абзацу першого пункту 2-7 Розділу XIII «Прикінцеві положення» вказаного Закону, несвоєчасно без поважних причин, тобто після встановленого терміну декларування подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021, 2022, 2023 роки, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Згідно з частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абзацу першого пункту 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.
Згідно з роз'ясненнями НАЗК від 20 жовтня 2023 року оприлюднених на офіційному сайті за посиланням https://nazk.gov.ua, за загальним правилом до 31 січня 2024 року публічні службовці повинні подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021 -2022 звітні періоди; декларацію при звільненні за 2022-2023 роки (якщо обов'язок подання декларації настав до 11 жовтня 2023 року включно); декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24 лютого 2022 року до 11 жовтня 2023 року включно).
Згідно з частиною першою статті 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За наведеного, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Переконливих доводів, які б спростовували зазначений висновок суду і були підставами для закриття провадження в справі, у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП, при розгляді справи не встановлено.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність ОСОБА_1 згідно зі статтею 17 КУпАП у справі не встановлено. Термін притягнення до адміністративної відповідальності не закінчився.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, суд враховує вимоги статей 23, 33 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
З огляду на вищевказане, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя дійшла висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП та вважає за необхідне застосувати до неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Згідно з пунктом 5 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розміру 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 40-1, 172-6, 268, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтею 4 Закону України «Про судовий збір», -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
На підставі частини другої статті 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу протягом 15 днів, з метою примусового виконання цієї постанови, органами державної виконавчої служби стягнути з правопорушника подвійний розмір штрафу в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дня набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Лубенського міськрайонного суду
Полтавської області Л.В. Рудалєва