Справа № 357/1771/26
Провадження № 2-а/357/198/26
11 березня 2026 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого Кошель Б. І. ,
при секретарі Кардаш О. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
У лютому 2026 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, в якому просив: скасувати постанову заступника командира взводу 1 взводу 1 батальйону ППП в м. Біла Церква та Білоцерківського району УПП у Київській області ДПП старшого лейтенанта поліції Афійчука Д.П. від 26.01.2026 серії ЕНА №6556888 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 121-3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 1190,00 грн. відносно ОСОБА_1 ; закрити провадження у справі.
Ухвалою судді від 25 лютого 2026 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.
Судом 10.03.2026 за вх. №15607 отримано заяву за підписом представника відповідача Департаменту патрульної поліції Коляди В.Г., що діє на підставі довіреності, про закриття провадження у справі на підставі ч. 1 п. 8 ст. 238 КАС України. Заява обґрунтована тим, що закон передбачає два способи оскарження вказаної позивачем постанови, які є альтернативними: подання скарги до вищестоящого органу (посадової особи) поліції та подання відповідного позову до суду. При цьому, перший спосіб слід розуміти як досудовий порядок врегулювання спору, другий як судовий. За результатами застосування першого чи другого способу оскарження, орган, який розглядає спір (вищестоящий орган (посадова особа) поліції або суд) розглядає скаргу (позов), надаючи оцінку постанові про притягнення особи до адміністративної відповідальності та приймає відповідне рішення. Зважаючи на те, що у даній справі відсутній сам предмет спору, так як оскаржувана постанова серії ЕНА № 6556888 від 23.01.2026 скасована за рішенням суб'єкта владних повноважень, то і в подальшому позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без розгляду та закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю предмета спору.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання технічними засобами згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України.
Суд, оглянувши матеріали справи, дійшов до наступних висновків.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Зі змісту даної норми випливає, що провадження у справі на підставі даного пункту частини першої статті 238 КАС України може бути закритим за наявності таких обов'язкових умов: виправлення суб'єктом владних повноважень у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності порушень; відсутності підстав вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
Так, відповідно до ст. 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.03.2026 рішенням заступника командира полку патрульної поліції в м. Біла Церква та Білоцерківському районі управління патрульної поліції в Київській області Департаменту патрульної поліції майора поліції Гаврилова Микити Сергійовича, вже після відкриття провадження у справі, постанову про накладення адміністративного стягнення серії ЕНА № 6556888 від 23.01.2026, винесену заступником командира взводу 1 взводу 1 батальйону ППП в м. Біла Церква та Білоцерківського району УПП у Київській області ДПП старшим лейтенантом поліції Афійчуком Д.П. стосовно ОСОБА_1 скасовано, а справу закрито.
Отже, на момент постановлення даної ухвали суб'єктом владних повноважень у даній справі було виправлено порушення, а саме - оскаржувану постанову скасовано, а справу закрито. Саме відповідні дії відповідача забезпечили ефективний захист прав позивача у розумінні основних завдань та цілей адміністративного судочинства.
У контексті наведеного суд враховує, що як підставу позову ОСОБА_1 було визначено порушення його прав внаслідок протиправних дій відповідача, що зумовило необхідність звернення до суду з цим позовом. Самостійне виправлення відповідачем такого порушення вказує на досягнення позивачем бажаного результату, про який останній зазначив у позовній заяві, а саме - скасування постанови серії ЕНА № 6556888 від 23.01.2026, винесеної про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 121-3 КУпАП, у вигляді штрафу.
Отже, скасування оскаржуваної постанови суб'єктом владних повноважень у порядку п. 3 ст. 293 КУпАП та закриття справи свідчать про виправлення відповідачем помилок, допущених при винесенні постанови серії ЕНА № 6556888 від 23.01.2026 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 121-3 КУпАП, у вигляді штрафу.
Таким чином, з огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після виправлення відповідачем порушень, а відтак наявні підстави для закриття провадження у адміністративній справі на підставі п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Так, позивачем при подачі позовної заяви було сплачено судовий збір в розмірі 665,60 грн., що підтверджується платіжною інструкцією № 54575983 від 17.02.2026 про сплату судового збору в розмірі 665,60 грн.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
За наведених обставин, суд прийшов до висновку, що слід повернути судовий збір позивачу.
Керуючись ст. 2, 5, 205, 238, 239, 241, 242, 243, 248, 293, 294, 295, 297 КАС України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», суд -
Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - закрити.
Повернути ОСОБА_1 із спеціального фонду Державного бюджету України сплачений ним судовий збір в розмірі 665,60 грн. на підставі платіжної інструкції № 54575983 від 17.02.2026 про сплату судового збору в розмірі 665,60 грн.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Учасник справи, якому ухвалу суду не було вручено у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.
Суддя Б. І. Кошель