Справа № 157/280/26
Провадження №3/157/216/26
10 березня 2026 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовець,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 577965 від 28 січня 2026 року зазначається, що ОСОБА_1 о 20 год 44 хв 28 січня 2026року по вул. Воля у м. Камені-Каширському, керуючи транспортним засобом, не пред'явив посвідчення водія відповідної категорії «В», повторно протягом року, чим порушив вимоги п. 2.1 «а» Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 5 ст. 126 КпАП України.
Відповідно до статті 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КпАП України, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КпАП України обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 256 КпАП України встановлено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно із протоколом про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КпАП України останньому, як особі, яка керувала транспортним засобом, ставиться у вину повторне протягом року не пред'явлення посвідчення водія відповідної категорії, тобто фактично скоєння правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 126 КпАП України (керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, або не пред'явила електронне посвідчення водія та електронне свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу).
Частиною 5 ст. 126 КпАП України, за якою складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачено відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.
Частиною 2 ст. 126 КпАП України встановлено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом (а не за повторне протягом року не пред'явлення посвідчення водія відповідної категорії).
Отже, наведена у протоколі про адміністративне правопорушення фабула обвинувачення не відповідає диспозиції ч. 5 ст. 126 КпАП України.
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, що має доводитися в суді, а не судом.
Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
До протоколу про адміністративне правопорушення хоча й додано довідку за підписом заступника начальника Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Ольшевського О. № 20442-2026 від 13 лютого 2026 року, згідно з якою ОСОБА_1 19 листопада 2025 року притягався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 126 КпАП України (постанова серії ЕНА № 6186889 від 19.11.2025, винесена працівником УПП у Сумській області), однак копію такої постанови не надано, доказів про набрання постановою законної сили матеріали справи не містять, як і відсутні відомості у матеріалах справи за скоєння якого саме адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 2 ст. 126 КК України, був притягнутий ОСОБА_1 (ч. 2 ст. 126 КпАП України містить два окремі склади адміністративних правопорушень).
Також, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 577965 від 28 січня 2026 року щодо ОСОБА_1 зазначається, що до нього додається відеозапис з нагрудної боді камери, однак фактично такого відеозапису до матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ч. 5 ст. 126 КпАП України не додано, що підтверджується супровідним листом, згідно з яким до суду були надіслані матеріали справи про адмінісративне правопорушення.
Зазначені недоліки перешкоджають об'єктивному, всебічному, повному та своєчасному розгляду справи і прийняттю законного та обґрунтованого судового рішення, у зв'язку з чим матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 належить повернути до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення.
Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні можуть бути направлені до суду для їх розгляду
Керуючись ст. ст. 256, 277, 278, 280 КпАП України, -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: О.В. Антонюк