П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
11 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 400/11520/24
Головуючий в 1 інстанції: Величко А.В.
Дата і місце ухвалення: 11.12.2025р., м. Миколаїв
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бойка А.В.,
суддів : Тарновецького І.І.,
Шевчук О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
В грудні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не нарахування та невиплати подальших перерахунків із застосуванням усіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, пенсії за віком, призначеної на виконання Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2021р.;
- зобов'язати ГУ ПФУ в Миколаївській області провести подальші перерахунки із застосуванням усіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, пенсії за віком, призначеної на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 ОСОБА_1 починаючи з 01.12.2021р.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2025 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не правильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, не повне з'ясування судом обставин справи, просить скасувати рішення від 11.12.2025р., з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення його позову у повному обсязі.
В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не надано належної правової оцінки посиланням позивача на те, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 ГУ ПФУ в Миколаївській області формально поновило виплату пенсії ОСОБА_1 , однак фактично пенсійний орган ніякого перерахунку пенсії позивача не здійснював. При розгляді справи судом не враховані висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 20 травня 2020 року у справі №815/1226/18, де зазначено, що при первинному встановленні розміру пенсії орган Пенсійного фонду діє на підставі звернення громадянина із заявою про призначення йому пенсії. У випадках поновлення раніше призначеної пенсії органи Пенсійного фонду діють на підставі цієї ж заяви пенсіонера у строки, встановлені статтею 49 Закону №1058-IV. Зважаючи на те, що нарахування пенсії в повному обсязі («правильному» розмірі) покладається на відповідний територіальний орган Пенсійного фонду, не проведення відповідачем поновлення виплати пенсії позивачу та подальших її перерахунків згідно чинного законодавства, свідчить про протиправну бездіяльність територіального органу ПФУ щодо виплати на користь ОСОБА_1 пенсії у належному розмірі.
Також, апелянт посилається на те, що судом першої інстанції також не враховані висновки, викладені Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду при розгляді справи №766/901/17, де зазначено, що здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку зі зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.
Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області подало письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просить скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції - без змін. Відповідач зазначає, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 Головне управління поновило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2021р. При цьому, територіальний орган ПФУ діяв у відповідності до п.2.8 постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яким чітко визначено. що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії. У разі, якщо рішенням суду зобов'язано поновити виплату раніше призначеної пенсії, пенсія поновлюється в розмірі, що склався станом на дату припинення виплати пенсії, якщо інше не передбачено рішенням суду. Відповідач просить суд апеляційної інстанції врахувати, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 на Головне управління не покладалося зобов'язань щодо перерахунку пенсій ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Справа призначена до розгляду у порядку письмового провадження у відповідності до п.3 ч.1 ст.311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів і вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступного:
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з липня 2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV.
Рішенням ГУ ПФУ в Миколаївській області від 22.11.2021р. №629/0402 виплату пенсії ОСОБА_1 припинено з 01.12.2021р. на підставі пункту 5 частини першої статті 49 Закону №1058-IV - у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання до Литовської Республіки.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 по справі № 400/12922/21 визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Миколаївській області про припинення ОСОБА_1 виплати пенсії від 22 листопада 2021 року №629/0402 та зобов'язано Головне управління поновити виплату ОСОБА_1 пенсії за віком з 01.12.2021р. відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV.
На виконання судового рішення по справі №400/12922/21 ГУ ПФУ в Миколаївській області поновило виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2021р., внаслідок чого розмір пенсії позивача склав 4672,37 грн.
Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо не нарахування та не проведення подальших перерахунків пенсії за віком, поновленої на виконання Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 починаючи з 01.12.2021р. із застосуванням усіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством України, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_1 , дійшов висновку про відсутність протиправної бездіяльності Головного управління щодо проведення перерахунку пенсії, виплату якої поновлено позивачу на виконання судового рішення по справі №400/12922/21, зазначивши, що рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21 на ГУ ПФУ в Миколаївській області не покладено зобов'язання щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відмову в їх задоволенні виходячи з наступного.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
За приписами статті 1 Закону №1058-ІV:
- мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом;
- пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;
- пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ст.7 Закону №1058-ІV принципами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, поряд з іншими, є рівноправність застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, відповідальність суб'єктів системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання або неналежне виконання покладених на них обов'язків.
Статтею 27 Закону №1058-ІV встановлений порядок визначення розміру пенсії за віком.
Стаття 28 Закону визначає мінімальний розмір пенсії за віком.
Зокрема, частиною 1 статті 28 Закону №1058-ІV у редакції, чинній на дату призначення позивачу пенсії, передбачено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно ч.2 ст.28 Закону №1058-ІV, з 1 січня 2018 року для осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Частиною 3 статті 28 Закону №1058-ІV передбачено, що за наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої цієї статті, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Для пенсій, призначених після 1 січня 2018 року, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим цієї частини, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Приписами ст.42 Закону №1058-ІV встановлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
Законом України від 03.10.2017р. №2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» було доповнено статтю 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII частиною 5, якою визначено, що індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Законом України від 15.02.2022р. №2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» було внесено зміни, серед іншого, до абзацу 1 частини 2 статті 42 Закону №1058-IV та передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Одночасно, Законом України від 15.02.2022р. №2040-IX було викладено у новій редакції частину 5 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та установлено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, норми Закону №1058-IV у тій чи іншій редакції передбачали перерахунок раніше призначених пенсій з метою забезпечення індексації пенсії.
Також, постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій» у 2019 році від 20.02.2019р. №124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.
Постановою Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019р. №124 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV (далі - Порядок №124), яким визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV.
Хоча вказаний Порядок і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проте, враховуючи пункт 1 Порядку №124, його дія поширюється не лише на проведення індексації пенсій у 2019 році, а й на її проведення в наступні роки.
01 квітня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році», згідно пп. 1 п. 2 якої у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.
Також, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» №127 від 22.02.2021р, якою установлено, що у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
У 2022 році відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16.02.2022р. №118 перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14.
Кабінетом Міністрів України у 2023 році також прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023р. №168, пунктом першим якої установлено, що з 01.03.2023р. перерахунок пенсій згідно з Порядком №124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024р. №185 установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яких враховується для обчислення пенсії.
Таким чином, з системного аналізу наведених норм вбачається, що при поновленні позивачу виплати пенсії на виконання рішення суду орган ПФУ повинен був автоматично розрахувати пенсію позивача за матеріалами пенсійної справи, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму у відповідному році, з урахуванням масових перерахунків згідно з постановами Кабінету Міністрів України, прийнятими відповідно до Порядку №124 на виконання ч.2 ст.42 Закону №1058-ІV.
Водночас, відповідачем всупереч вказаним нормам законодавства, не було проведено перерахунок пенсії позивача з урахуванням підвищень, індексації, передбачених Законом України.
На виконання судового рішення по справі №400/12922/21 ГУ ПФУ в Миколаївській області поновило виплату пенсії за віком ОСОБА_1 з 01.12.2021р. Розмір пенсії склав 4672,37 грн.
При цьому, територіальним органом ПФУ не заперечується, що з 01.12.2021р. розмір пенсії позивача не перераховувався. Такі дії ГУ ПФУ в Миколаївській області пояснює тим, що судовим рішенням по справі №400/12922/21 на нього не покладено жодних зобов'язань щодо проведення подальших перерахунків із застосуванням усіх підвищень, індексації, надбавок та доплат, передбачених пенсійним законодавством.
Суд першої інстанції визнав обґрунтованими такі доводи відповідача.
Колегія суддів не може погодитися з таким висновком суду першої інстанції, оскільки зі змісту рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022 по справі № 400/12922/21 вбачається, що воно не містить жодних застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати позивачеві та щодо того, що пенсія позивача не підлягає масовим перерахункам.
ГУ ПФУ в Миколаївській області, у відповідності до п.2.8 постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005р. №22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на виконання рішення суду поновило виплату раніше призначеної пенсії позивачу в розмірі, що склався станом на дату припинення виплати пенсії.
Поряд з цим, виплачуючи позивачу пенсію у твердому розмірі, без здійснення її перерахунку, територіальним органом ПФУ порушено право позивача на підвищення розміру його пенсії відповідно до ст.42 Закону №1058-ІV.
Виконання вимог закону, в тому числі, щодо проведення підвищення та перерахунку пенсій, є обов'язком відповідача.
Твердження відповідача про те, що будь-які зобов'язання щодо проведення перерахунків пенсійної виплати на органи Пенсійного фонду судом не покладалося, є необґрунтованими і такими, що суперечать Конституції України та Закону №1058-IV, оскільки відповідач зобов'язаний проводити автоматичні перерахунки пенсії, які передбачені вказаним Законом.
Відповідач в силу закону зобов'язаний проводити автоматичні перерахунки пенсії без будь-якого спеціального припису.
Позивач отримав право на поновлення пенсії за віком і відповідач зобов'язаний це право реалізовувати, в тому числі шляхом проведення подальших перерахунків, незалежно від того, призначена пенсія добровільно чи за рішенням суду.
При цьому, колегія суддів зауважує, що Закон №1058-ІV не містить застережень щодо встановлення твердого розміру пенсійної виплати та заборону перерахунків пенсій осіб, які постійно проживають за межами України.
Згідно п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.317 КАС України підставою для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на зазначене колегія суддів вважає, що постановлене Миколаївським окружним адміністративним судом рішення від 11.12.2025р. підлягає скасуванню з ухваленням по справі нового судового рішення - про задоволення позову ОСОБА_1 .
Судові витрати по справі розподіляються за правилами частини першої статті 139 КАС України, згідно якої при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
При зверненні до суду першої інстанції позивачем сплачено 1211,20 грн. судового збору (квитанція від 14.08.2024р.), а при поданні апеляційної скарги - 1816,50 грн. судового збору (квитанція від 10.01.2026р.).
При вирішенні питання про розподіл судових витрат у справі колегія суддів враховує положення ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», де зазначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Оскільки ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу в електронній формі через систему «Електронний суд», тому розмір судового збору за подання апеляційної скарги у даній справі, з урахуванням коефіцієнту 0,8, становить 1453,44 грн.
Таким чином, з ГУ ПФУ в Миколаївській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 підлягає відшкодуванню 2664,64 грн. судового збору.
Враховуючи, що дана справа правомірно віднесена судом першої інстанції до категорії справ незначної складності та розглядалась за правилами спрощеного провадження, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 11 грудня 2025 року скасувати.
Ухвалити по справі нове судове рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо виплати на користь ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.12.2021р. без обов'язкового врахування автоматичних перерахунків відповідно до ст.28 та ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції на момент фактичної виплати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії, поновленої з 01.12.2021р. на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 27.01.2022р. по справі №400/12922/21, з урахуванням встановленого законодавством розміру пенсії, підвищень та індексацій відповідно до статей 28, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) 2664,64 грн. судового збору.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.
Суддя-доповідач А.В. Бойко
Судді І.І. Тарновецький О.А. Шевчук