Постанова від 10.03.2026 по справі 420/20084/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/20084/24

Перша інстанція суддя Танцюра К.О.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Яковлєва О.В.,

суддів Єщенка О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О.Тропіних» Херсонської міської ради на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року, у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, у якому заявлено вимоги до Військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме:

- визнання протиправною бездіяльність щодо дотримання процедури прийняття рішення, яке оформлене довідкою ВЛК при КНП «Херсонська міська клінічна Лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради від 24.05.2024;

- визнання протиправним та скасування рішення, прийняте та надане у формі довідки ВЛК від 24.05.2024 про визнання його придатним до військової служби;

- зобов'язання ВЛК при КНП «Херсонська міська клінічна Лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради повторно розглянути військово-медичні документи та здійснити повторне обстеження та медичний огляд з метою визначення придатності/непридатності до військової служби.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 20.12.2024 - позов задоволено.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням відповідачем подано апеляційну скаргу, з якої вбачається про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Вимоги апеляційної скарги відповідача обґрунтовано тим, що, при вирішенні справи, суд першої інстанції залишив поза увагою положення Постанови МОУ від 14.08.2008 №402, якою затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, згідно якого постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані виключно штатними ВЛК, що свідчить про те, що скасування рішень позаштатних ВЛК в судовому порядку не передбачено. Крім того, апелянт вказує, що Положення №402 визначає порядок звернення військовослужбовців зі скаргами до штатних ВЛК, які перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення. В контексті зазначеного, скаржник зазначає, що матеріали справи не містять доказів звернення позивача за оскарженням постанови ВЛК, прийнятої у вигляді довідки ВЛК, до ВЛК вищого рівня. Крім того, як вказує відповідач, позивач не заявляв про порушення порядку проведення медичного огляду, оформленої у вигляді довідки.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що за направленням ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) проходив медичне обстеження в КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської МР, за результатом якого видано довідку ВЛК від 24.05.2024.

Згідно довідки ВЛК при КНП «Херсонська міська клінічна Лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської МР від 24.05.2024, ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, на закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку і забезпечення. (а.с.60)

Позивач, не погоджуючись з вказаною довідкою ВЛК, вважаючи, що відповідачем було порушено порядок проведення процедури медичного огляду, звернувся до суду з позовом.

За наслідком з'ясування обставин справи, судом першої інстанції ухвалено рішення про задоволення позовних вимог. При вирішені справи, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством регламентовано чітку процедуру проведення військово-лікарської експертизи військовослужбовця ВЛК, при цьому медичний огляд військовослужбовця повинен здійснюватися за методом індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби, тобто з урахуванням усіх медичних показників щодо стану здоров'я особи. З урахуванням зазначеного, враховуючи, що відповідачем в неповному обсязі було здійснений медичний огляд позивача, суд дійшов висновку про порушення процедури прийняття оскаржуваного рішення ВЛК, з чим не погоджується судова колегія, з огляду на наступне.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також засади проходження в Україні військової служби визначені Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №232-XII (надалі - Закон України №2232-ХІІ).

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.1 Закону України №2232-ХІІ, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Відповідно до ч.9 ст.1 Закону України №2232-ХІІ, щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.

Частиною 13 ст.2 Закону України №2232-ХІІ, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються, направляються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями (надалі - Положення №402, у редакції, чинній на момент спірних правовідносин).

Відповідно до п.1.2 розділу І Положення №402, військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза - це: медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ; встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.

Згідно з п.2.1 розділу І Положення №402, для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

Відповідно до п.2.2 розділу І Положення №402, штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.

ЦВЛК має право розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати, згідно з цим Положенням, постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України (абз.15 п.п.2.3.4 п.2.3 розділу I Положення №402).

Відповідно до пп.2.4.4 п.2.4 розділу І Положення №402, на ВЛК регіону покладаються обов'язки, зокрема, з організації військово-лікарської експертизи, керівництва підпорядкованими ВЛК, контролю за їхньою роботою та надання їм методичної і практичної допомоги в зоні відповідальності; розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.

ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК (абз.5 пп.2.4.5 п.2.4 розділу I Положення №402)

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п.2.4.10. розділу І Положення №402).

Відповідно до пп.2.5.1 п.2.5 розділу І Положення №402, до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ВЛК ТЦК та СП; ВЛК розвідувального органу Міністерства оборони України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.

Відповідно до пп.2.8.1-2.8.3 п.2.8 розділу І Положення №402, ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій при ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя створюються відповідно Кримська республіканська, обласні, Київська міська та Севастопольська міська ВЛК.

Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП.

ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення.

ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.

У порядку контролю на ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, області, міста Києва покладається огляд (переогляд) осіб відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу I, пункту 1.4 глави 1 розділу II цього Положення. У воєнний час перевірка свідоцтв про хворобу з постановами про непридатність до військової служби проводиться за наданими на розгляд з ТЦК та СП медичними документами, а за медичними показаннями - шляхом проведення контрольного медичного огляду перед направленням на затвердження в штатні ВЛК (пп.2.8.5 п.2.8 розділу І Положення №402).

Згідно із пп.3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК, згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».

Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.

Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, ІНФОРМАЦІЯ_5 , ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.

За аналізом наведених положень, можна дійти висновку, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених п.1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, крім інших, ВЛК ТЦК та СП. Положення №402 не передбачає право особи, що проходила медичний огляд, оскаржувати постанови позаштатних ВЛК у судовому порядку. В той же час, у разі непогодження із постановами позаштатних ВЛК, особа має право звернутися до ВЛК вищого рівня із скаргою на дії чи рішення ВЛК. Водночас ВЛК регіону мають право скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК та направляти військових на контрольний медичний огляд, а також за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Оскарженню у судовому порядку підлягають тільки постанови ВЛК регіонів та постанови ЦВЛК.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив медичне обстеження в КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської МР, за результатом якого видано довідку ВЛК від 24.05.2024, якою його визнано придатним до військової служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, на закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку і забезпечення. (а.с.60)

Звертаючись до суду з позовом, позивач обґрунтовував свою позиції тим, що під час проходження медичного огляду відповідачем було порушено процедуру його проведення (не відібрано аналізи крові на цукор та сечі), з чим погодився також і суд першої інстанції.

Разом з тим, судова колегія враховує, що згідно Положення, затвердженого наказом №191/Д від 01.03.2023, при КНП «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» було створено позаштатну постійно діючу ВЛК. (а.с.77-78)

Тобто, довідка від 24.05.2024 щодо придатності позивача до військової служби прийнято позаштатною ВЛК.

При цьому, виходячи з наведених вище приписів Положення №402, право особи, що проходила медичний огляд, на оскарження довідки позаштатної ВЛК у судовому порядку не передбачено, оскільки перевірка рішення позаштатної ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені Положенням №402, при проведенні медичного огляду військового (у тому числі щодо процедури прийняття відповідного рішення), належить виключно до функцій штатної ВЛК (ЦВЛК або ВЛК регіону).

Крім того, доказів того, що позивач звертався до ВЛК вищого рівня зі скаргою на дії/бездіяльність позаштатної ВЛК, матеріали справи не містять.

На підставі наведеного, з огляду на відсутність остаточного рішення, яке підлягає судовому оскарженню з підстав придатності позивача до військової служби, а саме ВЛК регіону чи ЦВЛК, судова колегія зазначає, що позивач не дотримався вимог Положення №402 щодо процедури оскарження результатів медичного огляду, у зв'язку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.

При вирішенні справи, колегією суддів враховано висновки Верховного Суду у постановах від 26.02.2025, у справах № 600/3273/22-а, № 240/13173/22.

Враховуючи допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права при розгляді даної справи, колегія суддів вважає за необхідне скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення у справі про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.308, 311, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Комунального некомерційного підприємства «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О.Тропіних» Херсонської міської - задовольнити.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2024 року - скасувати, з ухваленням у справі нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії при Комунальному некомерційному підприємстві «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О. Тропіних» Херсонської міської ради, третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.

Судові витрати, а саме сплачений судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Комунальне некомерційне підприємство «Херсонська міська клінічна лікарня ім. А. і О.Тропіних» Херсонської міської.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених у п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Яковлєв

Судді О.В. Єщенко А.В. Крусян