Ухвала від 11.03.2026 по справі 493/316/26

Справа № 493/316/26

Провадження № 2-о/493/31/26

УХВАЛА

11.03.2026 м. Балта Одеської області

Суддя Балтського районного суду Одеської області Волошин І.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

18.02.2026 року ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся в електронній формі через підсистему «Електронний суд» до Балтського районного суду Одеської області із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просить:

- встановити факт добровільного залучення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, який загинув за відсутності зазначених в абзацах третьому - п'ятому підпункту 1 пункту 4 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого Постановою КМУ від 23 вересня 2015 року №740 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09 квітня 2024 року №416) документів з метою підготовки документів для надання його сину ОСОБА_4 , статусу члена сім'ї загиблого Захисника України;

- встановити факт загибелі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану.

Ухвалою судді від 26.02.2026 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для виправлення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.

09.03.2026 року від представника заявника - адвоката Москаленка Р.А. в електронній формі через підсистему «Електронний суд» надійшла заява про усунення недоліків, в якій вказано, що факт загибелі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану, який просить встановити заявник, їй необхідний з метою отримання нею одноразової грошової допомоги в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ «Про волонтерську діяльність».

Вивчивши заяву про усунення недоліків та матеріали заяви вважаю, що зазначена заява подана з порушенням вимог ст.ст.175-177 ЦПК України.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно із ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Вимоги до заяви про встановлення фактів, що мають юридичне значення, встановлені у ст.ст.315, 316, 318 ЦПК України.

Відповідно до ч.1 ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт.

Згідно усталеної практики Верховного Суду (постанови від 05 листопада 2020 року у справі №755/4041/20, від 17 червня 2021 року у справі № 161/10157/20, від 26 вересня2019 року у справі № 523/15625/18) справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов:

- факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих немайнових чи майнових прав громадян, при цьому має бути з'ясована мета його встановлення;

- встановлення факту не пов'язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлено спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов'язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах;

- заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред'явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови.

- чинним законодавством не передбачено іншого позасудового порядку встановлення юридичних фактів.

У заяві про усунення недоліків заявник вказує, що факт загибелі ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану, який просить встановити заявник, їй необхідний з метою отримання нею одноразової грошової допомоги в розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб, відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ «Про волонтерську діяльність».

Тобто, встановлення факту, про який йдеться у заяві, надає в подальшому можливість отримання нею та іншими членами сім'ї, батьками та утриманцями загиблого (померлого) волонтера (далі - заявники) (їх законні представники або уповноважені особи) одноразової грошової допомоги на підставі ч.1 ст.6 ЗУ «Про волонтерську діяльність».

Відповідно до ч.3 ст.6 ЗУ «Про волонтерську діяльність» виплата одноразової грошової допомоги здійснюється в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно до п.6 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час надання волонтерської допомоги в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та/або іншої країни проти України, бойових дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. № 604 (далі - Порядок).

Органом, до компетенції якого входить призначення і виплата вказаної допомоги, є Міністерство у справах ветеранів та створена ним міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера.

Відповідно п.9 Порядку міжвідомча комісія протягом трьох робочих днів після прийняття рішення подає Мінветеранів списки волонтерів та осіб, щодо яких прийнято рішення про призначення одноразової грошової допомоги, із зазначенням обсягу коштів, необхідних для виплати цієї допомоги.

Згідно з п. 11 вищезазначеного Порядку Мінветеранів після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про виділення коштів із резервного фонду державного бюджету для виплати одноразової грошової допомоги та їх надходження на рахунок Мінветеранів перераховує відповідні кошти на банківські рахунки, відкриті в банку на ім'я одержувачів одноразової грошової допомоги.

Пунктом 4 Порядку визначено, що у разі загибелі (смерті) волонтера одноразова грошова допомога виплачується у розмірі 500 прожиткових мінімумів, встановлених законом для працездатних осіб на дату загибелі (смерті), членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) волонтера у рівних частинах.

Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частина розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання, у рівних частинах.

Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально засвідчена в установленому законодавством порядку.

Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) волонтера визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Цивільного кодексу України. Будь-якого порядку чи процедури встановлення кола членів сім'ї загиблого у вказаному Порядку не міститься.

Згідно п.6 Порядку для виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) волонтера (далі - заявники) (їх законні представники або уповноважені особи) подають міжвідомчій комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, утвореній Мінветеранів відповідно до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 р. № 413, письмову заяву .

Таку заяву кожен повнолітній заявник (його уповноважена особа) подає Мінветеранів у паперовій формі, зокрема засобами поштового зв'язку, або в електронній формі на офіційну адресу електронної пошти Мінветеранів.

При цьому згідно з чинним законодавством, суб'єктом владних повноважень, до повноважень якого належить вирішення питання про призначення членами сім'ї загиблого волонтера одноразової грошової допомоги, є міжвідомча комісія Міністерства у справах ветеранів України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера.

На підставі наведеного, суддя вважає, що заявницею та її представником до участі в цій справі в якості заінтересованої особи слід залучити Міністерство у справах ветеранів України.

Крім того, заявниці необхідно зазначити всіх осіб, які належали до складу сім'ї загиблого волонтера ОСОБА_3 , та залучити їх до участі у справі в якості заінтересованих осіб.

У п.4 Порядку передбачено, що належність до члена сім'ї загиблого волонтера визначаються відповідно до Сімейного кодексу України.

Згідно з роз'ясненнями, які містяться в п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31 березня 1995 року забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов'язаний провести підготовчі дії, зокрема, з'ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.

Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов'язки.

До заінтересованих осіб належать:

1) особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню;

2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту.

Саме ці групи заінтересованих осіб притягуються до участі у справах окремого провадження.

Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб'єктивних прав у зв'язку із встановлюваним судом фактом.

У зв'язку з чим, визначаючи коло заінтересованих осіб в рамках даної справи, заявниці належить виходити саме з цих положень.

Крім того в поданій до суду уточненій заяві ОСОБА_1 хоч і зазначає конкретну мету, для якої необхідно встановлення факту загибелі ОСОБА_3 , за особливих обставин під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану та які юридичні наслідки цей факт породжує безпосередньо для заявника, однак ні сама заява(уточнена заява), ні додані до неї документи не містять фактичних даних неможливості реалізації заявником свого суб'єктивного права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі волонтера в зв'язку з невстановленням даного юридичного факту. Вказана обставина позбавляє суд зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи породжує він настання правових наслідків для заявника та необхідність його встановлення в судовому порядку.

Під час усунення недоліків заяви, заявниці та її представнику необхідно залучити як заінтересованими особами всіх членів сім'ї ОСОБА_3 , а також всі органи влади, щодо яких рішення суду може вплинути на їх права та обов'язки щодо заявниці чи навпаки, а також вказати чи зверталась ОСОБА_1 із письмовою заявою до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера, утвореній Мінветеранів та фактичні дані неможливості реалізації заявником свого суб'єктивного права на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі волонтера.

У разі виправлення недоліків, заявнику слід надати до суду заяву в новій редакції з відповідними уточненнями, а також її копії та копії всіх документів, доданих до неї, для надіслання заінтересованим особам, як передбачено ст. 177 ЦПК України.

В даній ситуації суддя звертає увагу, що вирішуване питання про відкриття провадження по справі охоплюється змістом статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд.

Так, стосовно питання доступу до суду Європейський Суд з прав людини в своїй прецедентній практиці звертає увагу на те, що процедурні гарантії, закріплені статтею 6 Конвенції, гарантують кожному право подання скарги щодо його прав та обов'язків цивільного характеру до суду чи органу правосуддя. Таким чином, втілюється право на звернення до суду, одним із аспектів якого є право доступу, тобто право розпочати провадження у судах з цивільних питань. Європейський Суд наголошує, що право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду, не є абсолютним, воно може бути обмеженим, особливо щодо умов прийнятності скарги, оскільки за своєю природою це право вимагає регулювання з боку держави, яка щодо цього користується певними межами самостійного оцінювання (див. ухвалу щодо прийнятності у справі «МПП «Голуб» проти України» від 18 жовтня 2005).

А тому, в даній ситуації встановлення цивільним процесуальним законодавством вимог до заяви і залишення такої без руху, у зв'язку із її невідповідністю вимогам, передбачених законом, ґрунтується на нормах закону і слугує меті здійснення правосуддя, що в цілому не являється обмеженням доступу заявника до суду.

Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Приймаючи до уваги вищевикладене, суддя вважає за необхідне залишити заяву без руху, надавши заявнику строк для виправлення вищезазначених недоліків.

Одночасно суддя роз'яснює, якщо заявниця у встановлений строк виконає вимоги, визначені статтями 175,177 Цивільного процесуального кодексу України, заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. У разі, якщо заявник не усуне недоліки заяви у встановлений строк, заява вважається неподаною та повертається заявниці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.175-177, 185, 315, 316, 318 ЦПК України,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління соціального захисту населення Подільської районної державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, залишити без руху, надавши заявнику строк 10 днів з дня отримання заявником даної ухвали для виправлення вищевказаних недоліків, інакше заява вважатиметься неподаною і буде повернута заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає

СУДДЯ