Справа № 344/4131/26
Провадження № 3/344/1408/26
11 березня 2026 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ «Електролюкс Україна» (код ЄДРПОУ 37183000), за ч.2 ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинила порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку, будучи іншою посадовою особою організації, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення
Так, головний бухгалтер ТОВ «Електролюкс Україна» (код ЄДРПОУ 37183000) ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку: занижено податок на прибуток в загальній сумі 1614232 грн, чим порушила п.44.1, п.44.2; п.44.6 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135, пп.140.5.4, пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України; встановлено завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню в загальній сумі 423869 грн, чим порушила п.199.1 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
У судовому засіданні ОСОБА_1 , якій роз'яснено вимоги ст.268 КУпАП, вину у даному правопорушенні визнала, щиро розкаялася, запевнила, що буде уважніше ставитися до своїх обов'язків.
Згідно з ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- та відеозапису.
Згідно з ч.1 ст.163-1 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Відповідно до ч.2 ст.163-1 КУпАП, адміністративна відповідальність особи настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення.
Відповідно до п.44.1 ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до п.44.2 ст. 44 Податкового кодексу України для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Згідно до п.44.6 ст.44 Податкового кодексу України у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в пункті 86.7 статті 86 цього Кодексу платник податків не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності. Якщо платник податків після закінчення перевірки та до прийняття рішення контролюючим органом за результатами такої перевірки надає в порядку пункту 86.7 статті 86 цього Кодексу документи, що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, не надані під час перевірки, такі документи повинні бути враховані контролюючим органом під час розгляду ним питання про прийняття рішення.
Згідно з пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.
Згідно з п.135.1 ст.135 Податкового кодексу України, Базою оподаткування є грошове вираження об'єкту оподаткування, визначеного згідно із статтею 134 цього Кодексу з урахуванням положень цього Кодексу.
Відповідно до пп.140.5.4 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, на суму 30 відсотків вартості товарів, у тому числі необоротних активів (крім активів з права користування за договорами оренди), робіт та послуг (крім операцій, зазначених у пункті 140.2 та підпункті 140.5.6 цього пункту, та операцій, визнаних контрольованими відповідно до статті 39 цього Кодексу).
Відповідно до пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пункту 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.
Згідно з п.199.1 ст.199 Податкового кодексу України, у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Відповідно до п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться протоколом про адміністративне правопорушення № 359 від 27.02.2026, актом документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 10.02.2026 року №2325/09-19-07-01/37183000, актом про відмову від підписання №170/09-19-07-01/37183000 від 10.02.2026.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 359 від 27.02.2026, головний бухгалтер ТОВ «Електролюкс Україна» (код ЄДРПОУ 37183000) ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку: занижено податок на прибуток в загальній сумі 1614232 грн, чим порушила п.44.1, п.44.2; п.44.6 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135, пп.140.5.4, пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України; встановлено завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню в загальній сумі 423869 грн, чим порушила п.199.1 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України.
Відповідно до акту документальної позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи від 10.02.2026 року №2325/09-19-07-01/37183000, перевіркою встановлено порушення ТОВ «Електролюкс Україна», зокрема п.44.1, п.44.2, п.44.6 ст. 44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135, пп.140.5.4, пп.140.5.11 п.140.5 ст.140 Податкового кодексу України, у результаті чого занижено податок на прибуток в загальній сумі 1614232 грн: за 2021 рік в сумі 313096 грн, за 2022 рік в сумі 607113 грн, за 2023 рік в сумі 356169 грн, за 3 кв.2024 року в сумі 18228 грн, за 4 кв.2024 року в сумі 319627 грн; п.199.1 ст.199, п.200.1, п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України, у результат чого встановлено завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню в загальній сумі 423869 грн, в тому числі по періодах: за червень 2022 року в сумі 9611 грн, за липень 2022 року в сумі 6101 грн, за серпень 2022 року в сумі 10830 грн, за вересень 2022 року в сумі 14862 грн, за жовтень 2022 року в сумі 15528, за листопад 2022 року в сумі 10596 грн, за грудень 2022 року в сумі 6735 грн, за січень 2023 в сумі 5690 грн, за лютий 2023 року в сумі 7499 грн, за березень 2023 року в сумі 9165 грн, за квітень 2023 року в сумі 10089 грн, за травень 2023 року в сумі 7971 грн, за червень 2023 року в сумі 8452 грн, за липень 2023 року в сумі 8797 грн, за серпень 2023 в сумі 9830 грн, за вересень 2023 в сумі 8888 грн, за жовтень 2023 року в сумі 12455 грн, за листопад 2023 року в сумі 10609 грн, за грудень 2023 року в сумі 10254 грн, за січень 2024 року в сумі 14122 грн, за лютий 2024 року в сумі 12835 грн, за березень 2024 року в сумі 15167 грн, за квітень 2024 року в сумі 15894 грн, за травень 2024 року в сумі 17429 грн, за червень2024 року в сумі 13952 грн, за липень 2024 року в сумі 14229 грн, за серпень 2024 року в сумі 12959 грн, за вересень 2024 року в сумі 17773 грн, за жовтень 2024 року в сумі 15694 грн, за листопад 2024 року в сумі 13269 грн, за грудень 2024 року в сумі 13107 грн, за січень 2025 року в сумі 14331 грн, за лютий 2025 року в сумі 10715 грн, за березень 2025 року в сумі 13623 грн, за квітень 2025 року в сумі 9921 грн, за червень 2025 року в сумі 14932 грн.
Згідно копії акта №170/09-19-07-01/37183000 від 10.02.2026 про відмову посадових осіб ТОВ «Електролюкс Україна» (код ЄДРПОУ 37183000) від підписання акта позапланової виїзної документальної перевірки від 10.02.2026 №2325/09-19-07-01/37183000, директор ТОВ «Електролюкс Україна» ОСОБА_2 та керівник відділу бухгалтерського обліку-головний бухгалтер ТОВ «Електролюкс Україна» ОСОБА_1 від підписання акту перевірки відмовилися та отримати його, що підтверджено підписом у зазначеному акті.
Організація та ведення податкового обліку підприємства, установи, організації є безпосередніми обов'язками головного бухгалтера, відповідальність за порушення встановленого законом порядку ведення податкового обліку несуть керівники та інші посадові особи підприємств, установ, організацій.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КУпАП, повністю доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.2 ст.163-1 КУпАП як порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, вчинене особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, та накласти на неї адміністративне стягнення в межах санкції ч.2 ст. 163-1 КУпАП.
Враховуючи характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, ставлення до вчинених правопорушень, щире каяття як обставину, що пом'якшує відповідальність, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 163-1, 221, 251, 256, 268, 283- 285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить сто сімдесят гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106 - 665 грн 60 коп судового збору.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО