Справа№938/330/26
Провадження № 3/938/213/26
11 березня 2026 року селище Верховина
Суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Верховинського РВПГУНП в Івано-Франківській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , громадянина України, офіційно не працевлаштований, неодружений, до адміністративної відповідальності за ч.3 т.173-2, ч.3 ст.173-8 КпАП України,
ОСОБА_1 , 01.03.2026 близько о 18год 00хв. за місцем свого проживання в с. Довгополе, Верховинського району, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, повторно протягом року після накладення на нього адміністративного стягнення, вчинив домашнє психологічне насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме ображав нецензурними словами, голосно кричав, принижував честь та гідність, в наслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої. Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.173-2 КпАП України.
Окрім того, 04.03.2026 за місцем свого проживання в с.Довгополе, Верховинського району, ОСОБА_1 , повторно протягом року після накладення на нього адміністративного стягнення, порушив вимоги винесеного відносно нього термінового заборонного припису від 03.03.2026, а саме: не залишив місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, не виконав заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи та заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою. Таким чином ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.3 ст.173-8 КпАП України.
Відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП постановою судді від 11.03.2026 справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 об'єднано в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 938/330/26.
В судове засідання 11.03.2026, ОСОБА_1 не з'явився, про розгляд справи повідомлявся у встановленому законом порядку, через канцелярію суду подав заяву, в якій вину у вчиненні адміністративних правопорушень за ч.3 ст.173-2, ч.3 ст.173-8 КУпАП визнав та щиро кається, зобов'язується в майбутньому не вчиняти аналогічних правопорушень, просить суворо не карати. Розгляд справи просить проводити без його участі.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.32 ст.173-8 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, крім іншого, є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі його винесення.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частинами першою або другою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню передбачено ч.3 ст.173-2 КУпАП.
Відповідно до ч.1 ст. 173-8 КУпАП передбачено настання адміністративної відповідальності за неповідомлення особою, стосовно якої винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким вона повинна залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, у встановлений законом строк уповноваженого підрозділу органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування. Згідно з ч.3 ст. 173-8 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за діяння, передбачене частиною другою цієї статті, вчинене повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
Згідно п.3 ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.
Відповідно до п.п.16,14, ч.1 ст.1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству», психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи; фізичне насильство - форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Статтею 3 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають у процесі запобігання та протидії домашньому насильству. Дія законодавства про запобігання та протидію домашньому насильству незалежно від факту спільного проживання поширюється зокрема на батьки (мати, батько) і дитина (діти).
Вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.173-2, ч.3 ст. 173-8 КпАП України, крім визнання вини, доводиться наступними доказами.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №254129 від 04. 03.2026 відповідно до якого ОСОБА_1 , 01.03.2026 близько о 18год 00хв. за місцем свого проживання в с. Довгополе, Верховинського району, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, повторно протягом року вчинив домашнє психологічне насильство відносно своєї матері ОСОБА_2 , а саме ображав нецензурними словами, голосно кричав, принижував честь та гідність, в наслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої.
Протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 03.03.2026, згідно з якою ОСОБА_2 заявила про те, що 01.03.2026 близько 18:00 год за місцем проживання в с. Довгополе, ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство стосовно своєї матері ОСОБА_2 , а саме голосно кричав, принижував честь та гідність.
Формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства за результатами проведення якої винесено терміновий заборонний припис стосовно кривдника №640290 від 03.03.2026.
Терміновим заборонним приписом стосовно кривдника №640290 від 03.03.2026 з якого вбачається, що до ОСОБА_1 винесено припис терміном на 3(три) доби із встановленими заборонами: зокрема залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи, заборона на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи, заборона в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою.
Протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №254148 від 04. 03.2026 відповідно до якого ОСОБА_1 за місцем свого проживання в с. Довгополе, Верховинського району, відносно якого було винесено ТЗП повторно протягом року, не виконував всіх встановлених вимог термінового заборонного припису, а саме не залишив місце проживання постраждалої особи, не виконав вимог щодо заборони контактування з постраждалою особою, не виконав вимоги щодо заборони на вхід та перебування з постраждалою.
Письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 03.03.2026, з яких вбачається, що 01.03.2026 між нею та сином відбулася сварка, через те що вона зробила зауваження не зловживати спиртним і виконувати господарські роботи, однак він сильно обурився та будучи знервованим влаштував сімейну сварку в ході якої ображав нецензурними словами, голосно кричав, погрожував словесно, принижував мою честь та гідність як жінки та внаслідок чого він своїми діями завдав шкоди її психологічному здоров'ю.
Письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 03.03.2026, з яких вбачається, що 03.03.2026 не зважаючи на встановленні заборони ОСОБА_1 не виконував їх і не дотримався, та того ж дня пішов і знову вживав спиртні напої в селі прийшов додому і ліг спати в одній із кімнат житлового будинку, домашнього насильства не застосовував.
Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 11.04.2025, якою ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.1 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та на підставі ч.2 ст.36 КУпАП визначено остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 680 гривень 00 копійок.
Наявними в матеріалах справи відеозаписами з нагрудної камери поліцейського, яким було виявлено та зафіксовано адміністративне правопорушення за ч.3 ст.173-2 та ч.3 ст.173-8 КУпАП вчинене ОСОБА_1 .
Зазначені докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.3 ст. 173-8 КУпАП є такими, що доповнюють одне одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки у відповідності до ст.251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також є такими, що зібрані в порядку, встановленому законом.
За таких обставин, дослідивши всі наявні в матеріалах справи докази, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2 КУпАП та ч.3 ст.173-8 КУпАП, доведена.
Дослідивши обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, оцінивши усі зібрані у справі докази, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.3 ст. 173-8 КУпАП, та з урахуванням приписів ст. 36 КУпАП, накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у даному випадку за ч.3 ст.173-2 КУпАП, а саме у вигляді штрафу в межах санкції цієї статті, що на думку суду, буде відповідати завданням КУпАП та достатнє для виконання його мети: виховання особи, яка вчинила правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню нових адміністративних правопорушень.
Також, відповідно до ст.39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству" чи ЗУ "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".
У п.10 ч.1 ст.1 ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству" визначено, що програма для кривдника - комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
До спеціальних заходів щодо протидії домашньому насильству належить направлення кривдника на проходження програми для кривдників (п.4 ч.1 ст.24 ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Суб'єктами, відповідальними за виконання програм для кривдників, є місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування, які організовують та забезпечують проходження кривдниками таких програм (ч.ч.1,2 ст. 28 ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
Згідно ч.6 ст.28 ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству", кривдника може бути направлено судом на проходження програми для кривдників на строк від трьох місяців до одного року у випадках, передбачених законодавством.
У разі неявки кривдника для проходження програми для кривдників або ухилення від проходження програми без поважних причин суб'єкти, відповідальні за виконання програм для кривдників, надають протягом трьох робочих днів письмове повідомлення про це уповноваженому підрозділу органів Національної поліції України для вжиття заходів. Притягнення кривдника до відповідальності за не проходження програми для кривдників не звільняє його від обов'язку пройти таку програму (ч.ч.8,9 ст.28 ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству").
На підставі викладеного, суд вважає, що, окрім накладення адміністративного стягнення в межах санкції ч.1ст. 173-2 КУпАП, ОСОБА_1 слід направити до органу місцевого самоврядування для проходження програми для кривдників, передбаченої ЗУ "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на три місяці.
Окрім цього, у відповідності до положень ст.40-1 КпАП України, слід також стягнути з нього судовий збір.
Керуючись статтями 24,27,36,40-1,173-2,173-8,247,251,252,268,276,277,283,284 КУпАП, суд,
визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених за ч.3 ст.173-2, ч.3 ст.173-8 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ч.3 ст. 173-2 КУпАП - у виді штрафу у розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 гривень 00 копійок (одна тисяча сто дев'яносто гривень нуль копійок) та за ч.3 ст.173-8 КУпАП - у виді у виді штрафу в розмірі 40 (сорока) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 680 гривень 00 копійок (шістсот вісімдесят гривень нуль копійок).
На підставі ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на ОСОБА_1 накласти остаточне адміністративне стягнення, в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, за ч.3 ст.173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у вигляді штрафу в розмірі 70 (сімдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 гривень 00 копійок (одна тисяча сто дев'яносто гривень нуль копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави судовий збір в розмірі 665 гривень 60 копійок (шістсот шістдесят п'ять гривень шістдесят копійок).
Направити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою АДРЕСА_1 до Білоберізької сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству" строком на 3 (три) місяці.
Білоберізькій сільській раді Верховинського району Івано-Франківської, як суб'єкту, відповідальному за виконання програм для кривдників, організувати та забезпечити проходження ОСОБА_1 програми для кривдників, згідно порядку, передбаченого Законом України "Про запобігання та протидію домашньому насильству".
Роз'яснити ОСОБА_1 , що за умисне ухилення від проходження програми для кривдників особою, щодо якої такі заходи застосовані судом, передбачена кримінальна відповідальність ст.390-1 КК України.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови, про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначеного правопорушення.
Копію постанови після набрання законної сили направити Білоберізькій сільській раді Верховинського району Івано-Франківської області для організації виконання постанови в частині проходження програми для кривдників.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Івано-Франківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Верховинський районний суд Івано-Франківської області.
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів ГУК в Ів.-Фр.об./ТГ Верховина/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA988999980313000106000009056, код класифікації доходів бюджету 21081100, для зарахування надходжень: «Адміністративні штрафи та інші санкції».
Реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів ГУК в Iв.-Фр.об./ТГ Верховина/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37951998, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA398999980313101206000009622, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу: у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, пункт 5.
Суддя: Андрій БУЧИНСЬКИЙ