Справа № 204/1605/26
Провадження № 3/204/491/26
ЧЕЧЕЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРА
03 березня 2026 року Чечелівський районний суд міста Дніпра у складі:
головуючий суддя Чапала Г.В.,
секретар судового засідання Азарян Б.С.,
учасники судового провадження:
прокурор
Західної окружної прокуратури
міста Дніпра Дніпропетровської
обласної прокуратури Красюк І.В.,
особа, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисник Трикозенко М.В.
розглянувши справи про адміністративні правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Дніпропетровській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що працював на посаді заступника директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності відповідно до ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №168 від 17.02.2026 року, ОСОБА_1 , припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 12.07.2024 року з посади заступника директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме - 19.09.2025 о 15 год. 11 хв, тобто з порушенням встановленого законодавством строком для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Також згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 167 від 17.02.2026 року, ОСОБА_1 , припинивши діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 12.07.2024 року з посади заступника директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями ( 01.01.2024-12.07.2024), а саме - 26.01.2026 о 12 год. 31 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строком для подачі такої декларації, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачене частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Обидві справи надійшли у провадження судді Чапали Г.В. згідно відповідних протоколів автоматизованого розподілу судової справи.
У судовому засіданні 03 березня 2026 року прокурор Західної окружної прокуратури міста Дніпра Дніпропетровської обласної прокуратури Красюк І.В подала клопотання про об'єднання зазначених справ, що надійшли відносно ОСОБА_1 .
Захисник особи, що притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Трикозенко М.В. підтримав зазначене клопотання.
Вислухавши позицію прокурора та захисника, суд постановив вказані справи про адміністративні правопорушення об'єднати в одне провадження. А саме, справи про адміністративне правопорушення № 204/1605/26 (провадження № 3/204/491/26), та №204/1607/26 (провадження №3/204/492/26) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши їм загальний номер справи - № 204/1605/26 (провадження № 3/204/491/26).
Присутній у судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнав та просив суд суворо не карати. Надав суду пояснення, що з 1970 року працював у Запорізькому річковому порту в м. Запоріжжя. У зв'язку з обстрілами м. Запоріжжя, враховуючи свій похилий вік, та вік дружини, було прийнято рішення переїхати в більш спокійне на воєнний час місце, у зв'язку із чим він влаштувався на роботу до КП «Еко Дніпро». Враховуючи, що він є людиною похилого віку, відповідно не володіє у достатній мірі навичками роботи з комп'ютерною технікою та електронними сервісами. За його словами, під час працевлаштування та виконання службових обов'язків йому не було роз'яснено вимоги законодавства щодо обов'язку подання декларації та строків її подання. Зазначив, що у разі якщо б йому було відомо про встановлений законом обов'язок та строки подання декларації, він би вжив усіх необхідних заходів для дотримання вимог законодавства та не допустив би порушення встановленого строку її подання.
Прокурор Красюк І.В. у судовому засіданні вважала за необхідне визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, оскільки останній допустив порушення вимог щодо подання декларацій, поважність причин несвоєчасного подання декларації суду доведено не було, а тому вина останнього в повному обсязі доведена під час розгляду справи, також надала письмовий висновок.
Вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , а також думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 280 КУпАП визначено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення підлягають з'ясуванню наступні обставини: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до абз. 12 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до частини 1 статті 65-1 Закону за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині першій статті 3 цього Закону, притягаються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової та дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 5 ст. 5 Закону України «Про державну службу», на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання в корупції».
Відповідно до наказу № 29-ВК від 28.11.2023 року ОСОБА_1 призначено на посаду заступника директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради з 29.11.2023 року.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» державних службовців віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.
Згідно примітки до ст. 51-3 Закону України «Про запобігання корупції», до осіб, які займають відповідальне становище не відносено посадових осіб юридичної особи публічного права.
Отже, ОСОБА_1 будучи заступником директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради, згідно з п.п. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону є посадовою особою юридичної особи публічного права, суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування відповідно до ст. 45 Закону України « Про запобігання корупції».
Відповідно до наказу №22-ВК від 12.07.2024 ОСОБА_1 звільнено з посади заступника директора КП «Еко Дніпро» Дніпровської міської ради з 12.07.2024 року.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому ч. 1 цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Також, згідно з абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у п. 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування , протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування , за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 12 Закону передбачено, що Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів, що зазначено.
Відповідно до абзацу 16 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Наказом Національного агентства «Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» від 23.07.2021 № 449/21 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за № 987/36609) затверджено форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядок заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Цей Порядок визначає процедуру заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - декларація) (далі - Закон).
Декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Декларація подається незалежно від того, перебуває суб'єкт декларування в Україні чи за її межами.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
Суб'єкт декларування, поновлений на роботі за рішенням суду після завершення періоду декларування, до 01 квітня року, наступного за роком, у якому відбулося поновлення, подає щорічну декларацію за рік, у якому відбулось поновлення. Якщо така особа поновлена на роботі до завершення періоду декларування, щорічна декларація подається за минулий рік. Щорічна декларація за час вимушеного прогулу не подається.
Якщо особа, яка припинила здійснення діяльності, до завершення визначеного Законом строку подання щорічної декларації знов починає здійснення діяльності, вона подає щорічну декларацію як особа, яка продовжує здійснювати діяльність. Щорічна декларація (після звільнення) у такому випадку не подається;
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» від 3 березня 2022 року № 2115-ІХ було призупинено компанію декларування в Україні.
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX, яким відновлено декларування та функції НАЗК.
Так згідно ч. 1 ст. 45 Закону України про запобігання корупції особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз'яснень НАЗК «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» від 13.11.2023 №4 з 1 січня до 31 березня 2024 року включно суб'єкти декларування (крім тих, які мають право на відтермінування) були повинні подати щорічні декларації за 2023 звітний період.
Відповідно до п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом.
Як слідує з наданої Національним агентством з питань запобігання корупції послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), дії направлені на подання декларації було ним розпочато 19.09.2025 о 15:00:32 (авторизація у системі), та завершено 19.09.2025 о 15:11:29 (подання декларації підтверджене кваліфікованим електронним підписом). (а.с. 13-14).
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування у порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», наступного року після припинення діяльності подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2024 рік, а саме 19.09.2025 року о 15 год. 11 хв., тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Окрім того, ОСОБА_1 , припинивши діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування у зв'язку зі звільненням 12.07.2024 року з посади заступника директора КП «Еко Дніпро» ДМР, будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно 26.01.2026 року о 12 год. 31 хв. подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (01.01-2024-12.07.2024) (а.с.118-122), тобто з порушенням встановленого законодавством строку для подачі такої декларації.
Доказів наявності поважних причин несвоєчасного подання декларацій суду надано не було.
Датою вчинення першого адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 19.09.2025 року, тобто день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є 17.02.2026, тобто дата складання відповідного протоколу № 168.
Датою вчинення другого адміністративного правопорушення, пов'язаного корупцією є 26.01.2026, тобто день несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями ( 01.01.2024-12.07.2024). Датою виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП, є 17.02.2026, тобто дата складання відповідного протоколу № 167.
Суб'єктом правопорушення, передбаченого ст. 172-6 КУпАП, може бути виключно особа, на яку у зв'язку з її посадою, поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції».
Місцем вчинення правопорушень ОСОБА_1 є місце несвоєчасного подання декларації, за адресою: Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Робоча, буд. 23В.
Таким чином, вислухавши думку учасників та дослідивши матеріали справи, суд робить висновок про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що підтверджується дослідженими доказами, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією № 168 від 17.02.2026 року (а.с. 1-11); протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане із корупцією № 167 від 17.02.2026 року (а.с.71-81); копією відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції №47-06/88819-25 на адресу Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, до повноважень якого віднесено вжиття заходів з метою виявлення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та їх припинення відповідно до законодавства України (а.с. 12-14); роздруківкою декларації ОСОБА_1 за 2024 рік, у якій зазначено дату подання 19.09.2025 (а.с. 48-52); роздруківкою декларації ОСОБА_1 за типом « при звільненні», дата подання 26.01.2026 (а.с.118-122); листом Вих № 160/12-2025 від 17.12.2025 року КП «Еко Дніпро» ДМР (а.с.29-31); поясненнями особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 від 21.01.2026 року (а.с.32-34) (а.с.102-104).
Обставиною, що пом'якшує відповідальність є щире розкаяння винної особи, обставин, що обтяжують відповідальність, судом не встановлено.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.ст. 33-35 КУпАП, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність та те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами.
Враховуючи викладене, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити йому адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП з урахуванням приписів ст. 36 КУпАП.
При цьому, відповідно до вимог ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір, розмір і порядок сплати якого встановлюється законом. Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника стягується судовий збір у розмірі, що на момент розгляду справи складає 665 гривень 60 копійок.
Керуючись статтями 33, 34, 35, 40-1, 172-6, 279, 280 КУпАП, суд,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення за:
- ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - у вигляді: штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 (нуль) копійок;
- ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - у вигляді: штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 (нуль) копійок.
На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді: штрафу в дохід держави у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. 00 коп. (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 (нуль) копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Суддя Г.В. Чапала