Рішення від 11.03.2026 по справі 460/24108/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року м. Рівне№460/24108/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді К.М.Недашківської, розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області про визнання протиправними та скасування рішень.

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов ОСОБА_1 (далі іменується - Позивач) до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області (далі іменується - Відповідач), в якому Позивач просить суд скасувати рішення №1011844 від 03.03.2025, №1014495 від 04.03.2025, №1014488 від 04.03.2025, №1014490 від 04.03.2025, якими відмовлено в наданні дозволів на зберігання і носіння вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв травматичної дії, газових пістолетів(револьверів), основних частин зброї.

Стислий виклад позиції Позивача та заперечень Відповідача.

Позивач зазначає, що 02.12.2025 йому стало відомо, що керівництвом винесені рішення №1011844 від 03.03.2025, №1014495 від 04.03.2025, №1014488 від 04.03.2025, №1014490 від 04.03.2025, якими відмовлено в наданні дозволів на зберігання і носіння вогнепальної, пневматичної, холодної зброї, пристроїв травматичної дії, газових пістолетів(револьверів), основних частин зброї. До цього він мав дозволи на зброю від 03.03.2019 за НОМЕР_11, та від 27.02.2019 НОМЕР_12. Рішення базуються на Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів за №622 від 21.08.1998 р., а саме на пункті 5.1. Інструкції. Однак, згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2023 року №960 були прийняті зміни до Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів. Вже в цих змінах конкретно сказано, що станом на 2025 рік, дозвіл на зброю анулюється у разі вчинення особою кримінальних правопорушень, що підпадають під наступні категорії статей Кримінального кодексу України (ККУ): 1. Злочини у сфері обігу зброї Дозвіл анулюється автоматично у разі винесення обвинувального вироку за статтями: Стаття 263: Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (носіння, зберігання, збут без дозволу). Стаття 263-1: Незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї. Стаття 262: Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї або заволодіння нею шляхом шахрайства. Стаття 264: Недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки. 2. Тяжкі та особливо тяжкі злочини Дозвіл анулюється, якщо особа має непогашену або незняту судимість за будь який умисний злочин (особливо насильницького характеру). Це стосується статей, пов'язаних із: Умисним вбивством. Заподіянням тяжких тілесних ушкоджень. Розбоєм, грабежем або вимаганням. Злочинами проти національної безпеки. 3. Злочини, пов'язані з наркотичними засобами Наявність судимості за незаконне виробництво, придбання, зберігання чи збут наркотичних засобів (наприклад, ст. 307 або 309 ККУ) є безумовною підставою для анулювання дозволу та вилучення зброї. Важливі нюанси, які стосуються повідомлення про підозру - дозвіл може бути тимчасово призупинений або анульований вже на етапі повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину з використанням зброї. Що стосується суті самої справи, то Позивач зазначає, що «в 2019 році в Києві відбувся гей парад ЛГБТ спільноти. Я планував, як пастор церкви, депутат, голова громадської організації офіційно і публічно виступити з осудженням цього дійства. Однак, мені в цьому перешкодили правоохоронні органи, таким чином було порушено дане кримінальне провадження. При цьому я не вчинив жодної дії стосовно гей параду, відповідно саме кримінальне провадження було побудоване на моїх намірах мирно поспілкуватися з гей меншинами без насильства. Однак правоохоронні органи вирішили, що я планую хуліганство. Тобто, дана справа пов'язана з моїми релігійними переконаннями, які заперечують гомосексуальні статеві контакти. Я проти легалізації ЛГБТ, лесбіянок, геїв, трансвеститів, біосексуалів та їх агітації. Розширення їхнього кола однодумців та їхнього способу життя. Якщо надати цим спільнотам офіційного визнання, то це приведе до виродження нашої нації. На моє переконання прокляття від Бога падає на Україну для її винищення. Поширення збоченого світогляду, як наслідок - усиновлення дітей одностатевими батьками, які нададуть усиновленим дітям їхнього напрямку розвитку. Від цього діти не народжуються. Кожен має право на свою думку. Хочу зазначити, що нинішній президент США Дональд Трамп повністю розділяє мою позицію. А це наш основний союзник проти рф. Під час своєї інавгураційної промови Трамп оголосив, що під його керівництвом уряд США визнаватиме лише дві статі. Це означає, що уряд не дозволить небінарним та інтерсексуальним людям, які не є ані чоловіками, ані жінками, відображати свою ідентичність у паспорті та інших офіційних документах. "Політика Сполучених Штатів полягає у визнанні двох статей - чоловічої та жіночої. Вони не підлягають зміні та ґрунтуються на фундаментальній і незаперечній реальності", - ідеться в указі, який Трамп підписав у перший день свого другого терміну. Документ, що має назву "Захист жінок від екстремізму гендерної ідеології та відновлення біологічної правди у федеральному уряді", також дає зрозуміти, що адміністрація США більше не визнає трансгендерних людей. Хочу наголосити, що я перебуваю і займаюсь своєю депутатською діяльністю в прикордонній зоні з Білорусією, яка є стратегічним партнером нашого головного ворога рф. Тому відмовляти мені у дозволі на носіння та використання зброї це недалекоглядна позиція. Саме на мене покладається першочергове об'єднання моїх виборців в протидії агресору при можливому вторгненні. А відмова у використанні зброї завадить мені законно її використовувати проти ворога. Існує реальна можливість проникнення зі сторони Білорусії диверсійних груп. Як публічна особа я є ласим шматком для них. Тому щоб захистити свою сім'ю я маю тримати зброю напоготові, а мене позбавляють дозволу. Що стосується законності дій Відповідача при обмеженні моїх прав на носіння та користування зброєю. Обмеження прав при відкритому кримінальному провадженні можливе, але виключно в передбачених законом випадках, з дотриманням конституційних гарантій та за рішенням суду. Це не означає, що права можуть бути обмежені довільно, адже основні гарантії захисту прав людини не можуть бути скасовані, а окремі обмеження можливі лише на підставі закону». Просив задовольнити позов у повному обсязі.

Відповідач зазначає, що оскаржувані рішення є правомірними, оскільки прийняті з підстав, визначених у главі 4, пункті 5.1 глави 5 Інструкції №622 - «надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження». Просив відмовити Позивачу у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 30.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 02.03.2026 клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін у судове засідання - залишене без задоволення.

Відповідно до частини другої статті 257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

За відсутності у процесуальному законі вказівки (прямої чи опосередкованої) на необхідність розгляду справи (з огляду на її категорію) тільки за правилами загального позовного провадження, суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження (відповідно до частини другої статті 257 КАС).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Дослідивши наявні у матеріалах справи докази у їх сукупності та з'ясувавши всі обставини, які мають правове значення для вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 відповідно до дозволів:

НОМЕР_12 від 27.02.2019 мав право на носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", 308 калібру Win., № НОМЕР_1 ;

№ НОМЕР_2 від 03.03.2019 мав право на носіння та зберігання пристроїв «Форт-17Р» , калібру 9 мм., № НОМЕР_13, «Форт-19Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_14, «Форт-9Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_3 .;

НОМЕР_15 від 19.02.2019 мав право на носіння та зберігання мисливської гладкоствольної зброї Fabarm L4S, калібру 12, № НОМЕР_4 ; Armed COMBAT 1, калібру 12, НОМЕР_16; Armed Stryker-X, калібру 12, № НОМЕР_5 .

Дозволи ГУНП в Рівненській області НОМЕР_12 від 27.02.2019 на носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", 308 калібру Win., № НОМЕР_1 та НОМЕР_15 від 19.02.2019 на носіння та зберігання мисливської гладкоствольної зброї Fabarm L4S, калібру 12, № НОМЕР_4 ; Armed COMBAT 1, калібру 12, № НОМЕР_6 ; Armed Stryker-X, калібру 12, № НОМЕР_5 , були видані строком до 19.02.2025.

Позивач звернувся з відповідним пакетом документів для перереєстрації (продовження терміну дії дозволів) на носіння та зберігання вказаної зброї.

Позивачем долучено Витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості», виданий Департаментом інформатизації МВС України на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , де в розділі «Відомості про притягнення до кримінальної відповідальності» зазначено кримінальне провадження №12019100010005342 від 23.06.2019, в якому йому повідомлено про підозру 23.06.2019 Голосіївським управлінням ГУНП у м.Киві за ч. 1 ст.14, ч .2 ст.296 КК України.

При перевірці даної інформації працівниками СКОЗ ГУНП в Рівненській області отримано витяг з ЄРДР кримінального провадження №12019100010005342 від 23.06.2019, в якому зазначено серед осіб, яким повідомлено про підозру, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та зазначено, що кримінальне провадження направлено до суду з обвинувальним актом 26.03.2021.

Висновками старшого інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Сергієм Омелянчуком, затвердженими начальником СКОЗ ГУНП в Рівненській області Петром Олексійчуком 01.03.2025, Позивачу анульовано дозволи НОМЕР_17 від 03.03.2019 на право носіння та зберігання пристроїв «Форт- 17Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_13, «Форт-19Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_14, «Форт-9Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_3, НОМЕР_12 від 27.02.2019 на право носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", НОМЕР_7 калібру Win., № НОМЕР_1 .

З даними висновками Позивач ознайомлений 02.12.2025, про що міститься відмітка на висновках.

Рішенням від 03.03.2025 №1011844 старшого інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Сергія Омелянчука, затвердженого керівником СКОЗ ГУНП в Рівненській області Петром Олексійчуком, ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на зберігання та носіння мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", НОМЕР_7 калібру Win., № НОМЕР_1 .

Рішенням від 04.03.2025 №1014488 інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Федора Шпаковського, затвердженого керівником СКОЗ Вараського РВП ГУНП в Рівненській області Юрієм Купріянчиком, ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на зберігання та носіння мисливської гладкоствольної зброї Armed Stryker-X, калібру 12, № НОМЕР_5 .

Рішенням від 04.03.2025 №1014490 інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Федора Шпаковського, затвердженого керівником СКОЗ Вараського РВП ГУНП в Рівненській області Юрієм Купріянчиком, ОСОБА_1 відмовлено у продовженні дозволу на зберігання та носіння мисливської гладкоствольної зброї Armed COMBAT 1, калібру 12, № НОМЕР_6 ;

Рішенням від 04.03.2025 №1014495 інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Федора Шпаковського, затвердженого керівником СКОЗ Вараського РВП ГУНП в Рівненській області Юрієм Купріянчиком, ОСОБА_1 відмовлено у продовженні дозволу на зберігання та носіння мисливської гладкоствольної зброї Fabarm L4S, калібру 12, № НОМЕР_8 / НОМЕР_9 .

Позивач зазначає, що такі рішення є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки жодних правових підстав для відмови у продовженні дії дозволів не було.

Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб'єктом владних повноважень в основу оскаржуваних Рішень №1011844, №1014495, №1014488, №1014490, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає таке.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України, є Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).

Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом (стаття 1 Закону № 580-VIII).

За приписами статті 2 Закону № 580-VIII, завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

У своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами (частина перша статті 3 Закону № 580-VIII).

Відповідно до пункту 21 частини першої статті 23 Закону № 580-VIII, поліція відповідно до покладених на неї завдань:

здійснює контроль за дотриманням фізичними та юридичними особами спеціальних правил та порядку зберігання і використання зброї, спеціальних засобів індивідуального захисту та активної оборони, боєприпасів, вибухових речовин і матеріалів, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дозвільна система органів внутрішніх справ, у тому числі за наявністю договорів страхування відповідальності осіб, які мають у власності чи іншому законному володінні/користуванні зброю, за шкоду, яку може бути заподіяно третій особі внаслідок володіння, зберігання чи використання цієї зброї, укладених за класом страхування 13, визначеним статтею 4 Закону України "Про страхування".

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1992 №576 затверджено Положення про дозвільну систему (далі - Положення №576).

Відповідно до пункту 2 Положення №576, до предметів, матеріалів і речовин, підприємств, майстерень і лабораторій, на які поширюється дозвільна система, належать: вогнепальна зброя (нарізна воєнних зразків, несучасна стрілецька, спортивна, навчальна, охолощена, мисливська нарізна і гладкоствольна), бойові припаси до неї, холодна зброя, (арбалети, мисливські ножі тощо), пневматична зброя калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, вибухові матеріали і речовини, сильнодіючі отруйні речовини I - II класу безпечності, збудники інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсини, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї, організації, що займаються збутом сильнодіючих отруйних речовин, і лабораторії, що проводять аналізи цих засобів і речовин, працюють із збудниками інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсинами*).

За приписами пункту 4 Положення №576, право на володіння вогнепальною зброєю посадовими особами та громадянами і умови її застосування визначаються в порядку, встановленому законодавством України.

Пунктом 9 Положення №576 визначено, що видача дозволів на виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорону, перевезення і використання предметів, матеріалів і речовин, відкриття підприємств, майстерень і лабораторій здійснюється:

на вогнепальну зброю (нарізну воєнних зразків, несучасну стрілецьку, спортивну, навчальну, охолощену, мисливську нарізну і гладкоствольну), бойові припаси до неї, холодну зброю, пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначені патрони, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, стрілецькі тири і стрільбища, мисливсько-спортивні стенди, а також підприємства і майстерні по виготовленню і ремонту вогнепальної та холодної зброї, піротехнічні майстерні, пункти вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування, магазини, в яких здійснюється продаж зброї та бойових припасів до неї - у порядку, визначеному МВС;

на вибухові матеріали і речовини, їх перевезення, а також сховища та склади, де вони зберігаються, у порядку, визначеному Держнаглядохоронпраці разом з МВС;

на сильнодіючі отруйні речовини I, II класу безпечності, збудники інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсини, сховища, склади і бази, де вони зберігаються, організації, що займаються збутом сильнодіючих отруйних речовин, і лабораторії, які проводять аналізи цих засобів і речовин, працюють із збудниками інфекційних захворювань I - II групи патогенності і токсинами, - у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 1995 р. № 440 "Про затвердження Порядку одержання дозволу на виробництво, зберігання, транспортування, використання, захоронення, знищення та утилізацію отруйних речовин, у тому числі токсичних промислових відходів, продуктів біотехнології та інших біологічних агентів".

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 21.08.1998 №622 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 1998 р. за № 637/3077) затверджено Інструкцію про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція №622).

Ця Інструкція визначає умови та порядок видачі, продовження строку дії, анулювання дозволів на відкриття (функціонування) об'єктів дозвільної системи, придбання, перевезення, зберігання, носіння зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, інших предметів, матеріалів та речовин, на які поширюється дія дозвільної системи (далі - предмети і матеріали), їх облік та використання.

Відповідно до пункту 1.2. Інструкції №622, Національна поліція України роботу щодо здійснення дозвільної системи організовує через уповноважені підрозділи контролю за обігом зброї. Забороняється залучати працівників уповноважених підрозділів контролю за обігом зброї до виконання завдань, не передбачених їхніми функціональними обов'язками.

За приписами пункту 1.3. Інструкції №622, основними завданнями органів (підрозділів) поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.

Відповідно до глави 4 Інструкції №622, згідно із законодавством України органам (підрозділам) поліції надано право:

анулювати дозволи на придбання, зберігання, носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, надані громадянам, у випадках, передбачених пунктом 5.1 глави 5 цього розділу. Після анулювання відповідного дозволу власник зобов'язаний здати зброю (за наявності - основні частини зброї) чи пристрій, патрони і боєприпаси до них до органу (підрозділу) поліції та прийняти рішення щодо подальшого її переоформлення чи реалізації. У разі незгоди власника з рішенням органу (підрозділу) поліції про анулювання зазначеного дозволу матеріали передаються до суду для вирішення питання щодо примусового вилучення зброї, основних частин зброї, пристроїв, патронів і боєприпасів до них.

Пункт 5.1 глави 5 Інструкції №622:

«Надання керівникам підприємств, установ, організацій, суб'єктам господарювання згоди на укладення трудових договорів на виконання робіт, пов'язаних з виготовленням, ремонтом, придбанням, зберіганням, обліком, охороною, перевезенням і використанням предметів, матеріалів і речовин, на які поширюється дозвільна система, здійснюється після перевірки таких осіб працівниками органів (підрозділів) поліції за територією обслуговування (місця проживання таких осіб) на підставі листів керівників цих підприємств, установ, організацій, суб'єктам господарювання, які з цією метою подають до органів (підрозділів) поліції необхідні дані (список осіб із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові, дати і місця народження і проживання, відомостей щодо попередньої трудової діяльності; медичні довідки; довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування або відомості про це з ЄРЗ (далі - довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування)).

Органи (підрозділи) поліції не мають права давати згоду керівникам підприємств, установ, організацій та суб'єктам господарювання на укладення трудових договорів на виконання таких робіт, а також надавати дозволи на придбання, зберігання та носіння вогнепальної зброї та бойових припасів до неї, пневматичної чи холодної зброї, пристроїв та патронів до них громадянам та проводити їх перереєстрацію (продовження строку дії відповідних дозволів), а раніше дана згода відкликається, наданий дозвіл анулюється у разі:

наявності в особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю;

наявність даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку (притягнення два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП);

систематичного порушення вимог цієї Інструкції щодо зберігання, перевезення, використання раніше придбаної зброї, пристроїв (притягнення два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за статтями 174, 190, 191, 193, 194, 195 КУпАП);

керування транспортними засобами або суднами особами, які перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за частинами другою, третьою статті 130 КУпАП);

розпивання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв у заборонених законом місцях або поява у громадських місцях у п'яному вигляді (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за частинами другою, третьою статті 178 КУпАП);

незаконного виробництва, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності два чи більше разів за статтею 44 КУпАП);

вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування (притягнення протягом року до адміністративної відповідальності за статтею 173-2 КУпАП);

наявності вмотивованої постанови державного виконавця про встановлення тимчасового обмеження боржника в праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;

надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження;

наявності в особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;

відсутності довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;

відсутності права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв;

наявності рішення про застосування персональних обмежувальних заходів (санкцій), передбачених пунктами 1, 6 частини першої статті 4 Закону України «Про санкції», спрямованих на тимчасове позбавлення такої особи права користуватися та розпоряджатися зброєю, основними частинами зброї, пристроями.

наявності рішення суду про конфіскацію чи оплатне вилучення зброї, основної частини зброї, пристрою (протягом року з дня набрання законної сили).

Працівникам уповноважених підрозділів контролю за обігом зброї з метою здійснення визначених цим пунктом перевірок у випадках, передбачених законодавством, надається доступ до відповідних інформаційних ресурсів».

Тобто, анулювання дозволів на придбання, зберігання, носіння зброї, основних частин зброї та пристроїв, надані громадянам, здійснюється з підстав, передбачених пунктом 5.1 глави 5 Інструкції №622 (однієї з підстав чи кількох підстав).

Відповідно до пункту 12.19. Інструкції №622, у разі анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою уповноваженим підрозділом контролю за обігом зброї ці відомості вносяться в ЄРЗ, у результаті чого засобами ЄРЗ формується висновок про анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою (додаток 33). Висновок затверджується керівником уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї або керівником органу (підрозділу) поліції. У висновку викладаються підстави прийняття такого рішення. Після прийняття такого рішення особа втрачає право на зберігання та носіння зброї, основної частини зброї, пристрою.

У разі відсутності відомостей у ЄРЗ про такого власника або його зброю (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрій висновок про анулювання дозволу на їх зберігання, носіння виноситься в паперовій формі та долучається до особової справи власника зброї, яка ведеться в паперовій формі.

Після анулювання дозволу на зберігання, носіння зброї (разом із основними частинами зброї - за наявності), пристрою, протягом п'яти робочих днів з дня затвердження такого висновку, власнику надсилається лист, у якому зазначаються підстави такого анулювання.

З матеріалів справи слідує, що висновками старшого інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Сергієм Омелянчуком, затвердженими начальником СКОЗ ГУНП в Рівненській області Петром Олексійчуком 01.03.2025, Позивачу анульовано дозволи НОМЕР_17 від 03.03.2019 на право носіння та зберігання пристроїв «Форт- 17Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_13, «Форт-19Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_14, «Форт-9Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_3, НОМЕР_12 від 27.02.2019 на право носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", 308 калібру Win., № НОМЕР_1 .

З даними висновками Позивач ознайомлений 02.12.2025, про що міститься відмітка на висновках.

При цьому, суд зазначає, що Позивач не оскаржує в судовому порядку рішення про анулювання дозволів, оформлені висновками.

Тобто, висновки старшого інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Сергієм Омелянчуком, затверджені начальником СКОЗ ГУНП в Рівненській області Петром Олексійчуком 01.03.2025, про анулювання дозволів НОМЕР_17 від 03.03.2019 на право носіння та зберігання пристроїв «Форт- 17Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_13, «Форт-19Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_14, «Форт-9Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_3, НОМЕР_12 від 27.02.2019 на право носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", 308 калібру Win., № НОМЕР_1 , не є предметом спору в межах даної адміністративної справи.

Предметом спору є Рішення №1011844, №1014495, №1014488, №1014490 про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння зброї.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції №622, у разі встановлення обставин, визначених у главі 4, пункті 5.1 глави 5 цього розділу, у наданні дозволу, наданні направлення на комісійний продаж, продовженні строку дії дозволу, переоформленні зброї, основної частини зброї, пристрою, зміні місця зберігання зброї, боєприпасів до неї, основної частини зброї, пристрою та патронів до нього (поставленні на облік зброї, основної частини зброї, пристрою за новим місцем проживання власника) органом (підрозділом) поліції приймається Рішення про відмову в наданні дозволу, наданні направлення на комісійний продаж, продовженні строку дії дозволу, переоформленні зброї, основної частини зброї, пристрою, зміні місця зберігання зброї, боєприпасів до неї, основної частини зброї, пристрою та патронів до нього (поставленні на облік зброї, основної частини зброї, пристрою за новим місцем проживання власника).

Відповідно до пункту 2.2. Інструкції №622, за результатами розгляду поданих заявником документів орган (підрозділ) поліції приймає рішення (додаток 6) (далі - Рішення). Рішення приймається у формі електронного документа, на який накладається кваліфікований електронний підпис. На кожну одиницю зброї, основної частини зброї, пристрою формується окреме Рішення.

На підставі Рішення в ЄРЗ формується відповідний запис про, зокрема: надання дозволу або відмову в його наданні.

У спірному випадку, підставою для прийняття оскаржуваних Рішень №1011844, №1014495, №1014488, №1014490 слугувало те, що щодо Позивача отримана інформація про повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.

Тобто, оскаржувані Рішення №1011844, №1014495, №1014488, №1014490 прийняті з підстав, визначених у главі 4, пункті 5.1 глави 5 Інструкції №622 - «надходження від уповноваженого органу до уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї інформації про повідомлення такій особі про підозру або інформації про складення щодо такої особи повідомлення про підозру, що не вручене через невстановлення її місцезнаходження».

Тому, Відповідач, приймаючи оскаржувані Рішення №1011844, №1014495, №1014488, №1014490, діяв правомірно та у спосіб, визначений нормами чинного законодавства.

Позивач зазначає, що «згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2023 року N 960 були прийняті зміни до Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів. Вже в цих змінах конкретно сказано, що станом на 2025 рік, дозвіл на зброю анулюється у разі вчинення особою кримінальних правопорушень, що підпадають під наступні категорії статей Кримінального кодексу України (ККУ): 1. Злочини у сфері обігу зброї Дозвіл анулюється автоматично у разі винесення обвинувального вироку за статтями: Стаття 263: Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (носіння, зберігання, збут без дозволу). Стаття 263-1: Незаконне виготовлення, переробка чи ремонт вогнепальної зброї. Стаття 262: Викрадення, привласнення, вимагання вогнепальної зброї або заволодіння нею шляхом шахрайства. Стаття 264: Недбале зберігання вогнепальної зброї або бойових припасів, якщо це спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки. 2. Тяжкі та особливо тяжкі злочини Дозвіл анулюється, якщо особа має непогашену або незняту судимість за будь який умисний злочин (особливо насильницького характеру). Це стосується статей, пов'язаних із: Умисним вбивством. Заподіянням тяжких тілесних ушкоджень. Розбоєм, грабежем або вимаганням. Злочинами проти національної безпеки. 3. Злочини, пов'язані з наркотичними засобами Наявність судимості за незаконне виробництво, придбання, зберігання чи збут наркотичних засобів (наприклад, ст. 307 або 309 ККУ) є безумовною підставою для анулювання дозволу та вилучення зброї. Важливі нюанси, які стосуються повідомлення про підозру - дозвіл може бути тимчасово призупинений або анульований вже на етапі повідомлення особі про підозру у вчиненні тяжкого злочину з використанням зброї».

Суд відхиляє такі доводи Позивача та зазначає, що Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2023 №960 були внесені такі зміни до Інструкції №622:

1) у пункті 2:

у підпункті 2.1:

в абзаці першому слова «із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією» замінити словами «контролю за обігом зброї центрального органу управління поліції»;

абзац третій викласти в такій редакції:

«дотримання правил вилучення, приймання, обліку і зберігання вилученої, добровільно зданої та знайденої зброї, а також її передачу до чергових частин органів (підрозділів) поліції»;

доповнити п'ятьма новими абзацами такого змісту:

«наповнення функціональної підсистеми «Єдиний реєстр зброї» єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ (далі - ЄРЗ), надання працівникам уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві (далі - УП ГУНП), уповноваженого підрозділу контролю за обігом зброї територіальних підрозділів поліції в районах, містах, районах у містах (далі - УП ТПП) погодження для отримання доступу до неї;

дотримання працівниками УП ЦОУП, УП ГУНП, УП ТПП (далі - уповноважений підрозділ контролю за обігом зброї) вимог внесення в ЄРЗ відомостей про особу, яка звернулася з питань дозвільної системи органів внутрішніх справ (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата, місце народження, задеклароване / зареєстроване місце проживання (перебування) (далі - місце проживання), серія та / або номер, ким, коли виданий паспорт громадянина України (паспорт громадянина України з безконтактним електронним носієм, паспорт громадянина України для виїзду за кордон) або посвідка на постійне проживання (далі - паспортні дані)); реєстраційний номер облікової картки платника податків, крім фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону (далі - РНОКПП (за наявності)); вогнепальну зброю, основні частини зброї, які мають ідентифікаційні номери, охолощену, нейтралізовану, пневматичну зброю калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду, холодну зброю, пристрої, газові пістолети (револьвери);

здійснення уповноваженими підрозділами контролю за обігом зброї огляду технічного стану мисливської гладкоствольної зброї, її основних частин, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, газових пістолетів (револьверів);

забезпечення систематичного професійного навчання працівників уповноважених підрозділів контролю за обігом зброї;

координацію діяльності УП ГУНП та УП ТПП у сфері дозвільної системи органів внутрішніх справ»;

у підпункті 2.4:

абзац третій після слів «вибухових матеріалів» доповнити словами «(далі - класифікатор)»;

абзац п'ятий викласти в такій редакції:

«відстріл зброї, пристроїв та / або огляд технічного стану зброї, основних частин зброї, пристроїв, газових пістолетів (револьверів)»;

доповнити двома новими абзацами такого змісту:

«дотримання працівниками Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України вимог внесення в ЄРЗ відомостей про особу, яка звернулася для проведення відстрілу та / або огляду технічного стану зброї, основних частин зброї, пристроїв, газових пістолетів (револьверів) (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місце проживання, паспортні дані, РНОКПП (за наявності));

проведення оцінки відповідності продукції (крім оцінки відповідності продукції вимогам технічних регламентів) стосовно вогнепальної зброї, боєприпасів до неї, основних частин зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв, газових пістолетів (револьверів), патронів до них та внесення відповідних відомостей у ЄРЗ»;

2) у пункті 3:

підпункт 3.8 викласти в такій редакції:

«3.8. Проводити перевірки за кожним випадком крадіжки предметів і матеріалів, на які поширюється дозвільна система, що перебували у володінні фізичних осіб та на об'єктах дозвільної системи, а також надзвичайних подій із застосуванням таких предметів і матеріалів, встановлювати причини й умови, які сприяли їх вчиненню. Про такі випадки інформувати УП ЦОУП негайно, а матеріали про результати перевірок за цими фактами надсилати в місячний строк»;

підпункт 3.12 викласти в такій редакції:

«3.12. Забезпечити проведення оцифрування документів, що стали підставою для видачі (продовження строку дії) у паперовій формі дозволів на зберігання, носіння зброї, основної частини зброї, пристрою, газового пістолета (револьвера), крім тих документів, строк дії дозволів за якими закінчився»;

3) додаток до наказу виключити.

Також, суд зазначає, що Позивач посилається на Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2023 №960 як на правову підставу обґрунтування позову щодо анулювання дозволів.

Проте, як зазначено судом вище, висновки старшого інспектора СКОЗ ГУНП в Рівненській області Сергієм Омелянчуком, затверджені начальником СКОЗ ГУНП в Рівненській області Петром Олексійчуком 01.03.2025, про анулювання дозволів НОМЕР_17 від 03.03.2019 на право носіння та зберігання пристроїв «Форт- 17Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_13, «Форт-19Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_14, «Форт-9Р», калібру 9 мм., № НОМЕР_3, НОМЕР_12 від 27.02.2019 на право носіння та зберігання мисливської нарізної зброї марки "Savage Axis", 308 калібру Win., № НОМЕР_1 , не є предметом спору в межах даної адміністративної справи.

Предметом спору є Рішення №1011844, №1014495, №1014488, №1014490 про відмову у наданні дозволу на зберігання та носіння зброї, які оформлені за зразками Додатків 6 до Інструкції №622.

За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних Рішень №1011844, №1014495, №1014488, №1014490, в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.

Питання щодо розподілу судових витрат в порядку статті 139 КАС України не підлягає вирішенню.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_10 ) до Головного управління Національної поліції України в Рівненській області (вулиця Миколи Хвильового, 2, місто Рівне, 33000; код ЄДРПОУ 40108761) про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 11 березня 2026 року

Суддя К.М. Недашківська