11 березня 2026 року м. Рівне№460/23498/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
4 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -
4 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення - рішення від 04.12.2025 №2131917000704, від 05.12.2025 №2138617002406, від 05.12.2025 №2139217002406.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що застосування санкції за неподання форми №20-ОПП є неправомірним, оскільки як станом на момент проведення перевірки, так і на даний час 4 ДПРЗ перебуває в процесі ліквідації (не є ліквідованим), документи на земельні ділянки та будівлі не були переоформлені на правонаступника, відтак позивачем фактично не було допущено порушення щодо подачі повідомлення за формою №20-ОПП. З приводу податкових повідомлень-рішень від 05.12.2025 №2138617002406 та №2139217002406, то позивач зазначає, що ПК України не регулює ПДФО та військовий збір з авансу, натомість правило полягає у тому, що сума ПДФО та військового збору за першу половину місяця та за другу мають зійтися з сумою ПДФО та військового збору, яка нарахована за правилами ПК України. Зазначає, що ПДФО та військовий збір були перераховані на фактично виплачену суму авансу без нарахувань та при нарахуванні та виплаті заробітної плати в кінці місяця сума податків була перерахована до бюджету в повному обсязі, що не понесло за собою виникнення недоїмки по платежах до бюджету. Звертає увагу, що найбільше випадків щодо несвоєчасної сплати ПДФО та військового збору виникали з об'єктивних причин, що не залежали від посадових осіб позивача, зокрема, технічними збоями казначейського обслуговування (затримка проходження платіжних інструкцій через систему СДО ДКСУ, систематичне відключення світла та в подальшому неналежна робота інтернету в системі). Зауважує на неналежному відображенні відповідачем у таблиці №2 оборотів по оплаті податку на доходи фізичних осіб за граничними термінами сплати ПДФО, передбаченими п.168.1 ст.168 ПК України. Просить задовольнити позов повністю.
Ухвалою суду від 23.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
07.01.2026 через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог та зазначає, що повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, або через які провадиться діяльність, за формою №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення або відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків. Вказує, що позивач для здійснення господарської діяльності має в наявності основні засоби, а передавальним актом балансові рахунки, матеріальні цінності та активи позивача у зв'язку із його припиненням передано правонаступнику - 3 Державному пожежно-рятувальному загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області. Такий передавальний акт затверджено наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.06.2025 №323, але в порушення п.63.3 ст.63 ПК України позивач не подав своєчасно повідомлення за формою 20-ОПП про зняття об'єктів з обліку. Вказує також, що перевіркою повноти сплати та дотримання встановлених строків сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлено порушення пп.14.1.180, пп.14.1.156, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.31.1, ст.31, п.54.2. ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.87.9 ст.87, пп.162.1.3. п.162.1 ст.162, п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171 та пп. «а» п.176.2 ст.176 ПК України, суть яких зводиться до сплати не в повному обсязі податку до або під час виплати доходу не подання позивачем як податковим агентом платіжних доручень для перерахування належного до сплати податку. Зазначає, що під час перевірки було виявлено допущення позивачем поодиноких випадків перерахування податку на доходи фізичних осіб до бюджету не в повному обсязі при виплаті доходу у вигляді заробітної плати (грошового забезпечення), що було викликано відсутністю обігових коштів, але протягом 2-3 банківських днів податок перераховувався до бюджету. Крім того, було виявлено порушення позивачем порядку та строків сплати військового збору. Допущені порушення слугували підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, які відповідач вважає обґрунтованими та правомірними, з огляду на що просить суд відмовити у задоволенні позову.
Правом на подання відповіді на відзив позивач не скористався. Інших заяв по суті справи не надходило.
Оскільки, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву та матеріали справи, оцінивши належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд враховує наступне.
Головним управлінням ДПС у Рівненській області в період з 20.10.2025 по 31.10.2025 проведено документальну позапланову виїзну перевірку 4 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної податкової служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, за результатами якої складено акт від 07.11.2025 року №18396/Ж5/17-00-07-04-15/38503617.
Зазначеною перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (із змінами та доповненнями), до контролюючого податкового органу не своєчасно подано Повідомлення за формою №20-ОПП про зняття з обліку обєктів оподаткування;
- п.51.1 ст.51, пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, у редакції затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 №111/26556, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773) із змінами, по яких встановлено подання з порушенням встановлених строків Податкових розрахунків за 1-3 квартали 2019 року, 1 квартал 2021 року, 2-4 квартали 2022 року, 3 квартал 2023 року, 1, 3, 4 квартали 2024 року;
- пп.14.1.180, пп.14.1.156, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.31.1. ст.31, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.87.9 ст.87, пп.162.1.3. п.162.1 ст.162, п.168 ст.168, п.171.1 ст.171 та пп. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, за якими встановлено: - несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб платником податків, у тому числі податковим агентом до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, встановленому розділом IV Податкового кодексу України, а саме: сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб при виплаті заробітної плати за граничними термінами сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, передбаченими п.168.1 ст.168 Кодексу (таблиця №2 до акта перевірки); - неподання податковим агентом платіжних доручень для перерахування належного до сплати податку на доходи фізичних осіб за граничними термінами сплати податку до бюджету, передбаченими пунктом 168.1 ст.168 Податкового кодексу (Таблиця №2 до акта перевірки), а саме: 21.10.2019 року в сумі 145453,22 грн, 20.12.2019 року в сумі 53141,72 грн, 21.12.2019 року в сумі 14327,94 грн, 20.01.2020 року в сумі 52624,73 грн, 27.05.2022 року в сумі 25736,25 грн, 22.06.2022 року в сумі 46966,93 грн, 16.12.2022 року в сумі 221977,40 грн, 19.04.2023 року в сумі 115768,04 грн, 14.06.2023 року в сумі 42447,11 грн, 20.07.2023 року в сумі 108083,00 грн, 18.08.2023 року в сумі 117160,84 грн, 30.10.2024 року в сумі 27426,43 грн, 21.05.2025 року в сумі 111243,36 грн, 13.06.2025 року в сумі 37928,45 грн.;
- пп.1.1., пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за якими встановлено: - несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, на якого покладено обов'язок сплачувати військовий збір порядку, встановленому розділом IV Податкового кодексу України, а саме: сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору при виплаті заробітної плати за граничними термінами сплати військового збору до бюджету, передбаченими п.168.1 ст.168 Кодексу; - неподання податковим агентом платіжних доручень для перерахування належного до сплати військового збору за граничними термінами сплати збору до бюджету, передбаченими пунктом 168.1 статті 168 Податкового кодексу, а саме: 20.01.2020 року в сумі 1938,11 грн, 27.05.2022 року в сумі 2144,67 грн, 15.06.2022 року в сумі 53,94 грн, 22.06.2022 року в сумі 6765,87 грн, 19.09.2022 року в сумі 2375,48 грн, 16.12.2022 року в сумі 20312,14 грн, 19.04.2023 року в сумі 10730,28 грн, 14.06.2023 року в сумі 25591,34 грн, 11.07.2023 року в сумі 956,96 грн, 15.07.2023 року в сумі 465,84 грн, 20.07.2023 року в сумі 10089,79 грн, 18.08.2023 року в сумі 10846,37 грн, 20.09.2023 року в сумі 15301,12 грн, 28.09.2023 року в сумі 479,39 грн, 10.02.2024 року в сумі 83,57 грн, 22.02.2024 року в сумі 83,57 грн, 06.12.2024 року в сумі 546,15 грн.;
- п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, в результаті чого не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат (грошове забезпечення) на суму 23761,74 грн, в тому числі по звітних періодах: за грудень 2016 року в сумі 293,84 грн., за червень 2017 року в сумі 70,86 грн, за серпень 2017 року - 3,37 грн, за жовтень 2017 року - 186,37 грн, за березень 2020 - 593,12 грн, за квітень 2020 року - 593,12 грн, за травень 2020 року - 4,35 грн, за листопад 2020 року - 880 гривень, за грудень 2020 - 880 грн, за січень 2021 року - 1320 грн, за лютий 2021 року - 1355,22 грн, за березень 2021 року - 422,09 грн, за травень 2021 року - 1755,09 грн, за червень 2021 року - 1316 грн, за липень 2021 року - 1260,6 грн, за серпень 2021 року - 1260,6 грн, за вересень 2022 року - 3251,03 грн, за травень 2023 року - 990 грн, за червень 2023 року - 814 грн, за серпень 2023 року - 3256 грн, за вересень 2023 року - 3256 грн, у випадку коли фактично дохід, а саме розмір грошового забезпечення не перевищував розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується дохід (грошове забезпечення);
- п.1 ч.1 ст.4, п.1 ч.2 ст.6, ч.1 ст.7, ч.5 ст.8, ч.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, в результаті чого платником самостійно донараховано суми єдиного внеску в розмірі 15152,35 грн, а саме у звіті по ЄСВ за грудень 2020 року платником самостійно донараховано не нараховану базу нарахування єдиного внеску за липень 2020 року на суму 15152,35 грн;
- п.4 ч.2 ст.6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями та п.1 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування із змінами і доповненнями, затвердженого наказом МФУ від 14.04.2015 №435 із змінами та доповненнями, а саме несвоєчасне подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за жовтень 2015, червень 2016 та липень 2017.
Позивачем на адресу контролюючого органу на акт перевірки було подано заперечення вих.№62332-850/6233 від 20.11.2025, в яких викладено доводи на спростування висновків акта перевірки.
01.12.2025 листом за вих.№ 11124/Ж12/17-00-07-04/38503617 Головним управлінням ДПС у Рівненській області повідомлено позивачу про те, що наведені у запереченні доводи не спростовують висновків акта перевірки, але викладено їх в наступній редакції:
- п.63.3 ст.63 Податкового кодексу України та Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (із змінами та доповненнями), до контролюючого податкового органу не своєчасно подано Повідомлення за формою №20-ОПП про зняття з обліку об'єктів оподаткування по 16-ти об'єктах;
- п.51.1 ст.51, пп. «б» п.176.2 ст.176 розділу IV Податкового кодексу України, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, у редакції затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.01.2015 №111/26556, Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 №773) із змінами, по яких встановлено подання не в повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, а також суми, нараховані (виплачені) фізичним особам за товари (роботи, послуги), так як недостовірні відомості та помилки призвели до зміни платника податку, а саме за 1-3 квартали 2019 року, 1 квартал 2021 року, 2-4 квартали 2022 року, 3 квартал 2023 року, 1, 3, 4 квартали 2024 року;
- пп.14.1.180, пп.14.1.156, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.31.1. ст.31, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.87.9 ст.87, пп.162.1.3. п.162.1 ст.162, п.168 ст.168, п.171.1 ст.171 та пп. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, за якими встановлено: - несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб платником податків, у тому числі податковим агентом до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, встановленому розділом IV Податкового кодексу України, а саме: сплата (перерахування) не в повному обсязі податку на доходи фізичних осіб при виплаті заробітної плати за граничними термінами сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, передбаченими п.168.1 ст.168 Кодексу (таблиця №2 до акта перевірки); - неподання податковим агентом платіжних доручень для перерахування належного до сплати податку на доходи фізичних осіб за граничними термінами сплати податку до бюджету, передбаченими пунктом 168.1 ст.168 Податкового кодексу (Таблиця №2 до акта перевірки), а саме: 21.10.2019 року в сумі 145453,22 грн, 20.12.2019 року в сумі 53141,72 грн, 21.12.2019 року в сумі 15327,94 грн, 20.01.2020 року в сумі 52624,73 грн, 27.05.2022 року в сумі 25736,25 грн, 22.06.2022 року в сумі 46966,93 грн, 16.12.2022 року в сумі 221977,40 грн, 19.04.2023 року в сумі 115768,04 грн, 14.06.2023 року в сумі 42447,11 грн, 20.07.2023 року в сумі 108083,00 грн, 18.08.2023 року в сумі 117160,84 грн, 30.10.2024 року в сумі 27426,43 грн, 21.05.2025 року в сумі 111243,36 грн, 13.06.2025 року в сумі 37928,45 грн.;
- пп.1.1., пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України за якими встановлено: - несплата (неперерахування), та/або нарахування, сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь нерезидента або іншого платника податків, на якого покладено обов'язок сплачувати військовий збір порядку, встановленому розділом IV Податкового кодексу України, а саме: сплата (перерахування) не в повному обсязі військового збору при виплаті заробітної плати за граничними термінами сплати військового збору до бюджету, передбаченими п.168.1 ст.168 Кодексу; - неподання податковим агентом платіжних доручень для перерахування належного до сплати військового збору за граничними термінами сплати збору до бюджету, передбаченими пунктом 168.1 статті 168 Податкового кодексу, а саме: 20.01.2020 року в сумі 1938,11 грн, 27.05.2022 року в сумі 2144,67 грн, 15.06.2022 року в сумі 53,94 грн, 22.06.2022 року в сумі 6765,87 грн, 19.09.2022 року в сумі 2375,48 грн, 16.12.2022 року в сумі 20312,14 грн, 19.04.2023 року в сумі 10730,28 грн, 14.06.2023 року в сумі 25591,34 грн, 11.07.2023 року в сумі 956,96 грн, 15.07.2023 року в сумі 465,84 грн, 20.07.2023 року в сумі 10089,79 грн, 18.08.2023 року в сумі 10846,37 грн, 20.09.2023 року в сумі 15301,12 грн, 28.09.2023 року в сумі 479,39 грн, 10.02.2024 року в сумі 83,57 грн, 22.02.2024 року в сумі 83,57 грн, 06.12.2024 року в сумі 546,15 грн.;
- п.1 ч.1 ст.4, п.1, п.4 ч.2 ст.6, п.1 ч.1 ст.7, п.5 ст.8, ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» із змінами і доповненнями, в результаті чого не нарахований єдиний внесок на занижену додаткову базу нарахування єдиного внеску з виплат (грошове забезпечення) на суму 23761,74 грн, в тому числі по звітних періодах: за грудень 2016 року в сумі 293,84 грн., за червень 2017 року в сумі 70,86 грн, за серпень 2017 року - 3,37 грн, за жовтень 2017 року - 186,37 грн, за березень 2020 - 593,12 грн, за квітень 2020 року - 593,12 грн, за травень 2020 року - 4,35 грн, за листопад 2020 року - 880 гривень, за грудень 2020 - 880 грн, за січень 2021 року - 1320 грн, за лютий 2021 року - 1355,22 грн, за березень 2021 року - 422,09 грн, за травень 2021 року - 1755,09 грн, за червень 2021 року - 1316 грн, за липень 2021 року - 1260,6 грн, за серпень 2021 року - 1260,6 грн, за вересень 2022 року - 3251,03 грн, за травень 2023 року - 990 грн, за червень 2023 року - 814 грн, за серпень 2023 року - 3256 грн, за вересень 2023 року - 3256 грн, у випадку коли фактично дохід, а саме розмір грошового забезпечення не перевищував розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується дохід (грошове забезпечення).
За результатами перевірки позивачу направлено податкові повідомлення-рішення:
- №2131917000704 від 04.12.2025, яким застосовано штрафну (фінансову) санкцію (штраф) у сумі 16320,00 грн.;
- №2138617002406 від 05.12.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб в сумі 118521,33 грн., з якої сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 112802,34 грн., сума пені відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України - 5718,99 грн.;
- №2139217002406 від 05.12.2025, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору в сумі 11520,41 грн., з якої сума грошового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) - 10876,47 грн., сума пені відповідно до підпункту 129.1.4 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України - 635,94 грн.
До податкових повідомлень-рішень додається розрахунок податкових зобов'язань та штрафних (фінансових) санкцій (штрафів).
Позивач не погодився з правомірністю зазначених податкових повідомлень-рішень, а тому звернувся до суду з цим позовом про їх скасування.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи підстави та дотримання порядку проведення контролюючим органом перевірки позивачем не оспорюється.
Надаючи правову оцінку винесеному відповідачем податковому повідомленню-рішенню форми №2131917000704 від 04.12.2025 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 16320,00 грн., суд виходить з наступного.
У зазначеному податковому повідомленні-рішенні до позивача застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 16320,00 грн. за порушення п.63.3 ст.63 ПК України та п.8.4. Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, внаслідок не подання до податкового органу повідомлення за формою №20-ОПП про зняття з реєстрації 16 об'єктів оподаткування по 1020 грн. за кожен випадок, з них: житло - 4; квартири - 8; земельні ділянки - 4.
Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об'єктів оподаткування або об'єктів, які пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом цього Кодексу.
Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Порядок подання повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі повідомлення за формою №20-ОПП), встановлений розділом VIII Порядку обліку об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу
Міністерства фінансів України 22.04.2014 № 462) із змінами та доповненнями (далі Порядок № 1588).
Згідно з п.8.2 розділу VIIІ Порядку № 1588 об'єктами оподаткування і об'єктами, пов'язаними з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (далі - об'єкти оподаткування), є майно та дії, у зв'язку з якими у платника податків виникають обов'язки щодо сплати податків та зборів. Такі об'єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідними розділами Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 8.4 розділу VIIІ Порядку № 1588 заява про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, а згідно з п.8.5. розділу VIIІ Порядку № 1588 у разі зміни відомостей про об'єкт оподаткування, а саме: зміна типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об'єкта оподаткування, платник податків надає до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об'єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни, в такому самому порядку та строки, як і при реєстрації, створенні чи відкритті об'єкта оподаткування.
Таким чином, будь-який суб'єкт господарювання, незалежно від форми ведення підприємницької діяльності, зобов'язаний подати до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою №20-ОПП з інформацією про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність.
Позивач не спростовує того, що 16 об'єктів (житло, квартири та земельні ділянки) відносяться до об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність позивачем, а також того факту, що про такі об'єкти ним було подано форму №20-ОПП з первинним наданням інформації про такі об'єкти оподаткування.
Під час перевірки контролюючим органом було встановлено, що Наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (з основної діяльності) від 11.03.2025 №381 «Про припинення юридичних осіб шляхом приєднання», прийнято рішення про припинення 4 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (ідентифікаційний код 38503617), реорганізувавши його шляхом приєднання до 3 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (ідентифікаційний код 38896317), а також те, що передавальним актом балансові рахунки, матеріальні цінності та активи позивача передано правонаступнику - 3 Державному пожежно-рятувальному загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області і такий передавальний акт затверджено наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій (з адміністративно-господарських питань) від 27.06.2025 №323 «Про затвердження передавального акта».
Суд зазначає, що затверджений передавальний акт є документальною підставою для подання форми №20-ОПП при реорганізації (приєднання), оскільки він підтверджує перехід прав на майно, що є об'єктом оподаткування або об'єктом, пов'язаним з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, від позивача до іншого платника податків, що відповідно до п.8.5. розділу VIIІ Порядку № 1588 є підставою для подання позивачем повідомлення за формою № 20-ОПП з інформацією про закриття об'єкта оподаткування, а для правонаступника, якому передано майно за передавальним актом, є підставою для подання повідомлення за формою №20-ОПП з інформацією про первинне надання інформації про об'єкти оподаткування.
З огляду на те, що передавальний акт затверджено 27.06.2025 року наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій №323 «Про затвердження передавального акта», то повідомлення за формою №20-ОПП про закриття об'єктів позивач повинен був подати протягом 10 робочих днів з вказаної дати, тобто до 11.07.2025 року включно.
Як вбачається з акта від 07.11.2025 року №18396/Ж5/17-00-07-04-15/38503617 позивачем щодо чотирьох об'єктів житла та восьми квартир не було подано повідомлення за формою №20-ОПП, а щодо земельних ділянок повідомлення за формою №20-ОПП було подано 15.08.2025, тобто з простроченням встановленого законом строку.
Позивач вказує, що станом на момент проведення перевірки документи на земельні ділянки та будівлі не були переоформлені на правонаступника, але не надав суду доказів на підтвердження таких тверджень і не спростував факту складання та затвердження наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 27.06.2025 №323 «Про затвердження передавального акта» передавального акта за яким було передано шістнадцять об'єктів.
Згідно з пунктом 117.1 статті 117 ПК України неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, відповідно до вимог встановлених цим Кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 гривень, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, - 1020 гривень.
Оскільки позивачем повідомлення про закриття об'єктів оподаткування або об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП, до контролюючого органу у встановлені строки не були подані позивачем, суд дійшов висновку про те, що застосування до позивача штрафних санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням №2131917000704 від 04.12.2025 є правомірним.
Надаючи правову оцінку прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням від 05.12.2025 №2138617002406, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з податку на доходи фізичних осіб в сумі 118521,33 грн., та №2139217002406, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору в сумі 11520,41 грн. збільшено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору в сумі 11520,41 грн, суд виходить з наступного.
Положеннями статті 14 ПК України надано визначення таких понять:
- заробітна плата для цілей розділу IV цього Кодексу - основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв'язку з відносинами трудового найму згідно із законом (підпункт 14.1.48);
- податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом цього Кодексу (підпункт 14.1.180);
- працівник - фізична особа, яка безпосередньо власною працею виконує трудову функцію згідно з укладеним з роботодавцем трудовим договором (контрактом) відповідно до закону (підпункт 14.1.195);
- роботодавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
Відповідно до пункту 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.
Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
Підпунктом 162.1.3 пункту 162.1 статті 162 ПК України передбачено, що платником є податковий агент.
Згідно з положеннями підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 ПК України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Відповідно до підпунктів 168.1.1, 168.1.2 пункту 168.1 статті 168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку (пункт 171.1 статті 171 ПК України).
Особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, за вимогами пункту 176.2 статті 176 ПК України, зобов'язані: а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку тa оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування.
Перевіркою встановлено, що позивачем порушено пп.14.1.180, пп.14.1.156, пп.14.1.175 п.14.1 ст.14, п.31.1. ст.31, п.54.2 ст.54, абз.2 п.57.1 ст.57, п.87.9 ст.87, пп.162.1.3. п.162.1 ст.162, п.168 ст.168, п.171.1 ст.171 та пп. «а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України, а саме протягом перевіряємого періоду позивачем несвоєчасно перераховано податок на доходи з фізичних осіб, який нарахований та утриманий із заробітної плати (грошового забезпечення) працівників а саме: 21.10.2019 року в сумі 145453,22 грн, 20.12.2019 року в сумі 53141,72 грн, 21.12.2019 року в сумі 15327,94 грн, 20.01.2020 року в сумі 52624,73 грн, 27.05.2022 року в сумі 25736,25 грн, 22.06.2022 року в сумі 46966,93 грн, 16.12.2022 року в сумі 221977,40 грн, 19.04.2023 року в сумі 115768,04 грн, 14.06.2023 року в сумі 42447,11 грн, 20.07.2023 року в сумі 108083,00 грн, 18.08.2023 року в сумі 117160,84 грн, 30.10.2024 року в сумі 27426,43 грн, 21.05.2025 року в сумі 111243,36 грн, 13.06.2025 року в сумі 37928,45 грн.
Матеріалами перевірки підтверджується, що позивач несвоєчасно сплатив податок на доходи з фізичних осіб, але прострочення було викликано відсутністю обігових коштів, а саме прострочення тривало незначний проміжок часу. Як вбачається з позовної заяви позивач визнав факт прострочення, але наголошує, що такі прострочення виникали з об'єктивних обставин, що не залежали від посадових осіб позивача, такими як технічні збої казначейського обслуговування, затримка проходження платіжних інструкцій через систему СДО ДКСУ, систематичне відключення світла та неналежна робота інтернету. Суд зазначає, що в матеріалах справи немає доказів, які б підтвердили наявність об'єктивних причин, які унеможливлювали своєчасне перерахування коштів на сплату податку на доходи фізичних осіб, як наприклад, технічні збої у системі казначейського обслуговування.
З вказаного суд приходить до переконання, що прострочення сплати податку на доходи з фізичних осіб в охоплений перевіркою період є підтвердженими, при цьому контролюючим органом при прийнятті оскаржуваних рішень було враховано відсутність умислу платника податків на допущення таких порушень, що вказує на дотримання порядку застосування фінансових (штрафних) санкцій контролюючим органом. Розрахунок штрафних санкцій та пені не містить порушень щодо їх нарахування.
Як вбачається з пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Підпунктом 1.2 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України передбачено, що об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід фізичної особи).
Під час перевірки було виявлено порушення позивачем порядку та строків сплати військового збору з тих самих причин що і прострочення сплати податку на доходи фізичних осіб, а саме відсутності обігових коштів, технічних збоїв казначейського обслуговування, затримки проходження платіжних інструкцій через систему СДО ДКСУ. Допущені порушення слугували підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №2139217002406 від 05.12.2025.
Суд зазначає, що позивач не спростував наведених у акті перевірки фактів несвоєчасної сплати військового збору та не підтвердив належними і допустимими доказами наявність об'єктивних причин, які унеможливлювали своєчасне перерахування коштів, як наприклад збій у системі СДО ДКСУ. Оцінивши вказане в сукупності з іншими наявними в матеріалах справи доказами суд приходить до переконання, що прострочення сплати позивачем військового збору в охоплений перевіркою період є підтвердженими, а прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення є правомірним. Розрахунок штрафних санкцій та пені не містить порушень щодо їх нарахування.
Згідно частини першої статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних рішень в порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Відповідно до статті 139 КАС України, з огляду на ухвалення судом рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову 4 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Головного управління ДПС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 11 березня 2026 року
Учасники справи:
Позивач - 4 Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вул. Михайла Грушевського, 119, м. Дубно, Рівненська обл., Дубенський р-н, 35602, ЄДРПОУ/РНОКПП 38503617)
Відповідач - Головне управління ДПС у Рівненській області (вул. Відінська, буд. 12, м. Рівне, Рівненська обл., 33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 44070166)
Суддя Д.П. Зозуля