Справа № 420/5560/25
11 березня 2026 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом заступника керівника Одеської обласної прокуратури Раковича Максима Миколайовича в інтересах держави, в особі Міністерства культури України до Одеської міської ради та до Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна інфекційна лікарня Одеської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Департамент культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної військової адміністрації та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Управління капітального будівництва Одеської міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання провести до належного стану об'єкт культурної спадщини,
встановив:
До суду з позовом звернувся заступник керівника Одеської обласної прокуратури Раковича Максима Миколайовича (далі - прокурор) в інтересах держави, в особі Міністерства культури України ( колишня назва Міністерство культури та стратегічних комунікацій України) (далі - позивач) до Одеської міської ради (далі - відповідач-1) та Комунального некомерційного підприємство “Міська клінічна інфекційна лікарня» Одеської міської ради (далі - відповідач 2 ), в якому з урахуванням заяви від 19.05.2025 року просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комунального некомерційного підприємства "Міська клінічна інфекційна лікарня" Одеської міської ради та Одеської міської ради щодо неутримання в належному стані, не проведення ремонту та не захисту від пошкодження і руйнування об'єкту культурної спадщини - пам'ятки архітектури національного значення Будівлі Міської лікарні, в якій працювали М.І. Пирогов,, М.В. Скліфосовський" (головний циркульний корпус), споруджену у 1804-1820 роках за проєктом архітектора Ж. Тома де Томон, Фраполлі Д., Фраполлі Ф., розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5 (5/7)
- зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство “Міська клінічна інфекційна лікарня» Одеської міської ради та Одеську міську раду привести до належного стану об'єкт культурної спадщини - пам'ятку архітектури національного значення будівлю Міської лікарні, в якій працювали М.І. Пирогов, М.В. Скліфосовський» (головний циркульний корпус), споруджену у 1804-1820 роках за проєктом архітектора Ж. Тома де Томон, Фраполлі Д., Фраполлі Ф., розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5 (5/7), шляхом здійснення консерваційних робіт;
- зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство “Міська клінічна інфекційна лікарня» Одеської міської ради та Одеську міську раду привести до належного стану об'єкт культурної спадщини - пам'ятку архітектури національного значення будівлю Міської лікарні, в якій працювали М.І. Пирогов, М.В. Скліфосовський» (головний циркульний корпус), споруджену у 1804-1820 роках за проєктом архітектора Ж. Тома де Томон, Фраполлі Д., Фраполлі Ф., розташовану за адресою: м. Одеса, вул. Пастера 5 (5/7), шляхом здійснення реставраційних робіт
Ухвалою суду від 28.02.2025 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.01.2026 р. закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті на 12 лютого 2026 року.
Протокольною ухвалою суду від 26.02.2026р. оголошено про перехід до ухвалення судового рішення та дату його проголошення 09.03.2026 о 12:00 год.
Згідно частини 2 статті 227 КАС України якщо під час ухвалення рішення виявиться потреба з'ясувати будь-яку обставину через повторний допит свідків або через іншу процесуальну дію, суд постановляє ухвалу про поновлення судового розгляду. Розгляд справи у цьому разі проводиться в межах, необхідних для з'ясування обставин, що потребують додаткової перевірки.
Протокольною ухвалою від 09.03.2026 року суд повернувся до стадії з'ясування обставин у справі, витребувано у сторін додаткові докази, пов'язані з виконанням охоронного договору № 803/10/05-10/2-25 від 14.03.2025 на пам'ятку культурної спадщини - Будівлю Міської лікарні, укладену між Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації та КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня». Призначено дату наступного судового засідання на 24.03.2026 року на 14:00 год.
Дослідивши матеріали справи та враховуючи, що будучи належним чином повідомленими про розгляду даної справи його учасники, а саме КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня» та Управління капітального будівництва Одеської міської ради ігнорують участь в її розгляді, при цьому, КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня» правом на подання відзиву на позов не скористалось, а Управління капітального будівництва Одеської міської ради, як уповноважений виконавчий орган місцевого самоврядування не надав ні пояснень, ні доказів на підтвердження та/або спростовування доводів Прокурора, викладених в позові.
Відповідно до матеріалів справи, однією з вимог Прокурора є протиправна бездіяльність відповідач - 2 КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня» щодо проведення ремонту та не захисту від пошкодження і руйнування об'єкту культурної спадщини - пам'ятки архітектури національного значення Будівлі Міської лікарні та зобов'язання Відповідача-2 привести до належного стану об'єкт культурної спадщини шляхом здійснення консерваційних та реставраційних робіт.
Як встановлено судом, на момент звернення Прокурора до суду з даним позовом охоронний договір на пам'ятку культурної спадщини Будівлю Міської лікарні за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5 (5/7).
Натомість, під час розгляду справи, Відповідачем - 1 Одеською міською радою надано суду лист Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 03.03.2025 №11/13/98-25, яким було погоджено охоронний договір на Будівлю Міської лікарні за адресою: м. Одеса, вул. Пастера, 5 (5/7), а також Охоронний договір №803/10/05-10/2-25 від 14.03.2025 на пам'ятку культурної спадщини - Будівлю Міської лікарні, укладений між Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації та КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня»( далі- Охоронний договір №803/10/05-10/2-25).
Так, за умовами пункту 11 Охоронного договору № 803/10/05-10/2-25 уповноважена особа власника (користувач) бере на себе зобов'язання зокрема, своєчасно проводити ремонт пам'ятки (її частини) і роботи з упорядження території пам'ятки. Проводити реставраційні, ремонтні та інші роботи в строки, передбачені пунктом 13 цього договору, а у разі потреби у строки, визначені окремим розпорядженням Центрального органу охорони.
Пунктом 13 Охоронного договору № 803/10/05-10/2-25 передбачено, з метою збереження пам'ятки (її частини) та створення належних умов для її використання власник (користувач) зобов'язаний провести такі роботи та вжити такі заходи:
- протягом 6 місяців з дня підписання охоронного договору розробити науково-проєктну документацію на проведення протиаварійних та консерваційних робіт; (примітка: науково-проєктну документацію надати на погодження до відповідного органу охорони культурної спідщини).
- протягом року з дні підписання охоронного договору провести протиаварійні роботи на будівлі-пам'ятці відповідно до погодженої науково-проєктної документації; (примітка: при виконанні ремонтних робіт здійснення заходів щодо запобігання негативного впливу робіт на технічний стан будівлі-пам'ятки).
- протягом року з дні підписання охоронного договору розробити науково-проєктну документацію з реставрації будівлі-пам'ятки; (примітка: науково-проєктну документацію надати на погодження до відповідного органу охорони культурної спадщини).
- протягом двох років після погодження науково-проєктної документації провести роботи відповідно до погодженої науково-проєктної документації (примітка: при виконанні ремонтних робіт здійснення заходів щодо запобігання негативного впливу робіт на технічний стан будівлі-пам'ятки).
- ремонт (реставраційний) приміщень та інженерних мереж пам'ятки протягом експлуатації приміщень у відповідності до вимог чинного законодавства.
При цьому, 13.01.2026 року представником Одеської міської ради разом з поясненнями надані докази, якими на думку відповідача-1 уповноваженими виконавчими органами місцевого самоврядування ведеться постійна робота щодо виконання умов Охоронного договору №803/10/05-10/2-25, а саме, розроблено науково-проєктну документацію з консервації та реставрації будівлі-пам'ятки, а також вживаються заходи щодо подальшого виконання консерваційних робіт на будівлі Циркульного комплексу.
З огляду вказане та враховуючи заявлені Прокурором вимоги щодо зобов'язання Відповідачів привести до належного стану об'єкт культурної спадщини шляхом здійснення консерваційних та реставраційних робіт та визначені умовами Охоронного договору терміни виконання робіт, під час ухвалення рішення виникла потреба з'ясувати обставини щодо стану виконання умов вказаного Охоронного договору.
Згідно ч.4 ст.9 КАС України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( частини 1 та 2 статті 77 КАС України)
Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя з'ясування об'єктивної істини у справі.
Правильність саме такого тлумачення змісту ч. 1 ст. 77 та ч. 2 ст. 77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 року по справі № 520/2261/19, де указано, що визначений ст. 77 КАС України обов'язок Відповідача суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною 1 цієї ж статті обов'язку Позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Приписами ч.6 ст.80 КАС України визначено, що будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали (ч.7 ст.80 КАС України).
Враховуючи вищенаведене, з метою повного, об'єктивного та всебічного розгляду справи суд вважає за необхідне витребувати у сторін додаткові докази, які стосуються спірних правовідносин.
Керуючись ст.ст. 49, 243, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Витребувати від Міністерства культури України, Одеської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Міська клінічна інфекційна лікарня Одеської міської ради, Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної військової адміністрації, Управління капітального будівництва Одеської міської ради докази виконання Охоронного договору № 803/10/05-10/2-25 від 14.03.2025 р. на пам'ятку культурної спадщини - Будівлю Міської лікарні, укладеного Департаментом культури, національностей, релігій та охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної (військової) адміністрації та КНП “Міська клінічна інфекційна лікарня» відповідно до визначених ним зобов'язань відповідних сторін та/або повноважень, визначених Законом України “Про охорону культурної спадщини», у т.ч. щодо подання та/або отримання погоджувальних документів.
Витребувані судом докази надати до 20 березня 2026 року.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала окремо від рішення оскарженню не підлягає, заперечення на неї включається до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В.А. Дубровна