Справа № 420/22597/25
11 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, місце знаходження: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) до Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, місце знаходження: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), Дар'ївської сільської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонський р-н, Херсонська область, с. Дарївка, вул. Соборна,68а) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 09 липня 2025 року надійшла позовна заява Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, місце знаходження: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) до Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, місце знаходження: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69) , в якій позивач просив:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (03 150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69, код ЄДРПОУ 39766281) щодо невжиття заходів із скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 та
зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734.
Ухвалою від 28 липня 2025 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за результатами вивчення стану законності під час формування та державної реєстрації земельних ділянок державної власності на території Дар'ївської територіальної громади Херсонського району Херсонської області виявлено порушення вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про державний земельний кадастр», Порядку ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.
Так, наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 22.07.2020 № 74-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Микільської сільської ради Білозерського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 0,1200 га, із цільовим призначенням - для ведення садівництва.
В подальшому, 01.10.2020, ОСОБА_1 звернувся до ПП «Гео-Прайм» із заявою розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Після розроблення проєкту землеустрою на підставі заяви ОСОБА_1 від зареєстрованої 16.12.2020, державним кадастровим реєстратором відділу у Білозерському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області 16.12.2020 в Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 площею 0,1200 га; цільове призначення - 01.05 Для індивідуального садівництва; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для індивідуального садівництва, підстава - проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.10.2020, розроблений ПП «Гео-Прайм».
Представник позивача зазначає, що опрацюванням відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з'ясовано, що станом на 08.07.2025 майнові права на земельну ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 площею 0,1200 га не зареєстровані.
Представник позивача звертає увагу, що відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону № 3613-VI «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 17.04.2020.
З наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна інформації (станом на 08.07.2025) вбачається, що реєстрація речових прав на ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 понад рік з дня її державної реєстрації, не проводилась.
Херсонською обласною прокуратурою 07.03.2025 за № 12-67 вих-25 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області надіслано лист щодо наявних порушень вимог законодавства та про наявність підстав для скасування державними реєстраторами державної реєстрації вказаної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Натомість, з відповіді Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.04.2025 № 10-21-0.202-1077/2-25 вбачається, що Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області без доведення вини особи (заявника) не вбачає підстав для скасування земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
У зв'язку із невжиттям Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області заходів щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки Херсонською обласною прокуратурою на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 13.05.2025 за №12-129 вих-25 направлено лист для вжиття відповідних заходів реагування.
Проте, листом Держгеокадастру від 21.05.2025 № 10-28-0.214-4679/2-25 відмовлено у вжитті відповідних заходів та повідомлено про можливість оскарження дій або бездіяльності державного кадастрового реєстратора, зокрема, до суду в порядку, встановленому КАС України.
Таким чином, представник позивача вважає, що наявні обґрунтовані підстави для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області та зобов'язання Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області скасувати державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі.
До суду 30 липня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого представник заперечує проти заявлених позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що за змістом частини п'ятої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проєктами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Згідно з частини тринадцятої цієї статті кодексу, земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі:
поділу або об'єднання земельних ділянок;
скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації;
якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Також за приписами частини десятої статті 24 Закону №3613Л/Т державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
поділу чи об'єднання земельних ділянок;
якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки
речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Також представник відповідача звертає увагу на суб'єктний склад учасників справи, а саме зазначає, що аналіз частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» вказує, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження; у разі відсутності такого органу.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин, серед яких: розпорядження землями комунальної власності, територіальних громад та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом.
Як вбачається з позовної заяви, предметом позовної заяви є реєстрація майнових прав на земельну ділянку, яка має перебувати у комунальній власності відповідної територіальної громади. А отже, з урахуванням приписів Земельного кодексу такі повноваження щодо здійснення контролю за виконанням покладаються на відповідні органи місцевого самоврядування.
З наведених підстав, відповідач вважає, що позивачем не доведено та не обґрунтовано звернення до суду в межах статті 23 Закону України «Про прокуратуру».
Додатково представник відповідача звертає увагу суду на те, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 року № 1423-ІХ Розділ X «Перехідні положення» Земельного кодексу України доповнено пунктом 24, де зазначено що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад (набув чинності з 27.05.2021).
Таким чином, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області з 27 травня 2021 року не є розпорядником спірної земельної ділянки.
Також представник відповідача звертає увагу на пропуск строку звернення до суду.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 12.08.2025 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), Дар'ївської сільської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонський р-н, Херсонська область, с. Дарївка, вул. Соборна,68а).
До суду 03 вересня 2025 року від Дар'ївської сільської ради Херсонської області надійшов відзив, в якому з приводу заявлених позовних вимог покладаються на розсуд суду. Також представник третьої особи просив проводити розгляд справи без його участі.
Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 03.09.2025 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.
На відкритому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити.
Представник відповідача на відкритому судовому засіданні заперечував проти заявлених позовних вимог та просив відмовити у задоволенні позову.
Треті особи на судове засідання не з'явились, повідомлені належним чином.
ОСОБА_1 викликаний на судове засідання через оголошення на сайті Судова влада.
Представником Дар'ївської сільської ради Херсонської області подано заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Ухвалою що занесена до протоколу судового засідання від 11.11.2025 року розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Держгеодастру у Херсонській області із клопотанням від 02.06.2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,12 га, що розташована на території Білозерського району Херсонської області за межами населеного пункту (с. Понятівка).
Матеріалами справи підтверджено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 22.07.2020 № 74-УБД «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою» надано ОСОБА_1 дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, розташованої за межами населених пунктів на території Микільської сільської ради Білозерського району Херсонської області, орієнтовний розмір земельної ділянки 0,1200 га, із цільовим призначенням - для ведення садівництва.
01.10.2020, ОСОБА_1 звернувся до ПП «Гео-Прайм» із заявою розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Після розроблення проєкту землеустрою на підставі заяви ОСОБА_1 від зареєстрованої 16.12.2020, державним кадастровим реєстратором відділу у Білозерському районі Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області 16.12.2020 в Державному земельному кадастрі зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 площею 0,1200 га; цільове призначення - 01.05 Для індивідуального садівництва; категорія земель - землі сільськогосподарського призначення; вид використання земельної ділянки - для індивідуального садівництва, підстава - проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 01.10.2020, розроблений ПП «Гео-Прайм».
Відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з'ясовано, що станом на 08.07.2025 майнові права на земельну ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 площею 0,1200 га не зареєстровані.
Земельна ділянка з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 зареєстрована в Державному земельному кадастрі 17.04.2020.
З наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна інформації (станом на 08.07.2025) вбачається, що реєстрація речових прав на ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 понад рік з дня її державної реєстрації, не проводилась.
Матеріалами справи підтверджено, що Херсонською обласною прокуратурою направлено до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області лист 07.03.2025 за № 12-67 вих-25 щодо наявних порушень вимог законодавства та про наявність підстав для скасування державними реєстраторами державної реєстрації вказаної ділянки в Державному земельному кадастрі.
Відповідно до відповіді Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 09.04.2025 № 10-21-0.202-1077/2-25, Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області без доведення вини особи (заявника) не вбачає підстав для скасування земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.
У зв'язку із невжиттям Головним управлінням Держгеокадастру у Херсонській області заходів щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки Херсонською обласною прокуратурою направлено на адресу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру лист 13.05.2025 за №12-129 вих-25 для вжиття відповідних заходів реагування.
Проте, листом Держгеокадастру від 21.05.2025 № 10-28-0.214-4679/2-25 відмовлено у вжитті відповідних заходів та повідомлено про можливість оскарження дій або бездіяльності державного кадастрового реєстратора.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Щодо підстав для здійснення прокурором представництва інтересів держави у межах спірних правовідносин суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
За змістом статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює, зокрема, представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
У Законі України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII "Про прокуратуру" (далі- Закон №1697-VII) визначений вичерпний перелік підстав для здійснення прокуратурою представництва інтересів держави в суді у не кримінальних провадженнях.
Відповідно до ч.3 ст. 23 Закону № 1697-VII прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.
Відповідно до ч. 3, ч. 4 ст. 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
У справі, що розглядається, прокурор у позовній заяві зазначив, що порушення інтересів держави у спірному випадку полягає в тому, що не скасована державна реєстрація земельної ділянки, що порушує інтереси держави.
Оскільки відсутній орган, який уповноважений здійснювати повноваження щодо контролю скасування державної реєстрації земельної ділянки, суд доходить висновку, що прокуратура правомірно звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд враховує таке.
Відповідно до абз. 3 ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.
Вказані положення передбачені також у Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (надалі Порядок), згідно з пп. 2 п. 114 якого державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
Відповідно до абз. 5-6 п. 114 Порядку у разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених у підпунктах 2, 3 цього пункту, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це за формою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.
Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації:
набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора;
відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи;
зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом з відомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну службу з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 №15 (далі, - Положення № 15), Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Основними завданнями Держгеокадастру, зокрема, є реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів (п. 3 Положення № 15).
Статтею 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Державний земельний кадастр єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж.
Державна реєстрація земельної ділянки внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Повноваження Державного кадастрового реєстратора визначено статтею 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр». Зокрема, частиною першою вказаної статті передбачено, що внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Приписами ж п. 5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 р. № 1051 (далі - Порядок № 1051) встановлено, що до складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Підпунктом 3 пункту 6 Порядку № 1051 визначено, що до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі) належить здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, скасування такої реєстрації.
Положеннями пп. 2 п. 114 № 1051 встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
При цьому підстави для скасування Державним кадастровим реєстратором державної реєстрації земельної ділянки встановлені, зокрема, у ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відповідно до положень якої державна реєстрація земельної ділянки скасовується у разі:
поділу чи об'єднання земельних ділянок;
якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Аналогічні положення містяться також у Земельному кодексі України, відповідно до ч. 13 ст. 79-1 якого земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується, зокрема, якщо речове право на земельну ділянку, зареєстровану в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», не було зареєстровано протягом року з вини заявника.
Повертаючись до обставин у цій справі, суд зазначає, що з наявної у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна інформації (станом на 08.07.2025) вбачається, що реєстрація речових прав на ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 понад рік з дня її державної реєстрації, не проводилась.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 у справі № 826/4542/18 дійшов висновку, що у зв'язку з відсутністю державної реєстрації речового права на земельну ділянку протягом одного року з дня реєстрації земельної ділянки, відповідач мав достатні правові підстави для скасування державної реєстрації відповідної земельної ділянки.
Вказана позиція Верховного Суду була підтверджена у інших постановах: від 01.06.2022 у справі № 640/25083/19, від 06.10.2022 у справі №260/2081/21, від 21.08.2023 у справі № 818/555/18 тощо.
При цьому Верховний Суд у постанові від 06.10.2022 у справі № 260/2081/21 дійшов висновку, що «Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що державна реєстрація земельної ділянки в Державному земельному кадастрі скасовується у разі, коли протягом одного року з дня здійснення такої реєстрації заявником не зареєстровано речове право на відповідну земельну ділянку з його вини. Водночас, колегія суддів звертає увагу, що вина заявника як кваліфікаційна ознака для вчинення такої реєстраційної дії може бути як у формі дії, так і бездіяльності, тобто може передбачати активну чи пасивну поведінку особи…».
Таким чином, враховуючи, що з матеріалів справи вбачається, що реєстрація речових прав на ділянку з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734 понад рік з дня її державної реєстрації, не проводилась, та з боку ОСОБА_1 не здійснені будь-які дії, які могли би підтвердити поважність причин не реєстрації земельної ділянки, суд доходить висновку, що позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.
Щодо посилань відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, суд зазначає, що оскільки Херсонська обласна прокуратура дізналась про порушене право із отриманням листа від 09.04.2025 року ГУ Держгеокадастру, а з позовом звернулася до суду - 09.07.2025 року, суд доходить висновку, що тримісячний строк звернення до суду не був порушений.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертизи. Враховуючи те, що позивач, як суб'єкт владних повноважень, під час подання позову поніс лише судові витрати у вигляді сплаченого судового збору, тому судові витрати з відповідача не стягуються, підстави для стягнення судового збору відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовну заяву Херсонської обласної прокуратури (код ЄДРПОУ 04851120, місце знаходження: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33) до Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області (код ЄДРПОУ 39766281, місце знаходження: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69) за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), Дар'ївської сільської ради Херсонської області (код ЄДРПОУ 04401374, 75032, Херсонський р-н, Херсонська область, с. Дарївка, вул. Соборна,68а) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69, код ЄДРПОУ 39766281) щодо невжиття заходів із скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734.
Зобов'язати Головне Управління Держгеокадастру у Херсонській області (03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 69, код ЄДРПОУ 39766281) скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 6520384500:03:001:0734.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко