Рішення від 11.03.2026 по справі 420/40770/25

Справа № 420/40770/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складу головуючої судді Скупінської О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 08.12.2025 надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Пенсійного фонду України, третя особа Міністерство оборони України, в якій позивач просить суд:

1. Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в зарахуванні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три до Пенсійного фонду України, за період з 25.02.2022 року по 30.09.2023 року та з 05.10.2023 року по 09.07.2024 року до страхового (трудового) стажу у зв'язку із його безпосередньою участю в обороні України через військову агресію російської федерації, внесення відповідних змін до облікових даних у Реєстрі застрахованих осіб та призначення і перерахунку пенсії на пільгових умовах протиправними;

2. Рішення Пенсійного фонду України Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області від 12.08.2025 № 22651-20967/Л-02/8-1500/25 про відмову в призначенні та перерахунку пенсії на пільгових умовах - скасувати;

3. Зобов'язати уповноважених осіб Пенсійного фонду України Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області повторно розглянути звернення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 № ВЕБ-28000-Ф-С-25-141425 та № ВЕБ-28000-Ф-С-25-141428 від 21.07.2025 року та зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три до пенсійного фонду України, за період з 25.02.2022 року по 30.09.2023 року та з 05.10.2023 року по 09.07.2024 року до страхового (трудового) стажу у зв'язку із його безпосередньою участю в обороні України через військову агресію російської федерації та внести відповідні зміни до облікових даних у Реєстрі застрахованих осіб;

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три до пенсійного фонду України, за період з 25.02.2022 року по 30.09.2023 року та з 05.10.2023 року по 09.07.2024 року до страхового (трудового) стажу у зв'язку із його безпосередньою участю в обороні України через військову агресію російської федерації та внести відповідні зміни до облікових даних у Реєстрі застрахованих осіб.

Обгрунтовуючи позовні вимоги ОСОБА_1 зазначила, що він був призваний на військову службу за призовом по загальній мобілізації з 25.02.2022 згідно Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 № 22 від 25.02.2022. 09.07.2024 звільнений з лав Збройних Сил України у запас згідно Наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 191 від 09.07.2024. Дані підтверджуються наданими ОСОБА_1 документами про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф. 21.07.2025 ОСОБА_1 звернувся із клопотанням до Пенсійного фонду України у якому просив зарахувати до його загального трудового та страхового стажу період безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 25.02.2022 по 30.09.2023 та з 05.10.2023 по 09.07.202 із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці.

12.08.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області отримано відповідь, згідно якої ОСОБА_1 відмовлено у зарахуванні зазначеного періоду до його загального трудового та страхового стажу з урахуванням особливості трудової діяльності. Фактично із відповіді Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області слідує, що не зарахування трудового і страхового стажу зумовлена ненаданням військовою частиною НОМЕР_1 , Міністерства оборони України необхідної інформації про проходження військової служби у на пільгових умовах - один місяць служби за три.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Ухвалою судді від 11.12.2025 постановлено позовну заяву залишити буз руху, встановивши 10-денний строк для усунення недоліків позову шляхом, надання до суду позовної заяви з вимогами викладеними у відповідності до ч. 1 ст. 5 КАС України, та визначити в ній, які саме протиправні, на її переконання, рішення, дії та бездіяльність, кожного з відповідачів призвели до порушення її прав та оскаржуються ним до суду, а також зазначити наявність чи відсутність самостійних вимог щодо предмету спору третьої особи та на стороні позивача чи відповідача вона виступає.

18.12.2025 від представника позивача надійшла заява (вх. №ЕС/133731/25) про долучення в якості додатку позовної заяви в новій редакції, в якому в якості відповідача визначено - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області та статус Міністерства оборони України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

Ухвалою судді від 22.12.2025 постановлено прийняти до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 та відкрити провадження у адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_2 ).

02.01.2026 від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшов відзив (вх. №ЕС/1148/26), в якому заявник просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17 липня 1992 року № 393 передбачено, що для отримання права на призначення пенсії за вислугу років обов'язковою умовою є наявність саме календарної, а не загальної чи пільгової вислуги років.

На підставі подання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.09.2024 № 104899 позивачу Головним управлінням призначена пенсія по інвалідності, 3 групи пов'язана з захистом Батьківщини, відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.08.2024 у розмірі 60 % відповідних сум грошового забезпечення. Згідно з поданням ІНФОРМАЦІЯ_3 від 02.09.2024 № 104899 про призначення пенсії Позивачу на день звільнення зі служби, Позивач має календарну вислугу 23 роки 02 місяців 06 днів. При цьому при отримання подання від ІНФОРМАЦІЯ_3 Головним управлінням встановлено, що на момент подання згідно грошового атестату військової частини НОМЕР_1 вказано, що календарна вислуга років становить 23 роки 02 місяців 06 днів, у тому числі пільгова вислуга становить 0 місяців та 0 днів.

Для призначення пенсії по інвалідності орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержану ним від медико-соціальної експертної комісії виписку з акта огляду МСЕК про визнання заявника особою з інвалідністю. У зв'язку з тим, що у Позивача встановлена третя група інвалідності при захисті Батьківщини при зарахуванні пільгового стажу до вислуги років розмір пенсії Позивача не зміниться.

З аналізу вищевикладеного слідує, що зарахування пільгового стажу особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється лише для визначення розміру пенсії, а не для її призначення. Отже, вислуга років в пільговому обчисленні застосовується Головним управлінням при визначенні розміру призначеної пенсії позивачу за вислугою років. З матеріалів справи вбачається, що станом на дату звільнення позивача, зі служби його вислуга років становила в календарному обчисленні 23 роки 02 місяців 06 дні. Тобто, станом на дату звільнення зі служби та дату звернення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії у відповідності до вимог пункту «а» статті 12 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у Позивача, була відсутня вислуга у календарному обчисленні 25 років і більше. Як результат, пенсію призначено Позивачу відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення такого права, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій Головного управління відсутні.

21.01.2026 від представника відповідача ГУ ПФУ в Одеській області надійшла заява (вх. №ЕС/8184/26) про приєднання копій документів з пенсійної справи.

Інші заяви по суті справи учасниками справи не надавались, додаткові докази не надходили.

Розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), вивчивши зміст позовної заяви, письмових пояснень, клопотань, заяв по справі, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд встановив наступні обставини.

ОСОБА_1 , є військовослужбовцем та з 09.07.2024 було встановлено ІІІ групу інвалідності, що підтверджується витягом із протоколу засідання штатної військово-лікарської комісії 18 Регіональної військово-лікарської комісії Протокол №2305 від 09.07.2024 та довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії №12ААД №073998.

Витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) №191 від 09.07.2024, яким звільнено за підпунктом «Г» пункту другого частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та з 09 липня 2024 року виключено зі списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.

Вислуга років у Збройних Силах станом на 09.07.2024 року становить:

- календарна: 23 років 02 місяці 06 днів;

- пільгова: 00 років 00 місяців 00 днів;

- загальна: 23 років 02 місяці 06 днів.

02.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 звернулися із поданням №104899 про призначення пенсії ОСОБА_1 по інвалідності.

Згідно протоколу за пенсійною справою - 1501035179 (Міноборони) від 01.08.2024 ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності у розмірі 60% грошового забезпечення, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Відповідно до довідки №1511 від 05.05.2023 про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України видана ОСОБА_1 про те, що він дійсно в період з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, з 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Миколаївській області та в Донецькій області.

Згідно довідки №1614 від 10.07.2024 про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України про те, що ОСОБА_2 дійсно в період з 13.02.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 09.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України, перебуваючи в Одеській області.

21.07.2025 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою в якій просив зарахувати у загальний трудовий стаж та страховий стаж період безпосередньої участі в обороні України у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 25.02.2022 по 30.09.2023, з 05.10.2023 по 09.07.2024 із застосуванням кратності з розрахунку один місяць служби за три місяці.

За результатами розгляду електронних звернень №ВЕБ-28000-Ф-С-25-141425 та №ВЕБ-28000-Ф-С-25-141428 ГУ ПФУ в Одеській області надали відповідь у формі листа №22651-20967/Л-02/8-1500/25 від 12.08.2025, в якому повідомили, що «…Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції Пенсійного фонду не належить.

Первинні документи, які містять відомості щодо розміру грошового забезпечення осіб та розрахунку вислуги років, звільнених з військової служби та деяких інших осіб наявні лише у органів де проходили службу зазначені особи.

Таким чином, покладені на Головне управління зобов'язання виконані в повному обсязі, в межах повноважень та в порядку, встановленому чинним законодавством.»

Не погоджуючись із такими діями ГУ ПФУ в Одеській області, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 №1932-XII (в чинній редакції) особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

На підставі Указів Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, №69/2022 «Про загальну мобілізацію» в Україні введено воєнний стан та запроваджено загальну мобілізацію, ці правові режими неодноразово продовжувалися та діють на даний час.

Позивач ставить питання про зарахування періоду військової служби в особливий період до його страхового стажу з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Частиною першою статті 9 Закону України №1058-VI передбачено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності; пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України №1058-VI зазначає, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються: види пенсійного забезпечення; умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях; пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат; джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення; умови, норми та порядок пенсійного забезпечення; організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України №1058-VI право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів і військовозобов'язаних, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус особи, на яку поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до абзаців шостого і сьомого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону, а також абзацу восьмого пункту 1 статті 10 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Відповідно до статті 1 Закону України №1058-IV під поняттям «пенсія» розуміється щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Згідно з частиною другою статті 24 Закону України №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII визначено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон України № 2232-XII).

Відповідно до частини першої статті 2 Закону України №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Частиною шостою статті 2 Закону України №2232-XII встановлено види військової служби, до яких, зокрема віднесено військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу тощо.

Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі Порядок №413) (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин).

Пунктом 2 Порядку №413 передбачено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Статтею 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII), передбачено, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України «Про оборону України», зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб (з наступними змінами та доповненнями; далі - Порядок №393).

Відповідно до підп.1 п.3 Порядку №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зараховується на пільгових умовах особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, - один місяць служби за три місяці часу проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів під час дії воєнного стану.

Зарахування періоду проходження військової служби у трикратному розмірі регулюється Положенням про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (з наступними змінами та доповненнями) (далі - Положення №530).

Пунктом 1.1. Положення №530 визначено, що цим положенням визначається порядок обчислення вислуги років для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби.

При обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах один місяць служби за три місяці участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення (абзаци перший, другий, сьомий, восьмий підп.1 п.2.3 Положення №530).

З наведених норм можна прийти до висновку, що час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період зараховується до вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Як уже згадувалось раніше, матеріалами справи підтверджується, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_3 за яким пред'явник посвідчення має право на пільги, встановленні законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій від 06.06.2023; та згідно довідок №1511 від 05.05.2023 та №1614 від 10.07.2024 у період з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023, з 13.12.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 19.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позивачу має бути зарахований до страхового стажу у кратному розмірі з розрахунку один місць за три місяці період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки та населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 у справі № 348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі № 185/4140/17, від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Щодо іншої частини позовних вимог, а саме щодо скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.08.2025 №22651-20967/Л-02/8-1500/25, суд зазначає.

Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 р. затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок №22-1).

Згідно із пунктом 4.2 Порядку №22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування; з'ясовує наявніcть у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи.

При цьому, за правилами пункту 4.3 Порядку №22-1, рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що за результатами розгляду заяви особи територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів зобов'язаний прийняти відповідне рішення.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що у спірних правовідносинах ГУ ПФУ в Одеській області не приймалось рішення про відмову позивачу у зарахуванні страхового стажу у кратності.

У листі ГУ ПФУ в Одеській області за №22651-20967/Л-02/8-1500/25 від 12.08.2025 містилась інформація інформативного характеру та не містить інформації про відмову або задоволення заяви про зарахування стажу проходження військової служби на пільгових умовах.

Тобто, у даному випадку, вищезазначений лист пенсійного органу не є індивідуальним актом в розумінні КАС України, а відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог.

Таким чином, матеріали справи не містять жодного рішення у розумінні вимог Порядку №3-1 за наслідком розгляду відповідачем заяви позивача від 21.07.2025.

Враховуючи викладене позовна вимога ОСОБА_1 , в цій частині задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд зауважує, що відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Водночас, у відповідності до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи вищевикладене, на підставі зібраних та досліджених доказів, аналізу чинного законодавства, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково шляхом:

- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три за період з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023, з 13.12.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 19.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023, з 13.12.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 19.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі Hirvisaari v. Finland від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування правомірності вчинення оскаржуваних дій відповідачем суду не наведено та не надано.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства та судову практику, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною 1 ст. 139 КАС України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 9, 14, 243-246, 293, 295, 296 КАС, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 проходження військової служби на пільгових умовах - один місяць служби за три за період з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023, з 13.12.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 19.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації з 30.08.2022 по 07.09.2022, з 03.10.2022 по 11.10.2022, 20.10.2022 по 31.10.2022, з 01.11.2022 по 20.11.2022, з 22.11.2022 по 30.11.2022, з 03.12.2022 по 31.12.2022, з 14.01.2023 по 23.03.2023, з 13.12.2023 по 14.03.2024, з 12.04.2024 по 16.04.2024, з 30.04.2024 по 19.05.2024, з 17.05.2024 по 09.07.2024 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385);

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Міністерство оборони України (03186, м. Київ, просп. Повітряних Сил, буд. 6, код ЄДРПОУ 00034022).

Суддя Олена СКУПІНСЬКА