ЄУН № 201/3005/26
Провадження № 2-а/201/53/2026
Іменем України
11 березня 2026 року м. Дніпро
Суддя Соборного районного суду міста Дніпра Покопцева Д.О., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
06.03.2026р. ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2026р. для розгляду зазначеної позовної заяви визначено суддю Покопцеву Д.О.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини 1 статті 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Частиною 1 статті 25 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно з постановою КАС ВС від 05.10.2022р. у справі № 813/1813/18, при оскарженні індивідуальних актів, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вчинених щодо конкретної особи, діє альтернативна підсудність. Позивач має право обрати суд за своїм зареєстрованим місцем проживання/перебування (або місцезнаходженням) чи за місцезнаходженням відповідача, згідно з ч. 1 ст. 25 КАС України.
Позивач, на час звернення до суду з даним позовом, заначив своє місце проживання: АДРЕСА_1 , що відноситься до територіальної юрисдикції Соборного районного суду міста Дніпра.
Однак, під час перевірки матеріалів позовної заяви, позивачем доказів звернення до Соборного районного суду міста Дніпра на підставі ч. 1 ст. 25 КАС України не надано.
З урахуванням зазначеного, адміністративна справа територіально не підсудна Соборному районному суду міста Дніпра та в даному випадку застосуванню підлягають положення частини 1 статті 26 Кодексу адміністративного судочинства України щодо розгляду справи за місцезнаходженням відповідача.
Слід звернути увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Відтак подану заяву слід передати на розгляд Шевченківського районного суду міста Дніпра (за місцезнаходженням відповідача).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 25, 29, 171, 294 КАС України, суддя, -
Позовну ОСОБА_1 до Інспекції з питань контролю за паркуванням Дніпровської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, передати на Шевченківського районного суду міста Дніпра (місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, просп. Д. Яворницького, буд. 57).
Ухвала може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду впродовж 15 днів.
Суддя: Д.О. Покопцева