Ухвала від 11.03.2026 по справі 211/3124/24

Справа № 211/3124/24

Провадження № 1-кп/211/163/26

УХВАЛА

іменем України

11 березня 2026 року Довгинцівський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

секретар ОСОБА_2 ,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кривий Ріг клопотання захисника ОСОБА_3 про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_4 у зв'язку із закінченням строку давності, подане в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023041230002007 від 03.10.2023 відносно ОСОБА_4 , обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України,

за участю сторін кримінального провадження: прокурора - ОСОБА_5 , захисника- ОСОБА_3 , обвинуваченої - ОСОБА_4 ,

встановив:

відповідно до обвинувального акта, згідно із п. 3-7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» ЗУ «Про публічні закупівлі» установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Постановою Кабінету міністрів України від 12.10.2022 №1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі за текстом - Постанова КМУ від 12.10.2022 №1178) затверджено особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Відповідно до п. 9 Постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 під час здійснення публічних закупівель, передбачених цим пунктом, без використання електронної системи закупівель замовники повинні відповідно до Закону дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, зокрема максимальної економії, ефективності, запобігання корупційним діям і зловживанням, та за результатами їх здійснення за умови, що вартість закупівлі становить або перевищує 50 тис. гривень, оприлюднювати в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.

Згідно із п. 11 Постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 для здійснення закупівель товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких є меншою ніж 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких є меншою ніж 200 тис. гривень, робіт, вартість яких є меншою ніж 1,5 млн гривень, замовники можуть використовувати електронну систему закупівель відповідно до умов, визначених адміністратором електронної системи закупівель, у тому числі електронний каталог для закупівлі товарів. У разі здійснення таких закупівель без використання електронної системи закупівель замовник обов'язково дотримується принципів здійснення публічних закупівель, визначених Законом, вносить інформацію про таку закупівлю до річного плану та оприлюднює відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель.

Відповідно до п.п. 3 п. 13 Постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 придбання замовниками товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, може здійснюватися без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу для закупівлі товару у разі, коли: публічні закупівлі товарів, робіт і послуг здійснюються для проведення заходів із мобілізації та цивільного захисту.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, в Україні введено воєнний стан з 24.02.2022, що неодноразово продовжувався та Указами Президента від 12.08.2022 №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на строк 90 діб, від 07.11.2022 №757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» на 90 діб, тобто до 21.11.2022, і далі до теперішнього часу.

Згідно із п.п. 1.2 п. 1 рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 21.10.2022 №883 «Про внесення змін до Програми розвитку системи цивільного захисту в м.Кривому Розі на 2016-2024 роки» внесено зміни до Програми розвитку системи цивільного захисту в м. Кривому Розі на 2016-2024 роки, затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 24.12.2015 №60, а саме до п. 5, 10 напряму діяльності (пріоритетні завдання) 2 «Оптимізація цивільного захисту та вдосконалення системи реагування на надзвичайні ситуації» та розділу «Разом» у Заходах виконання Програми розвитку системи цивільного захисту в м. Кривому Розі на 2016-2024 роки.

Відповідно до п. 10 Програми розвитку системи цивільного захисту в м. Кривому Розі на 2016-2024 роки організація забезпечення джерелами резервного живлення (придбання генераторів з установленням та інших предметів, матеріалів, необхідних для їх роботи) та товарів для тепло-,водо-, електрозабезпечення тощо для комунальних підприємств, установ, закладів на випадок виникнення надзвичайних ситуацій, серед інших, покладено на Департамент освіти і науки виконавчого комітету Криворізької міської ради за рахунок бюджету Криворізької міської територіальної громади.

Приписами ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України встановлено, що контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 №275 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі» затверджено Примірну методику визначення очікуваної вартості предмета закупівлі (далі за текстом - Методика).

Відповідно до п. 1 розділу І Методики ця примірна методика застосовується для визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі товарів, робіт та послуг, закупівля яких здійснюється відповідно до положень ЗУ «Про публічні закупівлі» та має рекомендаційний характер.

Згідно із п. 2 розділу І Методики очікувана вартість, це - розрахункова вартість предмета закупівлі на конкретних умовах поставки із зазначенням інформації про включення/невключення до очікуваної вартості податку на додану вартість (ПДВ) та інших податків і зборів.

Відповідно до п. 3 розділу ІІ Методики визначення замовником очікуваної вартості складається з таких етапів визначення потреби в товарах, роботах, послугах, формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик, аналізу ринку, визначення вимог до умов поставки і оплати, а також визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.

У Методиці зазначено, що на стадії аналізу ринку доцільно використовувати як загальнодоступну інформацію щодо цін та асортименту товарів, робіт і послуг, яка міститься у відкритих джерелах (у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель "Prozorro" та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, тощо), так і інформацію, отриману шляхом проведення ринкових консультацій. Використання такого інструменту, як ринкові консультації, дозволяє визначити структуру ринку, ступінь конкуренції та можливі варіанти предмету закупівлі з урахуванням інновацій та нових технічних рішень.

Крім цього зазначено, що під час проведення ринкових консультацій замовники можуть направляти учасникам ринку повідомлення (анкети, запити, запрошення до обговорення тощо) з описом необхідних та бажаних вимог до предмета закупівлі, в яких, крім іншого, слід зазначати, що надсилання таких повідомлень (анкет, запитів, запрошень) не тягне за собою виникнення зобов'язань з боку замовника щодо надання переваг учасникам ринку, що брали участь в ринкових консультаціях. Зацікавлені учасники ринку надсилають свої пропозиції із зазначенням можливих варіантів, замовники опрацьовують та аналізують отримані пропозиції. За потреби замовники можуть організовувати зустрічі з зацікавленими постачальниками/підрядниками для консультацій та обговорення. Отримана замовниками під час ринкових консультацій інформація дозволить визначити оптимальні вимоги до предмета закупівлі з урахуванням актуальних пропозицій ринку та визначити обґрунтовану очікувану вартість.

Також зазначено, що водночас замовникам слід пам'ятати про неупереджене та рівне ставлення до учасників закупівлі незалежно від їх участі у ринкових консультаціях, що передували такій закупівлі, дотримання принципів недискримінації та прозорості. Крім того, інформація про проведення ринкових консультацій має бути відкрита для якомога ширшого кола учасників ринку. Це дозволить підвищити конкурентність закупівлі та запобігти можливим звинуваченням у наданні переваг певним учасникам.

У Методиці зазначено, що на стадії визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі спосіб розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі залежить від виду предмета закупівлі, його розповсюдженості на ринку, порядку формування цін на нього.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципом максимальної економії, ефективності та пропорційності.

Згідно із п. 11 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» замовники - суб'єкти, визначені згідно із статтею 2 цього Закону, які здійснюють закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до цього Закону.

Відповідно до п.п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про публічні закупівлі» до замовників, які здійснюють закупівлі відповідно до цього Закону, належать органи державної влади (орган законодавчої, органи виконавчої, судової влади), та правоохоронні органи держави, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, об'єднання територіальних громад.

Згідно із п. 35 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважена особа (особи) - службова (посадова) чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель згідно з цим Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту).

Відповідно до ч .1 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважена особа є відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів:

1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством;

2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб);

3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.

Згідно із ч. 6 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважена особа під час організації та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі повинна забезпечити об'єктивність та неупередженість процесу організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель в інтересах замовника.

Відповідно до ч. 7 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважена особа здійснює свою діяльність на підставі укладеного із замовником трудового договору (контракту) або розпорядчого рішення замовника та відповідного положення.

Згідно із ч. 10 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» уповноважена особа

1) планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;

2) здійснює вибір процедури закупівлі;

3) проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі;

3-1) оприлюднює в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель, у випадку здійснення закупівель відповідно до частини сьомої статті 3 цього Закону;

4) забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;

5) забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;

6) забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог цього Закону;

7) здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою.

Відповідно до ч. 2 ст. 44 ЗУ «Про публічні закупівлі» за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, відповідно до вимог цього Закону, та укладення договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель, визначених цим Законом, та за порушення вимог цього Закону службові (посадові) особи, уповноважена особа замовника та керівники замовників несуть відповідальність згідно із законами України.

Також встановлено, що відповідно до наказу начальника відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради ОСОБА_6 від 01.06.2021 № 18-к/тр ОСОБА_4 прийнято на посаду провідного фахівця централізованої бухгалтерії відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради.

Згідно із п. 1 наказу відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради від 14.03.2022 № 41 «Про призначення уповноваженої особи за проведення публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану» ОСОБА_4 призначено уповноваженою особою за проведення публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану.

Відповідно до наказу від 14.03.2022 № 41 введено в дію Положення про уповноважену особу з проведення конкурентних процедур закупівель, затверджене начальником відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради ОСОБА_6 (далі за текстом - Положення).

Згідно із п. 1.1 Положення це Положення розроблено відповідно до ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі» від 19.09.2019 № 114-XI (далі - Закон), визначає правовий статус, загальні організаційні та процедурні засади діяльності уповноваженої особи, а також її права, обов'язок та відповідальність.

Відповідно до п. 1.2 Положення уповноважена особа - працівник відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради (далі за текстом - відділ освіти), призначена відповідальною за організацію та проведення конкурентних процедур закупівель згідно зі ст. 12 Закону та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану (далі за текстом - Закупівлі), відповідно до діючого законодавства на підставі Наказів начальника Відділу освіти.

Згідно із п. 1.3 Положення метою діяльності уповноваженої особи є організація та проведення конкурентних закупівель та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану відповідно до діючого законодавства.

Відповідно до п. 1.4 Положення уповноважена особа у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України та іншими нормативно-правовими актами з питань публічних закупівель та публічних закупівель товарів, робіт і послуг в умовах воєнного стану, Положенням про відділ освіти та цим Положенням.

Згідно із п. 2.1 Положення уповноважена особа здійснює діяльність на підставі наказу начальника відділу освіти в межах повноважень, наданих таким наказом.

Відповідно до п. 2.8 Положення уповноважена особа під час виконання своїх функцій керується принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможців процедур закупівель.

Згідно із п. 2.9 Положення уповноважена особа в межах повноважень та покладених на неї обов'язків: складає та затверджує річний план закупівель та зміни до нього; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до вимог Закону; аналізує виконання договорів, укладених згідно з Законом; аналізує виконання договорів, укладених згідно із Законом.

Відповідно до п. 2.10 Положення уповноважена особа має право: вимагати та отримувати від службових осіб і структурних підрозділів відділу освіти інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель, оприлюдненням інформації та звітів з публічних закупівель.

Згідно із п. 2. 11 Положення уповноважена особа в межах покладених на неї повноважень зобов'язана: дотримуватися норм чинного законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення; дотримуватися нормативно-правових актів, затверджених на час дії воєнного стану в Україні; організовувати та проводити процедури Закупівель; забезпечувати рівні умови для всіх учасників процедур закупівель; у встановленому Законом порядку визначати переможців процедур Закупівель.

Відповідно до п. 2. 12 Положення уповноважена особа в межах покладених на неї обов'язків персонально відповідає: за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України; за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу за умови своєчасного надання необхідної інформації підрозділами-ініціаторами (внутрішніми замовниками); умисне порушення вимог, визначених Законом у сфері публічних закупівель.

Крім того, встановлено, що згідно із п.1 наказу відділу освіти Довгинцівської районної у місті ради від 03.10.2022 № 138 «Про затвердження переліку та обсягів закупівель товарів і послуг, що необхідно здійснити для забезпечення потреб відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради» затверджено перелік та обсяг закупівель товарів і послуг, що необхідно здійснити для забезпечення потреб відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради, у тому числі придбання дизельного генератора типу EnerSol SKD-10EB у кількості 3 шт.

Крім цього, ОСОБА_4 , як уповноважена особа, під особистий підпис ознайомлена з положенням про уповноважену особу з проведення конкурентних процедур закупівель, затвердженої начальником відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради.

Відповідно до п. 3 наказу відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради від 03.10.2022 № 138 «Про затвердження переліку та обсягів закупівель товарів і послуг, що необхідно здійснити для забезпечення потреб відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради» провідному фахівцю централізованою бухгалтерії ОСОБА_4 вказано забезпечити відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» дотримання таких принципів здійснення публічних закупівель: максимальна економія, ефективність; запобігання корупційним діям і зловживанням; ефективність використання коштів, результативність.

Таким чином, відповідно до приписів вищенаведених нормативних актів, ОСОБА_4 , як уповноважена особа, була наділена органом місцевого самоврядування спеціальним повноваженням на здійснення організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у тому числі на представництво інтересів відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради з питань закупівель, зокрема під час проведення перевірок і контрольних заходів, тобто правом вимоги, прийняття управлінських рішень з вибору процедури закупівель відділом освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель та вибору переможця процедури, тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України була службовою особою.

Так, ОСОБА_4 не пізніше 18.10.2022, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, будучи службовою особою - уповноваженою особою, відповідальною за проведення процедур закупівель на придбання товарів, робіт і послуг відділом освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, знаходячись на робочому місці за адресою: м.Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 16, де також знаходиться приміщення централізованої бухгалтерії відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради, діючи в порушення вимог та приписів вищенаведених нормативних актів, маючи реальну можливість діяти відповідно до їх вимог, проявляючи службову недбалість, тобто неналежно виконуючи свої службові обов'язки, що полягали у організації та проведенні процедур закупівлі «Дизельний генератор типу EnerSol SKD-10EB - 3 штуки», ДК код 021:2015-31120000-3 Генератори», прийнявши рішення у формі протоколу від 18.10.2022 №190 «Щодо прийняття рішення уповноваженою особою», яким вирішено здійснити спрощену закупівлю, та не здійснивши аналізу формування цін на предмет закупівлі, а саме дизельний генератор «EnerSol SKD-10EB» у кількості 3 шт., що визначено специфікацією, та не здійснивши аналізу ринку, тобто не використавши загальнодоступну інформацію щодо ринкової ціни предмету закупівлі, у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, не здійснивши ринкових консультацій, що дозволили б визначити структуру ринку, ступінь конкуренції, та не направши учасникам ринку відповідних повідомлень і не отримавши інших комерційних пропозицій, діючи від імені та в інтересах замовника - відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, безпідставно вибрала переможцем ФОП ОСОБА_7 з пропозицією 480 000 гривень за 3 одиниці товару, тобто 160 000 гривень за 1 одиницю товару, склавши при цьому відповідний протокол про розкриття тендерних пропозицій UA-2022-10-04-000222-a.

24.10.2022 між відділом освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради, в особі начальника відділу ОСОБА_6 , як замовником, діючи в межах повноважень та на підставі вищевказаних рішень уповноваженої особи ОСОБА_4 , що мали всі необхідні реквізити і підтверджували факти, що має юридичне значення та ззовні були оформлений правильно, однак щодо факту неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них ОСОБА_6 обізнаним не був, укладено з ФОП ОСОБА_7 , як виконавцем, договір від 24.10.2022 №161 про закупівлю товарів за державні кошти, предметом якого є постачання замовнику у власність товару ДК 021:2015 31120000 - 3 генератори «Дизельний генератор «EnerSol SKD-10EB» за ціною 160 000 гривень за 1 одиницю товару у кількості 3 одиниць на загальну суму 480 000 гривень.

Лише 21.11.2022, тобто через 28 діб в умовах так званого «блекауту», викликаного масованими атаками російської федерації на енергетичну систему України та в тому числі м.Кривого Рогу, вимушеною організацією роботи установ та підприємств міста в умова повної відсутності електропостачання, ФОП ОСОБА_7 було поставлено відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради обумовлені предметом договору від 24.10.2022 №161 дизельні генератори «EnerSol SKD-10EB у кількості 3 одиниці товару, що того ж дня прийняті за видатковою накладною № 2, на підставі якої складено платіжне доручення відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради від 25.10.2022 № 4, що свою чергу стало підставою для перерахунку з рахунку відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради №UA 458201720344251014100053153, відкритого у Державній казначейській службі України, на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 № НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» грошових коштів у сумі 480 000,00 гривень, з яких 149 868,00 гривень є безпідставно та зайво витраченими бюджетними коштами.

Крім того, ОСОБА_4 не пізніше 10.11.2022, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлений, будучи службовою особою - уповноваженою особою, відповідальною за проведення процедур закупівель на придбання товарів, робіт і послуг відділом освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, знаходячись на робочому місці за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Дніпровське шосе, 16, де також знаходиться приміщення централізованої бухгалтерії відділу освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради, діючи в порушення вимог та приписів вищенаведених нормативних актів, маючи реальну можливість діяти відповідно до їх вимог, проявляючи службову недбалість, тобто неналежно виконуючи свої службові обов'язки, що полягали у організації та проведенні процедур закупівлі «Дизельний генератор типу EnerSol SKD-10EB - 1 штука», з монтажем та пусконалагодженням, ДК код 021:2015-31120000-3 Генератори», прийнявши рішення у формі протоколу від 10.11.2022 №241 «Щодо прийняття рішення уповноваженою особою», щодо розгляду тендерної пропозиції та визнання переможцем ФОП ОСОБА_7 , не здійснивши аналізу формування цін на предмет закупівлі, а саме дизельний генератор «EnerSol SKD-10EB» у кількості 1 шт., що визначено специфікацією, та не здійснивши аналізу ринку, тобто не використавши загальнодоступну інформацію щодо ринкової ціни предмету закупівлі, у тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках, дані спеціалізованих інформаційно-аналітичних видань, офіційних статистичних видань, в тому числі іноземних, не здійснивши ринкових консультацій, що дозволили б визначити структуру ринку, ступінь конкуренції, та не направши учасникам ринку відповідних повідомлень і не отримавши інших комерційних пропозицій, діючи від імені та в інтересах замовника - відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, безпідставно вибрала переможцем ФОП ОСОБА_7 з пропозицією 160 000 гривень за 1 одиницю товару, склавши при цьому відповідний протокол про розкриття тендерних пропозицій UA-2022-11-01-003630-a.

16.11.2022 між відділом освіти виконкому Довгинцівської районної у місті ради, в особі начальника відділу ОСОБА_6 , як замовником, діючи в межах повноважень та на підставі вищевказаних рішень уповноваженої особи ОСОБА_4 , що мали всі необхідні реквізити і підтверджували факти, що має юридичне значення та ззовні були оформлений правильно, однак щодо факту неналежного виконання ОСОБА_4 своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них ОСОБА_6 обізнаним не був, укладено з ФОП ОСОБА_7 , як виконавцем, договір від 16.11.2022 №176 про закупівлю товарів за державні кошти, предметом якого є постачання замовнику у власність товару - дизельного генератора типу EnerSol SKD-10EB з монтажем та пусконалагодженням, ДК код 021:2015-31120000-3 Генератори», за ціною 160 000 гривень за 1 одиницю товару, на загальну суму 160 000 гривень.

22.11.2022, тобто через 6 діб в умовах так званого «блекауту», викликаного масованими атаками російської федерації на енергетичну систему України та в тому числі м. Кривого Рогу, вимушеною організацією роботи установ та підприємств міста в умова повної відсутності електропостачання, ФОП ОСОБА_7 було поставлено відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради обумовлені предметом договору від 16.11.2022 №176 дизельний генератор «EnerSol SKD-10EB у кількості 1 одиниця товару, що того ж дня прийняті за видатковою накладною № 2, на підставі якої складено платіжне доручення відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради від 23.12.2022 № 1, що свою чергу стало підставою для перерахунку з рахунку відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради №UA 458201720344251014100053153, відкритого у Державній казначейській службі України, на банківський рахунок ФОП ОСОБА_7 № НОМЕР_1 , відкритий в АТ КБ «ПРИВАТБАНК» грошових коштів у сумі 160 000,00 гривень, з яких 34 847,00 гривень є безпідставно та зайво витраченими бюджетними коштами.

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи службовою особою - уповноваженою особою, відповідальною за проведення процедур закупівель на придбання товарів, робіт і послуг відділом освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, спричинила Криворізькій міській територіальній громаді, в особі відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради, який є розпорядником грошових коштів, майнової шкоди на загальну суму 184 715,90 грн., що складає 147 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, встановлених діючим законодавством України на час скоєння злочину, та згідно із п. 4 примітки до ст. 364 КК України, вважається істотною шкодою.

Дії ОСОБА_4 кваліфіковані за ч. 1 ст. 367 КК України за ознаками: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди громадським інтересам.

В межах даного кримінального провадження прокурором в інтересах держави: потерпілої сторони Криворізької міської територіальної громади в особі відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради було подано цивільний позов до ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної шкоди, відповідно до прохальної частини якого просили стягнути на свою користь з відповідача 184 715,90 грн., який прийнято судом до спільного провадження із кримінальним провадженням.

В судовому засіданні захисником ОСОБА_3 заявлено клопотання про закриття провадження відносно ОСОБА_4 у зв'язку із закінченням строку давності притягнення її до кримінальної відповідальності.

Обвинувачена ОСОБА_4 підтримала клопотання захисника.

Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання захисника.

Вислухавши думку учасників кримінального провадження, суд доходить таких висновків.

Відповідно до положень п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

За правилами ст. 44 КК України, особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом.

За змістом ст.ст. 44, 49 КК України за наявності підстав, передбачених ч.1 ст.49 КК України, звільнення особи від кримінальної відповідальності є обов'язковим, якщо тільки вона сама проти цього не заперечує і відсутні підстави, передбачені ч. 1 ст. 49 КК України.

Так, згідно із п. 2 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: ... 2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років.

Перебіг давності зупиняється, якщо особа, що вчинила кримінальне правопорушення, ухилилася від досудового слідства або суду. У цих випадках перебіг давності відновлюється з дня з'явлення особи із зізнанням або її затримання, а з часу вчинення кримінального проступку - п'ять років. У цьому разі особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з часу вчинення кримінального правопорушення минуло п'ятнадцять років.

Відповідно до ст. 49 КК України звільнення від кримінальної відповідальності застосовується за наявності трьох умов: закінчення зазначених у законі строків, не вчинення протягом цих строків нового кримінального правопорушення певного ступеня тяжкості, не ухилення особи від слідства або суду.

Як встановлено судом, з моменту вчинення обвинуваченою ОСОБА_4 кримінального правопорушення минуло понад три роки. Підстави для зупинення або переривання перебігу давності матеріали кримінального провадження не містять, у зв'язку з чим, в силу п.2 ч.1 ст.49 КК України, вона підлягає звільненню від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності.

В засіданні обвинувачена ОСОБА_4 підтвердила, що правильно розуміє характер висунутого обвинувачення та правову кваліфікацію її дій за ч.1 ст.367 КК України, а тому, у суду відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності такої її позиції.

Будь-яких обставин, які згідно із правилами кримінального процесуального закону перешкоджали б суду прийняти процесуальне рішення за заявленим обвинуваченою клопотанням, судом не встановлено.

Таким чином, оскільки судом встановлені визначені кримінальним законом (п.2 ч.1 ст.49 КК України) підстави, суд, з урахуванням згоди обвинуваченої, доходить висновку про обґрунтованість клопотання і необхідність звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності.

Відповідно до положень ст.129 КПК України, ухвалюючи обвинувальний вирок, постановляючи ухвалу про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, суд залежно від доведеності підстав і розміру позову задовольняє цивільний позов повністю або частково чи відмовляє в ньому.

Таким чином, вирішити питання про заявлений цивільний позов прокурора в інтересах держави: потерпілої сторони Криворізької міської територіальної громади в особі відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради про стягнення з ОСОБА_4 матеріальної шкоди, при закритті провадження судом не вбачається за можливе, а тому його необхідно залишити без розгляду.

При цьому суд роз'яснює, що у відповідності до ч.7 ст. 128 КПК України особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред'явити його в порядку цивільного судочинства.

На підставі наведеного та керуючись ст.44, п.2 ч.1 ст.49 КК України, ст. 129, п.1 ч.2 ст.284, 285, 350, 369-372, 376, 395 КПК України, суд -

постановив:

клопотання захисника ОСОБА_3 - задовольнити.

ОСОБА_4 звільнити від кримінальної відповідальності за ч. 1 ст. 367 КК України на підставі ст.49 КК України, в зв'язку з закінченням строків давності.

Кримінальне провадження №12023041230002007 від 03.10.2023 відносно ОСОБА_4 , обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, на підставі ст.44, п.2 ч.1 ст.49 КК України та п.1 ч.2 ст.284 КПК України - закрити.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави, в особі Криворізької міської територіальної громади в особі відділу освіти виконавчого комітету Довгинцівської районної у місті ради до ОСОБА_4 про відшкодування матеріальної шкоди - залишити без розгляду, роз'яснивши позивачу право звернення до суду в порядку цивільного судочинства.

Ухвала суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошений 11 березня 2026 року о 15:00 год.

Суддя ОСОБА_1