Рішення від 10.03.2026 по справі 320/59386/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Київ справа №320/59386/25

Суддя Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку та відомостей про його розшук;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІНФОРМАЦІЯ_7) відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку та відомостей про його розшук;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити Обухівський відділ поліції ГУНП в Київській області про відсутність підстав для здійснення доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування вимог позову зазначено, що позивач перебуває на військовому обліку у відповідача ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ). У мобільному застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_7» щодо позивача відображаються записи: «Вас розшукує ІНФОРМАЦІЯ_8» та наявне правопорушення: «Не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_8». Дата звернення відповідача до Нацполіції - 24.04.2025. Позивач зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення і постанова про накладення адміністративного стягнення стосовно нього відсутні, що підтверджує відсутність законних підстав для внесення таких відміток. Крім того, позивач наголошує, що навіть формальне посилання відповідача на «порушення правил військового обліку» не може бути легітимною підставою для внесення відомостей у Реєстр, оскільки строки притягнення до відповідальності спливли. Позивач вважає, що відповідачем порушено право на повагу до приватного життя (ст. 32 Конституції, ст. 8 Конвенції), адже внесення статусів у державні реєстри без рішення компетентного органу є втручанням без правової підстави; право на свободу пересування (ст. 33 Конституції, ст. 2 Протоколу №4 до Конвенції), оскільки статус позивача «перебуває у розшуку» створює ризик незаконного затримання і перешкоджає в'їзду/виїзду з країни та позбавляє можливості реалізувати право на бронювання (Постанова КМУ №76 від 27.01.2023, у зв'язку з чим він змушений звернутися до суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 320/59386/25 передано на розгляд судді Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №320/59386/25, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами суддею Київського окружного адміністративного суду Парненко В.С. одноособово; витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 засвідчені належним чином копії: повістки з доказами направлення/вручення позивачу, неприбуття за якою стало підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.

Відповідно до частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.

В матеріалах справи наявний відзив на позовну заяву, згідно якого відповідач заперечує проти вимог позову у повному обсязі, оскільки позов ґрунтується на надуманих та завідомо неправдивих даних позивача. Відповідач наголошує, що під час здійснення оповіщення позивача за адресою, що була вказана ОСОБА_1 при оновленні своїх персональних даних, останнього не було. Інша адреса, за якою можна було б здійснити відповідачу оповіщення позивача, була відсутня. Тому повістку було залишено представником відповідача у хвіртці, про що свідчить запис на зворотному боці повістки. Оскільки на зазначену повістку позивач не явився, відповідна інформація була передана органам НП України про доставлення позивача для складення протоколу про адміністративне правопорушення шляхом формування електронного звернення через ЄДРПВР без можливості формування його паперового варіанту. Крім того, відповідач наголосив, що у позивача відсутній статус «перебуває у розшуку», а інформація «Вас розшукує ІНФОРМАЦІЯ_8» передбачає затримання та доставлення саме з метою складення протоколу про притягнення до адміністративної відповідальності. Даний запис, з пояснень відповідача, також не є перешкодою в'їзду/виїзду з країни, але воєнний стан, введений з 24.02.2022 тягне за собою певні обов'язки та обмеження прав громадян України. Відповідач також зазначив, що правопорушення було вчинено позивачем 21.04.2025, а тому строки притягнення позивача до відповідальності ще не пройшли.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно інформації мобільного додатку позивача «ІНФОРМАЦІЯ_7» станом на 25.11.2025, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 :

Категорія обліку: військовозобов'язаний;

ІНФОРМАЦІЯ_8: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ОСОБА_2 );

Адреса проживання: АДРЕСА_1 ; телефон: НОМЕР_2 ; email: ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

Дата уточнення даних: 13.05.2025; дані уточнено вчасно;

Причина звернення до Нацполіції: Не прибули за повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_8, дата звернення: 24.04.2025.

Як вбачається з скрин-шоту додатка «ІНФОРМАЦІЯ_7» позивача, у останнього наявна відмітка: «Вас розшукує ІНФОРМАЦІЯ_8».

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з статтею 17 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

За приписами статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Також Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію, яка проводиться на всій території України протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався. Станом на дату розгляду справи воєнний стан в Україні триває.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів регулює Закон України від 21.10.1993 № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон № 3543-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин).

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону № 3543-XII:

особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, сил оборони і сил безпеки, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і час демобілізації після закінчення воєнних дій (абзац п'ятий);

система військового обліку - сукупність систем військового обліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, які структурно складаються із керівників як організаторів ведення військового обліку, служб персоналу (посадових осіб), які безпосередньо ведуть військовий облік, об'єктів військового обліку - призовників, військовозобов'язаних, резервістів та засобів автоматизації процесів ведення військового обліку з використанням необхідних баз даних (реєстрів), визначених цим Законом та іншими законами України (абзац тринадцятий).

Відповідно до абзацу сьомого частини третьої статті 22 Закону № 3543-XII інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у ІНФОРМАЦІЯ_8 за місцем свого перебування або знаходження.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 12.03.1992 №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

За змістом частини першої, третьої та дев'ятої статті 1 цього Закону Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Підпунктом 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 у редакції на момент виникнення спірних відносин, далі - Порядок 1487) визначено, що військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до ІНФОРМАЦІЯ_8, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно п. 56 Порядку 1487, за зверненням районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8, органів СБУ та розвідувальних органів (яке має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), передбачені статтею 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", підставу (порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку; порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію), унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи), надісланим у вигляді набору даних шляхом електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів та єдиною інформаційною системою МВС, здійснює адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, до найближчого районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8, органів СБУ. У разі відсутності технічної можливості передачі даних такі звернення надсилаються в паперовій формі (додаток 20).

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі Порядок № 560, у редакції на час виникнення спірних відносин).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 560 за викликом районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (ІНФОРМАЦІЯ_8), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 560 виклик громадян до районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_8 чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

У повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

найменування районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

найменування посади, власне ім'я та прізвище, підпис посадової особи, яка видала повістку, та дата її підписання - для повісток, оформлених на бланку. Такі повістки скріплюються гербовою печаткою;

прізвище та власне ім'я керівника районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу, дата накладення кваліфікованого електронного підпису - для повісток, сформованих за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

реєстраційний номер повістки;

роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки (пункт 29 Порядку № 560).

Пункт 30 Порядку № 560 передбачає, що повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8.

У разі формування повістки за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів керівник районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування.

У разі оформлення повістки на бланку керівник районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу засвідчує її особистим підписом та скріплює гербовою печаткою.

Реєстраційний номер повістки фіксується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів або Журналі реєстрації виданих для оповіщення повісток за формою згідно з додатком 3.

Відповідно до пункту 34 Порядку № 560 повістка про виклик резервіста або військовозобов'язаного до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ може бути надіслана зазначеними органами військового управління (органами) засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення з повідомленням про вручення на адресу його місця проживання після завершення 60 днів, відведених законодавством на уточнення своїх облікових даних, у тому числі адреси місця проживання.

Відповідно до п. 35 Порядку № 560, представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення. Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, ІНФОРМАЦІЯ_8, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником ІНФОРМАЦІЯ_8 або поліцейським (п. 40 Порядку № 560).

Пунктом 41 Порядку №560 визначено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8 або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою ІНФОРМАЦІЯ_8 під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила ІНФОРМАЦІЯ_8 іншої адреси місця проживання.

На виконання ухвали суду від 09.12.2025 щодо витребування у відповідача засвідчених належним чином копій повістки та доказів її направлення/вручення позивачу, неприбуття за якою стало підставою для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку, відповідачем надано лише корінець повістки (розписку) про вручення.

За поясненнями відповідача, повістку було залишено у хвіртці за адресою проживання позивача, яку він зазначив під час оновлення своїх даних. Водночас, на виконання ухвали суду від 09.12.2025 відповідач не надав копії відповідної повістки. У зв'язку з цим, суд позбавлений можливості встановити, за якою саме адресою передбачалося вручення повістки позивачу.

При цьому, суд повторно наголошує, що в згідно п. 41 Порядку №560, належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного у разі вручення повістки є особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки.

З огляду на викладене, чинним законодавством не передбачено такого способу вручення повістки, про який повідомив відповідач.

Крім того, у матеріалах справи відсутні докази, які б підтверджували факт належного оповіщення позивача, зокрема: відеозапис вручення повістки або ознайомлення позивача з її змістом, відеозапис відмови позивача від її отримання, а також інформація з Журналу реєстрації виданих для оповіщення повісток, ведення якого передбачено Додатком 3 до Порядку №560.

Відповідно до зазначеного Порядку повістки підлягають реєстрації у журналі до початку проведення оповіщення, результати оповіщення фіксуються у цьому журналі, а повістки, які не були вручені, повертаються до органу, що їх видав. Водночас, такі відомості у матеріалах справи відсутні.

Як вбачається з наданої розписки до повістки №3174750 на ім'я ОСОБА_1 , вона є зворотною частиною повістки, оформленої на бланку за зразком, встановленим Додатком 1 до Порядку №560 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року №951).

Разом з тим, зазначена розписка не містить підпису позивача про її отримання, а містить лише зазначення дати - « 15.04.2025» у рядку «одержав».

Водночас судом не встановлено, а відповідачем не доведено, що повістку, на яку він посилається, було вручено позивачу у спосіб, передбачений чинним законодавством України. У матеріалах справи відсутні докази належного оповіщення позивача про необхідність з'явитися 21.04.2025 о 09:00 годині до ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також докази того, що позивач був обізнаний про обов'язок прибути у зазначений час та місце.

Суд зазначає, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.

Оскільки, за приписами частини восьмої, дев'ятої статті 5 Закону №1951-VIII «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (у редакції на час виникнення спірних відносин), органами ведення Реєстру є, зокрема, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) ІНФОРМАЦІЯ_8, відновлення порушених прав позивача належить здійснити шляхом зобов'язання відповідача, як орган ведення Реєстру, вчинити певні дії.

Відтак, суд відхиляє доводи відповідача щодо правомірності внесення відомостей до Реєстру стосовно порушення позивачем правил військового обліку через неявку позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 за повісткою, оскільки під час розгляду справи, встановлено неналежне повідомлення позивача про наявність повістки №3174750 про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_1 . Разом з тим, зміст відзиву відповідача на позовну заяву, як і долучена до відзиву розписка не містять жодних доказів щодо дійсного вручення позивачу відповідної повістки.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про необхідність зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІНФОРМАЦІЯ_7) відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку та відомостей про його розшук.

В контексті спірних правовідносин суд вважає за необхідне зазначити, що за наслідками розгляду даної справи, з урахуванням висновків суду, відповідач не буде позбавлений можливості відправлення позивачу повістки у спосіб, передбачений чинним мобілізаційним законодавством та який вважатиметься належним підтвердженням оповіщення військовозобов'язаного про виклик.

Щодо вимоги позивача зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити Обухівський відділ поліції ГУНП в Київській області про відсутність підстав для здійснення доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд зазначає наступне.

Згідно абзацу 16 пункту 79 Порядку №1487 ІНФОРМАЦІЯ_8 звертається в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_8, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 в розумінні Порядку №560 не був належним чином оповіщений про виклик повісткою до ІНФОРМАЦІЯ_8 на 21.04.2025 о 09:00 год., тому відповідач звернувся до органів Національної поліції для доставлення позивача, з метою складення протоколу про адміністративні правопорушення за відсутності порушення позивачем правил військового обліку, тобто без достатніх правових підстав, що прямо суперечить принципам законності, обґрунтованості та пропорційності дій суб'єктів владних повноважень, закріплених у статті 19 Конституції України та частині 2 статті 2 КАС України.

За таких обставин, суд вважає, що дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо направлення звернення до Обухівського відділу поліції ГУНП в Київській області для здійснення адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 , є протиправними.

Водночас, згідно абзацу 17 пункту 79 Порядку №1487, районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомляють Національній поліції про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо яких надсилалося звернення відповідно до вимог абзацу третього пункту 56 цього Порядку. Таке повідомлення має містити прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), адресу задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), дату народження, інші дані (за наявності), а також унікальний вихідний номер та кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи.

Отже, чинне законодавство містить інструменти, які надають можливість виправити недостовірні відомості в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також відкликати з органів Національної поліції запит на доставлення військовозобов'язаного.

У зв'язку з цим, суд вважає за необхідне зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомити Обухівський відділ поліції ГУНП в Київській області про відсутність підстав для здійснення доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стосовно доводів позивача щодо відсутності факту притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку, суд зазначає, що сама по собі наявність в застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_7» примітки «Порушення правил військового обліку» та перебування у зв'язку з цим у розшуку ІНФОРМАЦІЯ_8 не свідчить про вчинення особою адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлено ст.ст. 210, 210-1 КУпАП, та навпаки, передує складенню стосовно особи протоколу про адміністративне правопорушення та притягненню до адміністративної відповідальності.

Інших доводів та доказів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.

Таким чином, позов слід задовольнити повністю.

Щодо розподілу судових витрат.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір на суму 968,96 грн (квитанція №5363-9728-9093-2827) від 02.12.2025).

Суд звертає увагу, що, незважаючи на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 не є окремою юридичною особою, а є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_5 , останній є суб'єктом владних повноважень у розумінні КАС України та може бути відповідачем у спорі, пов'язаному із виконанням владних повноважень.

При цьому, визначення суб'єкта владних повноважень міститься у пункті 7 частини першої статті 4 КАС України та означає орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Даний висновок суду узгоджується із правовою позицією Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду, викладеного у постанові від 19.10.2022 у справі №522/22225/21.

Таким чином, понесені позивачем судові витрати у вигляді сплаченого судового збору на суму 968,96 грн підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі Першого відділу.

Керуючись ст.ст. 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити;

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі Першого відділу щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку та відомостей про його розшук;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі Першого відділу виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ІНФОРМАЦІЯ_7) відомості про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , правил військового обліку та відомостей про його розшук;

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі Першого відділу повідомити Обухівський відділ поліції ГУНП в Київській області про відсутність підстав для здійснення доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 грн за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_5 в особі Першого відділу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Парненко В.С.