Рішення від 10.03.2026 по справі 320/23527/25

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Київ справа №320/23527/25

Київський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Білоноженко М.А.,

розглянувши у приміщенні суду в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 )

доГоловного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄДРПОУ 22933548)

провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:

- Акціонерне товариство «Українська залізниця»;

- Міністерство розвитку громад та територій України;

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просила суд:

- визнати протиправним та скасувати винесене Відповідачем Рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров?ю, завдану працівникам об?єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України від 19.02.2025 №1285988334-2025-1;

- зобов?язати Відповідача призначити та виплатити мені одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров?ю як члену сім?ї загиблого працівника об?єкта критичної інфраструктури на підставі ст. 2 Закону №2980 у розмірі 1000000 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийнятого Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області рішення від 19.02.2025 №1285988334- 2025-1 про відмову в призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона щодо задоволення позову заперечила. По суті позовних вимог вказує, що за інформацією Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, яка надана на запит Головного управління, об'єкт, де стався нещасний випадок, до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесено. Таким чином, з урахуванням вимог частин 1, 2 статті 1 Закону №2980, пунктів 1, 2 Порядку виплати одноразової допомоги, позивач не має права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю особам з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, оскільки потерпілий працював на підприємстві, яке не внесено до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури.

Представник відповідача звертає увагу, що матеріали справи не містять, а позивачем не надано суду доказів того, що філія «Пасажирська компанія» АТ «Українська залізниця» внесено до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури. Отже, приймаючи рішення Головне управління діяло в межах наданих повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, відповідно позовні вимоги є безпідставними та такими що не підлягають до задоволення.

Представником третьої особи - Міністерством розвитку громад та територій України надано письмові пояснення, в яких останній зауважив, що надання інформації щодо об'єктів критичної інфраструктури внесених до Реєстру, до повноважень Мінрозвитку не належить.

Представник третьої особи - Акціонерного товариства «Українська залізниця» надало письмові пояснення, в яких зауважив, що початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури відбувся вже більше ніж через рік з дня настання нещасного випадку, який стався з батьком позивача 22.05.2022. Однак, з урахуванням принципу верховенства права, особа не може бути позбавлена у захисті порушеного права з підстав відсутності законодавства, яке б регулювало спірні правовідносини станом на час їх виникнення.

Розглянувши адміністративну справу, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

22.05.2022 з батьком позивача, ОСОБА_2 , провідником пасажирського вагона Філії «Пасажирська компанія» Акціонерного товариства «Українська залізниця» (далі - АТ «Укрзалізниця»), стався під час виконання трудових обов?язків згідно з трудовим розпорядком підприємства нещасний випадок, який було визнано комісією зі спеціального розслідування таким, що пов?язаний з виробництвом. Основна причина нещасного випадку: соціальний конфлікт (оголошена та неоголошена війна).

Це встановлено Актом спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 22 травня 2022 року о 13 год. 30 хв. у філії «Пасажирська компанія» Акціонерного товариства «Укрзалізниця», код згідно з ЄДРПОУ 41022900. Акціонерне товариство «Українська залізниця», код згідно з ЄДРПОУ 40075815 від 12.07.2022 за формою Н-1/ПІ (далі - Акт за формою H-1/1).

Філії «Пасажирська компанія» Акціонерного товариства «Укрзалізниця» (далі - Філія) має юридичну та фактичну адресу: 03049, м. Київ, вул. Уманська, буд. 8. Основним видом діяльності є «Пасажирський залізничний транспорт міжміського сполучення» (КВЕД 49.10).

До сфери управління Філії належить 24 виробничі підрозділи, у тому числі виробничий підрозділ «Вагонна дільниця станції Київ-Пасажирський», працівником якого був потерпілий Філія вказана суб?єктом господарювання, працівником якого є потерпілий.

Як слідує з Акту за формою Н-1/П, нещасний випадок 13 смертельним наслідком із моїм батьком, ОСОБА_2 , стався внаслідок ракетного удару, здійсненого збройними силами Російської Федерації по залізничній станції Малин регіональної філії «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця», у тамбурі вагону зав. №033 26279, призначеного для перевезення особового складу.

Як встановлено Актом за формою Н-1/П, потерпілий був залучений 21.05.2022 до перевезення особового складу. О 23 год. 00 хв. потяг у складі десяти порожніх пасажирських загонів вирушив до м. Коростеня через м. Житомир. 22.05.2022 потяг прибув на станцію «Коростень», де були здійснені маневрові роботи, після чого потяг у складі шести пасажирських та одного вантажного вагона вирушили до станції «Малин», куди прибув о 13 од. 20 хв. Близько 13 год. 30 хв. по станції «Малин» був нанесений ракетний удар збройними лами Російської Федерації, внаслідок якого пролунали вибухи та почалася пожежа, яку рятувальникам ДСНС вдалося ліквідувати ближче до 19 год. В результаті обстрілу залізнична станція та вагони, що перебували на коліях, зазнали ушкоджень. Під час ліквідації наслідків ракетного обстрілу було виявлено тіло провідника пасажирського вагона ОСОБА_2 .

За таких обставин батько позивача отримав несумісні з життям ушкодження внаслідок збройної агресії рф проти України.

У відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону України Закон №2980 одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров?ю, на яку має право особа у разі загибелі члена сім?ї з числа працівників об?єкта критичної інфраструктури згідно із цим Законом, встановлюється у розмірі 1 млн гривень.

Оскільки АТ «Укрзалізниця» відноситься до сектору залізничного транспорту, а отже і до об?єктів критичної інфраструктури, то позивача вирішила скористатися правом на ОГД і звернулася із заявою від 03.02.2025 до відповідача.

19.02.2025 позивач отримала від Головного управління Рішення про відмову. Зазначеним рішенням було вирішено відмовити мені у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров?ю, завдану працівникам об?єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України у разі загибелі (смерті) ІНФОРМАЦІЯ_1 мого батька ОСОБА_2 .

Таке рішення було ухвалене на підставі того, що підприємство, на якому стався нещасний випадок 22.05.2022 року, не внесене до Реєстру об?єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр). Відповідний висновок Головного управління грунтувалося на інформації, отриманій на запит Головним управлінням від Департаменту захисту критичної інфраструктури Адміністрації Державної служби спеціального зв?язку та захисту інформації України.

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернулась до суду з позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Закон України «Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України» №2980-IX від 20.03.2023 (далі - Закон №2980-IX) спрямований на підтримку деяких категорій осіб, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам, а у разі загибелі (смерті) зазначених осіб - на підтримку членів їхніх сімей.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2980-IX, право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю мають особи з числа працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування, які стали особами з інвалідністю у зв'язку з пораненням, каліцтвом, контузією або внаслідок захворювання, пов'язаних з виконанням посадових (службових, професійних) обов'язків у період військової агресії Російської Федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій або в районах, що піддавалися після цієї дати бомбардуванням, авіаударам та іншим збройним нападам.

Статтею 2 Закону №2980-IX встановлено, розмір одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю, на яку має право особа згідно із цим Законом, встановлюється у таких розмірах:

1) особам з інвалідністю I групи - 800 тисяч гривень;

2) особам з інвалідністю II групи - 500 тисяч гривень;

3) особам з інвалідністю III групи - 200 тисяч гривень;

4) у разі загибелі (смерті) - 1 мільйон гривень.

Згідно з ч.ч. 1 ст. 3 Закону № 2980-IX, одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю призначається і виплачується за рішенням органу, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Визначений Кабінетом Міністрів України орган безоплатно в порядку електронної взаємодії отримує необхідну інформацію від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів та банків даних, у тому числі з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо, про осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги.

Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних визначається розпорядником персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах або базах даних.

Частинами 3-8 статті 3 Закону Закону №2980-IX передбачено, що причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність, визначаються згідно із законодавством.

Якщо особа одночасно має право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, та одноразової грошової допомоги, одноразової страхової виплати або одноразової компенсації за шкоду життю та здоров'ю, встановлених іншими нормативно-правовими актами, виплата грошових сум здійснюється виключно в порядку та розмірах, визначених цим Законом.

Особи, які мають право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.

Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Такий порядок у частині прийняття адміністративних актів має відповідати положенням Закону України "Про адміністративну процедуру".

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю виплачується за рахунок коштів державного бюджету.

Відшкодування витрат державного бюджету на виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю здійснюється за рахунок стягнення цієї суми з держави-агресора відповідно до принципів і норм міжнародного права.

Статтею 4 Закону № 2980-IX передбачено, що призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю особі, а у разі її загибелі (смерті) - членам її сім'ї, не здійснюються:

1) якщо загибель (смерть), поранення, каліцтво, контузія, захворювання, які призвели до інвалідності, є наслідком: вчинення особою кримінального або адміністративного правопорушення; алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння; навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення до самогубства, встановленого судом);

2) у разі подання завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю.

Одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю не призначається особі, яка умисно позбавила життя чи вчинила замах на особу (осіб), яка (які) має (мають) відповідно до цього Закону право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або притягалася до адміністративної чи кримінальної відповідальності за вчинення правопорушення щодо загиблої (померлої) особи за рішенням суду, яке набрало законної сили.

У призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги може бути відмовлено або її виплата припинена чи призупинена особі, щодо якої рішенням суду, яке набрало законної сили, встановлено факт ухиляння від виконання обов'язку щодо утримання загиблої (померлої) особи за її життя.

27.12.2023 Кабінет Міністрів України постановою №1396 затвердив Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - Порядок №1396), який визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України (далі - одноразова грошова допомога за шкоду життю та здоров'ю), передбаченої Законом України "Про одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України" (далі - Закон).

Відповідно до 10 Порядку №1396, призначення і виплата одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю здійснюється на підставі таких документів та відомостей:

заяви кожної особи, яка має право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, або законного представника про призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю (за малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків, опікун, піклувальник або інший законний представник, за недієздатну особу або особу, цивільна дієздатність якої обмежена, - опікун або піклувальник відповідно);

копії особистого розпорядження (у разі наявності), засвідченої командиром/керівником підрозділу/керівником органу, в якому особа, зазначена в частині першій статті 1 Закону, служила/працювала, або нотаріусом;

копії паспорта громадянина України/тимчасового посвідчення громадянина України (для громадян України)/копії паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні (для іноземців та осіб без громадянства), відомості про унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

копії документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовились від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків відповідно до закону);

акта (копію нотаріально засвідченого акта) розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, що стався (сталося/сталася) згідно з додатком 11 до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (Офіційний вісник України, 2019 рік, № 34, ст. 1217), або акта (копію нотаріально засвідченого акта) спеціального розслідування нещасного випадку, що стався, за формою Н-1 згідно з додатком 11-1 до зазначеного Порядку (у разі їх наявності);

реквізитів рахунка в установі банку, відкритого на ім'я отримувача, а в разі виплати на користь малолітньої та/або неповнолітньої дитини - відкритого на ім'я одного з батьків, опікуна, піклувальника або іншого законного представника;

копії свідоцтва про шлюб або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу - для дружини/чоловіка загиблого (померлого);

копії рішення суду, яке набрало законної сили, що підтверджує факт проживання однією сім'єю, але не перебування у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, - для жінки/чоловіка загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для дітей загиблого (померлого);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для внуків загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);

копії свідоцтва про народження або витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження отримувача - для батьків загиблого (померлого);

довідки про навчання (для повнолітніх дітей, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти (в тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів та вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним рівнем освіти та продовженням навчання за іншим, за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення цих закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років);

копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (для осіб з інвалідністю);

копії рішення суду про обмеження цивільної дієздатності отримувача або визнання недієздатним отримувача (для осіб, цивільна дієздатність яких обмежена, та недієздатних осіб);

копії рішення суду або органу опіки та піклування про призначення отримувачу опікуна або піклувальника (для опікунів та піклувальників);

копії свідоцтва про смерть (для членів сім'ї загиблого (померлого);

довідки судово-медичної експертизи про причину смерті;

засвідченої копії рішення суду, що набрало законної сили, або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування отримувача на утриманні загиблого (померлого) (для членів сім'ї загиблого (померлого), що перебували на його утриманні).

Заява із сканованими копіями необхідних документів може бути подана в електронній формі через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України із використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Заява подається отримувачем особисто або його законним представником.

Заяви, подані отримувачами до різних уповноважених органів, передаються разом з документами, передбаченими цим пунктом, уповноваженому органу, яким розглядалася (розглядається) заява, подана першою.

Уповноважений орган безоплатно в порядку електронної взаємодії (за наявності технічної можливості) отримує необхідну інформацію про отримувачів від державних органів, які є власниками (розпорядниками, держателями, володільцями, адміністраторами тощо) інформаційних (автоматизованих), інформаційно-комунікаційних, комунікаційних і довідкових систем, реєстрів і банків даних, зокрема з Єдиного державного демографічного реєстру, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, Єдиного державного реєстру судових рішень, Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, банку даних про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім'ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів.

Порядок отримання інформації з реєстрів та інформаційних баз даних, зокрема через систему електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів у порядку, передбаченому законодавством, її структура і формат визначаються власником (розпорядником, держателем, володільцем, адміністратором тощо) персональних даних, що містяться у відповідних реєстрах чи базах даних.

За наявності електронної інформаційної взаємодії між Пенсійним фондом України та державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами або організаціями, у володінні яких перебуває інформація, необхідна для призначення одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, така інформація особами, які мають право на її виплату, не надається.

У разі відмови від отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю подається заява, справжність підпису на якій засвідчується нотаріально в установленому законодавством порядку.

Згідно з п. 11 Порядку №1396, після отримання заяви з документами працівник уповноваженого органу здійснює заходи з ідентифікації отримувача шляхом отримання з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 10 цього Порядку, перевіряє зміст і належне оформлення документів, відповідність викладених у них відомостей про отримувача, сканує документи, які надано в оригіналі, та повертає їх отримувачу.

Для підтвердження факту віднесення об'єкта інфраструктури, на якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, до об'єкта критичної інфраструктури працівник уповноваженого органу надсилає до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури на письмовий запит уповноваженого органу надається протягом 10 робочих днів з дати його надходження.

Відомості про об'єкти критичної інфраструктури з Реєстру об'єктів критичної інфраструктури містять інформацію з обмеженим доступом, захист якої забезпечується відповідно до вимог законодавства.

Для підтвердження наявності особистого розпорядження уповноважений орган надсилає до органу, в якому служить/працює (служила/працювала) особа, зазначена у частині першій статті 1 Закону, письмовий запит щодо надання інформації про наявність особистого розпорядження, оригінал якого зберігається в особовій справі.

Заява приймається уповноваженим органом за наявності документів, зазначених у пункті 10 цього Порядку.

Згідно з п.13 Порядку № 1396, заява розглядається уповноваженим органом протягом 10 робочих днів з дати її подання з усіма необхідними документами.

У разі подання письмового запиту до уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України датою початку розгляду заяви вважається дата отримання відповіді від уповноваженого органу у сфері захисту критичної інфраструктури України.

У разі відсутності необхідних документів для призначення одноразової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачених пунктом 10 цього Порядку, уповноважений орган приймає рішення про залишення заяви без розгляду та протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви, а в разі особистого звернення із заявою негайно (за можливості) вручає під розписку таке повідомлення особі, яка подала заяву, безпосередньо в уповноваженому органі.

Як встановлено судом, підставою для відмови позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги слугувало те, що за інформацією Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України об'єкт філія "Пасажирська компанія" АТ "Укрзалізниця" до Реєстру об'єктів критичної інфраструктури не внесений.

З цього приводу суд відмічає, що відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» від 16 листопада 2021 року № 1882-IX (далі - Закон України «Про критичну інфраструктуру») об'єкти критичної інфраструктури - об'єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам.

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про критичну інфраструктуру» реєстр об'єктів критичної інфраструктури - автоматизована система, що містить перелік найбільш важливої для життєдіяльності суспільства та держави критичної інфраструктури, щодо якої встановлюються особливі вимоги із забезпечення її безпеки та стійкості і здійснюється моніторинг їх дотримання.

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про критичну інфраструктуру» віднесення об'єктів до критичної інфраструктури здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.04.2023 №415 затверджено Порядок ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, включення таких об'єктів до Реєстру, доступу та надання інформації з нього, який визначає процедури формування і ведення Реєстру об'єктів критичної інфраструктури (далі - Реєстр), включення об'єктів критичної інфраструктури до Реєстру, внесення до нього інформації про об'єкти критичної інфраструктури та їх виключення, доступу та надання інформації з Реєстру.

Відповідно до п.4 цієї Постанови адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації під час воєнного стану, а також протягом дванадцяти місяців після його припинення чи скасування з дня набрання чинності цією постановою забезпечити:

- функціонування, формування і ведення Реєстру в автоматизованій системі, що забезпечує роботу як одномашинний однокористувачевий комплекс, який обробляє інформацію однієї або кількох ступенів обмеження доступу;

- внесення відомостей про об'єкти критичної інфраструктури до Реєстру.

Як вбачається з вищевикладеного, початок функціонування Реєстру об'єктів критичної інфраструктури відбувся більше ніж через рік з дня настання страхового випадку, який стався з позивачем 22.05.2022. Однак, з урахуванням принципу верховенства права, особа не може бути позбавлена у захисті порушеного права з підстав відсутності законодавства, яке б регулювало спірні правовідносини станом на час їх виникнення.

Суд вважає за потрібне звернути увагу відповідача на положення частини 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, якою установлено, що до завершення формування реєстру об'єктів критичної інфраструктури відповідно до Закону України «Про критичну інфраструктуру» перелік об'єктів критичної інфраструктури, на працівників яких поширюється дія цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України №1109 від 09.10.2020 «Деякі питання об'єктів критичної інфраструктури» (в редакції, чинній на 24.08.2022, далі - Постанова №1109) затверджено Перелік об'єктів критичної інфраструктури, серед яких до Сектору «транспорт і пошта» включено підсектор «залізничний транспорт», до типів основних послуг якого входять: «пасажирські залізничні перевезення», «вантажні залізничні перевезення», «експлуатація та технічне обслуговування залізниці», «забезпечення роботи вокзалів та вузлових станцій».

Окрім цього, постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 за №83 «Про затвердження об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» (далі - Постанова №83) затверджений перелік об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. АТ «Українська залізниця» включена в перелік об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (код згідно з ЄДРПОУ 40075815).

Як підтверджено відомостями, викладеними в Акті розслідування нещасного випадку, що стався 21.05.2022 о 23:00 год., філія «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» відноситься до енергетичної галузі, основним видом діяльності якої згідно КВЕД є 49.10 Пасажирський залізничний транспорт міжміського сполучення.

Відтак, з огляду на вказане, станом на 22.05.2022 філія «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця» відповідно до Постанови КМУ №1109 відносилася до переліку об'єктів критичної інфраструктури, адже страховий випадок з позивачем стався до введення в дію Реєстру об'єктів критичної інфраструктури, а відтак відповідачем під час прийняття оскаржуваного рішення мала бути врахована норма частиною 4 статті 6 Закону №2980-ІХ, чого безпідставно зроблено не було.

Також варто відмітити, що, як вже зазначалось вище, згідно п.2 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ право на отримання одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбаченої цим Законом, мають також особи, визначені частиною третьою статті 1 цього Закону, у разі загибелі (смерті) осіб, визначених частиною другою статті 1 цього Закону, у період з 24 лютого 2022 року до набрання чинності цим Законом (тобто до 01.05.2023).

До таких осіб, враховуючи досліджені вище матеріали справи, відноситься і позивач, оскільки як встановлено судом, ІНФОРМАЦІЯ_1 батько позивача - ОСОБА_2 , загинув під час виконання трудових обов'язків в філія «Пасажирська компанія» АТ «Укрзалізниця», що сталось безпосередньо пов'язано з військовою агресією російської федерації проти України в районах проведення після 24 лютого 2022 року воєнних (бойових) дій на території Дніпропетровської області. Поряд з цим в оскаржуваному рішенні відсутнє обґрунтування не врахування вказаних обставин, в розрізі норми п.1 ч.2 ст.6 Закону №2980-ІХ.

Враховуючи встановлені судом обставини у справі та досліджені докази суд доходить висновку, що подані позивачем разом із заявою документи у повному обсязі надавали змогу відповідачу встановити право позивача на призначення та виплату останньому одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ, а отже, рішення ГУ ПФУ у Київській області від 19.02.2024 №1285988334-2025-1 не відповідає критеріям правомірності, передбаченим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України та є протиправними.

З метою ефективного захисту права позивача на соціальний захист, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ у Київській області від 19.02.2024 №1285988334-2025-1 щодо відмови у призначенні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, передбачену Законом №2980-ІХ та зобов'язати відповідача призначити та виплатити позивачу таку допомогу.

Суд вважає необхідним також відмітити, що захист прав позивача саме в такий спосіб не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача, оскільки суд не втручається в дискреційні повноваження відповідача, не привласнює їх і не підміняє ГУ ПФУ у Київській області, а лише зобов'язує відповідача вчинити певні дії, що повністю відповідає вимогам діючого законодавства.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій та рішення. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до частини першої статті 139 КАС України.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 2, 72-77, 139, 241-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄДРПОУ 22933548) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати винесене Відповідачем Рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров'ю, завдану працівникам об'єктів критичної інфраструктури, державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України від 19.02.2025 №1285988334-2025-1.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська область, м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, буд. 10, код ЄДРПОУ 22933548) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу за шкоду життю та здоров'ю як члену сім'ї загиблого працівника об'єкта критичної інфраструктури на підставі ст. 2 Закону №2980 у розмірі 1000000 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Білоноженко М.А.