Рішення від 11.03.2026 по справі 280/790/26

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

11 березня 2026 року о/об 12 год. 00 хв.Справа № 280/790/26 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Виконавчого комітету Павлівської сільської ради (вул.Залізнична, буд.28, с.Павлівське, Запорізький район, Запорізька область, 70005; код ЄДРПОУ 25220731)

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Виконавчого комітету Павлівської сільської ради (надалі - відповідач), в якій позивач, з урахуванням уточнення, просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Павлівської сільської ради про відмову в проведенні реєстраційних дій №81605567 від 30.10.2025; 2) зобов'язати Виконавчий комітет Павлівської сільської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі заяви ОСОБА_1 від 22.10.2025.

У позовній заяві, з урахуванням уточнення, зазначено наступне: «… 1. 07.07.1997, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 та ОСОБА_1 в рівних частках приватизували об'єкт нерухомого майна розміщений за адресою: АДРЕСА_2 . Технічні характеристики об'єкта нерухомого майна: загальна площа - 106 кв.м., житлова площа - 50,2 кв.м. … 2. Василівське районне бюро технічної інвентаризації (далі за текстом - РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО, БТІ) здійснило державну реєстрацію права спільної власності в рівних частках: ОСОБА_2 - 1/5. ОСОБА_3 - 1/5. ОСОБА_4 - 1/5. ОСОБА_1 - 1/5. ОСОБА_1 - 1/5. Про що зроблено запис в реєстровій книзі під № 16-4. … 3. Право власності на нерухоме майно виникло в мене до 1 січня 2013 року, тобто до початку створення та функціонування Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (ДРРП), але реєстрація права власності була проведена БТІ відповідно до законодавства, що діяло на момент його виникнення. … 4. 22.10.2025 через веб портал Дія я звернувся до державного реєстратора прав на нерухоме майно із заявою про реєстрацію права власності у ДРРП із документами, які підтверджували факт реєстрації права власності на житло до 2013 року (правовстановлюючий документ на нерухоме майно та технічний паспорт). … 5. 22.10.2025 через нібито відсутності змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно мені було відмовлено в проведенні реєстраційної дії. … 6. Житло по якому я звернувся за державною реєстрацією в ДРРП було пошкоджене внаслідок бойових дій. Обов'язковою передумовою для отримання компенсації по програмі «єВідновлення» - є наявність відомостей про право власності на пошкоджене житло в ДРРП. … 7. Таким чином, наявність у мене оригіналу правовстановлюючого документа, оформленого до 01.01.2013 року відповідно до вимог законодавства, що діяло на той час, а також технічного паспорта, в якому містяться технічні характеристики об'єкта нерухомого майна свідчать про безпідставність відмови державного реєстратора у проведенні реєстраційної дії та призводить до необґрунтованого обмеження мого права на отримання компенсації за пошкоджене житло з огляду на наступне. … АРГУМЕНТ № 1: Долучені до цієї позовної заяви докази у своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що державний реєстратор мав вичерпну можливість безперешкодно дізнатись про необхідну для вчинення реєстраційних дій інформацію. Зокрема, але не виключно: - про правовстановлюючий документ, на підставі якого Заявник вважає себе власником (свідоцтво про право власності на житло); - про ідентифікаційні технічні характеристики нерухомого майна (технічний паспорт та/або відомості про технічні характеристики завершеного будівництвом об'єкта з ЄДЕССБ); - про дату та номер реєстрації у БТІ, що підтверджує факт реєстрації права власності відповідно до законодавства, чинного на момент його оформлення (зворотня сторона свідоцтва про право власності на житло). Отже, подані для державної реєстрації документи, що підтверджують набуття та реєстрацію права власності до 01.01.2013 року у своїй сукупності, могли забезпечити можливість належного встановлення набуття речового права на об'єкт нерухомості відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення. Однак, державний реєстратор не скористався такою можливістю та одразу прийняв оскаржуване рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій. Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Відповідач та його посадові особи повинні були дотримуватися принципу «ultra vires», який служить гарантією проти зловживань владою з боку місцевих та інших заснованих за законодавством органів, не дозволяючи їм виходити за межі своєї компетенції, передбаченої національним законом. АРГУМЕНТ № 2 Відмова в проведенні реєстраційної дії з боку державного реєстратора були зумовлені не діями чи бездіяльністю заявника, а неправильною оцінкою поданого пакету документів з боку державного реєстратора, який помилко прийшов до висновку про відсутність змоги встановити набуття речових прав на нерухоме майно у поданому пакеті документів та прийняв оскаржуване рішення. Таким чином, мене було фактично унеможливлено реалізувати право на державну реєстрацію права власності у ДРРП та пов'язане з ним право на компенсацію за пошкоджене житло по програмі «єВідновлення». Василівська міська територіальна громада починаючи з 26.02.2022 перебуває під тимчасовою окупацією Російської Федерації (Розділ ІІ переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією затверджений наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376). Звертаю увагу суду, що Василівська районна рада Запорізької області у своєму листі від 27.01.2026 № 01-59 повідомила, що внаслідок ворожого обстрілу міста Василівки, будівля, в якій знаходилося РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО була зруйнована, а архіви знищені. Підтвердити право власності на нерухоме майно, реєстрацію чи отримання копій документів та/або відомостей з реєстрових книг, що перебували у віданні РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО неможливо. АРГУМЕНТ № 3 На момент звернення до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо права власності), я був позбавлений можливості долучити інші документи, у т.ч. довідку з БТІ, що додатково підтверджувала б набуття та реєстрацію права власності до 01.01.2013 року, у зв'язку із знищенням архівів РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО. Отже, мною було подані усі можливі документи, що давали змогу державному реєстратору встановити набуття речових прав на нерухоме майно, що у свою чергу, унеможливлювало винесення рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій на підставі п. 4 ч. 1 ст. 24 ЗУ «Про державну реєстрацію». Компенсація за пошкоджене житло за програмою «єВідновлення» надається у разі, коли відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (абз. 3 п. 6 Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затверджено постановою КМУ від 21.04.2023 № 381 (далі - Порядком). Для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису, провести його реєстрацію (пп. 3 п.13 Порядку). …».

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем не подано до суду відзив на позовну заяву. Про розгляд справи відповідач повідомлявся належним чином.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.02.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 04.02.2026 прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог.

За ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

У Рішенні про відмову в проведенні реєстраційних дій від 30.10.2025 за №81605567 зазначено: «… Державний реєстратор прав на нерухоме майно Резніченко Олександр Євгенійович, Виконавчий комітет Павлівської сільської ради, Запорізька обл., розглянувши заяву від 23.10.2025 за реєстраційним номером 69570282 (далі - Заява) відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127, та Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року № 1141, встановив наявність обставин, які є підставою для відмови в проведенні реєстраційних дій: - подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, а саме: ВИРІШИВ: Відмовити у проведенні реєстраційних дій за Заявою у зв'язку із зазначеними вище обставинами. Це рішення може бути оскаржено відповідно до законодавства. …».

У листі Василівської районної ради Запорізької області від 27.01.2026 за №01-59 на адресу ОСОБА_5 зазначено: «… Василівська районна рада Запорізької області на Ваш запит від 27.01.2026 щодо підтвердження права власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_2 повідомляє наступне: державну реєстрацію прав власності на об'єкти нерухомого майна у Василівському районі Запорізької області, здійснювало РКП Бюро технічної інвентаризації Василівської районної ради Запорізької області ( ЄДРПОУ 22134936) До 24 лютого 2022 року архівні справи на паперових носіях щодо об'єктів нерухомого майна, зберігались в БТІ в м.Василівка Запорізької області за адресою б-р Центральний 6а. Від початку військового вторгнення (лютий 2022 року) населений пункт знаходиться на тимчасово окупованій території. Внаслідок ворожого обстрілу міста Василівки, будівля, в якій знаходилося КП БТІ Василівської районної ради Запорізької області була зруйнована. Від 24.02 .2022 РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО свою діяльність не здійснює . Підтвердження прав власності на нерухоме майно, реєстрацію чи отримання копій документів та/або відомостей з реєстрових книг, що перебували у віданні РКП «Василівське БТІ» ВРР ЗО не можливе. …».

Судом досліджено: Паспорт громадянина України СЮ302840; Свідоцтво про право власності на житло від 07.07.1997; Технічний паспорт на житловий будинок садибного типу від 09.12.2021; Талон-повідомлення єдиного обліку №10100 про прийняття і реєстрацію заяви (повідомлення) про кримінальне правопорушення та іншу подію; Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань по кримінальному провадженню 22022080000000027; інші документи, наявні у матеріалах даної адміністративної справи.

При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.

Указом Президента України від 24.02.2022 за №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан.

Згідно з ч.3 ст.10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом; відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав; відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації; виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом); наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України "Про санкції", які унеможливлюють проведення державної реєстрації прав; наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу; 2) перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, залишення заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; 3) під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії. Органи державної влади, підприємства, установи та організації зобов'язані не пізніше трьох робочих днів з дня отримання відповідного запиту державного реєстратора безоплатно надати запитувану інформацію в паперовій та (за можливості) в електронній формі. Особи, винні у порушенні строку надання інформації на запит державного реєстратора, несуть адміністративну відповідальність; 4) під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень; 5) відкриває та/або закриває розділи в Державному реєстрі прав, вносить до відкритого розділу або спеціального розділу Державного реєстру прав відповідні відомості про речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження; 6) присвоює за допомогою Державного реєстру прав реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна, об'єкту незавершеного будівництва, майбутньому об'єкту нерухомості у випадках, передбачених цим Законом; 7) виготовляє електронні копії документів, поданих у паперовій формі, та розміщує їх у реєстраційній справі в електронній формі у відповідному розділі Державного реєстру прав (у разі якщо такі копії не були виготовлені під час прийняття документів за заявами у сфері державної реєстрації прав); 8) формує за допомогою Державного реєстру прав документи за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав; 9) формує реєстраційні справи у паперовій формі; 9-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю; 10) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» підстави для відмови в державній реєстрації прав: (…); 4) подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження; (…).

Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.

За інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 11.03.2026 місцезнаходженням Районного комунального підприємства «Василівське бюро технічної інвентаризації» Василівської районної ради Запорізької області (ідентифікаційний код юридичної особи 22134936) є: Україна, 71601, Запорізька область, Василівський район, місто Василівка, бульвар Центральний, буд.6-А.

Відповідно до «Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», затвердженого 28.02.2025 наказом Міністерства розвитку громад та територій України №376, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786 - Василівська міська територіальна громада

Василівського району Запорізької області за винятком с.Кам'янське, с.Плавні з 26.02.2022 відноситься до території України тимчасово окупованої Російською Федерацією.

Тобто, місцезнаходженням Районного комунального підприємства «Василівське бюро технічної інвентаризації» Василівської районної ради Запорізької області є територія України тимчасово окупована Російською Федерацією.

Суд вважає, що позивачем було подано відповідачу документи, які дають змогу встановити «набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження».

З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що Рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 30.10.2025 за №81605567 суб'єктом владних повноважень прийнято не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже воно є не правомірним та підлягає скасуванню.

Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд вважає за можливе зобов'язати Виконавчий комітет Павлівської сільської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: Запорізька область, Василівський район, село Кам'янське, вул.Нова, буд.13, шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі заяви ОСОБА_1 від 22.10.2025.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява позивача підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Оскільки відповідачем у справі був Виконавчий комітет Павлівської сільської ради, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 1331 грн. 20 коп.

Разом із цим, позивач у позовній заяві просить суд понесені судові витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Виконавчого комітету Павлівської сільської ради (вул.Залізнична, буд.28, с.Павлівське, Запорізький район, Запорізька область, 70005; код ЄДРПОУ 25220731) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Виконавчого комітету Павлівської сільської ради про відмову в проведенні реєстраційних дій №81605567 від 30.10.2025.

Зобов'язати Виконавчий комітет Павлівської сільської ради здійснити державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на підставі заяви ОСОБА_1 від 22.10.2025.

Понесені судові витрати зі сплати судового збору залишити за позивачем.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 11.03.2026.

Суддя О.О. Прасов