11 березня 2026 року м. Ужгород№ 260/338/26
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 44106694) до товариства з обмеженою відповідальністю «Лігніт +» (90130, Закарпатська область, Хустський район, с. Ільниця, вул. Центральна, буд. 75, код ЄДРПОУ 38813765) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, -
Головне управління ДПС у Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Лігніт +», у якому просить надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Закарпатській області на погашення суми податкового боргу у розмірі 4785109,60 грн. за рахунок майна ТОВ «Лігніт +» вказаного в Актах опису майна від №112/13-02-15 від 05.11.2024 та №175/07-16-13-01-11 від 26.06.2025 та на яке поширюється право податкової застави.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за ТОВ «Лігніт +» обліковується в межах попередньо вжитих заходів, у порядку статті 95 Податкового кодексу України на погашення податкового боргу, непогашений податковий борг у розмірі 4785109,60 грн. Згідно Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 05.11.2025р. №94465139 та від 26.06.2025 року №97956532 на майно платника податків - відповідача, згідно акту опису майна було накладено податкову заставу. Позивачем були вжиті дії по стягненню коштів з рахунків відповідача шляхом винесення платіжних інструкцій на стягнення коштів. Однак, вказані заходи не призвели до повного погашення податкового боргу відповідача, через відсутність коштів на рахунках такого. У зв'язку з наведеним, позивач звернувся до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4785109,60 грн., за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 лютого 2026 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження у справі від 09.02.2026 року, а також копію адміністративного позову в електронному вигляді було надіслано відповідачу на офіційну адресу електронної пошти, та доставлено в електронний кабінет відповідно, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Відповідач відзив на позов у строк встановлений судом (п'ятнадцять днів з дня вручення йому ухвали про відкриття провадження у справі) не подав, як і будь-які докази у спростування позовних вимог.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Лігніт +» внесене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та перебуває на обліку в контролюючому органі, як платник податків та зборів.
За ТОВ «Лігніт +» обліковується в межах попередньо вжитих заходів, у порядку статті 95 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на погашення податкового боргу, непогашений податковий борг у розмірі 4785109,60 грн в т.ч. пеня у розмірі 136788,88 грн за платежами:
- 11010100 «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді З/П» у розмірі 1365228,63 грн. в т.ч. пеня у розмірі 106480,71 грн.;
- 11011000 «Військовий збір» у розмірі 22195,64 грн. в т.ч. пеня у розмірі 3403,39 грн.;
- 11021000 «Податок на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства» у розмірі 322,98 грн.;
- 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» у розмірі 3397362,35 грн. в т.ч. пеня у розмірі 26904,78 грн.
У зв'язку з несплатою узгоджених сум, відповідачу на підставі пункту 59.1 статті 59 ПК України, виставлено податкову вимогу № 0002886-1303-0716 від 06.09.2025 року про наявність податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями, яку надіслано на адресу відповідача засобами поштового зв'язку рекомендованим повідомленням №0940003859465 та вручено 04.10.2024 року.
У відповідності до пункту 89.1 статті 89 ПК України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно пункту 89.3 статті 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку застосування податкової застави податковими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 16.06.2017 №586 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.07.2017 за №859/30727 (далі - Порядок), опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення про опис майна у податкову заставу, яке приймається керівником податкового органу (його заступником або уповноваженою особою). Рішення про опис майна у податкову заставу надається платнику податків, що має податковий борг.
Головним управлінням ДПС у Закарпатській області було прийнято рішення від 30.10.2024 року №518/13-02-14 про опис майна в податкову заставу ТОВ «Лігніт +», яке вручено відповідачу - 30.10.2024 року, згідно підпису керівника.
На підставі рішення заступника начальника Головного управління ДПС у Закарпатській області від 30.10.2024 року №518/13-02-14 Головним управлінням складено наступні акти опису майна:
- №112/13-02-15 від 05.11.2024 року та проведено опис майна, а саме: готова продукція - вугілля дроблене буре фр. (0-40) згідно видаткової накладної №00036 від 30.10.2024 року. Кількість 750 тон. Вартість одиниці 2800 грн. Загальна вартість 2100000,00 грн;
- №175/07-16-13-01-11 від 26.06.2025 року та проведено опис майна, а саме: готова продукція - вугілля дроблене буре фр. (0-40) згідно видаткової накладної №00002 від 28.05.2025 року. Кількість 860 тон. Вартість одиниці 2800 грн. Загальна вартість 2408000,00 грн.
Акти опису майна №112/13-02-15 від 05.11.2024 року та №175/07-16-13-01-11 від 26.06.2025 року, зі сторони контролюючого органу підписані податковим керуючим, зі сторони відповідача підписані керівником відповідача. Примірники актів опису майно вручено відповідачу, згідно підпису керівника відповідача.
Згідно Витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 05.11.2024 року №94465139 та від 26.06.2025 року №97956532, на майно платника податків - відповідача, згідно вказаного вище акту опису майна, було накладено податкову заставу.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з платника податків у рахунок погашення податкового боргу, згідно статті 95 ПК України здійснюється у спосіб стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів (абзац перший пункту 95.3 статті 95 ПК України).
У відповідності до абзацу 2 пункту 95.5 статті 95 ПК України у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошових зобов'язань та/або пені, визначених платником податків у податкових деклараціях або уточнюючих розрахунках, що подаються контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутності/наявності у меншій сумі непогашеного зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У таких випадках рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи.
На виконання абзацу першого пункту 95.3, абзацу другого пункту 95.5 статті 95 ПК України, позивачем вживались заходи на погашення податкового боргу відповідача шляхом стягнення коштів з рахунків відповідача.
Так, рішенням заступника начальника Головного управління від 24.05.2024 року №109/4-0716 вирішено стягнути кошти з рахунків відповідача у розмірі 377467,62 грн.
Також, рішенням заступника начальника Головного управління від 22.07.2024 року №152/4-0716 вирішено стягнути кошти з рахунків відповідача у розмірі 316650,15 грн.
Також, рішенням заступника начальника Головного управління від 01.05.2025 року №87/4-0716 вирішено стягнути кошти з рахунків відповідача у розмірі 1595229,02 грн.
Також, рішенням заступника начальника Головного управління від 16.12.2025 року №217/4-0716 вирішено стягнути кошти з рахунків відповідача у розмірі 1174611,91 грн.
Також, рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 16.05.2025 року по справі №260/1073/25 стягнуто з ТОВ «Лігніт +» податковий борг у розмірі 1387747,25 грн.
Враховуючи наведене, податковий борг відповідача попередньо охоплений вжитими заходами на стягнення коштів, у порядку статті 95 ПК України.
На підставі вказаних рішень, були вжиті дії по стягненню коштів з рахунків відповідача шляхом винесення платіжних інструкцій на стягнення коштів.
Так, з 20.08.2025 року формування контролюючим органом платіжних інструкцій на стягнення коштів здійснюється в електронній формі, у відповідності до Порядку інформаційної взаємодії Державної податкової служби України, Державної казначейської служби України та надавачів платіжних послуг під час передавання платіжних інструкцій на стягнення коштів в електронній формі (далі - Порядок). У відповідності до пункту 2-3 розділу II Порядку, обмін електронними документами між Казначейством та надавачами платіжних послуг платника під час передавання платіжних інструкцій здійснюється з використанням системи електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП НБУ). Створення електронного документа завершується накладенням на нього кваліфікованого електронного підпису та/або печатки.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІІ Порядку, територіальний орган ДПС опрацьовує сформовані платіжні інструкції шляхом накладення на них кваліфікованих електронних підписів уповноважених осіб та печатки територіального органу ДПС.
Згідно пункту 3 розділу III Порядку, підписані платіжні інструкції відображаються в електронному журналі платіжних інструкцій, який ведеться в ІКС ДПС та забезпечує можливість відстеження стану виконання платіжних інструкцій відповідно до отриманих від Казначейства повідомлень. ДПС невідкладно забезпечує передачу до Казначейства підписаних територіальними органами ДПС платіжних інструкцій відповідно до процедури взаємодії ІКС ДПС та Казначейства.
Відповідно до пункту 8 розділу III Порядку, Казначейство після успішної автоматичної перевірки реквізитів платіжних інструкцій невідкладно направляє засобами СЕП НБУ зазначеним у них надавачам платіжних послуг платника повідомлення, які містять в собі платіжні інструкції, про що невідкладно інформує ДПС шляхом направлення відповідного повідомлення щодо кожної платіжної інструкції.
З урахування наведеного, контролюючим органом прийнято та направлено, як паперові так і електронні платіжні інструкції про стягнення коштів за періоди: з листопада 2024р. по травня 2025р. у кількості 20 примірників; 29.10.2025р. у кількості 6 примірників; 17.11.2025р. у кількості 6 примірників; 18.12.2025р. у кількості 11 примірників; 19.01.2026р. у кількості 7 примірників. Загальна кількість прийнятих на направлених платіжних інструкцій складає 50 примірників.
Однак, вказані заходи не призвели до повного погашення податкового боргу відповідача, через відсутність коштів на рахунках такого.
Так, за рахунок указаних заходів та за рахунок самостійної сплати боржником, виходячи із розрахунку податкового боргу із нарахованої суми податкового боргу у розмірі 4788874,06 грн. (4652085,18 грн. (нараховано) + 136788,88 грн. (пеня)) частково погашено податковий борг у розмір 3764,46 грн. Залишок непогашеного податкового боргу в межах попередньо вжитих заходів складає 4785109,60 грн. (4788874,06 грн. - 3764,46 грн.)
Вищенаведене свідчить про недостатність (відсутність) коштів на рахунках відповідача для погашення суми боргу платника, та є підставою для звернення до суду щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4785109,60 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Як вже було зазначено вище, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі (пункт 95.1 статті 95 ПК України).
Згідно підпункту 20.1.34. пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Також, згідно підпункту 20.1.34-1.пункту 20.1. статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право звертатися до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Таким чином, звернення до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу або його частини за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі, є одним із видів заходів щодо стягнення сум податкового боргу.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Закарпатській області про надання дозволу на погашення суми податкового боргу у розмірі 4785109,60 грн., за рахунок майна ТОВ «Лігніт +», вказаного в акті опису майна та на яке поширюється право податкової застави, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, код ЄДРПОУ 44106694) до товариства з обмеженою відповідальністю «Лігніт +» (90130, Закарпатська область, Хустський район, с. Ільниця, вул. Центральна, буд. 75, код ЄДРПОУ 38813765) про надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків - задовольнити.
Надати дозвіл Головному управлінню ДПС у Закарпатській області на погашення суми податкового боргу у розмірі 4785109,60 грн. (чотири мільйони сімсот вісімдесят п'ять тисяч сто дев'ять гривень шістдесят копійок), за рахунок майна товариства з обмеженою відповідальністю «Лігніт +», вказаного в актах опису майна від №112/13-02-15 від 05.11.2024 року та №175/07-16-13-01-11 від 26.06.2025 року, та на яке поширюється право податкової застави.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяЯ. М. Калинич