10 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/15634/23
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить: визнати протиправними дії Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області щодо невиконання вимог пунктів 25, 30 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 року, під час стягнення коштів за рішенням Житомирського районного суду Житомирської області від 21.12.2020 року та зобов'язати не проводити платежі за платіжними дорученнями Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 25 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що на виконанні Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області з 06.09.2022 перебуває виконавчий лист від 05 квітня 2021 про стягнення з Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь ОСОБА_1 , заборгованість за договором купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва від 19.12.2019 року та договором купівлі-продажу земельної ділянки від 19.12.2019 року у розмірі 16 395 485 (шістнадцять мільйонів триста дев'яносто п'ять тисяч чотириста вісімдесят п'ять) гривень. Станом на 01.06.2023 рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2020 року не виконано. Всупереч наведеному у період з 01.12.2022 по 25.04.2023 відповідач провів платежі боржника - Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області: з рахунку НОМЕР_1 згідно трансакцій перераховано грошові винагороди, як оплата послуг, наданих за цивільно-правовими договорами на загальну суму 430 145 (чотириста тридцять тисяч сто сорок п'ять) гривень. У той же час, за період з 01.12.2022 по 01.06.2023 на виконання рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2020 року було перераховано 314.55 грн. Вищевказані обставини свідчать про те, що відповідальні посадові особи УДКС України у Житомирському районі Житомирської області протиправно проводять платежі не передбачені пунктом 25 Порядку №845 на час здійснення безспірного списання коштів з рахунку боржника Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та постановлено розгляд справи провадити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позовних вимог у зв'язку з їх необґрунтованістю та безпідставністю.
У свою чергу, позивач подав до суду відповідь на відзив, у якій просить задовольнити позовні вимоги, з мотивів, викладених у позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Встановлено, що на виконанні в Управлінні Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області з 06.09.2022 перебуває виконавчий лист від 05 квітня 2021 про стягнення з Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області на користь ОСОБА_1 , заборгованість за договором купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва від 19.12.2019 року та договором купівлі-продажу земельної ділянки від 19.12.2019 року у розмірі 16 395 485 (шістнадцять мільйонів триста дев'яносто п'ять тисяч чотириста вісімдесят п'ять) гривень.
Як зазначає позивач, станом на 01.06.2023 рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2020 року не виконано.
У період з 01.12.2022 по 25.04.2023 відповідач провів платежі боржника - Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області: з рахунку НОМЕР_1 згідно трансакцій перераховано грошові винагороди, як оплата послуг, наданих за цивільно-правовими договорами на загальну суму 430 145 (чотириста тридцять тисяч сто сорок п'ять) гривень. У той же час, за період з 01.12.2022 по 01.06.2023 на виконання рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 21 грудня 2020 року було перераховано 314.55 грн.
Вважаючи, що відповідальні посадові особи УДКС України у Житомирському районі Житомирської області протиправно проводять платежі не передбачені пунктом 25 Порядку №845 на час здійснення безспірного списання коштів з рахунку боржника Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України.
Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно із статтею 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Відповідно до приписів пункту 12 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетними установами є органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Пунктом 9 розділу VІ Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України передбачено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету: 1) рішення суду про стягнення (арешт) коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) виконується виключно Казначейством України.
Безспірне списання коштів державного бюджету (місцевих бюджетів) здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі - рішення про стягнення коштів), прийнятих судами визначає Порядок №845.
Відповідно до пункту 2 Порядку №845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами (далі - органи Казначейства) рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/ або державних органів на підставі виконавчих документів.
Порядок безспірного списання коштів з рахунків боржника визначено пунктами 24 34 Порядку №845.
Пунктом 25 Порядку №845 передбачено, що безспірне списання коштів з рахунку боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
Положеннями пункту 25 Порядку №845 передбачено виключний перелік платежів боржника, які можуть проводитися на час здійснення безспірного списання коштів.
Відповідно до пункту 28 Порядку №845 орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа на підставі документів, поданих стягувачем, визначає коди класифікації видатків бюджету і рахунки, з яких проводиться безспірне списання коштів.
З дня визначення кодів класифікації видатків бюджету та рахунків орган Казначейства повідомляє боржнику або бюджетній установі, що здійснює централізоване обслуговування боржника, про здійснення безспірного списання коштів з рахунків боржника та не проводить платежі, крім платежів, які визначені у пункті 25 цього Порядку.
Так, пунктом 25 Порядку №845 передбачено виключний перелік платежів боржника, які можуть проводитися на час здійснення безспірного списання коштів, а саме: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України; із сплати податків і зборів, у тому числі судового збору; поштових послуг під час здійснення переказу коштів із соціальних виплат, передбачених державним бюджетом на відповідний рік (у тому числі пенсій всіх видів та поштових послуг з доставки та виплати сум компенсаційних виплат); за видатками спеціального фонду відповідного бюджету на оплату праці та нарахування на заробітну плату, придбання медикаментів, забезпечення продуктами харчування, оплату комунальних послуг та енергоносіїв; з рахунків із спеціальним режимом використання; за рахунок позик/грантів за міжнародними договорами; у випадку, встановленому абзацом другим пункту 30 цього Порядку.
Відповідно до положень ч.2 ст. 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету визначаються видатки загального фонду на: оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; обслуговування державного (місцевого) боргу; соціальне забезпечення; поточні трансферти місцевим бюджетам; підготовку кадрів закладами фахової передвищої та вищої освіти; забезпечення осіб з інвалідністю технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування; наукову і науково-технічну діяльність; роботи та заходи, що здійснюються на виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему, та роботи з посилення бар'єрних функцій зони відчуження, а також роботи та заходи з фізичного захисту ядерних установок та ядерних матеріалів; компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла; заходи, пов'язані з обороноздатністю держави, що здійснюються за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету; здійснення розвідувальної діяльності; оплату послуг з охорони державних (комунальних) закладів культури; оплату енергосервісу; виплати за державними деривативами; програму державних гарантій медичного обслуговування населення; середньострокові зобов'язання у сфері охорони здоров'я.
Пунктом 29 Порядку №845 визначено, що у разі неможливості визначення кодів класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких проводиться безспірне списання коштів, орган Казначейства не пізніше двох робочих днів з наступного робочого дня після надходження виконавчого документа надсилає до боржника або бюджетної установи, що здійснює централізоване обслуговування боржника, запит для встановлення відповідних даних із зазначенням строку надання відповіді.
Згідно з пунктом 30 Порядку №845 на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 25 цього Порядку.
1.2 Норми Податкового кодексу України чітко розрізняють такі види доходів як заробітна плата та винагорода нарахована (виплачена) відповідно до умов цивільно- правового договору.
Зокрема, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: (п.164.2. ст.164 Податкового кодексу України)
Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту); (п.п.164.2.1. п.164.2. ст.164 Податкового кодексу України).
Суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору; (п.п.164.2.2. п.164.2. ст.164 Податкового кодексу України).
1.3 За положеннями Порядку №845 безспірне списання коштів за рішенням судів здійснюється з рахунків боржника у межах відкритих асигнувань, а в разі їх відсутності територіальний орган Держказначейства надсилає боржнику вимогу, якою зобов'язує здійснити дії, спрямовані на виконання рішення суду та пошук відкритих асигнувань і на весь період безспірного списання зупиняє проведення платежів з рахунка боржника, які не передбачені пунктом 25 цього Порядку.
Виплату винагороди за цивільно-правовими договорами не може бути віднесено до жодного з пунктів виключного переліку платежів боржника, які можуть проводитися на час здійснення безспірного списання коштів, передбаченого положеннями пункту 25 Порядку №845.
Таким чином, Порядком №845 передбачений певний алгоритм дій та заходів відповідача щодо виконання виконавчих документів за рішенням суду.
Як вже зазначалося, в Управлінні Казначейства на виконанні перебуває виконавчий лист Житомирського районного суду Житомирської області по справі № 278/1089/20 щодо стягнення з Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області (код ЄДРПОУ 04348409) на користь ОСОБА_1 заборгованості за договором купівлі-продажу об'єкта незавершеного будівництва від 19.12.2019 року та договором купівлі-продажу земельної ділянки від 19.12.2019 року у розмірі 16 395 485,00 грн.
З метою виконання вищевказаного виконавчого листа Управлінням Казначейства вживались заходи, передбачені Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок), щодо стягнення коштів з боржника, який зазначений у виконавчому листі, а саме: відповідно до пункту 29 Порядку боржнику неодноразово направлялися запити для встановлення даних, згідно з якими Управління вимагало визначити код програмної класифікації видатків та кредитування, код економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких необхідно проводити списання коштів по вищезазначеному виконавчому листу.
У відповідь на запити Управління, Оліївська сільська рада Житомирського району Житомирської області (далі - боржник) не надавала запитувану Управлянням Казначейства інформацію та зазначала, що не вбачає законних підстав для виконання вищевказаного виконавчого листа. Управління Казначейства у відповідь повідомило про відсутність підстав для відкладення виконання та в черговий раз вимагало від боржника визначити код класифікації видатків та кредитування, код економічної класифікації видатків бюджету або рахунків, з яких необхідно проводити списання коштів по вищезазначеному виконавчому листу.
Відповідно до п. 30 Порядку на період встановлення даних, зазначених у пункті 29 цього Порядку, не проводяться платежі за платіжними дорученнями боржника або бюджетної установи щодо операцій, пов'язаних із централізованим обслуговуванням боржника, за всіма рахунками, кодами класифікації видатків бюджету, крім платежів, зазначених у пункті 25 цього Порядку.
Згідно платіжного доручення від 28.09.2022 №1 в призначенні якого вказано: «0117321;3122; сплата основного боргу за позовом ОСОБА_1 ,рішення Житомирського районного суду Житомирської області №278/1089/20 від 01.07.2021» здійснено перерахування коштів в сумі 78572,00 грн.
Згідно платіжної інструкції від 27.04.2023 №1 в призначенні якого вказано: «0110150;2800; стягнення заборгованості за позовом ОСОБА_1 , рішення Житомирського районного суду Житомирської області Справа №278/1089/20 від 01.07.2021р;;.» здійснено стягнення коштів в сумі 314,55 грн.
22.05.2023 боржником надано лист, згідно якого списання коштів по Виконавчому листу потрібно здійснювати по КПКВК місцевих бюджетів 0117321 «Будівництво1 освітніх установ та закладів», КЕКВ 3122 «Капітальне будівництво (придбання) інших об'єктів» та відповідного рахунку за спеціальним фондом (інші кошти спеціального фонду) місцевого бюджету.
22.05.2023 боржником до Управління Казначейства направлено лист (який фактично надійшов до Управління Казначейства 23.05.2023) щодо надання завіреної копії рішення сесії Оліївської сільської ради Житомирського району Житомирської області від 31.03.2023 № 832, яким затверджено програму «Про забезпечення виконання Оліївською сільською радою судових рішень та пов'язаних із ними стягнень на 2023 2027 роки».
П.25 Порядку передбачено, що у разі наявності у боржника або головного розпорядника бюджетних коштів окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому положення пунктів 28 - 34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.
Відповідно до Програми визначено боржника - Оліївську сільську раду Житомирського району Житомирської області та КПКВК для здійснення списання коштів згідно виконавчих документів, а саме 0117321 «Будівництво освітніх установ та закладів» (КЕКВ, рахунок та фонд бюджету у програмі не зазначено), а також призначення для забезпечення виконання рішень судів за роками.
Призначення, що вказані в програмі на 2023 рік складають 300 000,00 грн, що не забезпечить виконання судового рішення в повному обсязі у поточному бюджетному році, а також в цілому за період виконання програми (до 2027 року), оскільки загальна її сума складає 1 500 000,00 грн. З моменту прийняття вказаної вище програми (31.03.2023) до Управління Казначейства не надавались документи, що відображають збільшення бюджетних призначень (рішення про внесення змін до бюджету Оліївської сільської територіальної громади, довідки про зміни до розпису бюджету тощо) для забезпечення виконання Програми.
Фактичні бюджетні призначення, встановлені розписом місцевого бюджету, за вказаними в програмі та листі боржника, кодами класифікації видатків (КПКВК 0117321, КЕКВ 3122) складають 82 562,00 грн.
Інструкцією щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 року № 333, визначено, що виконання судових рішень (як у безспірному, так і добровільному порядку незалежно від економічної суті платежу), крім виплат, передбачених підпунктами 24 та 28 пп.2.5.3 п.2.5 гл. 2 цієї Інструкції, здійснюється за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки», яке відноситься до видатків споживання (наказ Міністерства фінансів України від 14.01.2011 №11).
Поряд з цим, відповідно до абзацу 5 пункту 28 Порядку, визначені коди класифікації видатків бюджету та/або рахунки, за якими проводиться безспірне списання коштів, можуть бути змінені органом Казначейства за обґрунтованою заявою боржника.
Враховуючи зазначені обставини Головне управління Державної казначейської служби України у Житомирській області листом від 25.05.2023 №06-10-08/4342 звернулося до Державної казначейської служби за роз'ясненням щодо подальших дій органів Казначейства.
Державною казначейською службою України надана відповідь листом від 31.05.2023 №15-08-08/9622.
З урахуванням зазначеного, Управління Казначейства в чергове направило боржнику запит відповідно до пункту 29 Порядку з проханням повідомити коди класифікації видатків бюджету і рахунок (рахунки), за якими необхідно здійснити безспірне списання коштів, згідно виконавчого документу, за кодом економічної класифікації видатків 2800 «Інші поточні видатки», а у випадках визначення іншого коду економічної класифікації видатків, повідомити коди класифікації видатків бюджету (КПКВК та КЕКВ) і рахунок (рахунки), за якими необхідно здійснити безспірне списання коштів з відповідним обґрунтуванням.
У відповідь на запити Управління Казначейства, боржник зазначив обґрунтування та вказав КПКВК 0117321 «Будівництво освітніх установ та закладів», КЕКВ 3122 «Капітальне будівництво (придбання) інших об'єктів».
Згідно платіжної інструкції від 02.06.2023 №1 в призначенні якого вказано: «0117321;3122; стягнення заборгованості (придбання незавершеного будівництва, земельної ділянки) за позовом ОСОБА_1 (інд.код НОМЕР_2 ), рішення Житомирського районного суду Житомирської області Справа №278/1089/20 від 01.07.2021р;;.» здійснено стягнення коштів, в межах наявного фінансування, в сумі 82 562,00 грн.
У зв'язку з відсутністю коштів на рахунку за наданими кодами та їх недостатності до кінця бюджетного періоду для виконання судового рішення, відповідно до пункту 31 Порядку, Управлінням Казначейства надіслано боржнику вимогу щодо необхідності вжиття заходів для встановлення таких асигнувань або здійснення інших дій, спрямованих на виконання судового рішення.
Також, згідно пп.1 п.5 Порядку, Управління Казначейства повідомило Житомирський районний суд, що ресурсне забезпечення Програми боржника унеможливлює (не забезпечує) в повній мірі виконання виконавчого документу.
Щодо проведення боржником платежів за цивільно-правовими договорами у період виконання судового рішення, слід зазначити таке.
Відповідно до п.2 Положення про управління (відділення) Державної казначейської служби України у районах, районах у містах, містах обласного, республіканського значення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 №1280 (далі - Положення), управління (відділення) Казначейства у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, указами Президента України, постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства фінансів України, дорученнями Міністра фінансів України (далі - Міністр), його першого заступника та заступників, наказами Казначейства, дорученнями Голови Казначейства, актами Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування та наказами відповідного Головного управління Казначейства.
Основним завданням управлінь (відділень) Казначейства є реалізація державної політики у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, бухгалтерського обліку виконання бюджетів (п.3 Положення).
Відповідно до ч.1 ст.43 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування бюджетних коштів, крім іншого, передбачає розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства.
Порядок казначейського обслуговування місцевих бюджетів затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 №938 (далі - Порядок №938).
Органи Казначейства здійснюють розрахунково-касове обслуговування розпорядників бюджетних коштів шляхом проведення платежів з реєстраційних, спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників бюджетних коштів та рахунків одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Казначейства, відповідно до кошторисів, планів асигнувань загального фонду місцевих бюджетів (за винятком надання кредитів з місцевих бюджетів), планів спеціального фонду місцевих бюджетів (за винятком власних надходжень бюджетних установ та відповідних видатків), планів надання кредитів із загального фонду місцевих бюджетів або планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів.
Відповідно до встановлених повноважень органи Казначейства здійснюють контроль за наявністю відповідних бюджетних асигнувань для взяття бюджетних зобов'язань та відповідністю взятих бюджетних зобов'язань певним бюджетним асигнуванням за відповідними кодами економічної класифікації видатків та паспорту бюджетної програми. Відповідальність за взяті з порушенням бюджетного законодавства бюджетні зобов'язання та нецільове використання бюджетних коштів несуть розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів згідно із законом
Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних інструкцій розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов'язання та бюджетного фінансового зобов'язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування (п.10.1 р.10 Порядку №938).
Подані розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів платіжні інструкції перевіряються органами Казначейства щодо наявності всіх необхідних реквізитів, відповідності підписів відповідальних посадових осіб і відбитка печатки установи зразкам (якщо картка із зразками підписів та відбитка печатки установи містить відбиток печатки). За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжній інструкції, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів) (п.10.3 р.10 Порядку №938).
Згідно п. 25 Порядку, безспірне списання коштів з рахунка боржника здійснюється в першочерговому порядку. Проведення платежів з рахунка боржника здійснюється після безспірного списання у разі наявності коштів на рахунку.
На час здійснення безспірного списання коштів проводяться платежі боржника, крім іншого: за захищеними видатками, визначеними Бюджетним кодексом України.
Згідно ч. 2 ст. 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету визначаються видатки загального фонду, крім іншого, на: оплату праці працівників бюджетних установ.
Згідно п. 1.1. Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.03.2012 №333, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.03.2012 за №456/20769 (далі - Інструкція), економічна класифікація видатків бюджету призначена для розмежування видатків бюджетних установ та одержувачів бюджетних коштів за економічними характеристиками операцій, які здійснюються відповідно до функцій держави та місцевого самоврядування.
Економічна класифікація видатків бюджету забезпечує єдиний підхід до всіх учасників бюджетного процесу з точки зору виконання бюджету.
Згідно пп. 2.1.1. Код 2110 «Оплата праці» Інструкції, за цією категорією передбачаються видатки на оплату праці всіх працівників бюджетних установ (організацій), а також грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, осіб, які є гласними і негласними штатними працівниками, з числа осіб, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, поліцейських, співробітників Служби судової охорони згідно з установленими посадовими окладами, ставками або розцінками, матеріальну допомогу, у тому числі видатки на премії та інші види заохочень чи винагород відповідно до законодавства.
Крім того, до коду 2110 «Оплата праці», відповідно до пп. 4 пп. 2.1.1.1. Код 2111 «Заробітна плата» пп. 2.1.1. Код 2110 «Оплата праці» Інструкції включені видатки: винагороди та інші виплати, нараховані працівникам, які не перебувають у штаті установи (організації), відповідно до умов цивільно-правового договору (за винятком суб'єктів господарювання), якщо інше не встановлено законом.
Враховуючи вимоги бюджетного законодавства, до якого (згідно норм ч.1 ст.4 Бюджетного кодексу України) належать наведенні вище нормативно-правові акти (крім Положення), оплата видатків за цивільно-правовими договорами здійснюється за кодом 2111 «Заробітна плата».
Також, відповідно до абз.2 ч.2 ст.4 Бюджетного кодексу України, якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу.
Отже, при здійсненні оплати платіжних інструкцій (доручень) боржника щодо перерахування грошової винагороди згідно укладених ним цивільно-правових договорів (додаються) Управлінням дотримано всіх передбачених бюджетним законодавством норм та вимог.
Слід зазначити, що Державною казначейською службою України розглядалася скарга позивача на дії Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирській області та Головного управлінням Казначейства у Житомирській області (щодо проведення боржником платежів за цивільно-правовими договорами у період виконання судового рішення).
За результатом розгляду скарги, Державною казначейською службою України зроблено висновок, що відповідальні посадові особи Управління та Головного управління діяли в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством з дотриманням вимог Інструкції, Порядку № 938 та Порядку № 845.
Проаналізувавши вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Управління Державної казначейської служби України у Житомирському районі Житомирської області (вул. Лесі Українки, 1, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 38035705) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 10 березня 2026 року.
Суддя Р.М.Шимонович