Рішення від 10.03.2026 по справі 240/17336/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2026 року м. Житомир справа № 240/17336/25

категорія 102080000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Єфіменко О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), в якому просить:

- визнати неправомірною бездіяльність Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) щодо відмови у внесенні змін до актового запису про укладення шлюбу в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 ;

- зобов'язати Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни до актового запису про укладення шлюбу, в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 .

Заявлені вимоги позивач обґрунтовує тим, що Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (далі - відповідача, Відділ, Коростенський ВДРАЦС) йому відмовив у внесенні зміни до актового запису про укладення шлюбу, в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 , однак отримав відмову у зв'язку із розбіжностями в документах поданих заявником та зібраних відділом, а також відсутності актового запису народження заявника № 26 від 15.02.1972, складеного відділу ЗАГС м.Флорешти Флорештського району Республіки Молдова.

Ухвалою суду від 09.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрите провадження в даній адміністративній справі. Постановлено, розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

22.07.2025 від представника відповідача надійшов до суду відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на їх безпідставність та необґрунтованість. Звертає увагу суду, що відповідно до статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. Додатково пояснює, що 13.12.2024 та повторно 28.02.2025 направлено запити до відділу ЗАГС м. Флорешти Флорештського району Республіки Молдова про витребування копії актового запису про народження заявника, яка є підставою для внесення змін, однак протягом строку передбаченого на розгляд таких заяв, відповіді на адресу Відділу так і не надійшло.

Положенням ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд, вивчивши матеріали справи, встановив наступні обставини.

10.07.1993 Ковалівською сільською Радою народних депутатів Коростенського району Житомирської області у книзі реєстрації актів громадянського стану зроблено запис № 5 і видано свідоцтво серії II НОМЕР_1 Про укладення шлюбу.

Як пояснив позивач, під час вчинення 10.07.1993 запису № 5 уповноваженою особою Ковалівської сільської Ради народних депутатів Коростенського району Житомирської області допущено помилку у його прізвищі та прізвищі його дружини, в тому числі в свідоцтві про укладення шлюбу вказано прізвище нареченого ОСОБА_2 до та після державної реєстрації шлюбу та прізвище нареченої після ОСОБА_2 , а повинно бути правильно вказано ОСОБА_3 .

На заяву позивачки внести виправлення в запис акту громадянського стану про укладення шлюбу шляхом виправлення прізвища нареченого, а саме виправити прізвище нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 .

ОСОБА_1 подав до Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) заяву, якій просив внести виправлення в запис акту громадянського стану про укладення шлюбу шляхом виправлення прізвища нареченого, а саме виправити прізвище нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 , у відповідь на яку отримав висновок від 13.06.2025 про відмову у внесенні відповідних записів.

Підставою для прийняття такого висновку слугували розбіжності в документах поданих заявником та зібраних відділом, та відсутність актового запису народження заявника № 26 від 15.02.1972, складеного відділом ЗАГС м. Флорешти Флорештського району Республіки Молдова.

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову спірним оцінку правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначає засади діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" № 2398-VI від 01.07.2010 (далі - Закон № 2398-VI).

Статтею 2 Закону № 2398-VI визначено, що актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків.

Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Частиною 1 статті 6 Закону № 2398-VI встановлено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію, зокрема, народження фізичної особи та її походження, вносять зміни до актових записів цивільного стану.

Відповідно до частин 1-4 статті 22 Закону № 2398-VI внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Відповідно до пункту 1.1 розділу І Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.

Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.

Відповідно до частини 5 статті 9 Закону № 2398-VI правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.

За приписами пункту 2.1 розділу ІІ Правил заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб (крім випадків, коли актовий запис про шлюб складено дипломатичним представництвом або консульською установою України).

Пунктом 2.5 розділу ІІ Правил передбачено, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається: особою, щодо якої складено актовий запис; одним із батьків неповнолітнього (малолітнього); піклувальником неповнолітнього та опікуном малолітнього; опікуном недієздатної особи; спадкоємцем померлого; представником органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.

Згідно з пунктом 2.6 розділу ІІ Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану заявником подаються:

свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану, у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні;

інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Відповідно до п. 2.7 розділу ІІ Правил на підтвердження достовірності преставлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.

Як визначено підпунктом 2.15.9 пункту 2.15 розділу ІІ Правил, висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Відповідно до пункту 2.12 розділу ІІ Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.11.2018 у справі № 425/2737/17 зазначено, що у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення.

Здійснивши системний аналіз наведених положень Закону № 2398-VI та Правил суд дійшов висновку, що задля внесення змін до актового запису цивільного стану особа звертається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану із відповідною заявою, до якої долучає свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану, у якому зазначено неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, а також документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.

Слід наголосити на тому, що ні Закон № 2398-VI, ні Правила не встановлюють виключного переліку документів, необхідних та достатніх для складення висновку про внесення змін до актового запису цивільного стану. При цьому, обов'язковою вимогою до такого висновку є його обґрунтованість та наявність достатніх підстав.

Як вже зазначалося, підставою для прийняття висновку від 13.06.2025, яким відмовлено у внесенні необхідних змін до актового запису слугували розбіжності в документах поданих позивачем та зібраних відділом (втім не зазначено, які саме розбіжнсті), а також відсутність актового запису народження заявника № 26 від 15.02.1972, складеного відділом ЗАГС м. Флорешти Флорештського району Республіки Молдова (який не надано на запити відповідача).

У той час, за наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що за паспортними даними прізвищем позивача є " ОСОБА_3 ".

При цьому, свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 15.02.1972 видано відділом ЗАГС м.Флорешти Флорештського району Республіки Молдова та складено російською і молдовською мовами (прізвище російською мовою - " ОСОБА_2 "), однак, відповідно до свідоцтва про народження (у перекладі з російської мови на українську) прізвищем позивача значиться " ОСОБА_3 ", що відповідає його паспортним даним.

Однак, під час вчинення 10.07.1993 запису № 5 Ковалівською сільською Радою народних депутатів Коростенського району Житомирської області та у свідоцтві про укладення шлюбу вказано прізвище нареченого ОСОБА_2 до та після державної реєстрації шлюбу та прізвище нареченої після ОСОБА_2 , тобто без необхідного перекладу з російської мови на українську. Таким чином у актовому записі № 5 від 10.07.1993 про укладення шлюбу допущено у прізвищі наречених помилку.

У ході судового розгляду справи встановлено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про укладення шлюбу, в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 . Втім за результатами розгляду його заяви відмовлено у її задоволені, внаслідок розбіжностей у документах та відсутністю актового запису про народження позивача.

Представник відповідача пояснив, що Відділ надіслав до відділу ЗАГС м. Флорешти Флорештського району Республіки Молдова запит, яким витребувано копії актового запису про народження позивача, однак відповідь на такий до Відділу не надійшла, що у свою чергу унеможливило внести затребувані зміни у актовий запис про укладення шлюбу, оскільки внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Відповідно до п.2.14 Правил № 96/5 підставою для внесення відповідних відміток в актові записи цивільного стану, у тому числі про (визнання недійсними, скасування) та поновлення, є:

рішення суду про усиновлення (удочеріння), про позбавлення або поновлення батьківських прав, про розірвання шлюбу, визнання шлюбу недійсним, поновлення шлюбу після його розірвання у випадку, передбаченому статтею 118 Сімейного кодексу України, припинення дії (скасування) актових записів цивільного стану, у яких зазначено про необхідність проставлення відмітки у відповідному актовому записі цивільного стану, визнання розірвання шлюбу фіктивним;

висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про визнання шлюбу недійсним та припинення дії (визнання недійсним) актового запису про шлюб;

висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про припинення дії актового запису цивільного стану;

актовий запис про розірвання шлюбу.

Відповідно до пп.2.15.9 п.2.15 Правил № 96/5 висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану складається якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).

Пунктом 2.16 Правил № 96/5 передбачено, що зміни, доповнення, виправлення вносяться в паперові носії актових записів цивільного стану та одночасно до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

За змістом ст. 294 Цивільного кодексу України фізична особа має право на ім'я. Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Якщо перекручення імені здійснене у медіа, воно має бути виправлене у тому ж медіа.

Аналіз викладених норм, дає підстави для висновку якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості) це є підставою для внесення необхідних змін, з метою їх виправлення.

Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та досліджені матеріали справи, в тому числі паспортні дані та наявне свідоцтво про народження позивача (в тому числі у перекладі на українську), вказують на наявність достатніх підстав для внесення змін до актового запису про шлюб № 5 від 10.07.1993, в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Як визначено п.п. 2.13.1, 2.13.2 п. 2.13 розділу ІІ Правил, підставою для внесення змін до актових записів цивільного стану є, в тому числі, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану; постанова адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 90 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою відновлення порушеного права позивача, врахувуючи встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та зважаючи на наведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування висновку Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення виправлень до актового запису цивільного стану від 13.02.2025 щодо відмови внести виправлення до актового запису про укладення шлюбу №5 від 10.07.1993, складеного Ковалівською сільською Радою народних депутатів Коростенського району Житомирської області в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Питання про розподіл судових витрат вирішується судом відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 72, 74, 77, 241, 246, 250, 262 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_3 ) до Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (вул. Грушевського, 25, м. Коростень, Коростенський район, Житомирська область, 11501. ЄДРПОУ: 41934687) про визнання неправомірною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати висновок Коростенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про внесення виправлень до актового запису цивільного стану від 13.02.2025 щодо відмови внести виправлення до актового запису про укладення шлюбу №5 від 10.07.1993, складеного Ковалівською сільською Радою народних депутатів Коростенського району Житомирської області в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

Зобов'язати Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) внести зміни до актового запису № 5 від 10.07.1993 про укладення шлюбу, в частині зміни прізвища нареченого до та після державної реєстрації шлюбу, нареченої після з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_3 ".

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Коростенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коростенському районі Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) на користь ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати у сумі 605 (шістсот п'ять) грн 60 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Єфіменко

Повний текст складено: 10 березня 2026 р.

10.03.26