10 березня 2026 року м. Житомир справа №240/10038/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (вх.№35584/24 від 24.06.2024), просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови їй у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданої довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 25.03.2024 №249/57/269 та грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12.08.2021 перерахунок, доплату та подальшу виплату їй пенсії, обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення, зазначених в довідці військової частини НОМЕР_1 про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 25.03.2024 №249/57/269 та грошовому атестаті від 25.03.2024 №249/57/268.
На обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що з 12.08.2021 вона отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що розмір її пенсії був обчислений із зазначеного в грошовому атестаті від 11.08.2021 №29 та в довідці від 16.08.2021 №249/608 розміру її грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби. Однак в подальшому рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 у справі №240/30965/21 було встановлено, що в період проходженням нею служби у військовій частини НОМЕР_1 з 29.01.2020 по 11.08.2021, остання виплачувала їй грошове забезпечення у невірному розмірі у зв'язку із обчисленням у вищезазначений період розмірів її посадового окладу та окладу за військовим званням без застосування прожиткового мінімуму на відповідний рік. На виконання зазначеного рішення суду військова частина НОМЕР_1 в січні 2024 року перерахувала та виплатила їй в належному розмірі грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.08.2021. Відтак, у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення на день звільнення, вказаного в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення, на підставі яких їй з 12.08.2021 була призначена пенсії, військова частина НОМЕР_1 видала їй новий грошовий атестат від 25.03.2024 №249/57/268 та нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 25.03.2024 №249/57/269. Однак відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в оновленому грошовому атестаті від 25.03.2024 №249/57/268 та оновленій довідці від 25.03.2024 №249/57/269. Вважаючи таку відмову протиправною, а своє право на належне пенсійне забезпечення порушеним, ОСОБА_1 звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/10038/24 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначив, що пенсія ОСОБА_1 була призначена на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які були надані із заявою про призначення пенсії. Таким чином, пенсію позивачці призначено у чіткій відповідності до вимог ст. 43 Закону №2262. Крім того, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих іншими органами (державними органами, з яких особи були звільнені зі служби) довідок про розмір грошового забезпечення. Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. При цьому, у розумінні вимог п.7 Порядку № 3-1 довідка про розмір грошового забезпечення подається до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами, а не безпосередньо особою. Відповідно до положень п.2.6 Інструкції № 937 таким уповноваженим органом є відповідний обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Однак, оновлений грошовий атестат від 25.03.2024 №249/57/268 та оновлена довідка від 25.03.2024 №249/57/269 були подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не ІНФОРМАЦІЯ_1 , а безпосередньо позивачем. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказує, що позивач фактично вимагає здійснити перерахунок її пенсії відповідно до довідки від 25.03.2024 №249/57/269 про додаткові види грошового забезпечення за період з серпня 2019 року по липень 2021 року в збільшених розмірах, ніж при призначенні пенсії. З огляду на зазначене, відповідач вважає, що даний перерахунок взагалі є неможливим, тому що перерахунок пенсії може відбутись лише на основі довідки встановленої форми, видано уповноваженим органом. З огляду на зазначене, відповідач просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що до 11 серпня 2021 року ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Із 12 серпня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначило позивачці пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 був здійснений відповідачем на підставі інформації про розмір грошового забезпечення, що враховується при призначенні пенсії, вказаної в грошовому атестаті від 11.08.2021 №29 та в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 16.08.2021 №249/608, що були подані із заявою про призначення пенсії.
Однак в подальшому, вважаючи, що в період проходження військової служби з 29.01.2020 по 11.08.2021 військова частина НОМЕР_1 виплачувала їй грошове забезпечення в невірному розмірі, за рахунок визначення розмірів її посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, ОСОБА_1 зверталась з позовом до суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 19.12.2022 у справі №240/30965/21 позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 було задоволено частково:
- визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 в період з 29.01.2020 по 11.08.2021 грошового забезпечення, а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01 січня 2018 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, тобто без врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (в редакції чинній з 29.01.2020);
- зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.08.2021, а також грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки та одноразової грошової допомоги у зв'язку зі звільненням з військової служби, визначивши їх розмір, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня відповідного календарного року, а саме встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" на 01 січня 2020 року, та Законом України від 15.12.2020 №1082-ІХ "Про Державний бюджет України на 2021 рік" на 01 січня 2021 року, на відповідні тарифні коефіцієнти, та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищезазначеного рішення суду військова частина НОМЕР_1 перерахувала та доплатила ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.08.2021.
Однак, виплачене позивачу у невірному розмірі (до перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/30965/21) грошове забезпечення за період проходженням нею військової служби з 29.01.2020 по 11.08.2021 було відображене в грошовому атестаті від 11.08.2021 №29 та в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 16.08.2021 №249/608 та відповідно враховане при призначенні їй пенсії.
Відтак, у зв'язку зі зміною після виконання рішення суду у справі №240/30965/21 розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , що було враховане при призначенні їй пенсії, військова частина НОМЕР_1 видала позивачці новий грошовий атестат від 25.03.2024 №249/57/268 та нову довідку від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, в яких складові грошового забезпечення позивача були зазначенні з урахуванням розмірів, обрахованих після виконання рішення суду у справі №240/30965/21.
28.03.2024 ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою (вх.№10259/Б-0600-24 від 09.04.2024), в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в оновленому грошовому атестаті від 25.03.2024 №249/57/268 та оновленій довідці від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За наслідками розгляду вказаної заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 08.05.2024 №12628-10259/Б-02/8-0600/24 повідомило позивачку про відсутність підстав для перерахунку її на підставі грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268 та довідки від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Обґрунтовуючи таку відмову, управління вказало, що пенсія призначена ОСОБА_1 на підставі документів, які вона особисто надала до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зокрема, до заяви про призначення пенсії було додано грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, видані з урахуванням вимог статті 43 Закону №2262 та постанови №704. Відтак, пенсію призначено у чіткій відповідності до статті 43 Закону №2262.
Не погоджуючись з такою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 1 статті 1 Закон №2262-ХІІ передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту "а" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.
Згідно з статтею 2 Закон №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені в статті 12 Закону №2262-ХІІ, згідно з пунктом "а" якої, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) призначається в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала станом на дату звільнення з військової служби.
При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Нормами частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
При цьому, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (в середньому розмірі за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням). Відтак, розмір будь-якої із вищезазначених складових грошового забезпечення впливає на розмір призначеної особі пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ Порядку №3-1 передбачено, що для призначення пенсії за вислугу років подаються, зокрема такі документи, як грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).
Додатком 8 до Порядку №3-1, затверджено форму довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій зазначаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія, а також періоди, за який визначаються додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, грошовий атестат та довідка про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії є документами про розмір грошового забезпечення особи на основі яких визначається розмір її пенсії.
Під час розгляду справи судом встановлено, що отримане ОСОБА_1 грошове забезпечення за період проходженням нею служби з 29.01.2020 по 11.08.2021 було включене до грошового атестату від 11.08.2021 №29 та довідки про додаткові види грошового забезпечення від 16.08.2021 №249/608, на підставі яких їй з 12.08.2021 була призначена пенсії за вислугу років, а тому розмір грошового забезпечення за цей період безпосередньо вплинув на розмір призначеної їй пенсії.
Матеріалами справи підтверджується, що за наслідками розгляду адміністративної справи №240/30965/21. Житомирський окружний адміністративний суд встановив, що в період проходженням військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 29.01.2020 по 11.08.2021 ОСОБА_1 отримувала грошове забезпечення у меншому розмірі, ніж визначено в законодавстві, оскільки, при обчисленні в зазначений період розмірів її посадового окладу та окладу за військовим званням, військова частина НОМЕР_1 протиправно визначала розмір вказаних складових грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року. Вказані обставини встановлені в рішенням суду у справі №240/30965/21, а тому відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України вони не потребують доказування.
Таким чином, вказані в грошовому атестаті від 11.08.2021 №29 та в довідці про додаткові види грошового забезпечення від 16.08.2021 №249/608 складові грошового забезпечення, що були враховані при призначені позивачу з 12.08.2021 пенсії за вислугу років, були зазначені в розмірах менших ніж розміри, на які позивач мала право відповідно до закону.
Після виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/30965/21 та виплати позивачу грошового забезпечення за період проходження служби з 29.01.2020 по 11.08.2021 в належному розмірі, військова частина НОМЕР_1 видала ОСОБА_1 новий грошовий атестат від 25.03.2024 №249/57/268 та нову довідку від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, в яких розміри складових грошового забезпечення позивачки були зазначенні відповідно до тих розмірів, що були виплачені їй після перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/30965/21.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок її пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення в розмірах, виплачених після виконання рішення суду у справі №240/30965/21, що зазначені в оновленому грошовому атестаті від 25.03.2024 №249/57/268 та оновленій довідці від 25.03.2024 №249/57/268 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії. Однак, відповідач відмовив їй у такому перерахунку, чим, на переконання суду, порушив право позивачки на належне пенсійне забезпечення, оскільки, як встановлено під час розгляду справи, розмір пенсії позивача при її призначенні з 12.08.2021 був визначений з урахуванням протиправно виплаченого позивачу в меншому розмірі грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.08.2021.
Надаючи оцінку доводам Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що для перерахунку пенсії довідка встановленої форми має подаватися до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не безпосередньо пенсіонером, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тобто, даною нормою Закону №2262-XII, чітко визначено право пенсіонера надати пенсійному органу додаткові документи, які впливають на підвищення його пенсії, та відповідно створюють самостійну підставу для перерахунку його пенсії.
Таким чином, суд звертає увагу відповідача, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
З приводу зазначених у відзиві на позовну заяву доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що згідно з нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, суд зазначає наступне.
Визначена Порядком №45 процедура здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», стосується перерахунку таких пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Натомість, в даному випадку підставою для перерахунку пенсії позивача є не підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а фактично призначення їй пенсії в невірному розмірі за рахунок протиправної виплати в період проходження нею військової служби з 29.01.2020 по 11.08.2021 грошового забезпечення в меншому розмірі, ніж визначено в законодавстві, та необхідність усунення вказаного порушення прав позивача.
З огляду на зазначене, положення Порядку №45 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, а тому вищезазначені доводи відповідача є необґрунтованими та відхиляються судом.
Аналізуючи вищевикладене правове регулювання, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленого грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268 та оновленої довідки від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, однак протиправно такого перерахунку не здійснив.
Відтак, відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі отриманих документів слід визнати неправомірною.
Щодо дати з якої позивач має право на перерахунок її пенсії на підставі оновленого грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268 та оновленої довідки від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 51 Закону №2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд відмічає, що оновлений грошовий атестат №249/57/268 та довідка №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії видана позивачу 25.03.2024. Видача військовою частиною НОМЕР_1 цих документів про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 є свідченням того, що грошовий атестат від 11.08.2021 №29 та довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 16.08.2021 №249/608, які видавались позивачці при звільненні з військової служби, та на підставі яких їй з 12.08.2021 була призначена пенсія, містили складові в розмірах, що не відповідали нормам чинного законодавства.
Відтак суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивачки є зобов'язання відповідача здійснити їй перерахунок пенсії на підставі грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268 та довідки від 25.03.2024 №249/57/269 починаючи з 12.08.2021, тобто з дати призначення пенсії в неналежному розмірі через застосування для її розрахунку складових грошового забезпечення в розмірах, що не відповідали нормам чинного законодавства.
Таким чином, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
З наявної у матеріалах справи квитанції вбачається, що позивачем під час звернення до суду з вказаними позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 гривень.
Таким чином, беручи до уваги норми ч. 1 ст. 139 КАС України, суд приходить до висновку, що понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в повному обсязі підлягають стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку її пенсії на підставі грошового атестату від 25.03.2024 №249/57/268 та довідки від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, що видані військовою частиною НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12.08.2021 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного в грошовому атестаті від 25.03.2024 №249/57/268 та довідці від 25.03.2024 №249/57/269 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, що видані військовою частиною НОМЕР_1 , та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович