10 березня 2026 року м. Житомир справа №240/12695/24
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому у здійсненні перерахунку та виплати пенсії на підставі наданої довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 29.05.2024 №350/249/57/890 та грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12.11.2020 перерахунок, доплату та подальшу виплату йому пенсії, обчисливши її розмір виходячи із розмірів грошового забезпечення, зазначених в довідці військової частини НОМЕР_1 про розмір додаткових видів грошового забезпечення від 29.05.2024 №350/249/57/890 та грошовому атестаті від 29.05.2024 №249/28/216.
На обґрунтування заявлених вимог позивач вказує, що з 12.11.2020 він отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Вказує, що розмір його пенсії був обчислений із зазначеного в грошовому атестаті розміру його грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби. Крім того, до складу грошового забезпечення, з якого йому призначено пенсію, не були враховані суми індексації грошового забезпечення. Однак в подальшому рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22 було встановлено, що в період проходженням ним служби у військовій частини НОМЕР_1 з 29.01.2020 по 11.11.2020, остання виплачувала йому грошове забезпечення у невірному розмірі у зв'язку із обчисленням у вищезазначений період розмірів його посадового окладу та окладу за військовим званням без застосування прожиткового мінімуму на відповідний рік. На виконання зазначеного рішення суду військова частина НОМЕР_1 в березні 2024 року перерахувала та виплатила йому в належному розмірі грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.11.2020. Відтак, у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення на день звільнення, вказаного в грошовому атестаті, на підставі якого йому з 12.11.2020 була призначена пенсії, військова частина НОМЕР_1 видала йому новий грошовий атестат від 29.05.2024 №249/28/216 та нову довідку про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення від 29.05.2024 №350/249/57/890. Однак відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення, вказаного в оновленому грошовому атестаті від 29.05.2024 №249/28/216 та оновленій довідці від 29.05.2024 №350/249/57/890. Вважаючи таку відмову протиправною, а своє право на належне пенсійне забезпечення порушеним, ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/12695/24 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначив, що пенсія ОСОБА_1 була призначена на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, які були надані із заявою про призначення пенсії. Таким чином, пенсію позивачу призначено у чіткій відповідності до вимог ст. 43 Закону №2262. Крім того, органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих іншими органами (державними органами, з яких особи були звільнені зі служби) довідок про розмір грошового забезпечення. Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом. При цьому, у розумінні вимог п.7 Порядку № 3-1 довідка про розмір грошового забезпечення подається до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами, а не безпосередньо особою. Відповідно до положень п.2.6 Інструкції № 937 таким уповноваженим органом є відповідний обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки. Однак, оновлений грошовий атестат від 29.05.2024 №249/28/216 та оновлена довідка від 29.05.2024 №350/249/57/890 були подані до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не ІНФОРМАЦІЯ_1 , а безпосередньо позивачем. Також Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вказує, що позивач фактично вимагає здійснити перерахунок його пенсії відповідно до довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про додаткові види грошового забезпечення за період з 01.11.2018 по 31.10.2020, в збільшених розмірах, ніж при призначенні пенсії. З огляду на зазначене, відповідач вважає, що даний перерахунок взагалі є неможливим, тому що перерахунок пенсії може відбутись лише на основі довідки встановленої форми, видано уповноваженим органом. Крім того, відповідач звертає увагу, що згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262 для визначення розміру пенсії враховуються виключно щомісячні додаткові види грошового забезпечення, а саме надбавки, доплати, підвищення. При цьому, вказаною нормою не передбачено включення до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії таких одноразових видів грошового забезпечення як індексація. Оскільки виплата індексації грошового забезпечення залежать від певних обставин, вона не має постійного характеру, її розмір не є фіксованим, тому вона не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії. З огляду на зазначене, відповідач просив відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає дану справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що до 11 листопада 2020 року ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .
Із 12 листопада 2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначило позивачу пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 був здійснений відповідачем на підставі інформації про розмір грошового забезпечення, що враховується при призначенні пенсії, вказаної в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення, що були подані із заявою про призначення пенсії. Загальний розмір грошового забезпечення, що був врахований при обчисленні розміру пенсії позивача при її призначенні склав 17509,82 гривень, в тому числі: посадовий оклад - 4650,00 грн; оклад за військове звання - 1270,00 грн; процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 2960,00 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці (надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (10 %); надбавка за виконання особливо важливих завдань (65 %); премія (41 %)) - 8629,82 грн.
Однак в подальшому, вважаючи, що в період проходження військової служби з 29.01.2020 по 11.11.2020 військова частина НОМЕР_1 виплачувала йому грошове забезпечення в невірному розмірі, за рахунок визначення розмірів його посадового окладу та окладу за військовим званням шляхом застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, ОСОБА_1 звертався з позовом до суду.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22 позов ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 було задоволено:
- визнано протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо обрахування ОСОБА_1 з 29.01.2020 по 11.11.2020 грошового забезпечення, виходячи з посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислювались шляхом множення відповідного тарифного коефіцієнту на розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року;
- зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 29.01.2020 по 11.11.2020, виходячи з розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2020 року, встановленого Законом України "Про державний бюджет України на 2020 рік", на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,12,13,14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
На виконання вищезазначеного рішення суду військова частина НОМЕР_1 перерахувала та доплатила ОСОБА_1 грошове забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.11.2020.
Однак, виплачене позивачу у невірному розмірі (до перерахунку на виконання рішення суду у справі №240/1706/22) грошове забезпечення за період проходженням ним військової служби з 29.01.2020 по 11.11.2020 було відображене в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення та відповідно враховане при призначенні йому пенсії.
Відтак, у зв'язку зі зміною після виконання рішення суду у справі №240/1706/22 розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 , що було враховане при призначенні йому пенсії, військова частина НОМЕР_1 видала позивачу новий грошовий атестат від 29.05.2024 №249/28/216 та нову довідку від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, в яких складові грошового забезпечення позивача були зазначенні з урахуванням розмірів, обрахованих після виконання рішення суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22.
06.06.2024 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою (вх.№15007/Б-0600-24 від 11.06.2024), в якій просив здійснити йому з 12.11.2020 перерахунок пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, зазначених в оновленому грошовому атестаті від 29.05.2024 №249/28/216 та оновленій довідці від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.
За наслідками розгляду вказаної заяви, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 21.06.2024 №16334-15007/Б-02/8-0600/24 повідомило позивача про відсутність підстав для перерахунку його на підставі грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216 та довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Обгрунтовуючи таку відмову, управління вказало, що пенсія призначена ОСОБА_1 на підставі документів, які він особисто надав до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Зокрема, до заяви про призначення пенсії було додано грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення, видані з урахуванням вимог статті 43 Закону №2262 та постанови №704. Відтак, пенсію призначено у чіткій відповідності до статті 43 Закону №2262.
Не погоджуючись з такою відмовою Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною 1 статті 1 Закон №2262-ХІІ передбачено, що особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до пункту "а" статті 1-2 Закону №2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу.
Згідно з статтею 2 Закон №2262-ХІІ військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Умови призначення пенсій за вислугу років визначені в статті 12 Закону №2262-ХІІ, згідно з пунктом "а" якої, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії за вислугу років особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12) призначається в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу, звільненим зі служби в органах та підрозділах цивільного захисту за віком чи за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Зі змісту зазначених норм вбачається, що розмір пенсії за вислугу років визначається як відсоткове співвідношення до відповідного розміру грошового забезпечення, яке особа отримувала станом на дату звільнення з військової служби.
При цьому, однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Нормами частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
При цьому, розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Зі змісту вищезазначених норм вбачається, що Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення, передбачає включення до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, основних видів грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років) та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії (в середньому розмірі за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням). Відтак, розмір будь-якої із вищезазначених складових грошового забезпечення впливає на розмір призначеної особі пенсії.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Підпунктом 4 пункту 2 розділу ІІ Порядку №3-1 передбачено, що для призначення пенсії за вислугу років подаються, зокрема такі документи, як грошовий атестат та довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (додаток 8 до цього Порядку).
Додатком 8 до Порядку №3-1, затверджено форму довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в якій зазначаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія, а також періоди, за який визначаються додаткові види грошового забезпечення.
Таким чином, грошовий атестат та довідка про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії є документами про розмір грошового забезпечення особи на основі яких визначається розмір її пенсії.
Під час розгляду справи судом встановлено, що отримане ОСОБА_1 грошове забезпечення за період проходженням ним служби з 29.01.2020 по 11.11.2020 було включене до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення, на підставі яких йому з 12.11.2020 була призначена пенсії за вислугу років, а тому розмір грошового забезпечення за цей період безпосередньо вплинув на розмір призначеної йому пенсії.
Матеріалами справи підтверджується, що за наслідками розгляду адміністративної справи №240/1706/22 Житомирський окружний адміністративний суд встановив, що в період проходженням військової служби у військовій частині НОМЕР_1 з 29.01.2020 по 11.11.2020 ОСОБА_1 отримував грошове забезпечення у меншому розмірі, ніж визначено в законодавстві, оскільки, при обчисленні в зазначений період розмірів його посадового окладу та окладу за військовим званням, військова частина НОМЕР_1 протиправно визначала розмір вказаних складових грошового забезпечення із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, а не прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2020 року. Вказані обставини встановлені в рішенням суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22, а тому відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України вони не потребують доказування.
Таким чином, вказані в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення складові грошового забезпечення, що були враховані при призначені позивачу з 12.11.2020 пенсії за вислугу років, були зазначені в розмірах менших ніж розміри, на які позивач мав право відповідно до закону.
Після виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22 та виплати позивачу грошового забезпечення за період проходження служби з 29.01.2020 по 11.11.2020 в належному розмірі, військова частина НОМЕР_1 видала ОСОБА_1 новий грошовий атестат від 29.05.2024 №249/28/216 та нову довідку від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, в яких розміри складових грошового забезпечення позивача були зазначенні відповідно до тих розмірів, що були виплачені йому на виконання рішення суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок його пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення в розмірах, виплачених після виконання рішення суду від 29.11.2022 у справі №240/1706/22, що зазначені в оновленому грошовому атестаті від 29.05.2024 №249/28/216 та оновленій довідці від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії. Однак, відповідач відмовив йому у такому перерахунку, чим, на переконання суду, порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення, оскільки, як встановлено під час розгляду справи, розмір пенсії позивача при її призначенні з 12.11.2020 був визначений з урахуванням протиправно виплаченого позивачу в меншому розмірі грошового забезпечення за період з 29.01.2020 по 11.11.2020.
Надаючи оцінку доводам Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що для перерахунку пенсії довідка встановленої форми має подаватися до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ІНФОРМАЦІЯ_1 , а не безпосередньо пенсіонером, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 63 Закону №2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій. Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Тобто, даною нормою Закону №2262-XII, чітко визначено право пенсіонера надати пенсійному органу додаткові документи, які впливають на підвищення його пенсії, та відповідно створюють самостійну підставу для перерахунку його пенсії.
Таким чином, суд звертає увагу відповідача, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
З приводу зазначених у відзиві на позовну заяву доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що згідно з нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом, суд зазначає наступне.
Визначена Порядком №45 процедура здійснення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», стосується перерахунку таких пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Натомість, в даному випадку підставою для перерахунку пенсії позивача є не підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, а фактично призначення йому пенсії в невірному розмірі за рахунок протиправної виплати в період проходження ним військової служби з 29.01.2020 по 11.11.2020 грошового забезпечення в меншому розмірі, ніж визначено в законодавстві, та необхідність усунення вказаного порушення прав позивача.
З огляду на зазначене, положення Порядку №45 не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, а тому вищезазначені доводи відповідача є необґрунтованими та відхиляються судом.
Щодо вказаних у відзиві на позовну заяву доводів Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що надана довідка від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії містить інформацію про індексацію грошового забезпечення, яке не належать до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні розміру пенсії, суд враховує наступне.
Статтею 18 Закону України від 05.10.2000 №2017-III "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" (далі - Закон №2017-III) визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Відповідно до частини 2 статті 19 Закону №2017-III державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Згідно з частиною 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України від 03.07.1991 №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон №1282-XIІ).
Згідно статті 1 Закону №1282-XI індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 2 Закону №1282-XII обумовлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема оплата праці (грошове забезпечення).
Отже, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій, спрямованою на підтримання купівельної спроможності населення України шляхом підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. При цьому проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковим для всіх юридичних осіб - роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення (далі - Порядок №1078).
За змістом абзацу 5 пункту 2 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців та інших осіб, які мають право на пенсію згідно Закону № 2262-XII.
Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, а не тільки грошове забезпечення військовослужбовців, а також те, що здійснення індексації врегульовано окремим законом, до якого частина 3 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" містить відсилочну норму, суд дійшов висновку, що механізм індексації має універсальний характер і питання її врахування до складу грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років не регулюється положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" або Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Незважаючи на наявність спеціального законодавства, зокрема, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та відповідних підзаконних нормативних актів, якими врегульовуються відносини щодо обчислення (призначення, перерахунку) пенсій військовослужбовцям та наявність спеціального законодавства, зокрема Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", яким імперативно визначаються види (складові) грошового забезпечення військовослужбовців, натомість які не врегульовують питання віднесення індексації грошового забезпечення до видів грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, при вирішенні цього питання слід субсидіарно застосовувати положення спеціальних законів щодо механізму проведення індексації, її мети та правової природи (суті), зокрема Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців для розрахунку пенсії, що забезпечує дотримання пенсійних прав осіб, звільнених з військової служби, як складової конституційного права на соціальний захист. В іншому випадку, неврахування індексації при обрахунку пенсії за вислугу років призвело б до застосування для визначення розміру пенсії знеціненого грошового забезпечення.
Враховуючи викладене, особи, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на включення до грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, сум отримуваної ними індексації доходів. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 03.04.2019 у справі №638/9697/17, від 21.06.2023 у справі 480/11090/21 та від 12.09.2023 у справі №640/4392/22.
З огляну на зазначене, суд приходить до висновку, що включення до довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відомостей про виплачену позивачу індексацію грошового забезпечення є правомірним та не може бути підставою для відмови у здійсненні йому перерахунку пенсії на підставі цієї довідки.
Аналізуючи вищевикладене правове регулювання, суд зазначає, що у спірних правовідносинах, які виникли між сторонами, відповідач зобов'язаний був здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленого грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216 та оновленої довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, однак протиправно такого перерахунку не здійснив.
Відтак, відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача на підставі отриманих документів слід визнати неправомірною.
Щодо дати з якої позивач має право на перерахунок його пенсії на підставі оновленого грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216 та оновленої довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, суд зазначає наступне.
Згідно з статтею 51 Закону №2262-XII при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Суд відмічає, що оновлений грошовий атестат №249/28/216 та довідка №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії видана позивачу 29.05.2024. Видача військовою частиною НОМЕР_1 цих документів про розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 є свідченням того, що грошовий атестат та довідка про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які видавались позивачу при звільненні з військової служби, та на підставі яких йому з 12.11.2020 була призначена пенсія, містили складові в розмірах, що не відповідали нормам чинного законодавства.
Відтак суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання відповідача здійснити йому перерахунок пенсії на підставі грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216 та довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 починаючи з 12.11.2020, тобто з дати призначення пенсії в неналежному розмірі через застосування для її розрахунку складових грошового забезпечення в розмірах, що не відповідали нормам чинного законодавства.
Таким чином, з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.
З наявної у матеріалах справи квитанції вбачається, що позивачем під час звернення до суду з вказаними позовом було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 гривень.
Таким чином, беручи до уваги норми ч. 1 ст. 139 КАС України, суд приходить до висновку, що понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору в повному обсязі підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, буд. 7, м.Житомир, 10003; код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку його пенсії на підставі грошового атестату від 29.05.2024 №249/28/216 та довідки від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, що видані військовою частиною НОМЕР_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 12.11.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного в грошовому атестаті від 29.05.2024 №249/28/216 та довідці від 29.05.2024 №350/249/57/890 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії, що видані військовою частиною НОМЕР_1 , та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (тисяча двісті одинадцять гривень двадцять копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович