Рішення від 06.03.2026 по справі 200/9495/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2026 року Справа№200/9495/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабіча С.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії і зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження чим самим зменшивши розмір пенсії ОСОБА_1 до 19578,39 грн;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження виходячи із середньомісячного заробітку у розмірі 149393,83 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з розрахунками із матеріалів пенсійної справи позивачу була обчислена пенсія виходячи із заробітку, отриманого за роботу в зоні відчуження на підставі довідки про заробіток, основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 11951,06 грн (149393,83 (середньомісячний заробіток) * 80% ( відсоток втрати працездатності)). Розмір пенсії з надбавками становив 88296,89 грн.

Вказує, що у подальшому відповідач зменшив основний розмір його пенсії від середнього заробітку до 20689,07 грн та листом від 06.10.2025 року повідомив, що при міграції пенсійної справи індивідуальний коефіцієнт відобразився некоректно та було переглянуто розмір пенсії, розмір пенсії починаючи з 01.09.2025 року становить 19578,39 грн.

Позивач звертає увагу, що він звертався до відповідача щодо перегляду пенсійної справи і перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробіток, натомість відповідь листами вкотре повідомив про неможливість здійснення відповідного перерахунку, а також не було зазначено інформації щодо вчинення будь - яких дій для перевірки чи уточнення довідок про заробітну плату.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08.12.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії і зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі № 200/9495/25. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача надійшов відзив, відповідно до якого він просить відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що згідно наявної в матеріалах справи довідки №1186 від 19.12.2011 року, яка видана Відокремленим підрозділом «шахтою «Стаханова» слідує, що за роботу в населених пунктах зони відчуження (військові збори) з 08.06.1986 по 22.06.1986 по місцю роботи ВП «шахтою «Стаханова» на посаді прохідника виплачена заробітна плата в сумі 1139,53 руб з урахуванням коефіцієнта, відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР Укрпрофради від 10.06.1986 №207-7 та постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2004 №1240.

Також у довідці вказано, що оплата за підвищеними тарифними ставками (посадовими окладами) з урахуванням зони безпечності, провадиться виходячи з установленого у зоні відчуження 6-годинного робочого дня та 6-ти денного робочого тижня. З довідки слідує, що позивач виконував роботи в червні ІІІ зоні, 7 днів (42 години), денна тарифна ставка 20, кратність 4, доплата за роботу в надурочний час: відсутня, сума 560,00 руб. Також вказано, що фактична заробітна плата за роботу в зоні відчуження із якої визначається пенсія становить: оплата праці за дні роботи в зоні 560,00 руб. Премія 336,00 руб. Доплата за роботу у нічні часи: 98,00 руб. Всього сума 1139,53 руб.

Відповідач зазначає, що у згаданій довідці не вказано про те, що розрахунок зроблений на підставі первинних документів, підтверджуючі документи про роботу в зоні відчуження додаються в копії. В електронній пенсійній справі позивача відсутні первинні документи, а саме положення про преміювання, яке підтверджує преміальну оплату на підприємстві, годинна тарифна ставка та нічні.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Позивач має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС (категорія 1), перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Донецькій області та отримує пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до Закону України «Прo статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Пенсію призначено 12.02.1992 року, що підтверджується витягом з пенсійної справи позивача, наданим відповідачем по справі.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.10.2024 по справі №200/5445/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01 березня 2024 року перерахунок пенсії та виплатити нараховану пенсію ОСОБА_1 з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінет Міністрів України №185 від 23 лютого 2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням вже проведених виплат.

На виконання рішення суду позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2024 року з урахуванням підвищення пенсії, встановленого постановою Кабінет Міністрів України №185 від 23.02.2024 року «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимальним розміром пенсії на підставі довідки про заробітну плату за роботу в зоні відчуження від 19.12.2011 року № 1186, виданої Відокремленим підрозділом «шахтою «Стаханова» з виключенням із суми заробітку премії в розмірі 336 карбованців та нічних в розмірі 98 карбованців, у зв'язку з відсутністю в електронній пенсійній справі первинних документів, які підтверджують нарахування та виплату премії та нічні.

На підставі викладеного з 01.03.2025 розмір пенсії ОСОБА_1 обчислено виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного.

Розмір пенсії позивача з 01.03.2025 року склав 19578,39 грн.

Листом від 06.10.2025 року № 0500/0202-8/102097 відповідач повідомив представника позивача, зокрема, про те, що з 01.09.2025 року пенсію позивача обчислено виходячи п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року відповідно до пункту 9 Порядку № 1210.

Додатково повідомлено, що позивач має право надати довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження та первинні документи (за наявності), на підставі яких визначено складові довідки про заробітну плату.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення розміру пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та відповідним доводам сторін, суд дійшов таких висновків.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

За приписами пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Правовідносини щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон - № 796-XII).

За змістом статті 1 Закону № 796-XII цей нормативно-правовий акт спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.

Державна політика в галузі соціального захисту потерпілих від Чорнобильської катастрофи та створення умов проживання і праці на забруднених територіях базується на принципах, зокрема, соціального захисту людей, повного відшкодування шкоди особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Нормою статті 49 Закону № 796-XII передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Статтею 15 Закону № 796-XII встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).

Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Наказом Міністерства соціального політики України від 12.10.2012 № 644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків пенсій даній категорії громадян. За загальним правилом підставою для проведення розрахунку/ перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Порядок № 1210).

Згідно з пп. 4 п. 3 Порядку № 1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати. Відповідно до статті 15 Закону № 796-XII видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).

Наказом Міністерства соціального політики України від 12.10.2012 № 644 затверджено форму довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків пенсій даній категорії громадян.

Отже, підставою для проведення розрахунку/перерахунку пенсії на підставі заробітної плати є первинні документи про нарахування такої заробітної плати. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємством, відповідно до первинних документів за нормативними документами, які дійсні на момент видачі довідки.

У матеріалах справи наявні довідки, на підставі яких відповідач нарахував та виплачував позивачу пенсію, в тому числі довідки, виданої Відокремленим підрозділом «Шахта «Стаханова» від 19.12.2011 № 1186 про заробітну плату позивача в зоні відчуження, яка видана на підставі підтверджуючих документів про роботу в зоні відчуження, що надаються в копіях.

Частиною 1 статті 54 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності і у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до частини 4 статті 57 Закону № 796-ХІІ для обчислення пенсії по інвалідності особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, у яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, заробітна плата (дохід) може визначатися виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, - за бажанням особи, яка звертається за пенсією.

При цьому, суд звертає увагу на те, що застосування припису частини 4 статті 57 Закону № 796-XII передбачає висловлення бажанням особи, яка звернулася за пенсією.

Як видно з обставин справи, позивач не висловлював бажання на розрахунок його пенсії виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Суд не приймає до уваги посилання відповідача про те, що довідка Відокремленого підрозділу «Шахта «Стаханова» від 19.12.2011 № 1186 видана з порушенням вимог Постанови № 207-7, а саме відсутнє положення про преміювання, яке підтверджує преміальну оплату на підприємстві, годинна тарифна ставка та нічні, оскільки відповідач на підставі вказаної довідки призначив позивачу пенсію і протягом багатьох років здійснював її виплату.

Відповідачем не надано доказів неправомірності або спростування відомостей, які містяться у вказаній довідці, не наведено жодних обґрунтованих доводів щодо змін в законодавстві, внаслідок яких указана довідка не може використовуватися для розрахунку пенсії позивача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 року виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Крім того, суд зазначає, що за змістом Рішення Конституційного Суду України від 20.03.2024 р. № 2-р(II)/2024 визначено такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), припис статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи від 8 липня 2011 року № 3668-VI зі змінами, що поширює свою дію на Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 р. № 796-XII зі змінами, припис першого речення частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28 лютого 1991 року № 796-XII зі змінами.

Конституційний Суд України дійшов висновку, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI у частині вимог щодо обмеження максимального розміру пенсії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що на них поширюється дія Закону № 796-XII, першого речення частини третьої статті 67 Закону № 796-XII суперечать вимогам частин першої, другої статті 8, частини першої статті 41 Конституції України.

Отже, на виконання вказаного рішення Конституційного Суду України пенсія має виплачуватися без обмеження максимальним розміром.

Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про необхідність, на підставі частини 2 статті 9 КАС України, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії позивача з 01.09.2025 року без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити позивачу пенсію з 01.09.2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з цим, вимога позивача щодо зобов'язання відповідача під час перерахунку пенсії визначити середньомісячний заробіток саме у розмірі 149393,83 грн задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідачем ще не здійснено перерахунок пенсії на виконання рішення у цій справі, а тому на даний час відсутні обґрунтовані підстави, які б свідчили, що під час проведення такого перерахунку відповідачем буде встановлений інший порядок перерахунку та виплати пенсії, ніж передбачений чинним законодавством.

Відтак, право позивача у цій частині не вважається порушеними, а тому позовна вимога в цій частині є передчасною, тобто заявлена на майбутнє.

Таким чином позовні вимог підлягають частковому задоволенню з урахуванням частини 2 статті 9 КАС України.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2025 року без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.09.2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Повне рішення складене 06 березня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.І. Бабіч