10 березня 2026 року Справа №160/20480/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №160/20480/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
02.02.2026 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява представника ОСОБА_1 адвоката Галкіна В'ячеслава Леонідовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24, зобов'язавши відповідача протягом 30-ти днів подати звіт про повне виконання рішення.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що чинна редакція ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України діє з 19.12.2024 та фактично встановлює обов'язок суду за заявою пенсіонера зобов'язати пенсійний орган подати звіт про виконання рішення у справах щодо пенсійних виплат. Зазначає, що рішення набрало законної сили 04.04.2025, вказує на наявність відкритого виконавчого провадження.
Суд зазначає, що справа була розглянута в порядку спрощеного позовного провадження, сторонами у письмовому вигляді подані відповідні пояснення з приводу заявленого питання, у зв'язку з чим відсутні підстави для призначення та розгляду питання щодо судового контролю за виконанням судового рішення у судовому засіданні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.02.2026 заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/20480/24 призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
20.02.2026 до суду надійшли пояснення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №160/20480/24, у яких відповідач зазначає, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24, після набрання ним законної сили, відповідно до рекомендації щодо організації взаємодії структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області під час виконання рішень судів Юридичне управління службовою запискою №1067/08-16 від 09.04.2025 інформувало Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг та Управління з питань виплат (структурні підрозділи, до компетенції яких належить виконання рішення) про набрання законної сили рішення суду, з одночасною передачею копії рішення (постанови), що підлягає виконанню. 10.04.2025 рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24 внесено до підсистеми «Реєстр судових рішень» інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України (ІКІС ПФУ: РСР), реєстраційний номер 801276. ОСОБА_1 з 05.07.2023 проведено перерахунок пенсії з урахуванням ст. 8 Закону України від 02.09.2008 №345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці». Заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка нарахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24, за період з 05.07.2023 по 30.04.2025 у сумі 66734,46 грн включена до Переліку боргів відповідно до Постанови №821. Сума коштів, що нарахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24, виплачуватиметься в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат. У жовтні 2025 року, у листопаді 2025 року та у грудні 2025 року ОСОБА_1 проведено нарахування та виплату частини боргу із Переліку боргів відповідно до Постанови №821 у сумі 187,35 грн, 187,35 грн та 187,35 грн (загальна сума виплати склала 562,05 грн). Подальша виплата буде здійснюватися відповідно до Порядку №821 в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області вчинило усі, передбаченні чинним законодавством, залежні від нього дії для забезпечення виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24 вини або умислу Головного управління на навмисне невиконання в повному обсязі рішення суду немає.
Вирішуючи подану заяву, суд виходить з наступного.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 в адміністративній справі №160/20480/24, яке набрало законної сили 04.04.2025, позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо здійснення з 05.07.2023 розрахунку розміру пенсії ОСОБА_1 без урахування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити з 05.07.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
Розглядаючи питання щодо наявності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у цій справі, суд зазначає таке.
За правилами ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Наведена норма кореспондується із положеннями ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Конституційний Суд України у рішенні №18-рп/2012 від 13.12.2012 (справа №1-26/2012) зазначив, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, визначений у законі комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.
Розглядаючи справу №1-7/2013 Конституційний Суд України у рішенні №5-рп/2013 від 26.06.2013 звернув увагу, що право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень - складовою права на справедливий судовий захист.
Таким чином, з моменту набрання законної сили судовим рішенням виникає безумовний обов'язок його виконання.
Відповідно до положень ч.ч. 4, 5 ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом. Процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції (ч. 1 ст. 373 Кодексу адміністративного судочинства України).
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 1 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч. 2 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України).
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців (ч. 3 ст. 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України).
Заявник, звернувшись до суду із заявою у порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, просить встановити судовий контроль та зобов'язати відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 звертав увагу на те, що застосування ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Однак, суд також враховує, що задля того, щоб відмовити в його встановленні, суд має перевірити належним чином доводи заявника, викладені в його заяві та навести підстави для висновку про відмову в задоволенні заяви, поданої у порядку ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому зазначає про таке.
Як встановлено судом, представником позивача не наведено жодних обґрунтувань необхідності встановлення судового контролю, окрім посилання на положення Кодексу адміністративного судочинства України та набрання рішенням у справі законної сили.
Вказана представником позивача у поданій заяві інформація про наявність виконавчого провадження з примусового виконання рішення стосується іншого судового рішення, а саме за виконавчим листом №360/27/24, виданим 31.05.2024 Луганським окружним адміністративним судом.
Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду заявником не обґрунтовано та не наведено мотивів доцільності та необхідності застосування такого обраного виду судового контролю, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Крім того, на підставі наданих відповідачем пояснень та доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 проведено перерахунок на виконання рішення у справі №160/20480/24, заборгованість з перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка нарахована на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.12.2024 у справі №160/20480/24 за період з 05.07.2023 по 30.04.2025 складає 66734,46 грн та частково виплачена у сумі 562,05 грн.
Відтак, враховуючи вказані обставини, суд не бачить фактичних та правових підстав для покладення на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви представника позивача належить відмовити.
Керуючись ст. ст. 14, 370, 372, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України,
Заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення у справі №160/20480/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський