про залишення позовної заяви без руху
10 березня 2026 року ЛуцькСправа № 140/2767/26
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Волдінер Ф. А., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Турійської селищної ради, Ковельської районної державної адміністрації за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ПАТ «Волиньобленерго» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Турійської селищної ради, Ковельської районної державної адміністрації за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ПАТ «Волиньобленерго», відповідно до якого просить суд:
1) визнати протиправною триваючу бездіяльність Турійської селищної ради щодо невжиття заходів реагування на незаконне втручання в електросистему мого житлового будинку та щодо відновлення електропостачання мого житлового будинку, не складання Акту обстеження житлового будинку за подією 02.03.2025, не відкриття провадження за КУпАП щодо ПАТ «Волиньобленерго», проведення незалежної електротехнічної експертизи та надання соціально-медичної допомоги як особі з інвалідністю у складних життєвих обставинах;
2) визнати протиправною триваючу бездіяльність Ковельської районної військової державної адміністрації щодо невиконання контрольних повноважень за результатами мого письмового звернення до Голови Волинської обласної військової адміністрації на особистому прийомі 22.10.2025 та його усного доручення Голові Ковельської районної військової державної адміністрації щодо реального контролю за діями Турійської селищної ради, організації незалежної технічної експертизи, відновлення електропостачання та забезпечення ефективної координації дій органів, відповідальних за реабілітацію та соціальний супровід осіб з інвалідністю;
3) зобов'язати Турійську селищну раду:
• провести комплексну оцінку моїх соціальних, медичних та реабілітаційних потреб з метою визначення необхідного комплексу заходів підтримки;
• ініціювати та направити до відповідних органів виконавчої влади (районного та обласного рівнів) та правоохоронних структур пакет документів для проведення незалежної електротехнічної експертизи електросистеми мого житлового будинку з метою встановлення причин пошкодження внутрішньої електропроводки та обсягу завданої матеріальної шкоди;
• ініціювати відповідне реагування на дії ПАТ «Волиньобленерго» шляхом формування та направлення матеріалів (звернення, відомостей про звернення громадянина, договір на користування електроенергією, відсутність Акту обстеження, довідки щодо відсутності будинку АДРЕСА_1 ) до Ковельської районної військової державної адміністрації, правоохоронних органів та страховика, з проханням розглянути можливість відкриття провадження за КУпАП, складання Акту обстеження, відшкодування шкоди та інших заходів;
забезпечити позивача всіма гарантіями соціальної підтримки, передбаченими державними та місцевими програмами для осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом реалізації комплексної соціальної послуги, матеріальної допомоги та координації доступу до медичних і реабілітаційних програм;
4) зобов'язати Ковельську районну військову державну адміністрацію:
• здійснити реальний оперативний контроль за виконанням вказаних вимог щодо моєї ситуації та притягнути Турійську селищну раду до відповідальності у випадку ухилення від їх реалізації;
• координувати дії місцевих органів влади, соціальних, медичних та енергетичних служб для відновлення мого права на житло, забезпечення електропостачання, медичного та реабілітаційного супроводу, а також відновлення можливості проживання у власному будинку;
• забезпечити мені належну соціальну підтримку, медичну та реабілітаційну допомогу з урахуванням стану здоров'я, інвалідності та потреби у санаторно-курортному лікуванні, в тому числі прискорення оформлення путівки з урахуванням перенесеного інсульту, запалення лицьового нерва, неможливості перебування в холоді та необхідності додаткового медичного до обстеження.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Позовну заяву належить залишити без руху з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановленому порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 зазначеного Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» установлено у 2026 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2026 року - 3 328 грн.
Таким чином, позовна заява має бути сплачена судовим збором у розмірі 1 331,20 грн (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого на 01 січня 2026 року).
В порушення наведених вимог позивачем не додано до позовної заяви не додано документів на підтвердження сплати або звільнення від сплати судового збору у даній справі.
Згідно з частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки подана позовна заява не відповідає вимогам статті 161 КАС України, її слід залишити без руху, надавши строк на усунення недоліків, який не може перевищувати п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху шляхом подання до суду документу, що підтверджує сплату позивачем судового збору в розмірі 1 331,20 грн.
Керуючись статтями 160, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Турійської селищної ради, Ковельської районної державної адміністрації за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору ПАТ «Волиньобленерго» - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Ф. А. Волдінер