Справа № 930/384/26
Провадження № 3/930/267/26
05.03.2026 року м. Немирів
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Науменко С.М., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції № 5 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , є особою з інвалідністю 2 групи, до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 586170 від 08.02.2026, - 08.02.2026 о 13:27 в м. Немирів по вулиці Костельна, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом марки Тойота, державний номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме почервоніння очей, характерний запах алкоголю з ротової порожнини. Проходження огляду на стан сп'яніння водій відмовився на місці зупинки, чим порушив п.п. 2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 , кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП.
В судове засідання водій ОСОБА_1 , в судове засідання не з'явився, надав суду заяву в якій просить справу розглядати без його участі. Вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнає повністю.
Суд, всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, переглянувши відеозаписи з місця події, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В порядку статті 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до пп. «а» п. 2.9 Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з ч.1 ст.130 КУпАП адміністративна відповідальність настає, зокрема, у разі керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП повністю підтверджується зібраними по справі доказами, а саме:
-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 586170 від 08.02.2026, складеним уповноваженою посадовою особою, в якому зафіксовано час, місце та суть правопорушення.
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 08.02.2026 року;
-відеозаписом з нагрудної камери поліцейського (додаток до протоколу), на якому зафіксовано процес спілкування працівників поліції з водієм, процедуру огляду на стан сп'яніння та результат такого огляду.
-довідкою ст. інспектора САП ВВГ Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області Вікторія Рубанська про те, що ОСОБА_1 посвідчення водія серії НОМЕР_2 видане 04.11.2014, рахується виданим відповідно до даних ГСЦ МВС України та відповідно до протоколу ЕПР1 №586170 не вилучалося працівниками поліції.
Санкція частини 1 статті 130 КУпАП є безальтернативною та імперативною в частині призначення додаткового стягнення. Вона передбачає накладення штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік. Законодавець не надав суду права при застосуванні цієї статті обирати між позбавленням права керування та іншим видом стягнення або не застосовувати його взагалі, незалежно від особистих обставин порушника, його майнового стану чи потреби у використанні транспортного засобу.
Своїми діями, що виразилися у керуванні транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9 «а» Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 130 КУпАП.
Санкцією ч.1 ст.130 КУпАП передбачено накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Обставин, що виключають адміністративну відповідальність згідно зі ст. 17 КУпАП, судом не встановлено. Строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст. 38 КУпАП, не закінчилися.
Адміністративне стягнення судом накладається відповідно до санкції ч.1 ст.130 КУпАП та положень ст.33 КУпАП, якою передбачено неврахування особи порушника, ступеню його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність у випадку накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Враховуючи викладене, а також безальтернативність санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються особи з інвалідністю I та II груп.
Як вбачається з копії пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 ОСОБА_1 має інвалідність 2 групи довічно.
За таких обставин, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 підлягає звільненню від сплати судового збору.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 40-1, ч. 1 ст. 130, 221, 283, 284, 285 КУпАП та ст. 5 Закону України «Про судовий збір», суддя, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 (одна тисяча) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Штраф має бути сплачений порушником в установу банку України (отримувач коштів: ГУК у Він. обл./м. Немирів 21081100; код отримувача за ЄДРПОУ: 37979858; Казначейство України (ЕАП) UA 768999980313040106000002796; код класифікації доходів бюджету: 21081100, призначення платежу: адміністративні штрафи, Немирівський районний суд) не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
ОСОБА_1 , звільнити від сплати судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її постановлення.
Постанова про позбавлення права керування транспортним засобом набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження, яке винесено за наслідками розгляду справи по суті.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного суду через Немирівський районний суд Вінницької області.
Роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, що штраф має бути сплачений добровільно не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу після набрання нею законної сили, а в разі оскарження постанови, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у добровільному порядку у встановлений строк, копія постанови буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання. В порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя С.М.Науменко