ЄУН 193/333/26
Провадження № 3/193/123/26
іменем України
10 березня 2026 року сел. Софіївка
Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кравченко Н.О., за участю секретаря судового засідання Ратушної В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від відділення поліції № 9 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої та зареєстрованою за адресою - нечитабельно, РНОКПП: невідомий,
про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 156 КУпАП,
10.03.2026 року до Софіївського районного суду Дніпропетровської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серія ВАД № 872864 від 27.02.2026 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.156 КУпАП. Дату розгляду справи зазначено 10.03.2026 року о 13:00 год.
ОСОБА_1 до суду не з'явилася.
Згідно положень ст. 268 КУпАП суддя має право розглянути справу у відсутність особи, але враховуючи, оформлення матеріалів, суддя приходить до наступного.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що склад адміністративного правопорушення заповнений нерозбірливим почерком, який прочитати неможливо. До протоколу додано пояснення, які також є нечитабельними.
Вивчивши матеріали справи, вважаю адміністративний матеріал таким, що підлягає поверненню на дооформлення з таких підстав.
Згідност.256 КУпАПу протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це.
Відповідно до п.6 Розділу ІІ Інструкції зоформлення матеріалівпро адміністративні правопорушення в органах поліції, № 1376 від 06.11.2015 року, усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Пунктом 24 постанови Пленуму ВСУ №14 від23.12.2005 рокувизначено визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Зазначене узгоджується із висновком зробленим Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 02.09.2021 справа №11-97сап20, згідно якого немає процесуальних норм, які б забороняли, зокрема, судді, який розглядає справу про адміністративне правопорушення, вимагати від уповноваженого органу виконати належним чином вимоги процесуального закону щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення і його реалізації таким чином, щоб можна було вирішити питання про винність особи у вчиненні адміністративного проступку з дотриманням строків розгляду і без порушення прав особи порушника.
Враховуючи викладене, адміністративний матеріал підлягає поверненню до органу, з якого він був спрямований до суду, для належного оформлення, під час якого необхідно привести протокол про адміністративне правопорушення та матеріали справи у відповідність до вимог закону та відомчих нормативно-правових актів.
Враховуючи, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 872864 від 27.02.2026 року заповнений не розбірливим почерком (не можливо прочитати), пояснення ОСОБА_1 записані нерозбірливо, що перешкоджає суду розглянути його у відповідності до вимог КУпАП, повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини, зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення та додатках нього, тому за вказаних обставин протокол з додатками підлягають поверненню для належного оформлення.
За таких обставин, враховуючи всі вище вказані недоліки, унеможливлюється розгляд адміністративної справи без додаткового доопрацювання матеріалів. Тому вказаний протокол слід повернути на доопрацювання.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.256, 277, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.156 КУпАП- повернути для дооформлення відділенню поліції № 9 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя : Н.О.Кравченко