Ухвала від 11.03.2026 по справі 921/77/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

46025, м.Тернопіль, вул.Кн.Острозького, 14а, тел.: 0352520573, e-mail: inbox@te.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

11 березня 2026 року м. Тернопіль Справа № 921/77/26

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Андрусик Н.О.

розглянув заяву без номера від 06.03.2026 (вх.№1818 від 09.03.2026) Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, місто Тернопіль

про скасування судового наказу про стягнення 179 091 грн 34 коп

з боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ", місто Полтава

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Тернопільської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідністю "ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ", місто Полтава про видачу судового наказу про стягнення з Головного управління Національної поліції Тернопільській області, місто Тернопіль, заборгованості за договором про постачання електричної енергії №20030429/771 від 19.11.2025 (далі - договір) в розмірі 179 091,34 грн з яких: 178 944,26 грн - заборгованість за спожиту активну електричну енергію за період з 01.12.2025 по 31.12.2025 та 147,08 грн - 3% річних, нарахованих з 31.01.2026 по 09.02.2026.

Дану заяву, згідно з Протоколом автоматизованого розподілу між суддями від 12.02.2026, розподілено до розгляду судді Андрусик Н.О.

17.02.2026 Господарським судом Тернопільської області видано судовий наказ у справі №921/77/26 про стягнення з Головного управління Національної поліції в Тернопільській області на користь стягувача 179091,34 грн заборгованості та про стягнення 266,24 грн судового збору. Даний судовий наказ надіслано зокрема боржнику до «Електронного кабінету» ЄСІКС 18.02.2026 та отримано ним цього ж дня о 19:14 год, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, що знаходиться в матеріалах справи.

06.03.2026 до господарського суду від Головного управління Національної поліції в Тернопільській області надійшла заява без номера від 06.03.2026 (вx.№1818 від 09.03.2026) про скасування судового наказу від 17.02.2026, котра обґрунтовується з посиланням на невідповідність суми боргу, вказаній у наказі, умовам (ціні) договору оскільки, ціна за 1 кВт/год (9,140220 грн) електричної енергії, що зазначена в рахунку №A20030429 не відповідає ціні, визначеній сторонами у додатковій угоді №1 (9,080148 грн), тобто є вищою, що, в свою чергу, створює переплату та додаткове фінансове навантаження на державний орган, яким є Головне управління Національної поліції в Тернопільській області.

Крім того, боржник у клопотанні без номера від 06.03.2026 (вх.№1818-1 від 09.03.2026) просив відстрочити сплату судового збору за подання заяви про скасування судового наказу Господарського суду Тернопільської області від 17.02.2026 до ухвалення рішення у справі №921/77/26.

Відповідно до Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 09.03.2026, заяву про скасування судового наказу та відстрочення сплати судового збору передано судді Андрусик Н.О.

Згідно ч. 1 ст.157 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), боржник має право протягом п?ятнадцяти днів з дня вручення копії судового наказу та доданих до неї документів подати заяву про його скасування до суду, який його видав. Заява про скасування судового наказу може також бути подана органами та особами, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Відповідно до пункту 1 частини 5 ст.157 ГПК України, до заяви про скасування судового наказу, зокрема, додається документ, що підтверджує сплату судового збору.

Приписами частини 2 ст.4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до господарського суду заяви про скасування судового наказу сплачується судовий збір в сумі 0,05 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" визначено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2026 становить 3 328,00грн.

Частиною 3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній Формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, за подання заяви про скасування судового наказу в електронній Формі боржник повинен був сплатити 133,12грн судового збору (3 328,00грн х 0,05 х 0,8).

Дослідивши матеріали заяви Головного управління Національної поліції Тернопільській області від 06.03.2026 про скасування судового наказу, суд встановив, що до заяви боржником не долучено доказів сплати судового збору за подання заяви про скасування судового наказу.

Головне управління Національної поліції в Тернопільській області у клопотанні про відстрочення сплати судового збору посилається на відсутність фінансової можливості здійснити оплату судового збору позаяк є державним органом, фінансування якого здійснюється з державного бюджету та таке фінансування є недостатнім, відтак, оскільки право на доступ до суду не може бути обмежене через непосильний судовий збір без оцінки фінансової можливості заявника, просить суд відстрочити сплату судового збору . При цьому посилається на висновки Великої Палати Верховного Суду у справі №925/1293/19 від 21.01.2026.

Розглянувши клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 123 ГПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюється законом.

Таким законом є Закон України «Про судовий збір», відповідно до статті 1 якого, судовий збір - це збір, що справляється на всій гол території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Підстави відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати визначені у статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або

2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім?ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров?ю; або

4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.

Наведений перелік умов для звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення є вичерпним.

Аналіз даної правової норми свідчить, що умови, визначені у пунктах 1,2 частини 1 ст.8 вказаного Закону, можуть застосовуватися лише до фізичних осіб, котрі перебувають у такому фінансовому стані, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру їх річного доходу, та до осіб, що мають певний соціальний статус: є військовослужбовцями, батьками, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; одинокими матерями (батьками), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; особами, які діють в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, тобто дані положення закону не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи - юридичної особи), а положення пункту 3 частини 1 статті 8 вказаного Закону можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі №0940/2276/18).

У даному випадку предметом заяви є стягнення боргу за договором, а вимоги не стосуються захисту соціальних, трудових, сімейних, житлових прав тощо.

Відтак, Головне управління Національної поліції в Тернопільській області не відноситься до переліку осіб, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", та зазначені ним у заяві підстави для звільнення від сплати судового збору не передбачені вказаною нормою.

3 огляду на викладене, клопотання Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню.

Окрім того, розмір судового збору для оплати заяви про скасування судового наказу не може розцінюватися як непосильний, оскільки такий є незначним - 133,12 грн, а тому доводи щодо відсутності фінансування з державного бюджету не можуть бути взяті до уваги як обгрунтовані, оскільки не відповідають обставинам даної справи та не підтверджені документально.

Враховуючи, що боржником всупереч вимогам ч.5 ст.157 ГПК України, до заяви не надано доказів на підтвердження сплати судового збору у розмірі 133,12 грн така заява підлягає поверненню.

Відповідно до ч.6 ст.157 ГПК України у разі подання неналежно оформленої заяви про скасування судового наказу суддя постановляє ухвалу про її повернення не пізніше двох днів з дня її надходження до суду.

Оскільки боржник має зареєстрований електронний кабінет і заяву про скасування судового наказу подано в електронній формі через підсистему "Електронний суд" ЄСІКС, тому у паперовій формі така заява не повертається. Заява вважається повернутою з моменту підписання цієї ухвали.

Повернення заяви про скасування судового наказу не позбавляє особу права після сплати судового збору повторно звернутися із заявою про скасування судового наказу в межах встановленого законом строку.

Керуючись статтями 157, 232, 234, 235 ГПК України, господарський суд, -

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання без номера від 06.03.2026 (вх.№1818-1 від 09.03.2026) Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, місто Тернопіль про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення у справі - відмовити.

2. Повернути Головному управлінню Національної поліції в Тернопільській області заяву без номера від 06.03.2026 (вх.№1818 від 09.03.2026) про скасування судового наказу з доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 11.03.2026.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Н.О. Андрусик