09.03.2026 року м.Дніпро Справа № 912/975/25
Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Кощеєва І.М. (доповідач)
суддів: Дарміна М.О., Чус О.В.
розглянувши у порядку письмового провадження
без повідомлення учасників справи апеляційну скаргу
Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"
на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 19.06.2025р. (суддя Коваленко Н.М., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 20.06.2025р.) у справі
за позовом Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" (м. Кропивницький)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Київ в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" (м. Кропивницький)
про стягнення 22 109,40 грн.
1.Короткий зміст позовних вимог
Обласне комунальне виробниче підприємство "Дніпро-Кіровоград" звернулось до Господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України", м. Київ в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" 22 109,4 грн. плати за понаднормативне забруднення стічних вод.
2.Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі
Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 19.06.2025р. у справі №912/975/25 позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" 22 109,40 грн плати за понаднормативне забруднення стічних вод, а також судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.
3.Короткий зміст вимог апеляційної скарги
Не погодившись з вказаним рішенням суду Товариство з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України» в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
4. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
В обґрунтування доводів апеляційної скарги Скаржник посилається на те, що рішення є незаконним та необґрунтованим, ухваленим з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, Скаржник вказує, що Позивач не попереджав Відповідача про здійснення відбору проб, а тому Відповідач не відмовляв виділити уповноваженого представника для відбору проб та не перешкоджав з допуском уповноваженого представника виконавця на територію споживача та не створював перешкод у відборі проб.
Скаржник зазначає, що при вирішенні справи місцевий суд не прийняв до уваги норми «Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення», затверджених наказом Міністерств регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, та не вказав що було перешкодою для Позивача у відборі проб з контрольного колодезя, який знаходився за межами території Відповідача.
Відповідач вказує на відсутність в матеріалах справи доказів на підтвердження повноважень представників Позивача, які підписали акти від 13.09.2023 та від 08.01.2024 та відсутність доказів виклику представника Споживача (відповідача).
Скаржник звертає увагу суду на ту обставину, що доданий до позову акт №27 від 08.01.2024 є неналежним доказом здійснення позивачем сповіщення відповідача про намір здійснити відбір проб, оскільки цей акт був складений до укладення договору (06.05.2024) та винесення наказу (01.03.2024), яким були призначені від відповідача відповідальні особи для відбору проб стічних вод.
У відповіді на відзив Скаржник повторює наведені в апеляційні скарзі доводи.
5. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи
Від Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому підприємство не погоджується з доводами апеляційної скарги, вважає її безпідставною і необґрунтованою та просить апеляційний суд в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
В обгрунтування своїх заперечень позивач посилається на Правила №316, якими передбачено право виробника здійснювати раптовий (не погоджений зі споживачами заздалегідь) відбір контрольних проб стічних вод.
Позивач зазначає, що відповідно до п.9.10 Місцевих Правил, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 за розрахунковий місяць у разі, зокрема, неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону. Нарахування здійснюється на підставі Акту.
За твердженням позивача Акти № 27 від 08.01.2024, №895 від 13.09.2023, на підставі яких було здійснено нарахування відповідачу за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5, складені за формою Акту відбору контрольної проби стічної води споживача, затвердженою Місцевими правилами. Правила № 316 та Місцеві правила не передбачають іншої форми акту, обов'язкової для складення при допущеному відповідачем порушенні (неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб), а тому фіксація зазначеного порушення в Акті відбору контрольної проби стічної води споживача не суперечить відповідним вимогам.
Позивач наголошує, що на Акти № 27 від 08.01.2024, №895 від 13.09.2023 заперечень з боку відповідача не надходило. Так само не надходило заперечень з боку відповідача щодо рахунків, в яких здійснено нарахування за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 попри те, що відповідно до п. 7.14. Договору про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, у разі незгоди щодо кількості або вартості отриманих послуг, Споживач зобов'язаний у 5-ти денний термін з дня отримання рахунку, направити до Виконавця уповноваженого представника з відповідними обґрунтовуючими документами для врегулювання розрахунків. У випадку невиконання цієї умови, рахунки Виконавця вважаються прийнятими до оплати.
Позивач спростовує твердження відповідача про ненадання позивачем суду доказів повідомлення про проведення відбору стічних вод посиланням на фіксацію зазначених обставин уповноваженими представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" в актах, що відповідають вимогам Правил №316 та Місцевих правил.
Заперечуючи проти доводу відповідача про те, що акт №27 від 08.01.24 року не є доказом у цій справі, оскільки Договір, в якому зазначаються уповноважені представники споживача підписано 06.05.2024, позивач посилається на п. 12.1.1. Договору, згідно якого умови цього договору розповсюджуються на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2024.
6. Рух справи в суді апеляційної інстанції.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.07.2025р. для розгляду справи визначена колегія суддів у складі: головуючого судді - Кощеєв І.М. (доповідач), судді - Чус О.В., Дармін М.О.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 09.07.2025р. витребувано у Господарського суду Кіровоградської області матеріали справи/копії матеріалів справи №912/975/25.
Матеріали справи № 912/975/25 надійшли до Центрального апеляційного господарського суду.
Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 21.07.2025р. апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 19.06.2025р. у справі № 912/975/25 залишено без руху, надано апелянту строк для усунення недоліків, а саме: для надання суду доказів сплати судового збору, у розмірі 3 633,60 грн..
Від Скаржника до суду надійшла заява про усунення недоліків апеляційної скарги.
Згідно з ч. 1 ст. 247 ГПК України, у порядку спрощеного провадження розглядаються малозначні справи.
Ч. 13 ст. 8 ГПК України визначено, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 12 ГПК України для цілей цього Кодексу малозначними справами є справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Ч. 1 ст. 270 ГПК України встановлено, що в суді апеляційної інстанції справи переглядаються в порядку спрощеного провадження з урахуванням особливостей, передбачених у цій главі.
Ч. 10 ст. 270 ГПК України встановлено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду в справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
При розгляді цієї справи колегія суддів враховує, що предметом позову у цій справі є вимоги про стягнення суми, меншої ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто вказана справа відноситься до малозначних справ в розумінні ГПК України, і розглядає справу без повідомлення учасників справи.
Після усунення недоліків апеляційної скарги, ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 22.07.2025 відкрито апеляційне провадження у справі за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на на рішення Господарського суду Кіровоградської області від 19.06.2025р. у справі № 912/975/25, для розгляду у порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.
7. Встановлені судом обставини справи
01.04.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (далі - Виконавець) та ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (далі - Споживач) укладено договір №5-85-2/2 про надання послуг централізованого водовідведення (далі - Договір 1).
Згідно п. 1.1. Договору 1 Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві вчасно та відповідної якості послуги централізованого водовідведення (далі - Послуги) в об'ємах, визначених лімітом відпуску води та приймання стоків (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.
Пунктом 1.4. Договору 1 визначено адресу надання послуг: м. Кропивницький, вул. Сергія Сєнчева, 42.
З а п. 2.3.12. Договору 1 Споживач зобов'язаний скид стічних вод у каналізаційні мережі здійснювати відповідно до встановлених гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах (Додаток №3 до цього Договору), які визначені відповідно до місцевих правил приймання стічних вод.
Відповідно до п. 5.13. Договору 1 режим та нормативи скиду забруднюючих речовин стічних вод Споживача в систему централізованого водовідведення Виконавця повинні відповідати вимогам допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, визначених місцевими правилами приймання стічних вод та які Виконавець встановлює Споживачу в додатку №3 до Договору.
У п. 6.3. Договору 1 визначено, що Споживач здійснює остаточний розрахунок за спожиті послуги на протязі п'яти операційних днів після дати отримання рахунку.
Пунктом 9.4. Договору 1 передбачено, що відповідальними особами за оформлення та підписання актів відбору проб стічних вод для визначення вмісту забруднюючих речовин з боку Споживача є: Скороход Сергій Сергійович, тел. НОМЕР_1 , ОСОБА_1 , тел. НОМЕР_2 .
Даний Договір набирає чинності з 01.04.2023 року і діє до 31.12.2023. (п. 10.1. Договору 1).
Додатком №3 до Договору 1 Сторонами погоджено допустиму концентрацію забруднюючих речовин у стічних водах та перелік забруднюючих речовин.
У додатку №3 до Договору 1 визначено, що при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, вважати відбір проб таким, що не відбувся з вини підприємства. В такому випадку ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=2 або К=5 за розрахунковий період, у якому було вчинене дане порушення (п.9.9., 9.10. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград").
Договір 1 та додатки підписано сторонами та скріплено печатками.
Наказом №70 від 01.03.2023 Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" призначено відповідальних осіб споживача за проведення відбору проб стічних вод з представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" за адресою: вул. Сергія Сєнчева, 42: начальника автотранспортної служби філії Сергія Скорохода (050 4575982), провідного інженера автотранспортної служби філії Ганну Гладку (066 4047274).
13.09.2023 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №895 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" (Сергія Сєнчева, 42), за змістом якого 13.09.2023 в період з 13 год. 40 хв до 14 год. 20 хв представник Споживача С.Скороход після його сповіщення на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10. місцевих Правил, згідно якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Листом №2159/23/07-21 від 15.09.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомило Кропивницьку філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про зазначене порушення, вказано про подальше виставлення рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 та направлено копію акта №895 від 13.09.2023.
Вказаний лист з актом отримано Кропивницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" 02.10.2023.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок №895 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.09.2023 по 30.09.2023 з коефіцієнтом кратності Kk = 5, що склало 6 643,20 грн з ПДВ.
30.10.2023 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №5502 виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру №5502/3 на суму 6 643,20 грн.
Вказані акт та рахунок направлено на адресу ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" супровідним листом №2211/22/к від 02.11.2023.
06.05.2024 між ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (далі - Виконавець) та ТОВ "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії ТОВ "Газорозподільні мережі України" (далі - Споживач) укладено договір №КФ/100/104/2/Д-3896 про надання послуг з централізованого питного водопостачання та водовідведення з індивідуальним споживачем (далі - Договір 2).
Відповідно до п. 1.1 Договору 2 Виконавець бере на себе зобов'язання своїми силами та засобами надавати Споживачеві безперервно та відповідної якості послуги централізованого водопостачання та водовідведення (далі - Послуги) в об'ємах, визначених лімітом водоспоживання та водовідведення (Додаток №1 до Договору), а Споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані Послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, визначених цим Договором.
Згідно з п. 3.3 Договору 2 Споживач зобов'язується дотримуватись обсягів, складу та якості стічних вод, що скидаються до системи централізованого водовідведення, умов договору та вимог нормативних документів у сфері водовідведення стічних вод.
За положеннями п. 7.18 Договору 2 режим та нормативи скиду забруднюючих речовин стічних вод Споживача в систему централізованого водовідведення Виконавця повинні відповідати вимогам допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, визначених місцевими правилами приймання стічних вод та які Виконавець встановлює Споживачу в додатку №3 до цього Договору.
Даний Договір укладається терміном на один рік з можливістю продовження його дії на той же термін у випадку, коли сторони за місяць до припинення дії договору не заявлять бажання про його розірвання. (п. 12.1 Договору 2)
Відповідно до п. 12.1.1 Договору 2 сторони дійшли згоди, що відповідно до ч.3 ст. 631 ЦК України, умови цього договору розповсюджуються на відносини, що склалися між сторонами з 01.01.2024 року.
Згідно з додатками до Договору 2, адресою Споживача, за якою надаються Послуги, є м. Кропивницький, вул. Арсенія Тарковського, 67, за якою погоджено ліміти відпуску води та прийняття стоків на 2024 р. (додаток №1), допустимі концентрації показників забруднюючих речовин у стічних водах (додаток №3), акт та схема розподілу балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін.
Договір 2 та додатки підписано сторонами та скріплено печатками.
У додатку №3 до Договору 2 визначено, що при відмові підприємства виділити відповідальну особу для відбору проб, зволіканні з допуском представника ОКВП "Дніпро-Кіровоград" (більш ніж 30 хвилин після його прибуття) або створенні перешкод у відборі проб з боку представників підприємства, вважати відбір проб таким, що не відбувся з вини підприємства. В такому випадку ОКВП "Дніпро-Кіровоград" виставляє підприємству рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності К=2 або К=5 за розрахунковий період, у якому було вчинене дане порушення (п.9.9., 9.10. Правил приймання стічних вод до системи централізованого водовідведення ОКВП "Дніпро-Кіровоград").
08.01.2024 представниками ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №27 відбору контрольної проби стічної води Споживача ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" (Арсенія Тарковського, 67), за змістом якого 08.01.2024 в період з 14 год. 30 хв по 15 год. 05 хв представник Споживача Колісніченко О. після сповіщення його на контактний номер телефону не з'явився для відбору проб стічних вод, що є порушенням п. 9.10. місцевих Правил, згідно якого Споживачу виставляється рахунок з КК=5.
Листом №57/23/07-21 від 09.01.2024 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" повідомило Кропивницьку філію ТОВ "Газорозподільні мережі України" про зазначене порушення, вказано про подальше виставлення рахунку за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Kk = 5 та направлено копію акта №27 від 08.01.2024.
Вказаний лист з актом отримано Кропивницькою філією ТОВ "Газорозподільні мережі України" 12.01.2024.
ОКВП "Дніпро-Кіровоград" здійснено розрахунок №27 плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями у систему каналізації м. Кропивницький за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 з коефіцієнтом кратності Kk = 5, що склало 15 466,20 грн з ПДВ.
29.02.2024 ОКВП "Дніпро-Кіровоград" складено акт №5502 виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень та оформлено рахунок-фактуру №5502/3 на суму 15 466,20 грн.
Вказані акт та рахунок направлено на адресу ТОВ "Газорозподільні мережі України", Кропивницька філія ТОВ "Газорозподільні мережі України" супровідним листом від 02.03.2024.
Як зазначає позивач, борг відповідача за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень всього становить 22 109,40 грн.
Наведені вище обставини та відсутність оплати стало підставою звернення ОКВП "Дніпро-Кіровоград" з позовом у даній справі.
За наслідками розгляду позову господарським судом прийнято оскаржуване рішення у даній справі.
8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції
Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).
Апеляційний господарський суд, переглядаючи в апеляційному порядку оскаржуване судове рішення, в межах доводів та вимог апеляційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи, перевіривши правильність застосування судом попередньої інстанції норм матеріального і процесуального права, дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Сутність розглядуваного спору полягає у спонуканні Відповідача до плати за скид стічних вод з понаднормативним вмістом забруднення, нарахованої із застосуванням до діючого тарифу коефіцієнту кратності Kk = 5.
Правове регулювання централізованого водопостачання та централізованого водовідведення здіснюється, зокрема: Законом України «Про питну воду та питне водопостачання»; Законом України «Про водовідведення та очищення стічних вод», який набрав чинності 07.08.2023; Законом України «Про житлово-комунальні послуги»; Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання»; Правилами користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.10.2008 за № 936/15627) (із змінами); Правилами приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядком визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженими наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 01.12.2017 № 316, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.01.2018 за № 56/31508 (із змінами) (у редакції, чинній з 06.01.2022) (далі - Правила № 316); Правилами надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення; затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2019 № 690 (із змінами), (далі - Правила № 690).
Статтею 11 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та статтею 10 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод» передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства, зокрема належить, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативне скидання стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Статтею 13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення» та статтею 12 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод», передбачено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належить, зокрема, затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту.
Статтею 131 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», частиною першою статті 13 Закону України «Про водовідведення та очищення стічних вод», зокрема, визначено: -Місцеві правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення населеного пункту встановлюють вимоги щодо приймання стічних вод населеного пункту; - Місцеві правила розробляються на підставі та з урахуванням вимог правил приймання стічних вод та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затверджених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. - у разі якщо відповідний орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про затвердження місцевих правил, застосовуються правила приймання стічних вод, затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до пункту 2 розділу I Правил № 316 ці Правила поширюються на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виконавці), на 5 юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які використовують воду (у тому числі питну) для виробництва товарів та надання послуг та скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у очисні споруди системи централізованого водовідведення виконавця (далі - споживачі).
Пунктом 4 розділу I Правил № 316 визначено, що на підставі цих Правил виконавець розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов'язковими для виконавців та споживачів.
З метою забезпечення дії механізму приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, відповідно до вимог статей 13,13-1 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", пункту 4 розділу І Правил №316, для міст Кропивницький, Знам'янка, Олександрія, Світловодськ, селищ Олександрійське, Пантаївка, Смоліне, сіл Березівка, Подорожнє рішенням Кіровоградської обласної ради № 600 від 18 грудня 2018 р. затверджено «Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, обласного комунального виробничого підприємства «Дніпро-Кіровоград» (далі «Місцеві Правила»).
Відповідно до п. 1.8 Місцевих Правил, Виробник приймає стічні води Споживачів до системи централізованого водовідведення за договором, який укладає за умови, якщо каналізаційна мережа та КОС мають резерв пропускної спроможності, показники якості стічних вод Споживача задовольняють вимоги цих Правил приймання.
Відповідно до пп. 7 п. 2.2 Місцевих Правил, споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.
Відповідно до пп. 9 п. 2.2 Місцевих Правил, споживачі повинні перевіряти розрахунки ДК забруднюючих речовин стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення, виконані виробником, у разі незгоди звертатися щодо їх перегляду.
Відповідно до п.6.9 Місцевих Правил, Виробник має право здійснювати раптовий (в будь-який час доби), не узгоджений з Споживачем заздалегідь, відбір контрольних проб стічних вод, що скидаються до систем централізованого водовідведення.
Відповідно до п. 6.10 Місцевих правил, Споживачі, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення, повинні забезпечити можливість проведення Виробником у будь-який час доби контролю за скидом стічних вод, включаючи надання необхідних відомостей та експлуатаційного персоналу, а також призначити дві відповідальні особи за організацію проведення контролю якості та кількості стічних вод з правом підпису акту відбору проб.
Відповідно до п. 9.1 Місцевих Правил, з метою контролю якості стічних вод Споживачів, Виробник здійснює відбір контрольних проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень.
Відповідно до п. 9.3 Місцевих Правил, відбір контрольних проб стічних вод Споживачів виконується уповноваженими представниками Виробника, що фіксується в акті відбору контрольних проб складеного у 2-х примірниках, які підписують як представник Виробника, так і представник Споживача в присутності якого проводиться такий відбір. Один примірник акту відбору залишається у Виробника, другий - у Споживача. Форма акту, що складається за результатами відбору контрольних проб стічних вод наведена в додатку № 2 до цих Правил.
Відповідно до п. 9.10 Місцевих Правил, Виробник виставляє Споживачу рахунок за понаднормативний скид забруднень з коефіцієнтом кратності Кk = 5 за розрахунковий місяць у разі: зволікання з допуском представника Виробника до місця відбору (КК), незалежно від місця його розташування, більш ніж 30 хвилин після його прибуття та/або неявки уповноваженого представника Споживача для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону; створення перешкод у відборі проб з боку Споживача, що полягає у: засміченні контрольного колодязя; відмові відкрити кришку оглядового колодязя та запірних пристроїв (замків) на ній; прокладення в контрольному колодязі труб, встановлення запірно-регулюючої арматури; проведення скиду стічних вод в обхід контрольного колодязя; вчинення будь-яких інших дій які унеможливлюють здійснити відбір проби.
Відповідно до п. 9.11 Місцевих Правил, при вчиненні Споживачем порушень визначених в п. 9.9 -9.10 цих Правил, представники Виробника, які прибули для відбору проб стічних вод, фіксують їх в акті із чітким зазначенням допущеного Споживачем порушення, що призвело до неможливості відбору проб стічних вод. Акт підписується представниками Виробника і в цей же день вручається (а при відмові в отримання - протягом трьох робочих днів направляється рекомендованим листом) Споживачу разом із приписом про усунення допущеного порушення.
Отже, оформлення процедури відбору проб, форми супровідного документа, що складатиметься за результатом відбору проб, та види допущених споживачем порушень передбачені Місцевими Правилами. За результатами відбору проб стічних вод складається Акт відбору контрольної проби стічної води Споживача, форма якого наведена у Додатку 2 до Місцевих Правил. Для фіксації допущених споживачем порушень окрема форма Акту Місцевими Правилами не передбачена.
Відтак, суд вважає правомірним зазначати про допущене споживачем порушення, зокрема про порушення, яке полягає у неявці його уповноваженого представника для спільного відбору проб після його виклику представником Виробника шляхом сповіщення на контактний номер телефону, в Акті відбору контрольної проби стічної води Споживача.
Як встановлено судом, позивачем здійснювався виклик відповідача для спільного відбору контрольних проб стічних вод шляхом сповіщення представника відповідача (уповноваженої особи на прізвище Скороход С.) на контактний номер телефону. Про це зазначено в складеному позивачем Акті № 895 від 13.09.2023. Також в Акті зазначено, що уповноважена відповідачем на участь у відборі контрольних проб стічних вод особа не з'явилась.
Знаходження представників позивача на об'єкті відповідача, повідомлення ними останнього про прибуття для відбору контрольної проби стічних вод з метою виконання своїх обов'язків, дає об'єктивні підстави очікувати прибуття повноважної особи за договором.
Суд відхиляє твердження скаржника про його несповіщення позивачем про відбір контрольних проб стічних вод, оскільки він нічим об'єктивно не підтверджений.
Акт № 895 від 13.09.2023 був направлений позивачем на адресу відповідача рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Відповідач не зперечував факту отримання цього листа.
Матеріали справи не містять доказів, що скаржник після отримання вищезазначеного Акту заперечував щодо його змісту в частині інформації про повідомлення споживача за номерами телефонів про намір здійснити відбір контрольних проб стічних вод.
До розгляду цієї справи своєї незгоди з розрахунком плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, які були виконані позивачем з урахуванням вказаного в Акті № 895 від 13.09.2023 порушення Місцевих правил, скаржник не висловлював.
Враховуючи наведене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем допущено порушення Місцевих Правил, яке полягає у неявці його уповноваженого представника для спільного відбору проб після його виклику представником відповідача шляхом сповіщення на контактний номер телефону.
У зв'язку з допущеним відповідачем порушенням Місцевих правил, про яке зазначено в Акті № 895 від 13.09.2023., застосуваня в акті виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень №5502 від 30.10.23 при нарахуванні плати коефіцієнту кратності Кk = 5, є правомірним.
Відтак колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції в частині стягнення з відповідача заборгованості за актом від 30.10.23 №5502 виконаних робіт (послуг) за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на суму 6 643,20 грн.
Разом з тим, колегія суддів погоджується з доводами Скаржника щодо відсутності правових підстав для застосування коефіцієнту кратності Кk = 5 при нарахуванні за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень на підставі Акту № 27 від 08.01.2024.
Відповідно до Акту № 27 від 08.01.2024 року представником позивача здійснювалось сповіщення представника відповідача на прізвище Колісніченко О., який діє на підставі договору та наказу. Проте, матеріали справи, зокрема договори №5-85-2/2 від 01.04.2023 року; № КФ/100/104/2/Д-3896 від 06.05.2024 та наказ від 01.03.2023 року не місять інформації про призначення Колісниченка О. відповідальною особою за проведення відбору проб сточних вод у Кропівницькій філії ТОВ «Газорозподільні мережі України».
З огляду на зазначене, колегія суддів приходить до висновку, що 08.01.2024 року позивач не сповістив представника відповідача про намір здійснити спільний відбір проб. Відтак, відсутні підстави вважати, що 08.01.2024 року відповідачем допущено зазначене в Акті № 27 від 08.01.2024 року порушення, передбачене п.9.10 Місцевих правил. Відповідно, відсутні підстави застосовувати при нарахуванні плати за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень за період 01.01.2024- 31.01.2024 коефіцієнт кратності Кk = 5.
Беручи до уваги, що на підставі акту № 27 від 08.01.2024 року відповідачу невірно нараховано плату за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням за період 01.01.2024-31.01.2024 на суму 15466,2 грн, рішення в цій частині підлягає скасуванню.
9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги.
За змістом ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Суд зазначає, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. ЄСПЛ зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід (рішення ЄСПЛ у справі "Трофимчук проти України").
Суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині (п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України).
Стаття 277 ГПК України визначає підстави для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 277 ГПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є, утому числі: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права.
Враховуючи наведене та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення місцевого господарського суду у даній справі має бути скасоване.
10. Судові витрати.
У зв'язку з частковим задоволенням апеляційної скарги, згідно вимог ст. 129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору за її подання і розгляд покладаються на сторони пропорційно.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України"- задовольнити частково.
Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 19.06.2025р. у справі № 912/975/25 - скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" плату за скид стоків з понаднормативним вмістом забруднень за період 01.09.2023-30.09.2023 в сумі 6643,20 грн.
В іншій частині у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" на користь Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви у сумі 726,6 грн.
Стягнути з Обласного комунального виробничого підприємства "Дніпро-Кіровоград" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" в особі Кропивницької філії Товариства з обмеженою відповідальністю "Газорозподільні мережі України" витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у сумі 2543,52 грн.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право касаційного оскарження, строк на касаційне оскарження та порядок подання касаційної скарги передбачено ст. ст. 286-289 ГПК України.
Головуючий суддя І.М. Кощеєв
Суддя М.О.Дармін
Суддя О.В. Чус