Постанова від 11.03.2026 по справі 679/234/26

Провадження № 3/679/87/2026

Справа № 679/234/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2026 року

місто Нетішин Хмельницької області

Суддя Нетішинського міського суду Хмельницької області Безкровний І.Г., розглянувши за участю прокурора Максимчук В.О. та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нетішин Хмельницької області справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 1726 Кодексу України про адміністративні правопорушення:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Головлі Шепетівського району Хмельницької області, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка працює у Філії «Відокремлений підрозділ «Хмельницька атомна електрична станція» Акціонерного товариства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» на посаді інженера, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 наказом начальника ГУНП в Хмельницькій області № 161 о/с від 14.05.2021 була призначена на посаду спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області.

Відповідно до наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області № 169 о/с від 17.06.2022 державного службовця дев'ятого рангу ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» було звільнено зі служби згідно з п. 3 ч. 1 ст. 83 (за ініціативою державного службовця).

ОСОБА_1 була належним чином ознайомлена з вимогами ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», про що свідчить лист із додатками, який надійшов із ГУНП в Хмельницькій області за вх. № 198696-2025 від 08.12.2025.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності, подають щорічну декларацію за попередній рік (після звільнення).

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати обов'язкові для виконання нормативно-правові акти з питань, що належать до його компетенції.

Нормативно-правові акти Національного агентства з питань запобігання корупції підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів (ч. 9 ст. 12 Закону України «Про запобігання корупції»).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом НАЗК № 448/21 від 23.07.2021, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 986/36608 (зі змінами, внесеними наказами НАЗК № 257/22 від 11.11.2022 та № 282/23 від 06.12.2023), до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування включаються декларації, у тому числі виправлені декларації, що подаються відповідно до Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно з роз'ясненнями НАЗК щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) № 4 від 13.11.2023 щорічна декларація - це декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону у період часу з 00:00 год. 01 січня до 00:00 год. 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період із 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного періоду. Обов'язок подати щорічну декларацію виникає в суб'єкта декларування:

-щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність);

-наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення).

Згідно з роз'ясненнями НАЗК № 4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента, проведення перевірок) декларація щорічна (з будь-якою позначкою) подається у період з 00:00 год. дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00:00 год. відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація охоплює звітний рік (період із 01 січня до 31 грудня включно) та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до ст. 27 розд. 13 «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IX від 20.09.2023, подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Однак, як вбачається з Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 вищевказану декларацію подала 14.02.2025 за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

З огляду на послідовність дій користувача Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які вчинила ОСОБА_1 встановлено, що активні дії по заповненню декларації останньою вчинялися 14.02.2025, а подана така декларація 14.02.2025 о 06:45 год., що підтверджує факт несвоєчасного подання декларації всупереч вимогам Закону України «Про запобігання корупції».

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний нехуильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання закону не звільняє від юридичної відповідальності.

Отже, ОСОБА_1 , будучи відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 1726 КУпАП суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», припинивши 24.06.2022 діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону без поважних причин несвоєчасно, а саме 14.02.2025 подала щорічну декларацію (після звільнення) суб'єкта декларування, який припинив діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні зазначеного адміністративного правопорушення визнала та пояснила суду, що вона у 2022 році звільнилася з органу поліції та лише 14.02.2025, тобто несвоєчасно подала декларацію після звільнення за 2022 рік, коли отримала лист НАЗК. При цьому вона подала декларацію у 2022 році, коли звільнялася, а тому вважала, що виконала свій обов'язок. ОСОБА_1 просила суд взяти до уваги, що вона проживає у приватному будинку і в будинку поряд стався приліт, тому вона мала складний психоемоційний стан, при цьому подання декларації також ускладнювалося відключенням електроенергії, що було пов'язано з обстрілами. На думку ОСОБА_1 , будь-якої шкоди державним чи громадським інтересам внаслідок її дій завдано не було, а тому просила суд закрити справу та звільнити її від відповідальності. Крім іншого, ОСОБА_1 звернула увагу суду, що вона була державним службовцем, проте не була поліцейською, тому посилання у протоколі на порушення нею присяги поліцейського є недоречним.

Прокурор у судовому засіданні підтримала позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення, та зазначила, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП.

Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративне правопорушення є зокрема всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

У ст. 280 КУпАП зазначається, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ч. 1 ст. 251 КУпАП).

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

За диспозицією ч. 1 ст. 1726 КУпАП передбачається адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Крім усних пояснень ОСОБА_1 , наданих нею в судовому засіданні, її винуватість у скоєнні нею зазначеного адміністративного правопорушення також підтверджується наступними дослідженими суддею письмовими доказами:

- листом начальника департаменту внутрішньої безпеки Хмельницького управління Національної поліції України від 27.11.2025 на адресу Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому зазначається, що вказаним управлінням здійснюється перевірка фактів можливого порушення антикорупційного законодавства з боку працівників поліції, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави, на предмет встановлення ознак адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ст. 1726 КУпАП. Зокрема встановлено, що ОСОБА_1 , звільнившись 24.06.2022 з посади спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області несвоєчасно, а саме 14.02.2025 подала щорічну декларацію за 2022 рік (після звільнення). З огляду на це він просив НАЗК провести перевірку своєчасності подання декларації ОСОБА_1 , а також надати деталізовану інформацію про дії в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно ОСОБА_1 за період часу з 24.06.2022 по 26.11.2025 (а.с. 12-14);

- послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 у період часу з 24.06.2022 по 26.11.2025, а також витягом-роздруківкою з Єдиного державного реєстру декларацій, відповідно до яких декларація після звільнення за 2022 рік була подана ОСОБА_1 14.02.2025 (а.с. 16-48, 59-70);

- витягом із наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області № 161 о/с від 14.05.2021, відповідно до якого ОСОБА_1 було призначено на посаду спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області з 14.05.2021 (а.с. 52);

- витягом із наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області № 169 о/с від 17.06.2022, відповідно до якого ОСОБА_1 була звільнена з посади спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області з 24.06.2022 (а.с. 53);

- Інструктажем з основних положень Закону України «Про запобігання корупції», з яким була ознайомлена ОСОБА_1 (а.с. 54);

- зобов'язанням поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при прийнятті на службу, яке ОСОБА_1 підписала 23.11.2020. При цьому у зобов'язанні вказано, що поліцейський, державний службовець та працівник поліції, що є суб'єктом декларування, подає, крім іншого, декларацію після припинення служби в поліції, що подається до 00:00 год. 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено таку діяльність (а.с. 55);

- рекомендаціями поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», при звільненні зі служби/роботи, яке ОСОБА_1 підписала 24.06.2022, і в яких зокрема зазначалося, що за неподання, несвоєчасне подання декларацій, неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані, відкриття суб'єктом декларування або членом його сім'ї валютного рахунка в установі банку-нерезидента, а також подання недостовірних відомостей суб'єктами декларування передбачена кримінальна і адміністративна відповідальність. При цьому у рекомендаціях вказано, що згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону суб'єкти декларування, які припинили діяльність в органах та підрозділах поліції, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першої вказаної статті порядку декларацію за минулий рік (щорічна декларація з позначкою «я припинив(ла) виконувати функції держави або органу місцевого самоврядування (після звільнення)» (а.с. 56);

- рапортом оперуповноваженого Хмельницького управління ДВБ НП України Месропяна А. від 29.12.2025 на ім?я начальника Хмельницького управління ДВБ НП України, відповідно до якого під час виконання заходів щодо виявлення адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, встановлено факт, що стосується несвоєчасного подання декларації, зокрема що ОСОБА_1 , звільнившись 24.06.2022 з посади спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області без поважних причин несвоєчасно подала щорічну декларацію за 2022 рік (після звільнення). Під час перевірки цього факту оперуповноваженим здійснювався телефонний дзвінок на мобільний номер, що належить ОСОБА_1 , і під час розмови остання повідомила, що своєчасно декларацію не подала через власну халатність, а також вказала, що відповідну декларацію подала 14.02.2025 за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 58);

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 13.02.2026, в яких вона вказує, що декларацію після звільнення з посади спеціаліста відділу організації фінансового забезпечення підпорядкованих підрозділів управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Хмельницькій області, звідки вона звільнилася 24.06.2022, вона не подала з причини об'єктивних життєвих обставин, а не з умислу. На період подання декларації за 2022 рік, а саме з 24.02.2022 введено воєнний стан, і з 01.03.2022 НАЗК закрило публічний доступ до відповідного реєстру з міркувань безпеки. У 2022-2023 роках обов'язок щодо подання декларацій був зупинений законом на час воєнного стану. Кінцевий строк для подання декларації був 31.01.2024. У той період, коли було відновлено обов'язок подання декларацій, ОСОБА_1 перебувала у складному психологічному стані, пов'язаному з воєнними діями, постійними обстрілами та реальною загрозою для життя. В неї на утриманні є малолітня дитина 2016 р.н. Оскільки вони проживають у сільській частині м. Нетішин у приватному будинку, в них немає укриття. На території сільської частини розташоване єдине укриття, яке на значній відстані від їх дому. Постійний страх за своїх близьких та дитину під час частих повітряних тривог, які особливо часто були в ті роки, тримав і тримає її у стресовому стані. Крім того, у зазначений період часу були відключення електроенергії і був відсутній доступ до мережі «Інтернет», що ускладнювало можливість подання декларації. Вона добровільно подала декларацію 14.02.2025. Намірів порушувати законодавство вона не мала. Свою вину вона визнає, однак вчинила відповідний проступок не зі злого умислу (а.с. 72).

Таким чином, суддя вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, а саме несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

У той же час суддя вважає за необхідне виключити з формулювання доведеного складу адміністративного правопорушення, що інкримінується ОСОБА_1 за протоколом про адміністративне правопорушення № 11-2026 від 13.02.2026, посилання на порушення нею обов'язків поліцейського відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», оскільки остання відповідно до ч. 1 ст. 17 цього Закону не була поліцейською.

Щодо посилання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на наявність у неї поважних причин для неподання декларації, а саме тяжкий психологічний стан, обстріли та відсутність електропостачання, суддя не бере їх до уваги, оскільки ОСОБА_1 не пояснила, яким чином зазначені обставини унеможливлювали подання нею відповідної декларації у період часу з 31.01.2024 по 14.02.2025, який є тривалим і складає майже рік.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , відомості про притягнення якої раніше до адміністративної відповідальності в матеріалах справи відсутні, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих обставин, суддя вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 1726 КУпАП у мінімальному розмірі, що буде необхідним та достатнім для її виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень.

Відповідно до ст. 401 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Таким чином, з урахуванням положень ч. 1 ст. 8 КУпАП, позаяк подія правопорушення мала місце у 2025 році, відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір на користь держави у розмірі 605,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7-9, 24, 27, 33-35, 38, 401, 1726, 245, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 1726 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п?ятдесят) гривень, в дохід держави (номер рахунку отримувача (IBAN) - UA748999980313060149000022001; отримувач коштів - ГУК у Хмельницькій області /Хмельницька обл./ 21081300; код банку отримувача (ЄДРПОУ) - 37971775; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку (МФО) - 899998; код класифікації доходів бюджету - 21081300).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету - 22030106) судовий збір у розмірі 605,60 грн (шестисот п'яти гривень шістдесяти копійок).

Роз'яснити, що в разі несплати штрафу в добровільному порядку в п'ятнадцятиденний строк із дня вручення копії постанови сума штрафу буде стягнута в порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Нетішинський міський суд Хмельницької області в десятиденний строк із дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути пред?явлена до виконання протягом трьох місяців. У разі її оскарження перебіг строку давності зупиняється до розгляду апеляційної скарги.

Суддя І.Г. Безкровний