Справа №: 452/628/26
Провадження № 3/452/372/2026
Іменем України
11 березня 2026 року м.Самбір
Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Бікезіна О.В., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Самбірського міськрайонного суду Самбірського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області надійшли матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі.
За змістом вимог ст. 256, ч. 1 ст. 257 КУпАП, питання наявності або відсутності складу адміністративного правопорушення суд вирішує лише у межах протоколу, складеного відносно конкретної особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Статтею ч. 1 ст. 173-2 КУпАП передбачена відповідальністть за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Вітм, згідно протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАД № 991560 від 22 лютого 2026 року, ОСОБА_1 22 лютого 2026 року о 13 год. 30 хв. в
АДРЕСА_1 , вчинила конфлікт із своєю дочкою ОСОБА_2 , а саме: виражалась в її сторону нецензурними та образливими словами та погрожувала фізичною розправою, чим могла завдати шкоди її психологічному здоров'ю,тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Тобто фабула адміністративного правопорушення, викладена в протоколі про адміністративне правопорушення викладена в протоколі серії ВАД № 991560 від 22 лютого 2026 року не відповідає об'єктивній стороні складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП.
За приписами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень Кодексу України про адміністративні правопорушення, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен вжити всіх передбачених законом заходів для повного, всебічного і об'єктивного дослідження доказів у справі та з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
З письмових пояснень потерпілої ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , протягом тривалого часу перебуває на обліку у лікаря-психіатра.
Втім, надані матеріали доказів на підтвердження або спростування данної обставини не містять.
Згідно ст. 20 КУпАП не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.
Отже встановлення даної обставини є необхідною для визначення чи підлягає адміністративній відповідальності ОСОБА_1 .
Європейський суд з прав людини у справах «Малофеева проти Pocії» рішення від 30 травня 2013 року заява № 36673 / 04) та «Карелін проти Pocії» заява № 926 / 08, рішення від 20 вересня 2016 року), серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Враховуючи зазначене, приходжу до переконання, що дана адміністративна справа не може бути розглянута в суді і її необхідно повернути до Самбірського районного відділу поліцій ГУ НП у Львівській області для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 251, 255, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ч. 1
ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Самбірського районного відділу поліцій ГУ НП у Львівській області для для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя