Постанова від 11.03.2026 по справі 451/2159/25

ПОСТАНОВА

іменем України

11 березня 2026 рокуСправа №451/2159/25

Провадження № 3/451/24/26

Суддя Радехівського районного суду Львівської області Магонь О. З., розглянула матеріали, які надійшли з ВП №1 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, українця, непрацюючого, зі середньою освітою, неодруженого, зареєстрованого та проживаючого на АДРЕСА_1 , не є особою з інвалідністю,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП,

УСТАНОВИЛА:

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення

із Протоколу про адміністративне правопорушення, серії ВАД №991028 від 30.12.2025, видно, що ОСОБА_1 , 16.12.2025 приблизно о 11 год 20 хв на АДРЕСА_1 за місцем проживання вчинив домашнє насильство психологічного та фізичного характеру стосовно батька ОСОБА_2 , а саме ображав нецензурними словами, вдарив в голову та груди, чим завдав шкоди його психічному та фізичному здоров'ю, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Позиція особи, яка притягається до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, причини неприбуття суду не повідомив, хоч про час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений (а.с.37).

Відповідно до ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.

Позиція потерпілого

У судовому засіданні 26.02.2026 потерпілий ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_1 , повідомив, що ОСОБА_1 тривалий час перебуває на обліку у лікаря-психіатра у КНП «Радехівська ЦРЛ», тому не розуміє значення своїх дій.

Процесуальні дії у справі

31.12.2025 автоматизованою системою документообігу суду Д-3 судді Магонь О. З. передані згадані вище матеріали справи №451/2159/25 для розгляду.

26.02.2026 за вх. №01-13/24/2026 судом було здійснено запит до КНП «Радехівська ЦРЛ» про витребування інформації (а.с.38).

Докази, подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення

На підтвердження винності ОСОБА_1 до вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, суду подано: Протокол про адміністративне правопорушення, серії ВАД №991028 від 30.12.2025 (а.с.1,2); протокол прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію від 16.12.2025 (а.с.4); письмові пояснення ОСОБА_2 від 16.12.2025 (а.с.5); письмові пояснення ОСОБА_3 від 16.12.2025 (а.с.6); форма оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 16.12.2025, якою визначено низький рівень небезпеки (а.с.7); письмова заява ОСОБА_2 від 30.12.2025 (а.с.8); письмові пояснення ОСОБА_1 від 30.12.2025 (а.с.9).

Правова кваліфікація статті (частини статті) КУпАП, що передбачає відповідальність за адміністративне правопорушення

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, як вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.

Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував

Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

За змістом ст. 279 КУпАП ці обставини встановлюються в ході дослідження доказів під час розгляду справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, а також іншими документами.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу (ч. 2 ст. 251 КУпАП).

Розглянувши справу на підставі досліджених доказів орган (посадова особа) відповідно до ст. 283 КУпАП виносить постанову.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

02.03.2026 надійшла відповідь на запит КНП «Радехівська ЦРЛ», з якої видно, що ОСОБА_1 перебуває під спостереженням у лікаря-психіатра з 16.02.2021 (а.с.39).

Згідно зі ст. 20 КУпАП не підлягає адміністративній відповідальності особа, яка під час вчинення протиправної дії чи бездіяльності була в стані неосудності, тобто не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.

Необхідною умовою притягнення до адміністративної відповідальності є наявність вини у особи, що вчинила адміністративне правопорушення. Особи, що страждають психічними розладами й у силу цього не здатні усвідомлювати характер вчинених ними дій або оцінювати їх соціальне значення, а також не здатні керувати своїми діями через поразку вольової сфери психіки, не можуть діяти умисно чи необережно, тобто виявити вину в адміністративно-правовому змісті.

Відповідно до ст. 17 КУпАП особа, яка діяла в стані крайньої необхідності, необхідної оборони або яка була в стані неосудності, не підлягає адміністративній відповідальності.

Під неосудністю необхідно розуміти стан, в якому особа не могла усвідомлювати свої дії або керувати ними внаслідок хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану.

Із матеріалів справи можна зробити висновок, що психічний стан ОСОБА_1 міг вплинути на його нездатність у повній мірі усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Наявність у ОСОБА_1 психічного захворювання повинен був з'ясувати орган, який складав протокол про адміністративне правопорушення, адже наявність чи відсутність психічного захворювання суттєво впливає на порядок розгляду вказаного протоколу. Разом з цим, вказані обставини особою, яка складала протокол про адміністративне правопорушення, перевірено не було.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення стосовно конкретної особи.

Ураховуючи те, що чинний КУпАП не передбачає проведення судової психіатричної експертизи, а суд під час розгляду справи не уповноважений збирати докази, це позбавляє можливості встановити склад адміністративного правопорушення (його суб'єктивну сторону).

Забезпечення доведеності вини є складовою частиною однієї зі засад судочинства відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Конституції України.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Згідно із ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Склад правопорушення наявність об'єктивних та суб'єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.

Таким чином, оскільки обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, однак останніми такого не здійснено: не дивлячись на наявні обґрунтовані сумніви щодо осудностіОСОБА_1 , висновок експертизи про його психічний стан до протоколу про адміністративне правопорушення поліцейським не додано.

Ураховуючи зазначене вище, на підставі ст. 247 КУпАП провадження у справі стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП необхідно закрити за відсутності у його діях складу вищевказаного адміністративного правопорушення.

Висновки суду

Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя доходить до висновку, що в ході розгляду справи не знайшло підтвердження вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП у справі про адміністративне правопорушення орган, орган (посадова особа) виносить постанову про закриття справи у випадку відсутності складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 7, 9, 17, 20, 245, 247, 251, 252, 255, 279, 280, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП за відсутності складу адміністративного правопорушення.

Строк і порядок набрання постановою законної сили та її оскарження

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Радехівський районний суд Львівської області.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

СуддяМагонь О. З.