Справа №760/17510/24 1-кп/760/1847/26
24 липня 2025 року Солом'янський районний суд м.Києва
в складі: головуючого судді - ОСОБА_1
за участі секретаря - ОСОБА_2
провівши в приміщенні суду підготовче судове засідання по розгляду обвинувального акту у кримінальному провадженні, що зареєстроване в ЄРДР за № 2201810000000073,який надійшов від прокурора відділу процесуального керівництва, підтримання публічного обвинувачення та нагляду за додержанням законів органами,які ведуть боротьбу з організованою злочинністю управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю і щодо злочинів,вчинених в умовах збройного конфлікту, прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополь ОСОБА_3 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.260 ч.4,110 ч.2,111 ч.1 КК України,-
за участю прокурора - ОСОБА_3
захисника - ОСОБА_5
До суду Солом'янського району м.Києва надійшов обвинувальний акт від 26.07.2024 року і реєстр матеріалів досудового розслідування у кримінальному провадженні, що зареєстровано в ЄРДР за № 2201810000000073 по обвинуваченню ОСОБА_4 у
вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.ст.260 ч.4,110 ч.2,111 ч.1 КК України, яке було призначено в підготовче судове засідання у приміщенні суду, з викликом учасників кримінального провадження.
Прокурор звернувся до суду із клопотанням про здійснення спеціального судового провадження,обґрунтовуючи це наступним.
Встановлено,що у зв'язку з реалізацією проголошеного в Україні Євроінтеграційного курсу розвитку держави через практичну підготовку та подальше підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом як реальну загрозу економічним та геополітичним інтересам РФ, упродовж 2013 року у представників влади РФ, виник умисел на вчинення протиправних дій на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Зокрема, розглядаючи елементами такої загрози втрату впливу РФ на політичні та економічні процеси в Україні, поглиблення співпраці України з НАТО та високу ймовірність денонсації угод щодо тимчасового перебування Чорноморського флоту РФ (далі ЧФ РФ) на території України в Автономній Республіці Крим та в місті Севастополі (далі АР Крим), вказані представники влади РФ вирішили в разі невідворотності вказаних демократичних процесів, які відбувалися в Україні, поєднуючи свої дії з політичними, дипломатичними, економічними та інформаційними заходами реалізувати вказаний злочинний умисел шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів ЗС РФ, у тому числі, дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим, а також із залученням інших осіб, у тому числі громадян України та РФ та вчинення інших злочинів.
Одним із першочергових етапів реалізації злочинного умислу щодо ведення агресивної війни проти України передбачалося здійснення прихованого вторгнення найбільш підготовлених та мобільних підрозділів ЗС РФ, у тому числі спеціального призначення, на територію АР Крим для посилення підрозділів ЧФ РФ у здійсненні військової окупації території півострову Крим шляхом силових захоплень та взяття під контроль будівель і споруд, що забезпечують діяльність органів державної влади України з метою перешкоджання їх нормальній роботі та здійснення силового впливу на їх діяльність; блокування та взяття під контроль військових частин Збройних Сил України (далі ЗС України), Державної прикордонної служби України (далі ДПС України), підрозділів Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України (далі ВВ МВС України) для перешкоджання їх законній діяльності щодо відсічі збройної агресії РФ, оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості; пошкодження військових об'єктів ЗС України, які мають важливе оборонне значення; перекриття та блокування авіаційного, транспортного та морського сполучення АР Крим з метою ізоляції АР Крим та недопущення пересування на півострів із материкової частини України військових підрозділів ЗС України та представників правоохоронних органів для протидії збройній агресії РФ. Одночасно ці дії планувалося провести у чіткій взаємодії з військовими козацькими товариствами під виглядом місцевого населення АР Крим, з представниками так званої «самооборони», з мобілізованими на такі акції громадянами РФ та проросійсько-налаштованими активістами з числа місцевого населення АР Крим.
Для приховування збройного вторгнення на територію України та подальшого виправдання своїх дій вказаними особами співучасниками злочину було прийнято рішення активно використати протестний потенціал населення окремих регіонів України, в тому числі АР Крим, для організації та проведення незаконних сепаратистських проросійських референдумів на шкоду територіальної цілісності та недоторканості України. Кінцевою метою ведення агресивної війни проти України на території півострова Крим передбачалося відторгнення окупованих територій від України шляхом організації та проведення псевдореферендуму та подальше їх приєднання до складу РФ, тобто їх анексія.
Для забезпечення схвалення та підтримки громадянами РФ, у тому числі десятками тисяч російських громадян, котрі проживали в межах дислокації російських гарнізонів ЧФ РФ на території АР Крим, злочинних діянь на шкоду суверенітету і територіальної цілісності та недоторканості України, представники влади РФ з грудня 2013 року по лютий 2014 року організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності, при цьому вказуючи на хибність Європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України, подаючи викривлену інформацію щодо подій, які відбувались в Україні, здійснюючи спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних настанов, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави України з європейським вектором розвитку, підбурюючи до міжетнічних конфліктів та розпалюючи сепаратистські настрої серед населення південно-східних регіонів України. При цьому, підживлювались антиукраїнські та проросійські настрої серед населення АР Крим, розпалювалась міжнаціональна ворожнеча між етнічними росіянами та корінним народом Криму - кримськими татарами, усіляко нагніталися ксенофобські настрої серед російськомовних жителів Криму.
Починаючи з 19.02.2014 розпочато збройне вторгнення збройних сил російської федерації (далі - зс рф), приховане твердженням керівників рф про переміщення військових підрозділів в рамках звичайної ротації сил Чорноморського флоту, які у взаємодії з військовослужбовцями Чорноморського флоту рф та іншими підрозділами зс рф здійснили блокування й захоплення адміністративних будівель і ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури України, забезпечивши військову окупацію території Автономної Республіки Крим і м. Севастополя.
Згідно зі статтями 1-5 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), серед іншого визначено, що агресією є застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної недоторканності чи політичної незалежності іншої держави. При цьому, як акт агресії незалежно від оголошення війни, кваліфікується вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не мала, яка є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або її частини. Вказаний збройний конфлікт у виді окупації російською федерацією Кримського півострову триває і по цей час.
Бажаючи, зокрема, представити спробу анексії Кримського півострову як волевиявлення місцевого населення, приховати безпосередню участь підрозділів ЗС РФ та інших силових формувань у веденні агресивної війни, країною-окупант під приводом охорони громадського порядку, зокрема, захисту від «націоналістів», «майданівців», «бойовиків Правого сектору» ініційовано створення незаконних збройних формувань, які мали діяти під негласним контролем спецслужб РФ.
Завданням зазначених НЗФ визначено участь у силових діях, з метою реалізації плану країни-окупанта з встановлення ефективного контролю над територією Кримського півострову, зокрема, шляхом блокування та фізичного захоплення об'єктів транспортної інфраструктури, військових об'єктів Збройних Сил України, інших військових формувань, органів державної влади та місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, з метою подальшої анексії Кримського півострову, як частини території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Особовий склад НЗФ формувався переважно з етнічних росіян, громадян РФ, осіб з низьким соціальним статусом з числа мешканців Кримського півострову, а також спеціально прибувших з цією метою з території РФ, у тому числі представників «козацьких» формувань.
Забезпечення формування НЗФ особовим складом розпочалось не пізніше 22.02.2024 та первинно відбувалося шляхом запису «всіх бажаючих» до складу НЗФ, що здійснювалося невстановленими особами з числа проросійськи налаштованих рухів, як то партія "Руська єдність", організація «Руська община Криму» в агітаційних палатках в публічних місцях, а також під час проведення мітингів.
Керівництво НЗФ з моменту його створення здійснювалося
ОСОБА_6 , який підпорядковувався безпосередньо ОСОБА_7 .
Вказане формування мало організаційну структуру військового типу, характеризувалося єдиноначальністю, підпорядкованістю, ієрархічністю, встановлені правила поведінки, та відповідальність за їх порушення, а його учасники носили камуфляжну форму та були озброєні придатними для використання вогнепальною зброєю, зокрема автоматами конструкції Калашникова «АК-47», або його модифікацій («АК-74»,«АКС-74»,«АКС-74У»),пістолетами,боєприпасами та вибуховими речовинами.
Крім того, у зазначеному збройному формуванні було визначено механізм вступу до нього,порядок проходження служби, в кожному структурному підрозділі ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки незаконно створених структур, придушенні організованого опору населення на окупованій території, встановленні режиму військового стану, збройному протистоянні правоохоронним органам державної виконавчої влади України, залякування населення, захопленням адміністративних будівель органів державної влади, місцевого самоврядування, та інших тяжких і особливо тяжких правопорушень, що призводить до дестабілізації суспільно-політичної ситуації у державі.
Так, склад зазначеного НЗФ «Самооборона Криму» становив в лютому - березні 2014 року не менше 1100 осіб. Вказане формування дислокувалось в різних населених пунктах АР Крим, керівництво ним здійснювалося «командувачем полком НЗФ «Самооборона Криму» ОСОБА_6 , та розподілялось на структурні підрозділи (роти), командири яких були підпорядковані та підзвітні безпосередньо ОСОБА_6 , виконуючи його накази та вказівки.
У кожному структурному підрозділі НЗФ «Самооборона Криму» ставились завдання щоденної діяльності, які полягали в здійсненні методами військових операцій силової підтримки військових армії рф, переслідування громадян України на території м.Сімферополя, депортації населення, протистояння правоохоронним органам державної виконавчої влади України, нападі на підприємства, установи, організації, громадян.
Учасники НЗФ «Самооборона Криму» діяли на підтримку російських військ, приймали участь у блокуванні українських військових частин та інших установ, підприємств, організацій на території Автономної Республіки Крим, встановленні над ними контролю, перешкоджання роботі, зупинки функціонування, здійснювали спільні чергування на укомплектованих зброєю блокпостах. Особи з числа мешканців Автономної Республіки Крим, які входили до складу НЗФ «Самооборона Криму», з метою здійснення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, у тому числі від'єднання Автономної Республіки Крим від території України та приєднання до території рф, захоплювали українських військовослужбовців, журналістів та активістів, здійснювали напади на підприємства, установи, організації, зокрема: захоплення адміністративної будівлі Верховної ради Автономної Республіки Крим, Сімферопольського аеропорту, будівель прокуратури, міліції, служби безпеки АР Крим та інших.
У подальшому, на підставі «Закону Республіки Крим «О Народном ополчении - народной дружине Республики Крым», ухваленого «державною радою Республіки Крим» від 11 червня 2014 року, та відповідно до «Постанови Ради Міністрів Республіки Крим» від 23 липня 2014 року № 217 (25 липня 2014 р. №105-рг), учасників НЗФ було «легалізовано» в організації, що діяла за законами РФ - «Крымский республиканский штаб «Народного ополчения - народной дружины Республики Крым»,у формі «державної казенної установи».
Знаючи про початок діяльності не передбаченого законами України збройного формування «Самооборона Криму», громадянин України
ОСОБА_4 , будучи пенсіонером міністерства внутрішніх справ, діючи умисно, сприяючи армії рф в окупації та подальшому відділенні території кримського півострова від України, усвідомлюючи незаконність створення вказаного формування, з метою участі у його діяльності, та у нападі на підприємства, установи, організації, після співбесіди з «лідерами» незаконного збройного формування «Самооборона Криму», ознайомившись з встановленими правилами поведінки, правами та обов'язками учасника вказаного збройного формування, будучи достовірно обізнаним, що останнє не відноситься до збройних формувань, передбачених законодавством України, розуміючи роль та мету діяльності, 23.02.2014 в м. Сімферополь, АР Крим, вступив до вказаної організації. При цьому був призначений на посаду командира «9 роти
НЗФ «Самооборона Криму», і до його обов'язків входило загальне керівництво підлеглими йому бійцями у складу вказаної роти.
У подальшому, діючи умисно, з метою зміни меж території України, спільно із іншими членами «Самооборони Криму», виконуючи вказівки вищестоящих керівників організації, надавав допомогу рф та військовим рф, які незаконно діяли на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.
Так, у період з 23.02.2014, ОСОБА_4 організовував діяльність очолюваної ним роти по виконанню завдань щодо охорони мітингів проросійських сил та захоплення адміністративних будівель на території м. Сімферополь Автономної Республіки Крим.
Зокрема, 26.02.2014, ОСОБА_4 , прибувши до адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, розташованої за адресою: вул. Карла Маркса,18, м.Сімферополь,де проводився мітинг на підтримку територіальної цілісності і недоторканості України, діючи умисно, з метою недопущення впливу учасників мітингу на діяльність депутатів ВР АР Крим, надав вказівку бійцям «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» прибути за вказаним місцем, яка незаконно мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, та здійснити їх розстановку по периметру адміністративної будівлі, і,в подальшому, надав вказівку бійцям
«9 роти НЗФ «Самооборона Криму» здійснити розгін «про-українськи» налаштованого населення та захопити приміщення адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим.
Крім цього, ОСОБА_4 здійснював тривале керівництво бійцями
«9 роти НЗФ «Самооборона Криму» та приймав активну участь у діяльності вказаного незаконного збройного формування та наданні допомоги військовослужбовцям збройних сил країни агресора. За наказами ОСОБА_4 підлеглі йому бійці вчиняли протиправні дії, направлені на зведення блок-постів, проведення на них незаконних обшуків транспортних засобів, а також «про-українськи» налаштованих мешканців півострову, їх незаконне затримання та агітація їх щодо підтримки майбутнього «референдуму» в підтримку приєднання території АР Крим до складу російської федерації.
У подальшому 13.04.2014 урочисто на площі м. Сімферополь ОСОБА_4 разом з іншими командирами рот був нагороджений представниками окупаційної влади медаллю «За защиту Крыма».
Крім цього, встановлено, що ОСОБА_4 , з метою вчинення умисних дій, що мали на меті зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинених за попередньою змовою групою осіб, будучи громадянином України та пенсіонером міністерства внутрішніх справ, перебуваючи у м. Сімферополі, 23.02.2014 вступив у ряди незаконного збройного формування під назвою «Самооборона Криму». При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.
Таким чином, ОСОБА_4 усвідомлював, що діяльність вказаної організації спрямована на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності і недоторканості України.
Однак, незважаючи на це, діючи свідомо, займаючи посаду командира «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» незаконного збройного формування «Самооборона Криму», 26.02.2014 ОСОБА_4 , прибувши до адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, розташованої за адресою: вул.Карла Маркса, 18, міста Сімферополь, де проводився мітинг на підтримку територіальної цілісності і недоторканості України, діючи умисно, з метою недопущення впливу учасників мітингу на діяльність депутатів ВР АР Крим, надав вказівку бійцям «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» прибути за вказаним місцем, яка незаконно мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, та здійснити їх розстановку по периметру адміністративної будівлі, і в подальшому здійснити розгін «про-українськи» налаштованого населення та захопити приміщення адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що в подальшому посприяло прийняттю 27 лютого 2014 року депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском «про-російських» політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність» та залякуванню з боку представників незаконних збройних формувань, рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим до складу Росії на правах суб'єкта Російської Федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
Крім цього, ОСОБА_4 , як командир «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» організував охорону та забезпечення проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях на території Автономної Республіки Крим з питання про входження Криму до складу Росії на правах суб'єкта Російської Федерації.
Крім цього, ОСОБА_4 та підпорядковані йому бійці «9 роти
НЗФ «Самооборона Криму» закликали місцевих мешканців м. Сімферополь про необхідність голосування на так званому «загальнокримському референдумі» за відокремлення Криму від України.
За діяльність у незаконному збройному формуванні ОСОБА_4 , 13.04.2014 урочисто, публічно, у присутності населення м.Сімферополь, нагороджений представниками окупаційної влади медаллю «За защиту Крыма».
Крім цього, встановлено, що ОСОБА_4 , з метою вчинення умисних дій, що мали на меті зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинених за попередньою змовою групою осіб, будучи громадянином України та пенсіонером міністерства внутрішніх справ, перебуваючи у м.Сімферополі, 23.02.2014 вступив у ряди незаконного збройного формування під назвою «Самооборона Криму». При цьому він розумів, що основним завданням новоствореної організації буде допомога проросійським політичним партіям, що діють на території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, а також військовим іноземної держави, яка вчинила акт збройної агресії проти України у допомозі блокувати та захоплювати критичні інфраструктурні, адміністративні та військові об'єкти.
Таким чином, ОСОБА_4 усвідомлював, що діяльність вказаної організації спрямована на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності і недоторканості України.
Однак, незважаючи на це, діючи свідомо, займаючи посаду командира «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» незаконного збройного формування «Самооборона Криму», 26.02.2014 ОСОБА_4 , прибувши до адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, розташованої за адресою: вул. Карла Маркса,18, м.Сімферополь,де проводився мітинг на підтримку територіальної цілісності і недоторканості України, діючи умисно, з метою недопущення впливу учасників мітингу на діяльність депутатів ВР АР Крим, надав вказівку бійцям «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» прибути за вказаним місцем, яка незаконно мала на озброєнні придатну для використання вогнепальну, вибухову та іншу зброю, та здійснити їх розстановку по периметру адміністративної будівлі, і в подальшому здійснити розгін «про-українськи» налаштованого населення та захопити приміщення адміністративної будівлі Верховної Ради Автономної Республіки Крим, що в подальшому посприяло прийняттю 27 лютого 2014 року депутатами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, всупереч чинного законодавства України, під тиском «про-російських» політичних сил, які представляла політична партія «Руська Єдність» та залякуванню з боку представників незаконних збройних формувань, рішення про проведення не передбаченого законодавством України референдуму з питаннями про входження Автономної Республіки Крим до складу Росії на правах суб'єкта Російської Федерації або відновлення Конституції Республіки Крим від 1992 року і залишення Криму у складі України.
Крім цього, ОСОБА_4 , як командир «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» організував охорону та забезпечення проведення 16 березня 2014 року так званого «референдуму» на виборчих дільницях на території Автономної Республіки Крим з питання про входження Криму до складу Росії на правах суб'єкта Російської Федерації.
Крім цього, ОСОБА_4 та підпорядковані йому бійці «9 роти НЗФ «Самооборона Криму» закликали місцевих мешканців м. Сімферополь про необхідність голосування на так званому «загальнокримському референдумі» за відокремлення Криму від України.
За діяльність у незаконному збройному формуванні ОСОБА_4 , 13.04.2014 урочисто, публічно, у присутності населення м. Сімферополь, нагороджений представниками окупаційної влади медаллю «За защиту Крыма».
Дії ОСОБА_4 кваліфіковані : за ч. 2 ст. 110 КК України - умисні дії, що мали на меті зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб; ч.1 ст.111 КК України - державна зрада, тобто діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України; ч. 4 ст. 260 КК України - участь у діяльності не передбаченого законом збройного формування, напад на підприємства, установи, організації.
13.04.2018 слідчим у кримінальному провадженні за погодженням із прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 260 КК України.
07.05.2018 у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів досудового слідства та суду останнього оголошено в розшук.
На виконання доручення, оперативними співробітниками ВКП ГУНП в
АР Крим та м.Севастополі заведено ОРС «Розшук»,щодо розшуку
ОСОБА_4 .
18.01.2024 слідчим у кримінальному провадженні за погодженням із прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України.
На виконання вимог КПК України, відомості щодо повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень ОСОБА_4 розміщено у черговому випуску газети «Урядовий кур'єр» та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Так, повістки про виклик ОСОБА_4 на 29.01.2024, 30.01.2024, 31.01.2024 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 24.01.2024 № 17 (7677).
Водночас, повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру, а також повістки про виклик на вказані дати опубліковано на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, 29.01.2024,30.01.2024,31.01.2024 підозрюваний ОСОБА_4 до органу досудового розслідування не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.
Крім того,10.05.2024 слідчим у кримінальному провадженні за погодженням із прокурором відділу прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260,ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України.
На виконання вимог КПК України, відомості щодо повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінальних правопорушень ОСОБА_4 розміщено у черговому випуску газети «Урядовий кур'єр» та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Так, повістки про виклик ОСОБА_4 на 13.05.2024, 14.05.2024, 15.05.2024 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 10.05.2024 № 96 (7756).
Водночас, повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри, а також повістки про виклик на вказані дати опубліковано на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора ,але 13.05.2024, 14.05.2024, 15.05.2024 підозрюваний ОСОБА_4 до органу досудового розслідування не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.
Крім цього, ОСОБА_4 викликався на 15.07.2024, 16.07.2024, 17.07.2024 шляхом опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» від 09.07.2024 за № 138 (7798), та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора.
Однак, 15.07.2024, 16.07.2024, 17.07.2024 ОСОБА_4 до органу досудового розслідування не з'явився, поважних причин неприбуття не повідомив.
31.01.2024 постановою слідчого підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в міжнародний розшук.
Крім того, з матеріалів оперативних підрозділів, підготовлених на виконання доручення в порядку ст. ст. 36, 38, 40, 41 КПК України, вбачається, що ОСОБА_4 з метою ухилення від кримінальної відповідальності переховується на тимчасово окупованій території України - АР Крим, перетин державного кордону та адміністративної межі з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим ОСОБА_4 не здійснювався.
02 липня 2024 року ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва надано дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України ОСОБА_4 .
Крім того, 02 квітня 2024 року ухвалою слідчого судді Голосіївського районного суду міста Києва обрано стосовно підозрюваного ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень,передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111,ч.2 ст.110, КК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, на підставі ч. 6 ст. 193 КПК України.
Таким чином встановлено, що ОСОБА_4 проживає на тимчасово окупованій території України, знав та повинен був знати про розпочате кримінальне провадження, тобто про розслідування слідчим управлінням ГУНП в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі кримінального провадження за його підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень та про виклики його у якості підозрюваного для проведення слідчих та процесуальних дій.
На підставі ухвали Голосіївського районного суду міста Києва від 02.07.2024 у даному кримінальному провадженні проведено спеціальне досудове розслідування. За результатами досудового розслідування складено обвинувальний акт стосовно ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 260, ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 110 КК України.
Згідно з п. 20-1 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України, судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених у тому числі статтями 110, 111,437 Кримінального кодексу України, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.
Тому прокурор просив задовольнити його клопотання та у вказаному кримінальному провадженні слід здійснювати спеціальне судове провадження.
Захисник ОСОБА_5 в судовому засіданні не заперечував проти клопотання. .
Суд,вислухав клопотання прокурора, думку захисника, вважає що клопотання прокурором подано з додержанням вимог КПК України,є підстави вважати, що ОСОБА_4 свідомо ухиляється від суду, перебуває на тимчасово окупованій території півострова Крим та здійснює свою діяльність в якості начальника виправної колонії, оголошений у міжнародний розшук і тому розгляд провадження щодо нього повинен здійснювати в саме такому режимі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 36, 297-1, 297-2, 297-3, 297-4, 323, п. 20-1 Розділу XI «Перехідні положення» КПК України, -
Задовольнити клопотання прокурора .
Здійснювати спеціальне судове провадження у кримінальному провадженні № 2201810000000073 по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Саки, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ст.ст.111 ч. 1,260 ч.4, 110 ч. 2 КК України .
Суддя: