Справа №760/11297/17 1-кп/760/135/26
04 березня 2026 року Солом'янський районний суд м. Києва
в складі колегії суду: головуючого судді - ОСОБА_1
суддів - ОСОБА_2
ОСОБА_3
за участі секретаря - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження,що внесене до ЄРДР за № 42016000000002450 відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1
уродженки м.Архангелська рф, громадянки України,
освіта вища, колишньої судді Центрального районного
суду м. Сімферополя АР Крим, проживаючу та
зареєстровану в АДРЕСА_1 ,
не судиму ,-
у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ст.111 ч.1 КК України,-
за участю прокурора - ОСОБА_6
захисника - ОСОБА_7
Відповідно до заяви Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії
Російської Федерації та подолання її наслідків», текст якої схвалено постановою Верховної Ради України від 21.04.2015 N? 337-VIII, збройна агресія
Російської Федерації проти України розпочалася 20.02.2014, коли були зафіксовані перші випадки порушення Збройними Силами російської федерації всупереч міжнародно-правовим зобов?язанням російської федерації порядку перетину державного кордону України в районі Керченської протоки та використання нею своїх військових формувань, дислокованих у Криму.
27.02.2014 збройні підрозділи спеціального призначення Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних Сил російської федерації захопили будівлі Ради міністрів та Верховної Ради АР Крим.
Президент російської федерації, порушуючи як міжнародне право, так і чинну українсько-російську договірно-правову базу, звернувся до Ради Федерації
Федеральних зборів російської федерації, яка своєю постановою від 01.03.2014, протиправно легалізуючи ці порушення, надав згоду на використання на території України Збройних Сил російської федерації.
Як наслідок, це призвело до збройного захоплення і воєнної окупації невід?ємної частини України - АР Крим та м. Севастополя.
Нелегітимно сформована в умовах російської воєнної окупації виконавча
влада АР Крим 16.03.2014 провела псевдореферендум про входження АР Крим
та міста Севастополя до складу російської федерації. Сумнівні результати «референдуму» не були визнані жодною країною світу, крім російської
федерації. Це підтверджується Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27.03.2014 «Територіальна цілісність України».
17.03.2014 Верховна Рада АР Крим, розпущена постановою Верховної Ради України, всупереч цьому проголосила Крим незалежною державою.
18.03.2014 самозвані представники АР Крим та м.Севастополя підписали з Президентом російської федерації в.путіним «Договір про прийняття до російської федерації Республіки Крим і створення у складі російської федерації нових суб?єктів». У такий протиправний спосіб відбулася незаконна і поспішна оборудка для того, щоб створити позірність правомірності збройного вторгнення російської федерації та незаконної анексії частини території України.
Приведені факти свідчать про актину підривну діяльність російської федерації та її федеральних органів, яка виражається в окупації території України, що триває до теперішнього часу.
Продовжуючи підривну діяльність проти України,військовослужбовці,співробітники спецслужб, правоохоронних органів та інших органів державної влади російської федерації утворили на окупованій території України федеральні органи державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронні органи та судову систему з метою становлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на півострові.
Так, статтею 9 Федерального конституційного закону «Про прийняття в російську федерацію Республіки Крим і утворення у складі російської федерації нових суб?єктів - Республіки Крим і міста федерального значення Севастополя» створено суди російської федерації на території Криму та Севастополя.
Під час зазначених подій, ОСОБА_5 , будучи громадянкою України, мешканкою Автономної Республіки Крим, з власної ініціативи вирішила надати допомогу в проведенні підривної діяльності російської федерації проти України.
Зокрема, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на вчинення державної зради, ОСОБА_5 ,займаючи посаду судді Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим (призначено Указом Президента України N?634/2012 від 09.11.2012 суддею Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим), маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для зрозуміння факту окупації російською федерацією території АР Крим та м.Севастополя, усвідомлення проведення активної підривної діяльності проти України представниками спецслужб, правоохоронних та інших органів державної влади російської федерації, бажаючи допомогти в проведенні цієї підривної діяльності та зробити свій особистий внесок в утворення та функціонування в АР Крим та м.Севастополі системи органів державної влади російської федерації, у тому числі судової, з метою становлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на півострові, в порушення вимог ст.65 Конституції України, якою передбачено обов?язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, порушуючи присягу судді, діючи добровільно та умисно на шкоду суверенітетові та територіальній цілісності України упродовж березня - грудня 2014 року, перебуваючи за місцем розташування Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим по вул. Турецька,21,у м.Сімферополь АР Крим, діючи в інтересах російської федерації, використовуючи теоретичні знання і практичні навики, отримані в
Україні,продовжила здійснювати правосуддя на підставі ч.5 ст.9
«Федерального Конституційного Закону» російської федерації N? 6-ФКЗ «Про прийняття в російську федерацію Республіки Крим та утворення в складі
російської федерації нових суб?єктів Республіки Крим та міста федерального значення Севастополя» до створення та початку діяльності на зазначених окупованих територіях України судів російської федерації з винесенням рішень за російським матеріальним та процесуальним правом як суддя незаконно створених на тимчасово окупованій території України судових органів Російської Федерації, чим забезпечив посилення тимчасової окупації півострова Крим та функціонування незаконно створеної судової системи країни-агресора.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, упродовж березня - листопада 2014 року, суддя Центрального районного суду м.Сімферополя АР Крим, громадянка України ОСОБА_5 , будучи на території АР Крим, з метою мати можливість продовжити надавати допомогу іноземній державі, а саме російській федерації, у проведенні підривної діяльності проти України та забезпечити подальшу окупацію території АР Крим, свідомо та умисно підготувала та подала до Вищої кваліфікаційної колегії суддів Російської Федерації особисту заяву про рекомендацію на вакантну посаду судді Центрального районного суду м.Сімферополя незаконно створеної Республіки Крим як суб?єкта Російської Федерації та необхідний для цього пакет документів, передбачений ч.6 ст.5 Закону російської федерації «Про статус суддів в Російській Федерації».
Після цього ОСОБА_5 за власноруч складеною заявою прийняла участь у проведенні конкурсу на заміщення вказаної посади судді російської федерації на окупованій території АР Крим і подала наступні документи: копію документу, що посвідчує особу претендента як громадянина російської федерації; копію документу, підтверджуючого отримання вищої юридичної освіти; копії трудової книжки, інших документів, підтверджуючих трудову діяльність; власноруч заповнені та підписані анкету, яка містить біографічні відомості та відомості про доходи, про майно, яке належить їй на праві власності, та обов?язків майнового характеру, а також відомості про доходи подружжя та неповнолітніх дітей претендента, про майно, яке належить їм на праві власності та обов?язків майнового характеру подружжя та неповнолітніх дітей претендента, чим підтвердив особисту згоду сприяти виконанню функцій представника судової влади країни, яка окупувала АР Крим.
Внаслідок зазначених свідомих та умисних дій ОСОБА_5 , спрямованих на спричинення шкоди суверенітетові та територіальній цілісності України, які виразились у наданні допомоги державним органам Російської Федерації у проведенні підривної діяльності проти України та продовженні окупації частини її території, тобто державної зради, за результатами проведеного державними органами Російської Федерації конкурсу Указом президента російської федерації від 19.12.2014 N? 786 діючий суддя судової влади України, громадянка України ОСОБА_5 призначена на посаду судді Центрального районного суду м.Сімферополя Республіки Крим російської федерації на окупованій території АР Крим та продовжила здійснення правосуддя вже як суддя Центрального районного суду м. Сімферополя Республіки Крим російської федерації.
Своїми діями, які виразилися у забезпеченні діяльності на окупованій території України органу судової влади як невід?ємної частини федеральних органів влади російської федерації, що в свою чергу призводить до зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на півострові, завдяки чому окупація триває, ОСОБА_5 вчинила державну зраду.
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.111 КК України, надійшов до Солом'янського районного суду міста Києва 22 червня 2017 року ( підсудність була визначена ухвалою Апеляційного суду м. Києва 12.06.2017 року) .
Ухвалою суду від 30 червня 2017 року призначено підготовче судове засідання в складі колегії суддів.
Про дату судових засідань повідомлялись всі учасники, в тому числі і обвинувачена ОСОБА_5 яка мала можливість, зокрема, скористатись своїм правом на вільний вибір захисника.
Відповідно до доручення № 026-0001733 від 27.03.2022 для захисту ОСОБА_5 був призначений Регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві адвокат ОСОБА_8 (а.п. 15,т.2)
13 грудня 2022 року за участю захисника обвинуваченої ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_8 було проведено підготовче судове засідання, провадження призначено до судового розгляду в складі колегії суддів. (а.п.37, т.2)
Окрім цього, за участю захисника ОСОБА_7 ,який став здійснювати захист ОСОБА_5 на підставі доручення № 004-260005 від 30.04.2024 року, 15.10.2024 року судом було вирішено питання про здійснення спеціального судового провадження у кримінальному провадженні по її обвинуваченню. (а.п.129,т.2)
Процедура заочного судового розгляду не є деталізованою процесуальним законом, не має тривалої історії застосування у судовій практиці, а тому суд виходив із загальних засад кримінального провадження.
До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження показань.
При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, за змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у частині другій статті 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
У свою чергу, за змістом ч.2 ст. 297-1 КПК України вбачається серед переліку певних злочинів й посилання на ст.111 КК України,за якою висунуто обвинувачення ОСОБА_5 .
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Однак встановлено,що з 27 березня 2014 року АТ «Укрпошта» припинила приймання та пересилання до материкової частини України всіх видів поштових відправлень, адресованих на тимчасово окуповану територію Автономної Республіки Крим.
Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» питання поштового обміну з тимчасово окупованими територіями України не врегульовано. Відновлення діяльності АТ «Укрпошта» на тимчасово окупованих територіях України, може відбутися тільки після відновлення конституційного ладу на цих тимчасово окупованих територіях.
Отже, надсилання судом судових викликів засобами поштового зв'язку на адресу : АДРЕСА_1 за місцем реєстрації не є можливим.
Водночас за змістом ч. 8 ст.135 КПК України передбачено, що повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою - сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. У випадку наявності в особи, зазначеної в абзаці першому цієї частини, захисника (захисників) копія повістки про її виклик надсилається захиснику (захисникам).
Вказані положення процесуального закону судом були дотримані.
Так, судом надсилались повістки до опублікування та були на кожне судове засідання опубліковані у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме у газеті «Урядовий кур'єр».
При цьому від початку здійснення підготовчих дій суд також надсилав для опублікування повістки на веб-сайті Офісу Генерального прокурора для виклику обвинуваченого на всі судові засідання, де публікувались повідомлення органом досудового розслідування.
Крім того, повідомлення про виклик до суду були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Солом'янського районного суду м.Києва щодо всіх судових засідань, які призначались у цьому кримінальному провадженні.
Зважаючи на правила ст. 42, 135 КПК України, дотримання прав особи, яка тимчасово не проживає за місцем реєстрації або переховується від органів досудового розслідування, полягає не в обов'язку інших осіб, якими отримано процесуальний документ, призначений для неї, повідомити про надходження процесуального документу, а в тому, що про наявність цих процесуальних документів особа може дізнатися не тільки від правоохоронних органів чи суду, а й з інших, доступних для неї джерел.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена, яка є юристом за фахом , колишньою суддею мала всі можливості дізнатись про розгляд кримінального провадження.
У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч.1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні особливо тяжкого злочину. Водночас стосовно здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п.8 ч.2 ст.52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженню є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.
За час заочного судового розгляду обвинувачена була обізнана про його розгляд, могла визначитися з провадженням проти неї, та усвідомлюючи, що в неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку щодо й подальшого ухилення від виконання цього обов'язку.
ОСОБА_5 висунуто обвинувачення у державній зраді, зокрема у такій її формі як надання іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України. Поняття підривної діяльності відноситься до більш прихованих та неявних методів руйнування основ того чи іншого суспільства, таким як підбурювання різних груп населення між собою.
Так, підривна діяльність - це різновид боротьби, здійснюваної проти України державами, їх спеціальними службами, партіями, закордонними антиукраїнськими організаціями, окремими ворожими елементами, що знаходяться на території України, з метою підриву чи ослаблення конституційного ладу України, нанесення шкоди суверенітету територіальній цілісності і недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України. При цьому підривною слід визнавати будь-яку діяльність, пов'язану зі спробою зміни системи вищих органів державної влади нелегітимним шляхом, з втручанням у міжнародну або внутрішню політику України, зі спробою змінити її територію або знизити обороноздатність, з ужиттям заходів щодо посилення економічної залежності України від інших держав тощо.
Надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України полягає в будь-якій допомозі у проведенні підривної діяльності проти інтересів України.
При цій формі не має значення, як діяла особа - за завданням іноземної держави чи з власної ініціативи. Такий спосіб вчинення державної зради, як надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги у проведенні підривної діяльності проти України, сформульовано таким чином, що протиправним визнається не безпосереднє здійснення громадянином України підривної діяльності проти України, а лише надання допомоги іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні підривної діяльності проти України.
Надання допомоги можна витлумачити шляхом з'ясування значення слів, що утворюють цей термінологічний зворот. Так, в українській мові «допомога» - це сприяння, підтримка в чому-небудь, а «надання» - це дія за значенням «надавати», що має такий зміст: 1) дати що-небудь у якійсь кількості або в кілька заходів; 2) давати можливість мати щось, користуватися чимось і т. ін. Ураховуючи етимологію термінологічного звороту «надання допомоги», що за значенням близький до фізичного пособництва, яким визнається сприяння вчиненню злочину іншими співучасниками порадами, вказівками, наданням засобів чи знарядь або усуненням перешкод (ч. 3 ст. 27 КК України).
Таким чином, надання допомоги як складова способу вчинення державної зради певно полягає в активних діях громадянина України, який сприяє іноземній державі, іноземній організації або їх представникам у проведенні підривної діяльності проти України шляхом надання порад, вказівок, засобів чи знарядь або усуненням перешкод тощо.
Водночас змістом злочинної діяльності громадянина України, який сприяє цим організаціям або їх представникам, є надання допомоги у проведенні ними підривної діяльності проти України. З такого формулювання вбачається, що громадянин України лише сприяє у цьому іноземній державі, іноземній організації або їх представникам, однак сам підривної діяльності не здійснює, оскільки її реалізують названі суб'єкти.
З урахуванням викладеного, суд вважає належними і допустимими докази,надані стороною обвинувачення ,які обґрунтовують винуватість ОСОБА_5 , а саме :
витяг з ЄРДР № 42016000000002450 від 02.04.2016,яким встановлено, що відносно ряду осіб,які обіймали посади суддів судів АР Крим та м.Севастополя, в тому числі і ОСОБА_5 внесені відомості щодо вчинення дій, передбачених ч.1 ст.111 КК України,тобто у сприянні проведенні підривної діяльності на території України представникам рф.(а.п. 138, т.4);
постанова заступника Генерального прокурора України - Головного військового прокурора ОСОБА_9 від 21.12.2016 року про визначення підслідності у кримінальному провадженні за слідчими слідчого відділу управління з питань представництва інтересів громадян або держави в суді,протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим генеральної прокуратури України. (а.п. 140,т.4);
заява про кримінальне правопорушення народного депутата України ОСОБА_10 ,в тому числі про незаконне без правової підстави здійснення судочинства на тимчасово окупованій території АР Крим суддями в Сімферопольському районному суді,зокрема і ОСОБА_5 (а.п. 153-200, т.2);
протоколом огляду від 02.02.2015 старшим слідчим особливо важливих справах слідчого відділу управління питань представництва інтересів громадянина або держави в суді,проти злочинності та окупації на тимчасово окупованій території півострова Крим генеральної прокуратури України ОСОБА_11 проведено огляд інформації, що міститься на інтернет - сайтах, посилання на які є у зверненні народного депутата України ОСОБА_12 (а.п. 180-236, т.2);
повідомлення про підозру від 22.05.2015 року, якою ОСОБА_5 повідомлено, що вона підозрюється у наданні іноземній державі та її представникам допомоги у проведені підривної діяльності проти України,тобто у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.1 ст.111 КК України.(а.п. 84 -88, т.2);
повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри від 12.05.2017 року,якою ОСОБА_5 повідомлено, що вона підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення,передбаченого ч.1 ст.111 КК України,тобто умисного діяння, вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові,територіальній цілісності та недоторканності України, а саме в наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України (а.п. 113,т.2);
ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 19.08.2016 надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою ОСОБА_5 (а.п.109-111, т.2);
постановою старшого слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу управління з питань представництва інтересів громадянина або держави в суді, протидії злочинності та корупції на тимчасово окупованій території півострова Крим Генеральної прокуратури України ОСОБА_11 від 11.08.2015 , якою ОСОБА_13 була оголошена у розшук, заведено оперативно розшукову справу № 450.(а.п.143,146 т.3);
заявою Вищої кваліфікаційної комісії суддів України до Генерального прокурора України про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо суддів, які залишились на тимчасово окупованій території АР Крим та продовжили незаконну діяльність, зокрема і колишній суддя ОСОБА_5 (а.п.201-210 т.2);
листом Українського державного підприємства поштового зв'язку «Укрпошта» від 18.08.2015 р., яким підтверджується, що 25.03.2014 поштові відправлення з материкової частини України кримською стороною на приймаються та не повертаються. (а.п. 131, т.2);
протоколом огляду Інтернет видань від 07.04.2015 року про те, що відповідно до огляду офіційного сайту президента російської федерації за 13.11.2014 року встановлено інформацію про призначення суддів АР Крим та міста Севастополь. Встановлено,що ОСОБА_5 призначена суддею Центрального районного суду м.Сімферополя. (а.п.48-52, т.3);
указом президента російської федерації від 19.12.2014 р. про призначення суддями судів АР Крим, зокрема суддею Центрального районного суду м. Сімферополя ОСОБА_5 . (а.п.53-64,т.3)
протоколом огляду Інтернет видань від 11-18.06.2015 року, на яких розміщено рішення суддів судів незаконно створеної Республіки Крим , та міста Севастополь,в тому числі які постановлені ОСОБА_5 (а.п.65 т.3) ;
відповіддю Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 06.10.2015 про те,що рішенням Комісії від 05.10.2015 року за результатами розгляду матеріалів, проведеним за заявами Генеральної прокуратури України та за зверненнями народного депутатів відкрито дисциплінарну справу стовно суддів, в тому числі судді Центрального районного суду м. Сімферополя ОСОБА_5 (а.п.19 т.3);
рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України № 3009 від 10.11.2015 про направлення до Вищої ради юстиції висновку щодо порушення суддями присяги , в тому числі суддею Центрального районного суду м. Сімферополя ОСОБА_5 , та пропозицією про звільнення їх з посад.(а.п. 189- 209.т.3);
рішенням Вищої ради юстиції від 24.12.2015 про внесення подань Президентові України та до Верховної Ради України про звільнення суддів судів Автономної Республіки Крим і міста Севастополь за порушення присяги, в тому числі це стосується і ОСОБА_5 (а.п. 211- 248,т.3);
відповіддю Адміністрації Президента України від 20.03.2015 з інформацією щодо призначення (переведення) суддів судів Автономної Республіки Крим і міста Севастополь та відповідні копії указів Президента України, в тому числі і стосовно ОСОБА_5 (а.п.31-45, т.3);
указом Президента України від 11.12.2011 р. про призначення строком на 5 років у місцевому загальному суді на посаду судді Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим ОСОБА_5 .(а.п. 46, т.3) ;
указом Президента України від 09.11.2012 р. про переведення у межах п'ятирічного строку ОСОБА_5 з Джанкойського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим на роботу на посаду судді Центрального районного суду м. Сімферополя Автономної Республіки Крим. (а.п. 47, т.3) ;
відповіддю Адміністрації Президента України № 0301/3021 від 28.09.2016 про те, що ОСОБА_5 не зверталась з питань відмови від громадянства.(а.п. 187, т.3);
указом Президента України від 30.01.2016 про звільнення суддів з порушенням присяги . в тому числі судді Центрального районного суду міста Сімферополя Автономної Республіки Крим ОСОБА_5 . (а.п.1-3, т.4);
повідомленням заступника начальника Головного управління СБ України з відомостями про організацію державного розшуку громадян України, зокрема ОСОБА_5 ,і встановлення, що остання відповідно до відкритих Інтернет ресурсів обіймає посаду судді Центрального районного суду міста Сімферополя, останнє відоме місце проживання АДРЕСА_1 . За даними «Аркан» гр. ОСОБА_5 в період з 31.07.2019 по 31.07.2024 не в'їжджала на підконтрольну територію України. Також встановлені ї номер телефону та. електронна скринька. (а.п.125,126 т.2);
повідомленням Департамента контррозвідки СБ України від 09.06.2016 за № 212/9-22047 встановлено,що колишні судді судів АР Крим, в тому числі і ОСОБА_5 постійно перебувають на території Автономної Республіки Крим (а.п. 116, т.2; 169-175 т.3);
копії рішень,постановлених обвинуваченою ОСОБА_5 як суддею в незаконно утвореному «Центральном районном суде г. Симферополе . (а.п.8-27,т.4)
Як судом було зазначено на початку цього рішення, судовий розгляд проводився у відкритому судовому засіданні в порядку in absentia, тому суд у цьому кримінальному провадженні не заслуховував усних свідчень обвинуваченої.
Суд , оцінивши безпосередньо всі докази, вважає,що вони зібрані належно і у законний спосіб, є достовірними, допустимими, права особи не порушувались ні проведенні досудового розслідування, ні при судовому розгляді.
Отже,суд приходить до висновку, що ОСОБА_5 вчинила умисні дії,що виразились у вчиненні умисного діяння,вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, а саме : наданні іноземній державі та її представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України.
ЇЇ дії суд кваліфікує за ст.111 ч. 1 КК України.
При призначенні покарання обвинуваченій суд враховує ступінь тяжкості вчиненого, відповідно до ст.12 КК України злочин є особливо тяжким,конкретні обставини кримінального правопорушення,її особу, яка діяв з прямим умислом й добровільно, очевидно усвідомлювала протиправність своїх дій, не було встановлено, що обвинувачена діяв під примусом і вважає,що вона заслуговує на покарання у виді позбавлення волі з конфіскацією всього майна, що є її власністю, бо її виправлення неможливе без ізоляції від суспільства.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують покарання, судом не встановлено.
Суд, керуючись статтями 94, 135, 139, 297-1, 297-5, 323, 368, 370, 374 КПК України,
засудив:
ОСОБА_5 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111 КК України та призначити покарання у виді позбавлення волі на строк 13 (тринадцять ) років , з конфіскацією всього майна,що є її власністю.
Запобіжний захід у цьому кримінальному провадженні обвинуваченому не обирався.
Строк відбування покарання рахувати із моменту затримання ОСОБА_5 у порядку виконання цього вироку.
Речові докази - документи про здійснення ОСОБА_5 діяльності в якості незаконного створеного суду залишити на збереження в матеріалах провадження.(а.п. 28, т.4)
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлено.
Процесуальні витрати у цьому кримінальному провадженні відсутні.
Вирок може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий суддя :
судді :