Ухвала від 02.03.2026 по справі 760/28762/24

Справа №760/28762/24 2/760/8291/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2026 року м. Київ

Солом'янський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Ішуніної Л. М.

за участю секретаря судового засідання Воловіченко Л. В.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві заяву відповідача ОСОБА_2 про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про поділ майна.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 12 листопада 2024 року вказану позовну заяву залишено без руху.

04 грудня 2024 року ухвалою суду продовжено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви та виконання ухвали Солом'янського районного суду міста Києва від 12 листопада 2024 року.

На виконання зазначеної ухвали, 14 лютого 2025 року, позивачем подано до суду позовну заяву в новій редакції.

Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 18 лютого 2025 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням (викликом) сторін, в якій відповідачу в порядку статті 178 ЦПК України встановлено 15-денний строк для подання відзиву з викладенням заперечення проти позову.

21 січня 2026 року відповідачем подано до суду заяву про зупинення провадження, в якому зазначив, що він з 18 жовтня 2025 року перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи вищевикладене, просив зупинити провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 251 ЦПК України, до припинення перебування відповідача у складі Збройних Сил України.

Позивач у судовому засіданні заперечувала проти задоволення клопотання та зазначила, що перебування відповідача у складі Збройних Сил України не може бути підставою для зупинення провадження у справі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Суд, вислухавши думку позивача, вивчивши матеріали справи та заяву про зупинення провадження у справі приходить до наступного висновку.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 251 ЦПК України суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Відповідно до витягу з наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 18 жовтня 2025 року №347 ОСОБА_2 призвано ІНФОРМАЦІЯ_1 та призначено на посаду оператора групи військового обліку сержантів і солдатів запасу ІНФОРМАЦІЯ_1 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_3 » сухопутних військ Збройних Сил України, ВОС - 600543А та зараховано до списків особового складу на всі види забезпечення.

Згідно з довідкою ТВО начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 01 листопада 2025 року солдат ОСОБА_2 перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_1 з 18 жовтня 2025 року.

Загальновідомим фактом є те, що 24 лютого 2022 року РФ розпочала повномасштабну збройну агресію проти України.

У зв'язку із цим Президент України Указом від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (далі - Указ), ввів в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому неодноразово продовжувався. Станом на момент прийняття цієї постанови воєнний стан не скасований.

У пункті 2 Указу Президент України постановив: військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_4 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати визначені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Крім того, Президент України у пункті 1 Указу від 24 лютого 2022 року № 65/2022 «Про загальну мобілізацію» постановив: оголосити та провести загальну мобілізацію (пункт 1).

Згідно з абзацом четвертим статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

У частині першій статті 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що мобілізаційна підготовка та мобілізація є складовими частинами комплексу заходів, які здійснюються з метою забезпечення оборони держави, за винятком цільової мобілізації.

Зміст мобілізації становить: переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, а також адміністративно-територіальних одиниць України на роботу в умовах особливого періоду; переведення Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на організацію і штати воєнного часу (частина четверта статті 3 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Згідно із частинами першою - третьою та восьмою статті 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» організація і порядок проведення мобілізаційної підготовки та мобілізації визначаються цим Законом, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.

Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

З моменту оголошення мобілізації (крім цільової) чи введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Генеральний штаб відповідно до покладених на нього завдань в особливий період, крім функцій, визначених у підпунктах 1-150 цього пункту, організовує стратегічне розгортання Збройних Сил та інших складових сил оборони і переведення військових частин на організацію та штати воєнного часу (абзац третій підпункту 152 пункту 4 Положення про Генеральний штаб Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 30 січня 2019 року № 23/2019).

Відтак, враховуючи вищевказані норми, з 24 лютого 2022 року та станом на момент постановлення цієї ухвали в Україні (на всій її території) діє воєнний стан та проводиться загальна мобілізація. Вся структура Збройних Сил України та інші військові формування як цілісний організм почали функціонувати в умовах особливого періоду та були переведені на організацію і штати воєнного часу. При цьому, чинне законодавство не використовує термін «переведення на воєнний стан», натомість оперує поняттям «переведення на організацію і штати воєнного часу».

Таким чином, з моменту оголошення загальної мобілізації та введення воєнного стану Збройні Сили України та інші утворені відповідно до закону військові формування переводяться в спеціальний правовий режим функціонування в цілому, який свідчить про переведення таких формувань на воєнний стан.

Крім того, судом вже встановлено, що з 18 жовтня 2025 року відповідач перебуває на військовій службі у ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується витягом із наказу тимчасово виконуючого обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що відповідач проходить військову службу у складі Збройних Сил України, які з моменту запровадження воєнного стану на території Україні переведені на воєнний стан, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зупинення провадження у справі та задоволення клопотання сторони відповідача.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 253 ЦПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 2 частини першої статті 251 цього Кодексу, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

На підставі викладеного та керуючись статтями 251, 253, 259, 260, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву відповідача ОСОБА_2 про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна задовольнити.

Зупинити провадження у справі 760/28762/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна до припинення перебування ОСОБА_2 у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.

Роз'яснити учасникам справи їх процесуальний обов'язок інформувати суд про усунення обставин, що викликали зупинення провадження у вказаній справі.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Л. М. Ішуніна