СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/1839/26
ун. № 759/5517/26
10 березня 2026 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
До слідчого судді Святошинського районного суду м.Києва надійшло вказане клопотання, в якому слідчий, за погодження прокурора, просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх оригіналів, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради.
Клопотання обґрунтовано тим, що Відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області, за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
У ході досудового розслідування встановлено ряд надавачів медичних послуг, які можуть здійснювати розкрадання бюджетних коштів, шляхом внесення недостовірних відомостей до електронної системи охорони здоров'я, порушуючи умови виконання укладених договорів та галузевих порядків надання спеціалізованої медичної допомоги.
Так, сплата послуг ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснюється на підставі звітів про надані медичні послуги, які формуються в результаті їх внесення до електронної системи охорони здоров'я безпосередньо лікарями медичних закладів.
Посадові особи таких закладів охорони здоров'я «оптимізували» внесення даних до ЕСОЗ шляхом завищення кількості наданих медичних послуг, фактично не маючи в закладі такої кількості витратних матеріалів. Такі дії також вказують на факт можливого примушування пацієнтів до сплати власних коштів на придбання медичних матеріалів, які в порушення вимог договору з ІНФОРМАЦІЯ_2 у закладах відсутні.
Крім цього, у результаті проведених оперативних заходів встановлено, що невстановленими особами, які діють на території Київської області для вчинення вказаного злочину залучено також надавачів медичних послуг, які розташовані на території України, в особі посадових осіб закладів охорони здоров'я, а саме КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ).
Вивчивши матеріали кримінального провадження, аналізуючи зібрані в ході досудового розслідування дані та докази в їх сукупності, зіставляючи їх між собою та надаючи їм відповідну оцінку, орган досудового розслідування вважає, що з метою проведення повного, всебічного та об'єктивного розслідування, розкриття злочинів та викриття осіб, причетних до їх вчинення з метою дієвості кримінального провадження необхідно здійснити захід забезпечення кримінального провадження, а саме - тимчасовий доступ до відомостей та документів, які містять інформацію, що знаходиться в КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) щодо підтвердження або спростування факту внесення даних до ЕСОЗ шляхом завищення кількості наданих медичних послуг, фактично не маючи в закладі такої кількості витратних матеріалів та встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення
В судове засідання слідчий не з'явився, подав заяву в якій просить розглядати клопотання у його відсутності.
Відповідно до ч.2 ст.163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику представників осіб у володінні яких знаходяться відповідні документи.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Слідчий суддя дійшов висновку про необхідність надати слідчому дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю вилучення їх копій, які перебувають у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради, оскільки це матиме значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, враховуючи, що слідчим доведено, що вказана інформація сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СУ ГУНП в Київській області у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025110000000306 від 18.09.2025, за ознаками кримінального правопорушення , передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати старшому слідчому в особливо важливих справах відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київській області майору поліції ОСОБА_3 та іншим слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 42025110000000306 від 18.09.2025, та/або за дорученням слідчого наданого в порядку статей 40, 41 КПК України головному оперуповноважений Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України майору поліції ОСОБА_4 до відомостей, що знаходяться у володінні КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх копій, а саме:
- договори з усіма додатками та додатковими угодами, укладеними між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій, за пакетом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» за 2024-2025 роки;
- перелік суб'єктів господарської діяльності (в т.ч. благодійних організацій), які згідно договорів орендують приміщення закладу (із зазначенням СГД, характеристики приміщення, терміну дії договору, ціни договору);
- звіти про надані медичні послуги за пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» з усіма додатками в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- звіти про обсяг наданих медичних послуг за пролікований випадок/медичну послугу за пакетом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» з усіма додатками в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- розширені звіти із розшифровками щодо наданих медичних послуг пацієнтам у рамках ПМГ за пакетами за пакетом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах, хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- стандарти, клінічні протоколи та інші документи, якими керується заклад при проведенні операції високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- договори укладені з володільцями медично-інформаційних систем;
- витяги з електронного кабінету МІС щодо виписки пацієнтів, яким проводились операції високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- договори з додатками та додатковими угодами, укладені з суб'єктами господарської діяльності на придбання витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ): акти приймання-передачі товарів за вказаними договорами; документи, що підтверджують оплати за вказаними договорами; документи, що підтверджують якість та походження товарів; документи на підставі яких було сформовано ціну закупівель; документи на підставі яких було виділено кошти на придбання товарів (програми, рішення сесій, тощо); інформацію/документи, щодо постановки на баланс отриманих товарів; інші документи, якими супроводжувалося виконання вказаних договорів;
- документи щодо надходження до закладу витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ) від фізичних/ юридичних осіб, благодійних організацій або інших джерел за місцевими, регіональними, державними програмами, інших державних установ та організацій (договори, акти приймання-передачі товарів, тощо), а також документи щодо постановки таких товарів та баланс закладу;
- документи які складались за результатами проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), під час яких пацієнт самостійно закуповував та надавав для надання такої послуги витратні матеріали зокрема інтраокулярні лінзи (акти приймання-передачі, заяви про відмову пацієнта від медичних матеріалів які надаються закладом, виписки із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого, тощо) за 2024-2025 роки;
- акти списання витратних матеріалів, зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ);
- звіти (1нс) в електронному вигляді за 2024-2025 роки;
- документи, складені за результатами проведення інвентаризації майна у закладі за 2024-2025 роки (акти, інвентаризаційні описи, висновки, протоколи, тощо) з усіма додатками;
- балансові відомості закладу (звіт про фінансових стан) з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- річні фінансові плани закладу з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- фінансові звіти закладу з усіма додатками за 2024-2025 роки;
- службові записки від відділень закладу, щодо потреби у закупівлі витратних матеріалів для проведення операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01), зокрема інтраокулярних лінз (ІОЛ) за 2024-2025 роки;
- виписки щодо руху коштів по усіх відкритих банківських рахунках за 2024-2025 роки;
- наказ про внутрішню облікову політику;
- положення про послуги з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб (положення про платні медичні послуги) КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
- калькуляції розрахунку вартості платних послуг, з деталізацією по кожній складовій послуги за 2024-2025 роки з усіма змінами;
- наказ про створення хірургічного відділення, в якому надаються послуги операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- положення про відділення, в якому надаються послуги операцій високої складності із заміною кришталику ока (по кодам С16А та С16А-01);
- особову справу (картку) керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення;
- посадові інструкції керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення з усіма змінами за 2024-2025 роки;
- відомості щодо нарахування та виплати заробітної плати керівництву та працівникам вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- табелі обліку робочого часу керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- статут (положення) про діяльність КНП « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Миколаївської обласної ради (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 );
- колективний договір;
- положення про преміювання керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- накази про преміювання керівництва та працівників вищевказаного хірургічного відділення за 2024-2025 роки;
- штатний розпис з усіма змінами за 2024-2025 рік;
- тарифікаційні списки працівників з усіма змінами (додаток № 1 до умов оплати праці працівників закладів соціального захисту населення України (у редакції наказу Мінпраці та МОЗ від 05.10.2005 № 308/519) за 2024-2025 роки.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання га вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1