Ухвала від 10.03.2026 по справі 405/5228/17

Справа № 405/5228/17

6-а/405/2/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10.03.2026 Подільський районний суд м. Кропивницького

в складі: головуючого судді - Шевченко І.М.

за участю секретаря - Мишевець Т.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому заяву Державної судової адміністрації, боржник - Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницький про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2026 року заявник звернувся в суд із заявою про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання, а саме: виконавчого листа Ленінського районного суду м. Кіровограда, виданого 07.09.2018 у справі №405/5228/17 про стягнення з Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницький в дохід держави судовий збір у сумі 3221, 92 грн.

В обґрунтування заяви зазначив, що на виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.03.2018, згідно постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі № 405/5228/17, судом 07.09.2018 видано виконавчий лист у справі № 405/5228/17 про стягнення з Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницький в дохід держави судового збору у сумі 3221,92 грн та направлено його для подальшого виконання на адресу ДСА України. В силу об'єктивних причин, ДСА України не мала змоги вчасно опрацювати виконавчий лист суду у справі № 405/5228/17. Негативним чином на якісне опрацювання документів, які надсилаються до ДСА України вплинула їх кількість. Упродовж 2018 року на адресу ДСА України надійшло понад 22 тисячі виконавчих документів, з яких пред'явлено до виконання до органів Державної виконавчої служби України та Державної казначейської служби України близько 15 тисяч виконавчих документів. Зазначеним блоком питань займається 3 особи в юридичному управлінні ДСА України. Зважаючи на викладене, беручи до уваги великий документообіг, а також негативні наслідки, пов'язані із обсягом направлених на опрацювання виконавчих документів, просить задовольнити заяву у повному обсязі.

Згідно ч. 3 ст. 376 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Суд розглядає таку заяву в десятиденний строк.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі факти, та відповідні їм правовідносини.

Статтею 376 КАС України передбачено, що стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Судом встановлено, що на виконання рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 19.03.2018, згідно постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2018 у справі № 405/5228/17, судом 07.09.2018 видано виконавчий лист у справі № 405/5228/17 про стягнення з Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницький в дохід держави судового збору у сумі 3221,92 грн та направлено його для подальшого виконання на адресу ДСА України.

Відповідно до абзацу 3 частини четвертої статті 15 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчі документи можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред'явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Згідно з ч. 6 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.

Рішення суду у справі № 405/5228/17 набрало законної сили 29.05.2018, направлено до ДСА України на виконання.

Упродовж 2018 року на адресу ДСА України надійшло понад 22 тисячі виконавчих документів, з яких пред'явлено до виконання до органів Державної виконавчої служби України та Державної казначейської служби України близько 15 тисяч виконавчих документів.

2019 року на адресу ДСА України надійшло понад 44 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу). Опрацьовані і направлені на виконання до органів Державної виконавчої служби, Державної казначейської служби понад 22 тис. виконавчих документів.

Протягом 2020 року на адресу ДСА України надійшло понад 20 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Упродовж 2020 року ДСА України було пред'явлено до виконання понад 15 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

2021 року на адресу ДСА України надійшло понад 14 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Упродовж 2021 року ДСА України було пред'явлено до виконання понад 10,0 тис. виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Протягом 2022 року до ДСА України надійшло понад 8,0 тис та опрацьовано понад 6,5 тис виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

2023 року до ДСА України надійшло понад 11,0 тис та опрацьовано понад 8,0 тис виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Упродовж 2024 року до ДСА України надійшло понад 13,0 тис та опрацьовано понад 10,0 тис виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Протягом 2025 року до ДСА України надійшло понад 12,0 тис та опрацьовано понад 9,0 тис виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

З січня 2026 року до ДСА України надійшло 1,0 тис та опрацьовано 1,0 тис виконавчих документів про стягнення судового збору і штрафу (як засобу процесуального примусу).

Також, ДСА України постійно здійснюється, зокрема, претензійно-позовна робота в частині усунення недоліків у вищезазначених виконавчих документах судів та поновлення строку на пред'явлення їх до виконання. Станом на дату подання заяви лише за 2025 рік ДСА України здійснено підготовку та подачу понад 1,4 тис процесуальних документів (заяв, скарг тощо), інших документів, необхідних відповідно до закону для здійснення представництва інтересів ДСА України під час вирішення питань пов'язаних з виконанням судових рішень про стягнення судового збору та/або про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу).

Зазначеним блоком питань займається 3 особи в юридичному управлінні ДСА України.

Негативним чином на швидке та якісне опрацювання документів вплинуло захворювання працівників юридичного управління ДСА України, які відповідно до посадових обов'язків забезпечують виконання завдань, щодо організації претензійної та позовної роботи ДСА України; здійснення заходів пов'язаних із пред'явленням до виконання виконавчих документів про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу), стягувачем за якими є ДСА України, у тому числі щодо усунення недоліків у вищезазначених виконавчих документах.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2» та іншими нормативно-правовими актами введено ряд обмежень, які в свою чергу негативним чином вплинули на можливість якісного та своєчасного опрацювання документів, які надходять до ДСА України.

Згідно з пунктом третім Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинство України, під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

У зв'язку із зміною обставин, що склались через введення в Україні воєнного стану відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" з відповідними подальшими змінами та доповненнями та беручи до уваги, що адміністративна будівля ДСА України розташована в Урядовому кварталі, який з першого дня введення військового стану в Україні знаходився в посиленій зоні ризику обстрілів та проникнення диверсійних груп, фізична присутність працівників в будівлі ДСА України та виконання ними своїх безпосередніх посадових обов'язків була зведена до мінімуму.

Зважаючи на викладене, беручи до уваги великий документообіг, а також негативні наслідки, пов'язані із обсягом направлених на опрацювання виконавчих документів, поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та переформатуванням роботи в умовах воєнного часу, зазначені в заяві обставини ускладнювали направлення виконавчого документа до виконання у строки, визначені законодавством.

Відповідно до частини першої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.

Відповідно до частини третьої статті 9 Закону України "Про судовий збір" кошти судового збору спрямовуються на забезпечення здійснення судочинства та функціонування органів судової влади.

Оцінюючи докази та враховуючи обставини пропуску строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання, які визнані судом поважними, суд вважає за необхідне задовольнити заяву Державної судової адміністрації, боржник - Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницький про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання.

Керуючись ст. 376 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Заяву Державної судової адміністрації, боржник - Виконавчий комітет Міської ради міста Кропивницький про поновлення строку пред'явлення виконавчого документа до виконання - задовольнити.

Поновити строк пред'явлення до виконання виконавчого листа Ленінського районного суду м. Кіровограда, виданого 07.09.2018 у справі № 405/5228/17 про стягнення з Виконавчого комітету Міської ради міста Кропивницький в дохід держави судового збору у сумі 3 221,92 гривень.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Подільського

районного суду

міста Кропивницького Ірина Миколаївна Шевченко