Ухвала від 09.03.2026 по справі 380/10876/25

УХВАЛА

09 березня 2026 року

м. Київ

справа №380/10876/25

адміністративне провадження №К/990/10233/26

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Олендера І.Я.,

суддів: Гончарової І.А., Юрченко В.П.,

перевіривши касаційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Карпати» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Не погодившись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Головне управління ДПС у Львівській області, утворене на правах відокремленого підрозділу ДПС України, через підсистему «Електронний суд» 06.03.2026 звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 в частині задоволення позову, ухвалити в цій справі нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Карпати» відмовити в повному обсязі.

Відповідно до частин першої та третьої статті 334 кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

В ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються, зокрема, підстава (підстави) відкриття касаційного провадження.

Згідно з пунктом 4 частини другої статті 330 КАС України у касаційній скарзі зазначається підстава (підстави), на якій (яких) подається касаційна скарга з визначенням передбаченої (передбачених) статтею 328 цього Кодексу підстави (підстав).

З огляду на зміст касаційної скарги, підставою касаційного оскарження спірних у цій справі судових рішень, скаржником зазначено неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, зокрема, пункт 3 частини четвертої статті 328 КАС України.

Враховуючи те, що скаржник при визначенні підстави касаційного оскарження рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 навів мотиви для перевірки застосування судами норм матеріального права та дотримання норм процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що такі доводи підлягають перевірці під час касаційного перегляду вказаних судових рішень.

Оглянувши касаційну скаргу та додані до неї матеріали судом встановлено, що скаргу подано з дотриманням інстанційної підсудності, порядку та строків касаційного оскарження, за формою і змістом відповідає вимогам статті 330 КАС України.

Підстави для залишення касаційної скарги без руху, її повернення чи відмови у відкритті касаційного провадження відсутні.

Зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України перевірено.

Як убачається з матеріалів касаційного провадження, Головним управлінням ДПС у Львівській області, утвореним на правах відокремленого підрозділу ДПС України заявлено клопотання про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 до закінчення їх перегляду в касаційному порядку.

Вирішуючи подане клопотання, Верховний Суд виходить з того, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

За приписами частини першої статті 375 КАС України суд касаційної інстанції за заявою учасника справи або за своєю ініціативою може зупинити виконання оскаржуваного судового рішення або зупинити його дію (якщо рішення не передбачає примусового виконання) до закінчення його перегляду в касаційному порядку.

Зупинення виконання оскаржуваних судових рішень та зупинення їх дії є повноваженнями суду касаційної інстанції, завданням яких є не допустити порушення прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь у справі, якщо такі наслідки можуть настати, у зв'язку з виконанням оскаржених судових рішень.

Виходячи зі змісту наведених норм, зупинення виконання оскаржуваного судового рішення або зупинення його дії можливе лише за наявності для цього поважних причин й, при цьому, є правом, а не обов'язком суду касаційної інстанції.

У свою чергу, для визнання обґрунтованим клопотання про зупинення виконання судових рішень або зупинення їх дії необхідна наявність вагомих причин, які б підтверджували наявність підстав для виникнення порушень прав, свобод та охоронюваних законом інтересів учасників справи при настанні наслідків, пов'язаних з виконанням вирішених позовних вимог.

Однак, для зупинення виконання судових рішень або зупинення їх дії, яке допускається як виняток, повинні бути вагомі причини.

Доводи, які навів скаржник, не є достатніми для зупинення виконання судового рішення у цій справі, оскільки питання законності й обґрунтованості судового рішення є предметом касаційного перегляду та не може розглядатись судом під час вирішення клопотання про зупинення дії (виконання) судового рішення.

Крім того, зупинення виконання судового рішення або зупинення його дії судом касаційної інстанції передбачає випадки, коли постановленим рішенням на сторони покладено певні обов'язки, виконання яких забезпечується в примусовому порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження». Зупинення виконання можливе виключно у разі ухвалення судом рішення, яке не передбачає його примусового виконання, тобто відсутні приписи зобов'язального характеру, але вирішено питання правового характеру - визнано протиправними дії/бездіяльність, скасовано акт індивідуальної дії тощо.

У даному випадку, апеляційний адміністративний суд, за результатом апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Карпати» щодо визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення, відповідно, рішення та постанова судів не підлягають примусовому виконанню в оскаржуваній контролюючим органом частині та не містять приписів, які б надавали суду підстави для застосування механізму зупинення виконання таких.

Отже, клопотання скаржника про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини третьої статті 334 КАС України якщо разом з касаційною скаргою подано заяву чи клопотання, суд встановлює строк, протягом якого учасники справи мають подати свої заперечення щодо поданих заяв чи клопотань.

Частиною першою статті 338 КАС України передбачено, що учасники справи мають право подати до суду касаційної інстанції відзив на касаційну скаргу в письмовій формі протягом строку, встановленого судом касаційної інстанції.

Керуючись статтями 248, 329, 330, 334, 335, 338, 355, 359, 375 КАС України, Суд -

УХВАЛИВ:

Відкрити касаційне провадження за касаційною скаргою Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Футбольний клуб «Карпати» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Львівській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС України про зупинення виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.10.2025 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2026 у справі №380/10876/25.

Витребувати з Львівського окружного адміністративного суду справу №380/10876/25.

Встановити строк для подання відзиву (пояснень, заперечень) на касаційну скаргу тривалістю у десять днів з дня вручення копії ухвали про відкриття касаційного провадження та роз'яснити, що до відзиву додаються докази надсилання (надання) копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.

У порядку, встановленому законом, надіслати учасникам справи ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

Судді І.Я. Олендер

І.А. Гончарова

В.П. Юрченко

Попередній документ
134699402
Наступний документ
134699404
Інформація про рішення:
№ рішення: 134699403
№ справи: 380/10876/25
Дата рішення: 09.03.2026
Дата публікації: 11.03.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Адміністративне
Суд: Касаційний адміністративний суд Верховного Суду
Категорія справи: Адміністративні справи (з 01.01.2019); Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо; адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них; бюджетного відшкодування з податку на додану вартість
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відкрито провадження (09.03.2026)
Дата надходження: 06.03.2026
Предмет позову: про визнання протиправним та скасування рішення
Розклад засідань:
17.06.2025 10:00 Львівський окружний адміністративний суд
05.08.2025 11:00 Львівський окружний адміністративний суд
26.08.2025 10:30 Львівський окружний адміністративний суд
11.09.2025 10:00 Львівський окружний адміністративний суд
23.09.2025 14:30 Львівський окружний адміністративний суд
09.10.2025 10:30 Львівський окружний адміністративний суд
16.10.2025 10:30 Львівський окружний адміністративний суд
22.10.2025 11:00 Львівський окружний адміністративний суд
14.01.2026 11:00 Восьмий апеляційний адміністративний суд
21.01.2026 11:00 Восьмий апеляційний адміністративний суд
28.01.2026 11:00 Восьмий апеляційний адміністративний суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
МАТКОВСЬКА ЗОРЯНА МИРОСЛАВІВНА
ОЛЕНДЕР І Я
суддя-доповідач:
МАТКОВСЬКА ЗОРЯНА МИРОСЛАВІВНА
ОЛЕНДЕР І Я
ХОМА ОЛЕНА ПЕТРІВНА
ХОМА ОЛЕНА ПЕТРІВНА
відповідач (боржник):
Головне управління Державної податкової служби у Львівській області
Головне управління ДПС у Львівській області
заявник апеляційної інстанції:
Головне управління ДПС у Львівській області
заявник касаційної інстанції:
Головне управління Державної податкової служби у Львівській області
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
Головне управління ДПС у Львівській області
позивач (заявник):
Товариство з обмеженою відповідальністю "Футбольний клуб "Карпати"
представник відповідача:
Черевка Мар'яна Миколаївна
представник позивача:
Овчарук Валерій Іванович
суддя-учасник колегії:
ГОНЧАРОВА І А
ГУЛЯК ВАСИЛЬ ВАСИЛЬОВИЧ
ІЛЬЧИШИН НАДІЯ ВАСИЛІВНА
ЮРЧЕНКО В П